60άρι οριζόντιο VERSUS κατακόρυφο 60άρι



Μετά την προσθήκη άλλων 2 δορυφορικών δεκτών στην οικογένεια των δεκτών που έχω, πλέον το ένα περιστρεφόμενο δορυφορικό κάτοπτρο 60 εκατοστών δεν μου έφτανε και για αυτό τοποθέτησα στην στέγη ένα σταθερό κάτοπτρο επίσης 60 εκατοστών στραμμένο στις 23,5Έ από oπου βλέπω σχεδόν αποκλειστικά δορυφορικά κανάλια. Μελλοντικά όταν ο καιρός θα βελτιωθεί και θα εξοικονομήσω χώρο στην στέγη θα αντικαταστήσω το 60αρι σταθερό με περιστρεφόμενο κάτοπτρο μεγαλύτερης διαμέτρου.

Το σταθερό 60αρι που έχω προσωρινά βάλει είναι μάρκας GO SAT και η μεγαλύτερη διάμετρος των 60cm είναι κατακόρυφη. Το περιστρεφόμενο 60αρι είναι μάρκας PRO 67 APP Panorama και η μεγαλύτερη διάμετρος των 60cm είναι οριζόντια. Ήξερα ότι το PRO 67 APP Panorama έχει καλή απολαβή, οι πωλητές του μάλιστα διαφημίζουνε ότι η απολαβή του είναι ισοδύναμη με αυτήν ενός κάτοπτρου 80 εκατοστών. Αποφάσισα λοιπόν χτες να μετρήσω με το πεδιόμετρο τις συχνότητες λήψης και στα δυο κάτοπτρα για να δω ποιο από τα δυο 60αρια κάτοπτρα είναι καλύτερο.

Τελικά διαπίστωσα ότι το οριζόντιο 60αρι PRO 67 APP Panorama νικά κατά κράτος το κατακόρυφο 60αρι GO SAT με απολαβή μεγαλύτερη κατά μέσο όρο 2 έως 3db επιπλέον. Παρακάτω σας αναφέρω τον συγκριτικό πίνακα αναφοράς λήψης με αυξουσα σειρα των 37 συχνοτήτων που εβγαλα με τα δυο κάτοπτρα.

Περιοχή λήψης Βορειοανατολική Τσεχία
καιρός καλός χωρίς νέφωση
σταθερό κάτοπτρο 60 εκατοστών GO SAT με στόχευση τις 23,5Ε
περιστρεφόμενο κάτοπτρο 60 εκατοστών PRO 67 APP Panorama στοχευμένο στις 23,5Ε
πίνακας συχνοτήτων με τις αντιστοιχες απολαβές σε καθε κατοπτρο



Tasos.cz