Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17

Thread: (Open) Multiboot και USB 3.0 stick

  1. #11
    deepbluesky's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Age
    49
    Posts
    460
    Rep Power
    0

    Απ: (Open) Multiboot και USB 3.0 stick

    Στο εντομεταξυ καταφερα να φορμαρω το stick μεσω gparted ως εξης:
    GPT
    /sdb1 ext4 primary 8GB
    /sdb2 ext4 primary 24GB
    Το SDG5 ξεκινησε κανονικα με το stick και βλεπει και τα δυο partitions.

    Προσπαθω να λυσω και τις προαναφερθεισες ερωτησεις μου..

  2. #12

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: (Open) Multiboot και USB 3.0 stick

    το openmultiboot,ειναι στο feed σε οσους δεκτες εχει δοκιμαστει και ειναι ασφαλες (και στον 8000 πχ που αναφερθηκε νωριτερα).
    στον sf4008 και για τον λογο οτι ειναι σε αλλη αρχιτεκτονικη και για τον λογο οτι δεν εχουν γινει οι απαραιτητες δοκιμες... δεν ειναι 100% ασφαλες.
    αν δεν το φορμαρει απο την διαχειρηση συσκευων,κανε μια δοκιμη απο την διαχειρηση δισκων...(απλα εκει να επιλεξεις το στικακι).
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #13
    deepbluesky's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Age
    49
    Posts
    460
    Rep Power
    0

    Απ: (Open) Multiboot και USB 3.0 stick

    Τωρα την κατσαμε την βαρκα. Δηλαδη μου λες οτι εχοντας το SDG5 στην flash δεν μπορει να εγγυηθει πως θα γινει καμια ζημια εγκαθιστωντας το Open Multiboot. Αυτος ηταν και ο λογος που ειχα το OpenATV 6.0 τοτε στην flash. Ενα απλο multiboot σεναριο χρειαζομαστε και καταντα προβλημα αλυτο. Δε μπορω να καταλαβω γιατι σε Ε² δεκτες ειναι τοσο μεγαλο προβλημα ενω σε καθε PC εδω και 20 χρονια+ ειναι υλοποιησιμο γνωριζοντας καποια βασικα.

    Να σου πω θα το ρισκαρα αν μπορουσα να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μου πειραξει τον ενσωματωμενο σκληρο και το περιεχομενο αλλα ετσι θα αρκεστω μαλλον μονο στον παλιο μου Vu+ Solo² να περασω εκει το OpenATV στην flash.

  4. #14

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: (Open) Multiboot και USB 3.0 stick

    ειναι λιγο διαφορετικα τα πραγματα. πχ, στο pc ολα τα λογισμικα ειναι εγκατεστημενα σε εξωτερικο μεσο,και απλα διαλεγουμε απο που θα εκκινησουμε.
    στον δεκτη,ενα λογισμικο ειναι παντα στην flash του δεκτη.
    τωρα,και στον δεκτη,θεωρητικα ειναι απλα τα πραγματα,αρκει ολα τα λογισμικα να ειναι του ιδιου γκρουπ. πχ,αν βαλεις openatv στην flash,τοτε (θεωρητικα ) θα εισαι οκ με τα λογισμικα που εχουν σαν βαση το Ο.Ε Alliance (hdf κλπ...)
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #15

    athoik's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Earth
    Posts
    10,759
    Rep Power
    5927763

    Απ: (Open) Multiboot και USB 3.0 stick

    Το OpenMultiboot κατά κάποιο τρόπο διόρθωνε το θέμα με την flash με το να βάζει τον kernel που αντιστοιχεί στο image πριν να κάνεις boot το image.

    Δουλεύει σχετικά καλά, αλλά όχι τέλεια.

    Οι δέ παιχνιδιάριδες; αναποφάσιστοι; κάθε μέρα δοκιμάζω 15 images; κλπ μετά από τα πολλά re-flash (ναι το να βάζεις κάθε φορά τον kernel, είναι σαν να κάνεις flash ένα partition ξανά και ξανά!) τους παίρνουν τους δέκτες στα χεράκια τους, με flash που σκάνε (bad blocks κλπ).

    Για αυτό λοιπόν στην flash αυτό το image που εμπιστεύομαστε. OMB μόνο αν είσαι dev, αλλιώς παίζεις ρώσικη ρουλέτα με την flash του δέκτη.

    Δοκιμαστικά έχω ενεργοποιήσει το OMB για τον sf4008.

    Περιμένουμε τα αποτελέσματα.
    Member SatDreamGr Projects

    Wavefield T90: 0.8W - 1.9E - 4.8E - 13E - 16E - 19.2E - 23E - 26E - 33E - 39E - 42E - 45E on EMP Centauri DiseqC 16/1
    Unamed: 13E Quattro - 9E Quattro on IKUSI MS-0916

  6. #16
    deepbluesky's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Age
    49
    Posts
    460
    Rep Power
    0

    Απ: (Open) Multiboot και USB 3.0 stick

    Την αποφαση μου την εχω παρει προ πολλου πως το SDG ειναι αυτο που με καλυπτει σε καθημερινη χρηση. Και δεν ειχα καθολου υποψην μου οτι με καθε αλλαγη του kernel/image μειωνεται ο χρονος ζωης της flash και πως ειναι τοσο περιορισμενος. Αυτα τα φαινομενα νομιζα πως τελειωσανε την δεκαετια του '90 αλλα φαινεται πως ημουν πολυ αισιοδοξος.

    Ουτε αναποφασιστος ειμαι, ουτε παιχνιδιαρης, ουτε developer, απλως θελω να εχω προσβαση επισης σε ενα image που δουλεψα 3 χρονια σαν πες με ισως πιο απαιτητικο καταναλωτη απο τον μεσον ορο και θελω να παρακολουθω καποιες εξελιξεις εκει. Αλλα images απο περιεργια ισως δω κανενα αλλα για να αλλαζω την ημερα συνεχεια και επισης να στηνω σε βαθμο που το χρειαζομαι το καθενα το αποκλειω.

    Ειμαι περιεργος να διαβασω τα αποτελεσματα περι OMB στον SF4008.

  7. #17

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: Απ: (Open) Multiboot και USB 3.0 stick

    ειναι ηδη στο feed το openmultiboot,μπορεις κι εσυ αν θελεις να δοκιμασεις...
    απλα να θυμισω,οτι επειδη SDG και openatv εχουν διαφορετκη βαση,αν εχεις το ενα στην flash και το αλλο multiboot (με οποια θεση κι αν ειναι),η λογικη λεει οτι θα υπαρχουν προβληματακια ασυμβατοτητας (σαν κι αυτο που ειχες).
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εγγραφή στο usb stick
    By EMMANOUEL in forum Vu+ Zero
    Replies: 9
    Last Post: 06-03-19, 20:38
  2. [Download] Open MultiBoot Plugin
    By mehmetkarahanlı in forum Enigma2 Plugins ΟΕ 2.0
    Replies: 3
    Last Post: 14-01-19, 08:08
  3. wi fi stick
    By Irte180 in forum Εγ/στάσεις Εξ/σμός Υλικά
    Replies: 1
    Last Post: 15-09-12, 02:50
  4. PVR σε USB Stick
    By webpet in forum Εγχειρίδια Dream E2
    Replies: 7
    Last Post: 23-09-11, 06:34
  5. Εγραφή σε usb stick
    By harisgr in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 18
    Last Post: 05-09-11, 08:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •