Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17

Thread: προβλημα με καγια σερρες

  1. #11

    Απ: προβλημα με καγια σερρες

    3) Όταν γράφω σταδιακά να χάνεται το σήμα και να έχεις σπασίματα, λίγα στην αρχή και περισσότερα όσο περνάει η ώρα, δεν εννοώ ότι αυτό διαρκεί μερικά δευτερόλεπτα. Αν από εκεί που βλέπεις καμπάνα, μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα έχεις σπασίματα και χάνεις την εικόνα, τότε δεν είναι θέμα δικό σου.

    Για να σου δώσω ένα παράδειγμα με τη δορυφορική λήψη, μπορεί ένας δορυφόρος να μην πιάνει τις πρωινές ώρες στην Ελλάδα, και όσο περνάει η μέρα να δυναμώνει το σήμα μέχρι που πιάνει. Ή το αντίθετο. Μπορεί ένα οριακό σήμα να πιάνει τις πρωινές ή μεσημεριανές ώρες, και σταδιακά όσο νυχτώνει να χάνεται. Σίγουρα όμως η μετάβαση αυτή ΔΕΝ διαρκεί δευτερόλεπτα.

    Οι γείτονες δεν μας είπες αν έχουν το ίδιο πρόβλημα με σένα.

    Επίσης, δεν ξέρω αν υπάρχει κεραία (με παθητικό δίπολο) με κέρδος 18-19dB που λες. Νομίζω οι καλές πάνε μέχρι 16-17dB. Τα παραπάνω ίσως είναι marketing...
    Αν τελικά πάρεις και ενισχυτή πάρε έναν με ρυθμιζόμενο κέρδος, γιατί μετά μπορεί να έχεις το αντίθετο πρόβλημα: Να μπουκώνουν οι δέκτες σου από το πολύ δυνατό σήμα.
    Last edited by nautilus7; 20-11-18 at 14:23.
    Member SatDreamGr Projects

    Edision os mio4k, Edision os nino | Gibertini OP100L 22W - 75E | Inverto Black Ultra

  2. #12

    Re: προβλημα με καγια σερρες

    1) Οι γείτονες δεν μας είπες αν έχουν το ίδιο πρόβλημα με σένα.
    οχι δεν εχουν κανενα προβλημα εχουμε 4-5 σπιτια τα οποια τα εχω περασει εγω εδω και 1-2 χρονια ολα ειναι ενταξει


    2) Επίσης, δεν ξέρω αν υπάρχει κεραία με κέρδος 18-19dB που λες. Νομίζω οι καλές πάνε μέχρι 16-17dB. Τα παραπάνω ίσως είναι marketing...
    Αν τελικά πάρεις και ενισχυτή πάρε έναν με ρυθμιζόμενο κέρδος, γιατί μετά μπορεί να έχεις το αντίθετο πρόβλημα: Να μπουκώνουν οι δέκτες σου από το πολύ δυνατό σήμα.

    Κεραία Επίγειας Λήψεως 19dB ENGEL AN6006K MAX90 LTE +
    Ενισχυτής ιστού σέτ 2UHF 1VHF 40db με φίλτρο LTE AM6213KL ENGEL η
    Ενισχυτής Ιστού VHF-UHF (30dB-40dB) Johansson 7211------Ενίσχυση UHF : 10 - 30 dB / 25 - 40 dB ρυθμιζόμενη.


    Κεραία Επίγειας Λήψεως 18dBi MISTRAL ROTAX MAX +
    Ενισχυτής Ιστού VHF/UHF Θωρακισμένος 40dB MISTRAL VU3SF-40 ------ Ενίσχυση UHF : 20 - 40 dB ( max 45 dB ) ρυθμιζόμενη.

  3. #13

    Απ: προβλημα με καγια σερρες

    Και οι δικοι μου γειτονες δεν ειχαν κανενα προβλημα....
    Απο Νοτια προαστια Αττικης (Γλυφαδα-πολυκατοικια με αριστη οπτικη επαφη στην σχετικα ευκολη Αιγινα) ειχα το ιδιο προβλημα με σενα .
    Και μολις το αναφερα σ ενα "γκουρου ",τεχνικο χωρις δευτερη κουβεντα μ εβαλε και της αλλαξα θεση.
    -Εχεις παρεμβολες ειπε.....
    Απο τη μια γωνια στο καγκελο πηγα στην αλλη(4,5 μετρα αποσταση).Και προβληματα τελος.
    Η κεραια απλη και φθηνη (U 450 LTE..... E-Space)

  4. #14

    Re: προβλημα με καγια σερρες

    cyclades
    σε ευχαριστω πολυ
    μολις ανοιξει λιγο ο καιρος το πρωτο πραγμα που θα γινει ειναι αυτο
    γιατι ολη μερα ψιλοβρεχει και θα τα σπασουμε ολο τα κεραμιδια
    αυριο μεθαυριο με το καλο θα δουμε τι θα γινει και θα σε ενημερώσω

  5. #15

    korn's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    SatDreamGr
    Posts
    51,779
    Rep Power
    2484980

    Απ: προβλημα με καγια σερρες

    Τσίπουρο και κεραμίδι......δεν λέει.......

    είμαστε και ανασφάλιστοι ............

  6. #16

    Re: προβλημα με καγια σερρες

    αστα να πανε Χρηστο μη μας τυχη τιποτα και καηκαμε

  7. #17

    Re: προβλημα με καγια σερρες

    καλησπερα σε ολα τα παιδια
    λοιπον κατα εναν περιεργο τροπο χωρις να εχω πειραξει τιποτα
    εκτος απο την πρωτη μερα που δεν ειχαμε εικονα ( δηλαδη τους τελευταιους 2-3 μηνες )
    τις αλλες μερες ειναι ολα κανονικα χωρις κανενα προβλημα
    το τυχαμε και αυτο


    **** βεβαια με την πρωτη ευκαιρια θα πρεπει να γινουν και η αναλογες εργασιες
    ολα ειναι σε δοκιμαστικη περιοδο

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •