Page 8 of 8 FirstFirst ... 45678
Results 71 to 75 of 75

Thread: VU+ ZERO 4K satdreamgr image

  1. #71
    skorpios268's Avatar
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Agioi Anargyroi - Athens
    Posts
    105
    Rep Power
    23

    Απ: VU+ ZERO 4K satdreamgr image

    στην δική μου περίπτωση το πρόβλημα ξεκίνησε από το pal6 full hd, με το δικό σου mcelliot_g όλα τέλεια τόσο σε openatv 6.2 και satdream 6 όσο και σε openpli 7 τώρα.

  2. #72

    medousa89's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Egio
    Age
    34
    Posts
    1,368
    Rep Power
    828390

    Re: VU+ ZERO 4K satdreamgr image

    μάλλον εσύ κάτι δεν κάνεις καλά ... έχω τον ίδιο δέκτη και δεν εχει θέμα το skin του mcelliot_g , μαλλον καποιο αλλο πρόσθετο ή skin σου αλλάζει κάτι στο σύστημα ...
    Last edited by medousa89; 13-12-18 at 22:08.
    Member SatDreamGr Projects


  3. #73

    Re: VU+ ZERO 4K satdreamgr image

    Quote Originally Posted by hercoulis View Post
    Το ίδιο πράγμα έπαθα και εγώ στο σολο2. Σε μούλτι μπουτ τα image sdg & OpenPLi, είχα περάσει στο OpenPLi το skin toy Mcelliot. Σε κάποια επανεκκίνηση δεν μπορούσε να ανοίξει ο δέκτης, έκανε load πάνω αριστερά αλλά ήταν σαν να μην είχε την δύναμη να τρέξει το skin, με αποτέλεσμα να πετάξω από το φάκελο μούλτι μπουτ όλο το image OpenPLi. Και επ ευκαιρίας έβαλα το obh 0,6 μαζί με το sdg.
    Skorpios καλύτερα να τα βάλεις σε μούλτι μπουτ κ ας έχει χώρο ο ζέρο, αποδεικνύεται πιο πρακτικός αυτός ο τρόπος.
    Θέλοντας να δώσω περισσότερο βάση σε μια λύση του προβλήματος του skorpion μελλοντικά χωρίς κόπο, άφησα να εννοηθεί πως έφταιξε το skin του Mcelliot αφού δεν έβαλα ούτε καν τη λέξη πιθανόν, και από τη στιγμή που όντως δεν κράτησα log file, 1002 άλλα πράγματα μπορεί να συνέβησαν τότε. Μπορεί να έφταιξε και η ιδιαιτερότητα της κατάστασης που έτρεχε μέσω μουλτιμπουτ, γιαυτό και δεν το ανέφερα ως πρόβλημα.
    Box VU+solo2, dish op125, moter Amiko DM-3800 Digital, LNB smart titanium, 85.2E~45.0W
    Box TM 5402 M1super, no name dish 103x113cm, moter Dark motor, LNB Inverto black ultra, 68.5E~30.0W
    Apostolis.

  4. #74

    Re: VU+ ZERO 4K satdreamgr image

    Hercoulis, παίρνω πολύ σοβαρά τα όποια προβλήματα για αυτό άλλωστε όταν αποφάσισα να βγάλω public το skin και να το εξελίξω από εκεί και πέρα ήμουν απόλυτα ξεκάθαρος για τη σταθερότητά του και το γεγονός ότι το περιόρισα συνειδητά για χρήση σε δέκτες από συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και πάνω.
    Ένα από αυτά ήταν το disclaimer, κάτι που δεν βλέπεις σχεδόν σε κανένα άλλο skin, δηλαδή ενημερώνω το χρήστη για το πού μπορεί να παίξει το skin και πώς και ότι από εκεί και πέρα το εγκαθιστά με δική του ευθύνη. Με μεγάλη μου χαρά είδα ότι παίζει και σε περισσότερους δέκτες από όσους περίμενα.
    Ένα δεύτερο είναι η betatesting φάση του. Το skin πριν βγει πέρασε από μία ομάδα δοκιμών με διάφορους δέκτες για να δούμε πώς ανταποκρίνεται. Για μένα είναι κεφαλαιώδους σημασίας να μη δημιουργεί τρίτα προβλήματα στους χρήστες. Ακόμα και τώρα πριν κάθε νέα έκδοση δοκιμάζεται πρώτα.
    Το τρίτο ήταν η συμβατότητά του. Πρώτα το έβγαλα για openpli/sdg images και έπειτα για openatv. Υπάρχουν κάποιες σημαντικές διαφορές στη συμβατότητα ορισμένων χαρακτηριστικών, οπότε είναι κρίσιμο να διαλέγει ο χρήστης τη σωστή έκδοση. Επίσης το skin ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να μεταβάλλει, αντικαθιστά ή να τροποποιεί κανένα απολύτως αρχείο του συστήματος στο οποίο εγκαθίσταται, αλλά και να αφαιρούνται πλήρως τα αρχεία του αν ο χρήστης αποφασίσει να το απεγκαταστήσει.

    Στην παρούσα συζήτηση λοιπόν μιλούσαμε για το skin pal full hd που δημοσιεύτηκε εδώ πριν λίγες μέρες. Επειδή γενικά μου αρέσει και μένα να δοκιμάζω skins άλλων (γιατί και ποτέ δεν ξέρεις αν κάτι καινούριο πάρεις από τον καθένα) βλέπω πάντα τι χρησιμοποιούν. Είδα λοιπόν ότι ο δημιουργός του πολύ κακώς στο ipk έβαζε και converters/renderers που υπάρχουν ήδη στο openpli/openatv σε ανοικτή μάλιστα μορφή (py). Αυτό είναι άκρως ριψοκίνδυνο καθώς από προεπιλογή τα enigma2 images έρχονται με compiled κώδικα (pyo) για εξοικονόμηση χώρου (που αν δεν είναι closed source ο χρήστης μπορεί να εγκαταστήσει τα source files μέσω του enigma2-scr). Αν λοιπόν εγκαταστήσεις έναν py converter με ίδιο όνομα με του συστήματος, τότε κατά την επανεκκίνηση του enigma αυτός θα λειτουργήσει ως πηγή και το enigma2 θα τον κάνει compile αντικαθιστώντας το pyo του συστήματος με άγνωστες και συνήθως δυσάρεστες συνέπειες.

    Όταν λοιπόν είδα από κάτω να εξισώνεις ουσιαστικά τη δική μου δουλειά με το πρόβλημα που δημιούργησε ένα άλλο skin, καταλαβαίνεις ότι δεν μπορούσα να μείνω σιωπηλός, γιατί πολύ απλά κάποιος που θα διαβάσει το παρόν νήμα θα σκεφτεί ότι το δικό μου skin κάνει προβλήματα άρα γιατί να το εγκαταστήσει αν του αρέσει!
    Φυσικά θεοί δεν είμαστε, όλοι μπορούμε να κάνουμε κάποιο λάθος γι αυτό άλλωστε και η ανατροφοδότηση από τους χρήστες είναι σημαντική για τους skinners. Για αυτό άλλωστε αν είχες οποιοδήποτε θέμα έπρεπε πρώτα εμένα να πεις για να το δω.
    Αυτά, απλά για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου.
    GlamourAuraFHD skin - The vengeance of color
    For OpenPLI/SDG images:
    https://github.com/MCelliotG/GlamourAuraFHD-skin
    For OpenATV/OE-A images: https://github.com/MCelliotG/GlamourAuraFHD-ATV-skin

  5. #75

    Re: VU+ ZERO 4K satdreamgr image

    Είδες την εξίσωση που έκανα αλλά υπάρχει και διόρθωση.
    Όποιος δουλεύει κάνει λάθη mcelliot, δεν είναι αρνητικό το λάθος.
    Επίσης, δεν μηδενίζουμε ένα σκιν, image κλπ αν μια φορά δεν ξεκινήσει, (εκτός αν είναι κάποιος μηδενιστής).
    Τα παραπάνω βρίσκονται στην διαφορετική αντίληψη του καθενός.

Page 8 of 8 FirstFirst ... 45678

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Satdreamgr image 8
    By Petro44 in forum Περί SatDreamGr Images
    Replies: 6
    Last Post: 24-06-21, 23:17
  2. satdreamgr image vu duo 4k
    By Antonio215 in forum SatDreamGr Images Chat
    Replies: 42
    Last Post: 04-04-20, 19:54
  3. Satdreamgr image v4.0-O.E. 2.0 Vu+Uno
    By korn in forum Vu+ Uno
    Replies: 1
    Last Post: 23-12-15, 17:20
  4. SatDreamGr Image V2.0 DM 800.
    By sat gr in forum Dm 800
    Replies: 27
    Last Post: 10-12-13, 19:51
  5. SatDreamGr Image V2.0 VU+ DUO
    By Dr.Dream in forum Vu+ Duo
    Replies: 23
    Last Post: 29-06-11, 16:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •