Σκεφτομαι να αλλαξω το πακετο internet μου στην Unitymedia. Αλλαγη παροχου δεν παιζει καθως ειναι ο μονος που μου δεινει περισσοτερα απο τα 12/1 στη πραξη της ADSL2+ εδω. VDSL δεν υπαρχει.

Συγκεκριμενα σκεφτομαι να αλλαξω απο
50/2.5 Mbps με 35,90€/μηνα και Fritzbox 6340 του παροχου (περιορισμενο σε δυνατοτητες και firmware δικο τους χωρις καμια δυνατοτητα επεμβασης)
σε
150/10 Mbps με 34,99€/μηνα και αγορα Fritzbox 6490 του ελευθερου εμποριου με 180€ και πληρες ελεγχο του router

Ολα καλα ως εδω εαν ο παροχος εξασφαλιζε να μου ξαναδωσει την public IPv4. Συνηθως την χανεις και σε δεινουν μια IPv6 αλλα σε Dual Stack Lite. Ισως με πολυ τυχερο καταφερω να τους πεισω να μου δωσουν και την public IPv4 που εχω ως τωρα αλλα ο κανονας ειναι οτι την χανεις οριστικα. Καποιοι σταθηκαν τυχεροι και τους εδωσαν πραγματικο Dual Stack και οχι Dual Stack Lite αλλα και αυτο ειναι λιγο πολυ περιπτωση. Υπαρχουν Business ταριφες αρκετα πιο ακριβες οπου μαλλον προσπαθουν να οδηγησουν οσους χρειαζοντε τα προαναφερθεντα.

Και επειδη εχω διαβασει ιστοριες πολλες θελω να μαθω επιτελους τι ισχυει πραγματικα.

Εδω θα θεσω την ερωτηση εαν χωρις public IPv4 και με IPv6 Dual Stack Lite θα μπορεσω να εχω προσβαση στους Ε² δεκτες μου απο εκτος του LAN μου. Καταρχην εξαρταται απο το image η οχι;
Δεν το εχω επιχειρησει ακομη αλλα ειναι στο προγραμμα και αυτο να γινει ειτε απο Android smartphone, ειτε απο Win10 σε notebook.

Γνωριζει κανεις κατι παραπανω μηπως;