Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Thread: σκληρος δισκος

  1. #1
    niknith's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    περιστερι
    Posts
    298
    Rep Power
    294

    σκληρος δισκος

    εχω ενα εξωτερικο σκληρο 2.5'' με θυρα esata και με δικια του τροφοδοσια ρευματος.μπορω σε αυτον να περασω barry allen και images και πως γινεται αυτο?

  2. #2

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267

    Απ: σκληρος δισκος

    Δοκίμασε να τον κανεις format σε fat 32 στο pc και μετά την εγκατάσταση και επανεκκίνηση του dream κοίτα αν αναγνωρίζεται στο setup/system/ Harddisk, αν τον βλέπει κανε Initialization και θα μπορείς να κανεις και εγγραφες εκτος του barry allen που θα εγκατασταθεί εκεί
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

  3. #3
    niknith's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    περιστερι
    Posts
    298
    Rep Power
    294

    Re: Απ: σκληρος δισκος

    Quote Originally Posted by devilcosta View Post
    Δοκίμασε να τον κανεις format σε fat 32 στο pc και μετά την εγκατάσταση και επανεκκίνηση του dream κοίτα αν αναγνωρίζεται στο setup/system/ Harddisk, αν τον βλέπει κανε Initialization και θα μπορείς να κανεις και εγγραφες εκτος του barry allen που θα εγκατασταθεί εκεί
    ενταξει με τον σκληρο.τωρα σε παρακαλω βοηθησε με λιγο.που θα εγκαθιστω τα images?η εγκατασταση του barry allen γινεται οπως και για usb stick η χρειαζεται κατι διαφορετικο?και κατι ακομα.αυτη τη στιγμη δουλευω τα images απο stickακια.μολις τα βγαλω εξαφανιζονται ολα δηλαδη και το barry allen και τα images η πρεπει να κανω και κατι αλλο.σας ευχαριστω πολυ ολους για τη βοηθεια σας.ειναι υπερπολυτιμη.συγγνωμη αν σε κουρασα.

  4. #4

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267

    Re: σκληρος δισκος

    Ωραία τελείωσες με τον σκληρό δίσκο τώρα.

    Για να μην δουλεύεις το barry στον σκληρό και αυτός δουλεύει συνεχεια κανε format ένα stick usb πάλι σε fat 32 περνα το στον dream και μετά επανεκκίνηση κανεις εγκατάσταση του barry allen, το barry θα εγκατασταθεί στο stick usb,μετά περνάς ένα-2-3 image με ftp στο MB_Images και το κανεις εγκατάσταση από το barry allen

    Τώρα πες ότι περνάς καινούργιο image στην flash από την αρχή, ο σκληρός θα αναγνωρίζεται με τις εγγραφες που έχεις μέσα και θα χρειάζεται μονο να κανεις format του stick αν θέλεις να κανεις καινούργια εγκατάσταση του barry (αν δεν κανεις format το stick και έχεις περασμένο το barry όταν του κανεις εγκατάσταση ξανά θα σου εμφανίζει και τα image που είχες είδη εγκατεστημένα)

    (Αν έχεις περασμένο το barry allen και όταν βγάζεις το stick εξαφανίζεται σημαίνει ότι είναι στο stick και δεν έχεις πρόβλημα)
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

  5. #5

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267

    Re: σκληρος δισκος

    Αν δουλεύεις τα image με multiboot καλά είναι να κανεις μια εγκατάσταση όλα από την αρχή,ένα experimental στην flash κανεις όλες τις ρύθμιση σου και backup τα settings σου.(για να έχεις την επιλογή να τα εγκαταστήσεις όταν κανεις boot σε image του multiboot,έτσι δεν χρειάζεται να τα κανεις όλα από την άρχει σε αυτά τα images),μετά περνάς το barry και τα image σου για multiboot.
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

  6. #6

    Απ: σκληρος δισκος

    Έχω έναν dm 500hd και ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν εξωτερικό δίσκο e-sata. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον; Ευχαριστώ.

  7. #7
    niknith's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    περιστερι
    Posts
    298
    Rep Power
    294

    Απ: Re: σκληρος δισκος

    Quote Originally Posted by devilcosta View Post
    Αν δουλεύεις τα image με multiboot καλά είναι να κανεις μια εγκατάσταση όλα από την αρχή,ένα experimental στην flash κανεις όλες τις ρύθμιση σου και backup τα settings σου.(για να έχεις την επιλογή να τα εγκαταστήσεις όταν κανεις boot σε image του multiboot,έτσι δεν χρειάζεται να τα κανεις όλα από την άρχει σε αυτά τα images),μετά περνάς το barry και τα image σου για multiboot.
    ολα αυτα που μου ειπες ειναι καλυτερα να τα κανω στον σκληρο η στο stickακι?Τωρα οσο για το backup δεν το εχω κανει ποτε.Αν δεν βαριεσαι μου λες πως γινεται.εχω συνηθησει να τα περναω ολα απο την αρχη.

  8. #8
    niknith's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    περιστερι
    Posts
    298
    Rep Power
    294

    Απ: Re: σκληρος δισκος

    Quote Originally Posted by niknith View Post
    ολα αυτα που μου ειπες ειναι καλυτερα να τα κανω στον σκληρο η στο stickακι?Τωρα οσο για το backup δεν το εχω κανει ποτε.Αν δεν βαριεσαι μου λες πως γινεται.εχω συνηθησει να τα περναω ολα απο την αρχη.
    δεν εννοω το experimental που θα παει στην flash εννοω το barry allen και τα υπολοιπα images.

  9. #9

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: σκληρος δισκος

    τα image και τα plugin,ειναι παντα καλυτερα να πανε σε στικακι. ο λογος ειναι οτι εκει που θα τα περασεις,θα ειναι σε συνεχη λειτουργεια.αν το περασεις σε στικακι,απλα θα αναβοσβηνει συνεχεια.αν τα περασεις σε σκληρο δισκο,θα δουλευει συνεχεια και 1) θα εχεις θορυβο, 2) μπορει να παθει ζημια.

  10. #10
    niknith's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    περιστερι
    Posts
    298
    Rep Power
    294

    Απ: σκληρος δισκος

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    τα image και τα plugin,ειναι παντα καλυτερα να πανε σε στικακι. ο λογος ειναι οτι εκει που θα τα περασεις,θα ειναι σε συνεχη λειτουργεια.αν το περασεις σε στικακι,απλα θα αναβοσβηνει συνεχεια.αν τα περασεις σε σκληρο δισκο,θα δουλευει συνεχεια και 1) θα εχεις θορυβο, 2) μπορει να παθει ζημια.
    σε ευχαριστω.μπορεις να μου εξηγησεις πως γινεται το backup των ρυθμισεων και η εγκαταστασης τους σε αλλο image?

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •