Results 1 to 6 of 6

Thread: Μετα απο εγκατασταση Kodi κολλαει στο Booting...

  1. #1
    deepbluesky's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Age
    49
    Posts
    460
    Rep Power
    0

    Μετα απο εγκατασταση Kodi κολλαει στο Booting...

    Τολμησα να εγκαταστησω Kodi μεσω των Plugins. Καθως εδειξε πως ηταν επιτυχης η εγκατασταση δοκιμασα να το ξεκινησω, δεν ξεκινησε. Κανω ενα Enigma 2 restart, τα ιδια. Τωρα που εκανα ολικο restart του δεκτη μου κολλησε στο Booting...

    Επειδη εχω καμποσα timers για εγγραφες που πρεπει να εκτελεστουν απ' αυτον τον δεκτη δεν μπορω να περιμενω καποια προσπαθεια λυσης του προβληματος. Ετοιμαζομαι λοιπον για νεα εγκατασταση αποφευγοντας λοιπον το Kodi απο δω και περα στο Ε² για παντα.

    Σε καθε περιπτωση ομως παρακαλω τσεκαρετε το. Δεν ειναι δυνατον να κολλαει απο μια εγκατασταση και να χανουμε τον πολυτιμο ελαχιστο ελευθερο χρονο μας με τετοια...

  2. #2
    deepbluesky's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Age
    49
    Posts
    460
    Rep Power
    0

    Απ: Μετα απο εγκατασταση Kodi κολλαει στο Booting...

    Μολις τελειωσα με το στησιμο της τελευταιας εκδοσης του SDG και επι της ευκαιριας εγκατεστησα σε αθικτο λειτουργικο δοκιμαστικα το Kodi με το ιδιο αποτελεσμα. Επομενως δεν εφταιγε κατι στην δικη μου εγκατασταση.
    Αν σας ενδιαφερει το crash log να το ανεβασω. Απλως πειτε μου πως θα ανακαλυψω ποιο ηταν το τελευταιο καθως ολα εχουν την ημ/νια 01/01/1970.

  3. #3

    athoik's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Earth
    Posts
    10,759
    Rep Power
    5927763

    Απ: Μετα απο εγκατασταση Kodi κολλαει στο Booting...

    Προφανώς και αυτός ο δέκτης καταστράφηκε στη προσπάθεια του κατασκευαστή να βάλει το Kodi.

    Έχασαν πάνω από 4 μήνες, χάλασαν τους dvb drivers, με αποτέλεσμα να υπάρχουν 2 drivers.

    Δεν θέλω να λέω αλλά για αυτόν τον δέκτη, game over.

    Επειδή είσαι advanced user, συμβουλή μου πουλά τον και πάρε δέκτη με support.
    Member SatDreamGr Projects

    Wavefield T90: 0.8W - 1.9E - 4.8E - 13E - 16E - 19.2E - 23E - 26E - 33E - 39E - 42E - 45E on EMP Centauri DiseqC 16/1
    Unamed: 13E Quattro - 9E Quattro on IKUSI MS-0916

  4. #4
    deepbluesky's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Age
    49
    Posts
    460
    Rep Power
    0

    Απ: Μετα απο εγκατασταση Kodi κολλαει στο Booting...

    Εχω διαβασει αρκετα αρνητικα για την εξελιξη του αν και πιστευω πως εχασα πολλα επεισοδια.

    Οταν τον πηρα τον δεκτη ειχα ενα δορυφορικο συστηματακι με κινηση εστω και με περιορισμενο μεγεθος κεραιας (110x120cm) και ορατου πεδιου (45W-9E) και ο λογος που προτιμησα αυτον ηταν το Multistream σε συνδιασμο με ανοιχτο λογισμικο με καλη υποστηρηξη οπως προσφερεται μονο απο τους Ε² δεκτες. Ο κυριος σκοπος ηταν η ληψη των ιταλικων και γαλλικων απο τις 5W περαν των ελληνικων απο τις 3.1Ε που ηδη εβλεπα με τον Vu+ Solo². Μετα απο ουτε μισο χρονο λογω δικαστικης απειλης της διαχειρηστεας εταιριας της πολυκατοικιας επρεπε να το ξηλωσω και το μονο που μου απεμεινε ειναι μια καλωδιακη με πολυ περιορισμενη ποικιλια και αναλυση προγραμματων ουσιαστικα μονο γερμανοφωνα. Ετσι δεν προλαβα να τον εκμεταλλευτω καλα καλα. Το DVB-C/T2 Tuner ομως αφου του αλλαξα slot δουλευει απο τοτε ως Twin και καθημερινα κανω αρκετες εγγραφες. Ουσιαστικα χρησημοποιω εναν δεκτη με προσοντα τα οποια δεν ειμαι εις θεσην να τα εκμεταλλευτω πια. Εκτος και αν καταφερω να στησω κεραια ξανα για τη ληψη των 5W. Κομματι δυσκολο για πολλους λογους που απο την πλευρα ενος κατοικου Ελλαδος ειναι ακαταλαβηστικα.

    Το Kodi απλως το εγκατεστησα διοτι καποια παλια βιντεο αρχεια ειτε δε μου τα παιζει με εικονα, ειτε δεν μ' αφηνει να τα συνεχισω οταν τα ειχα σε παυση η οταν θελω να ξεκινησω απο καποιο συγκεκριμενο σημειο. Ειχα την ελπιδα πως ισω το Kodi παρακαμπτει αυτους τους περιορισμους. Δε περιμενα ομως να κολλησει ο δεκτης τοσο αγρια και ευτυχως που ειχα ρεπο γιατι με τη κουραση που τραβαω μπορει να μην ειχα κουραγιο ουτε να τον στησω. Μπορει να κανω λαθος αλλα δεν εχω την εντυπωση πως το Kodi ειναι για Ε² δεκτες οσο δυνατοι και να ειναι.

    Οπως και να χει, προτεινεις να τον πουλησω να γλυτωσω απο τα χαλια της Octagon. Δεκτο. Πες πως με 150€ στην καλυτερη τον διωχνω, τι επιλογες μου μενουν ομως με τις ακολουθες αναγκες;

    γρηγορος και σταθερος

    2xDVB-C/Τ2 Tuner
    σωστη ενδειξη του SNR
    SDG με skin Glamour Aura FHD skin το οποιο θεωρω ως το πιο πληρες σε ενδειξη πληροφοριων
    εσωτερικος 2.5" HDD για εγγραφες
    1Gbps LAN

    Και σε περιπτωση οπου μπορω να ξαναστησω δορυφορικο επισης
    2xDVB-S2X Tuner, ευαισθητα με σωστη ενδειξη του SNR
    Multistream
    DVB-S2X

    optional:
    σωστη αναπαραγωγη 16/32APSK, χαμηλων SR
    αποδοτικο blindscan
    Sat>IP
    Virtual Tuner

  5. #5

    athoik's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Earth
    Posts
    10,759
    Rep Power
    5927763

    Απ: Μετα απο εγκατασταση Kodi κολλαει στο Booting...

    Με όλα αυτά που ζητάς δεν υπάρχει σήμερα κάποιος δέκτης να σου τα δώσει.

    Ήδη με τα 2xDVB-C/Τ2 Tuner, 2xDVB-S2X δεν υπάρχει κανένας δέκτης να σου προτείνω. Ειδικά με το σωστές ενδείξεις το τερμάτισες, έβγαλες off σχεδόν όλους!

    Αν βρείς δέκτη με όλα τα παραπάνω, ενημέρω να μάθουμε ποιος είναι.
    Member SatDreamGr Projects

    Wavefield T90: 0.8W - 1.9E - 4.8E - 13E - 16E - 19.2E - 23E - 26E - 33E - 39E - 42E - 45E on EMP Centauri DiseqC 16/1
    Unamed: 13E Quattro - 9E Quattro on IKUSI MS-0916

  6. #6
    deepbluesky's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Age
    49
    Posts
    460
    Rep Power
    0

    Απ: Μετα απο εγκατασταση Kodi κολλαει στο Booting...

    Δεν ζηταω ακριβεια πεδιομετρου στις ενδειξεις αλλα μια καλη προσεγγιση και οχι π.χ. να τερματιζει στα 16dB οπως στον Solo² ενω με TBS καρτες βλεπεις να βαραει 20dB++. Νομιζω και ο SF4008 τα πηγαινε σχετικα καλα μεχρι περυσι πριν αρχισαν το driver να το πανε κατα διαολου.

    Υπ' αυτες τις συνθηκες που επικρατουν σε μενα νομιζω ειναι καλυτερα να συνεχισω με τον SF4008.

    Εχω αρκετες ελπιδες ομως η Edision με τον OS mio4K να βαδιζει στο σωστο δρομο και ας καλυπτει μονο μερικως αυτα που προανεφερα.

    Στο κατω κατω κι εδω στο κοσμο των Ε² δεκτων βλεπω ολο και πιο συχνα να ισχυει το: Never touch a running system.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 16-11-20, 13:07
  2. Update online stay on booting...
    By stpierre in forum SF4008
    Replies: 12
    Last Post: 21-01-18, 23:09
  3. provlima me booting dreambox 7020hd v2 me satdreamgr imafe
    By kazogr in forum Περί SatDreamGr Images
    Replies: 2
    Last Post: 30-07-16, 22:52
  4. Error booting dm 800-no ca found-file too big
    By theofilos in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 1
    Last Post: 22-03-13, 01:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •