Results 1 to 5 of 5

Thread: Βοηθεια για "ανασταση" Cloud Ibox 2 Plus SE

  1. #1

    Βοηθεια για "ανασταση" Cloud Ibox 2 Plus SE

    Καλησπερα στην παρεα.

    Εχω εναν vu+ solo κλωνο ο οποιος λειτουργει αψογα με openpli 3 image με custom plugins. Προσφατα αγορασα εναν μεταχειρισμενο Cloud Ibox 2 Plus SE με τον οποιο σκοπευω να αντικαταστησω τον vu+ solo για τον λογο οτι ο vu+ solo εχει ενα θεμα με τους drivers και οταν τον εχεις συνδεδεμενο με 2 TVs (hdmi, composite), σε πολλα τυχαια χρονικα διαστηματα μες τη μερα χανει τον συγχρονισμο ο ηχος στην ΤV που ειναι συνδεδεμενος με το composite για αρκετη ωρα (10 εως 30) secs και μετα επανερχεται. Επιπλεον ο ηχος επανερχεται αν αλλαξεις καναλι. Το ιδιο γινεται και με συνδεση component kai κοκκινο ασπρο RCA για τον ηχο. Οπως καταλαβαινετε αυτο ειναι πολυ σπαστικο. Επιπλεον το προβλημα λυνεται αν εχεις το hdmi καλωδιο εκτος του δεκτη αλλα αυτη δεν ειναι λυση να βαζω βγαζεις το hdmi καλωδιο.

    Με τον cloud-ibox 1 που ειχα o οποιος δουλευε τον ιδιο bootloader, image με τον vu+ solo δεν ειχα κανενα προβλημα με τον ηχο στην 2η τηλεοραση αλλα παρα την πατεντα που του ειχα κανει βαζοντας του ανεμιστηρακι, κανοντας του τρυπες στο κατω καπακι και λειτουργοντας τον αναποδα, τελικα μετα απο 1.5 χρονο κακαρωσε γι αυτο και τον αντικατεστησα με τον vu+ solo. Οσο και να το εψαξα δεν εβγαλα ακρη με τους drivers του VU+ solo για να λυσω το προβλημα με τον ηχο γι΄αυτο και αγοραστα τον Cloud Ibox 2 Plus SE πιστευοντας οτι δεν θα μου κανει προβλημα μιας και ο cloud-ibox 1 δουλευε σωστα και στις 2 TVs. Εχω ομως το παρακατω προβλημα γι αυτο θα ηθελα βοηθεια σας.

    O Cloud Ibox 2 Plus SE που αγορασα εχει μπρικαρισμενο bootloader μιας και οταν τον βαζεις στο ρευμα το power λαμπακι του παραμενει μονιμως πρασινο, δεν παιρνει ip, δεν μπορεις να κανεις FTP και φυσικα δεν δινει εικονα.
    Δεν γνωριζω πιον bootloader - image ειχε ο δεκτης πριν μπρικαριστει. Δοκιμασα και στις 2 usb θυρες να του γραψω bootloader vu+ solo (vuplus->solo) και cloud-ibox παλιο και νεο (xpeedlx, cloudix) αλλα ο δεκτης δεν ανταποκριθηκε (το power λαμπακι εμενε μονιμως πρασινο).

    Για να αναστησω τον δεκτη πρεπει να του γραψω τον bootloader μεσω JTAG με το CYPRUS Development Board Module for USB2.0 EZ-USB FX2LP CY7C68013A (εκδοση με το ενα jumper) ετσι ωστε να μπορεσω να του γραψω μετα το image που εχω και λειτουργει ο vu+ solo μου. Εχω παραγγειλει το πλακετακι και το περιμενω μεχρι το τελος της ερχομενης εβδομαδας.

    Με απλα λογια αυτο που θελω να κανω ειναι μεσω JTAG να γραψω τον bootloader για vu+ solo για να αναστησω τον δεκτη και επειτα μεσω USB flash να γραψω το συγκεκριμενω custom openpli 3.0 image που εχω και λειτουργει ο vu+ solo μου.
    Εχω καποιες αποριες που οσο και να εψαξα δεν εχω βρει 100% απαντησεις.

    1) O Cloud Ibox 2 Plus SE δουλευει με bootloader vu+solo οπως και ο cloud Ibox 1?
    2) Αν ισχυει το 1), μπορει καποιος να προτεινει καποιο Link να κατεβασω τον Boot Loader?

    Αν απο τις απαντησεις σας δεν μπορω να λειτουργησω τον Cloud Ibox 2 Plus SE με vu+ solo bootloader τοτε θα του γραψω μεσω JTAG τον cloud-ibox BL, επειτα openpli 3.0 image για cloud-ibox απο εδω: http://www.cloud-ibox.net/index.php?...0yLVBsdXMtU0U= και θα προσπαθησω να βρω αν βρω τα custom plugins.

    Συγνωμη αν το post μου φανει μεγαλο ή/και πολυπλοκο απλα προσπαθησα να περιγραψω τα γεγονοτα και τον σκοπο μου οσο πιο καλυτερα-περιγραφικα γινεται για να υπαρχουν οσο το δυνατον λιγοτερες ασαφειες.
    Ευχαριστω εκ τον προτερον, αναμενω τα φωτα σας.

  2. #2

    Re: Βοηθεια για "ανασταση" Cloud Ibox 2 Plus SE

    Καλησπερα, κανεις δεν εχει αποψη?

  3. #3

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Βοηθεια για "ανασταση" Cloud Ibox 2 Plus SE

    φιλος...δυστυχως για να εχει καποιος αποψη,θα πρεπει 1) να εχει τον δεκτη και 2) να εχει ασχοληθει λιγο με αυτον,διαφορετικα μπορει να σε παρει στον λαιμο του...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  4. #4

    Post Re: Βοηθεια για "ανασταση" Cloud Ibox 2 Plus SE

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    φιλος...δυστυχως για να εχει καποιος αποψη,θα πρεπει 1) να εχει τον δεκτη και 2) να εχει ασχοληθει λιγο με αυτον,διαφορετικα μπορει να σε παρει στον λαιμο του...
    Γαμωτο τοσο γκαντεμης ειμαι και μονο εγω εχω αυτον τον δεκτη.... Να με παρει καποιος στο λαιμο του ετσι οπως ειναι μπρικαρισμενος ο δεκτης δεν παιζει σεναριο και ουτως ή αλλος σκοπευω να παιξω JTAG οποτε και κατι λαθος να μου δοθει δεν τρεχει μια. Ξανα γραφω το τσιπακι και ολα καλα :) Τελος παντων μακαρι να βρεθει καποιος/α και να βοηθησει αλλιως την αλλη εβδομαδα που θα εχω το πλακετακι θα αρχισω τα πειραματα μονος μου και αν τα καταφερω θα διαφωτισω την κοινοτητα.

  5. #5

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Βοηθεια για "ανασταση" Cloud Ibox 2 Plus SE

    λογικα δεν εισαι ο μονος που εχει τον δεκτη...
    αλλα μαλλον εισαι απο τους λιγους που ξερει τι εχει εκει, και οχι απλα ενα κουτι που του εδωσε καποιος και απλα γραφει ενα ονομα πανω (και ποτε δεν εκανε κατι παραπανω απο το να αλλαζει καναλια...)
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. cloud ibox
    By brisim in forum Images Vu Solo
    Replies: 20
    Last Post: 25-04-17, 04:40
  2. cloud ibox
    By antlaz in forum Περί VU Enigma 2
    Replies: 1
    Last Post: 17-08-16, 16:48
  3. "Glitz", "Cartoon Network HD" και "Boomerang HD".
    By djdiageo in forum Δορυφορικές λήψεις
    Replies: 0
    Last Post: 22-09-11, 17:01
  4. "TNT HD","DISNEY HD" & "EQUIDIA LIFE" στις 19.2°Ε.
    By djdiageo in forum Δορυφορικές λήψεις
    Replies: 0
    Last Post: 22-09-11, 17:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •