Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Thread: Δυνατοτοτητα χρησης wifi στον δορυφορικο δεκτη.

  1. #1

    Δυνατοτοτητα χρησης wifi στον δορυφορικο δεκτη.

    Καλησπερα σας.Επειδη εχω για πρωτη φορα προμηθευτει δορυφορικο δεκτη linux edision os nino pro sx2-t/c με ενσωματωμενο το wifi και δεν γνωριζω,μηπως υπαρχει καποιο post που να εξηγει πρακτικα πως ακριβως γινεται η συνδεση με το διαδικτυο και πως φαινεται αυτο στον δεκτη.εχω ηδη κανει αστρματη συνδεση του δεκτη μου με το δικτυο του σπιτιου μου,αλλα δεν γνωριζω τι πρεπει να κανω για να δω στην πραξη την χρηση του δεκτη πλεον και ως υπολογιστη.Απλες,για πολλους,ερωτησεις,αλλα συγχωρειστε μου την αγνοια του ''πρωταρη''.σας ευχαριστω πολυ.

  2. #2

    Απ: Δυνατοτοτητα χρησης wifi στον δορυφορικο δεκτη.

    Quote Originally Posted by posidonas59 View Post
    ...αλλα δεν γνωριζω τι πρεπει να κανω για να δω στην πραξη την χρηση του δεκτη πλεον και ως υπολογιστη.
    Δηλαδή; Τι εννοείς να χρησιμοποιήσεις τον δέκτη ως υπολογιστή; Εξήγησε τι ακριβώς θες να κάνεις.
    Member SatDreamGr Projects

    Edision os mio4k, Edision os nino | Gibertini OP100L 22W - 75E | Inverto Black Ultra

  3. #3

    Απ: Δυνατοτοτητα χρησης wifi στον δορυφορικο δεκτη.

    Ωραια πετυχα την συνδεση του δεκτη,μεσω wifi ενσωματωμενου,με τον δικτυο μου στο σπιτι,ασυρματα.μπορω να δω π.χ youtube-και πως?να κανω αναζητηση ιστοσελιδων,και πως?μηπως ειναι αυστηρα για την σχεση με τον δορυφορικο δεκτη και αν ναι απο ποιο σημειο του δεκτη,θα γινει αυτη η συνδεση-σχεση.τα ρωτω ολα αυτα διοτι απο την επισημη αντιπροσωπεια της edision ,δεν γνωριζουν να μου πουν κατι σε ο,τι τους ρωτησα,εγχειριδιο αναλυτικο δεν υπαρχει και μου εδωσαν τα link των forum σας μαζι με καποια αλλα...γιαυτο ρωταω πολλα και διαφορα και γινομαι κουραστικος.

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Δυνατοτοτητα χρησης wifi στον δορυφορικο δεκτη.

    youtube μπορεις να δεις μεσω της αντιστοιχης εφαρμογης (εαν υπαρχει μεσα στον δεκτη σου,διαφορετικα θα πρεπει να την εγκαταστησεις)
    για περιηγηση, δε νομιζω οτι προτεινεται σε εναν δορυφορικο δεκτη. ναι μεν μπορει να το κανει (μεσω εφαρμογης web browser, οπου ισχυει οτι και στο youtube), αλλα με μια σχετικη δυσχερεια...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #5

    Απ: Δυνατοτοτητα χρησης wifi στον δορυφορικο δεκτη.

    Σε ευχαριστω πολυ.επειδη το περιλαμβανουν στις δυνατοτητες ηθελα να ξερω πως μπορω να τις αξιοποιησω μηπως φανουν,καποιες απο αυτες χρησιμες στο μελλον.αλλωστε δεν τις ξεραμε και απο χτες.αλλωστε με τα δορυφορικα γενικα ασχολουμαι απο το 2004.θα τα δω και θα σε πω.καλο βραδυ.

  6. #6

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Δυνατοτοτητα χρησης wifi στον δορυφορικο δεκτη.

    οι δυνατοτητες ενος δεκτη αυτου του ειδους,ειναι πολλες...
    ομως, δεν εχουν ολοι οι χρηστες τα ιδια γουστα. οποτε, ο δεκτης ερχεται με τα βασικα (μαλλον για να το θεσω καλυτερα, οι ομαδες που βγαζουν λογισμικα, εχουν στο λογισμικο καποια υποκειμενικα βασικα) και απο εκει και περα, υπαρχει το "αποθετηριο" της καθε ομαδας, απ οπου μπορεις να κατεβασεις επιπλεων προσθετα (σαν τα smartphone και το appstore )
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  7. #7

    Απ: Δυνατοτοτητα χρησης wifi στον δορυφορικο δεκτη.

    Εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις την περιήγησή σου στα διάφορα μενού του δέκτη. Από εκεί θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις τις δυνατότητές του. Μάθε πρώτα να τον χρησιμοποιείς ως δορυφορικό δέκτη και μετά άρχισε να ψάχνεις ότι έξτρα μπορείς να κάνεις με αυτόν.
    Member SatDreamGr Projects

    Edision os mio4k, Edision os nino | Gibertini OP100L 22W - 75E | Inverto Black Ultra

  8. #8

    Απ: Δυνατοτοτητα χρησης wifi στον δορυφορικο δεκτη.

    Καλησπερα.αυτο εκανα ,γιαυτο στο πρωτο-πρωτο νημα ξεκινησα με την αποθηκευση των δορυφορων,σε σχεση με το μοτερ-positioner που εχω και λυθηκε στην πορεια με την βοηθεια σας και το ψαξιμο.Το προβλημα στον ηχο το διαπιστωσα στην πορεια.Αναβαθμιση με νεο image δεν εχω κανει ποτε.Blindscan και multisteam δεν ειχα ποτε,τις δε εφαρμογες,wifi,youtube,bluetooth,players κ.λ.π απο περιεργεια ρωτω για να ασχοληθω στο μελλον,να μην τον βαρεθω και αυτον το δεκτη,ισως και cc cam,που επισης δεν ασχοληθηκα, στο μελλον να το ψαξω.ευχαριστω.

  9. #9

    Απ: Δυνατοτοτητα χρησης wifi στον δορυφορικο δεκτη.

    Καλησπερα αγαπητοι φιλοι,σε σχεση με προηγουμενο νημα,σημερα το πρωι περασα με usb stik.την δικη σας image της 24-2-19 για τον edision os nino pro sx2-t/c.αλλαξα στικακι,γιατι το πρωτο μου εβγαζε boot,τελως παντων με λιγο παιδεμα λογω πρωταρη ,εβαλα την νεα image,κατεβασα και αποθηκευσα,επιγεια και περιπου 20 δορυφορους.Ειναι πολυ ωραιο το περιβαλλον της δικης image και αρκετα απλο.θα παω σιγα-σιγα.σε πρωτη φαση δεν μπορω να βρω απο το μενου,οπως στην openatv 6.1, το wifi και την συνδεση με το router για συνδεση με το διαδικτυο.Αν μπορειτε καποια βοηθεια.ευχαριστω.
    Last edited by posidonas59; 03-03-19 at 19:10.

  10. #10

    athoik's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Earth
    Posts
    10,758
    Rep Power
    5927763

    Απ: Δυνατοτοτητα χρησης wifi στον δορυφορικο δεκτη.

    Κοιταξε στην παρακάτω διαδρομή:

    menu -> setup -> system -> expert settings -> network -> wlan
    Member SatDreamGr Projects

    Wavefield T90: 0.8W - 1.9E - 4.8E - 13E - 16E - 19.2E - 23E - 26E - 33E - 39E - 42E - 45E on EMP Centauri DiseqC 16/1
    Unamed: 13E Quattro - 9E Quattro on IKUSI MS-0916

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ερώτηση για Wifi streaming
    By marfetas in forum SF8008
    Replies: 2
    Last Post: 08-05-19, 12:05
  2. FREE WIFI
    By nikos21 in forum Ειδησεογραφία
    Replies: 1
    Last Post: 04-04-14, 21:27
  3. Replies: 0
    Last Post: 04-08-13, 08:48
  4. Wifi usb και Vu uno
    By azxc in forum Περί VU Enigma 2
    Replies: 5
    Last Post: 20-04-13, 02:40
  5. erotisi gia wifi
    By nikolis123 in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 4
    Last Post: 26-10-12, 00:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •