Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Ρύθμιση ημερομηνία και ώρας στον δέκτη

  1. #1

    Ρύθμιση ημερομηνία και ώρας στον δέκτη

    Υπάρχει τρόπος να ρυθμίσω από πού θα παίρνει την ημερομηνία και την ώρα ο δέκτης; Βλέπω μόνο μια επιλογή για ρύθμιση της ζώνης ώρας.

    Αυτή τη στιγμή ο δέκτης μου παίρνει την ώρα από τον αναμεταδότη, αλλά πολλές φορές επειδή βλέπω πολλά feeds (και σε αυτά δεν την ρυθμίζουν σωστά), παίρνει λάθος ώρα.

    Υπάρχει επιλογή να βάλω κάποιον time server για να παίρνει την ώρα και δεν την βρίσκω;

    Ευχαριστώ!

  2. #2

    medousa89's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Egio
    Age
    34
    Posts
    1,368
    Rep Power
    828390

    Re: Ρύθμιση ημερομηνία και ώρας στον δέκτη

    κανε εγκατάσταση απο τα feed το system time ειναι στα systemplugins-systemtime
    και θα εμφανιστεί κύριο μενου-(6)Εγκατάσταση-(1)σύστημα-(6)system time
    Member SatDreamGr Projects


  3. #3

    Απ: Ρύθμιση ημερομηνία και ώρας στον δέκτη

    Ωραία, ευχαριστώ Θοδωρή.

  4. #4

    Απ: Ρύθμιση ημερομηνία και ώρας στον δέκτη

    Σας λειτουργεί σωστά το συγκεκριμένο plugin; Μου έτυχε κάτι πολύ παράξενο σήμερα.

    Ήμουν συντονισμένος σε ένα feed/αναμεταδότη σήμερα το οποίο είχε τελείως λάθος ημερομηνία (20 Ιαν 2018) και αυτή την ημερομηνία είχε πάρει ο δέκτης μου, ενώ είναι ρυθμισμένος να παίρνει από ntp.

    Προσπάθησα χειροκίνητα να συγχρονίσω την ώρα από ntp και παρόλο που έβρισκε τη σωστή, δεν έλεγε με τίποτα να τη χρησιμοποιήσει ο δέκτης, αλλά επέμενε να παίρνει την ώρα από τον αναμεταδότη. Δοκίμασα πολλές φορές, έκανα πολλές επανεκκινήσεις, αλλά πάντα το ίδιο. Προσπάθησα ακόμα και χειροκίνητα να βάλω εγώ άλλη ώρα, αλλά ούτε έτσι έλεγε να τη δεχτεί. Πάντα έπαιρνε την ώρα του αναμεταδότη.

  5. #5

    Απ: Ρύθμιση ημερομηνία και ώρας στον δέκτη

    Λοιπόν, κατά τύχη ανακάλυψα το πρόβλημα...

    Όντως η ρύθμιση της ώρας μέσω ntp δε λειτουργεί, όπως αναφέρω παραπάνω, ΑΝ την ίδια στιγμή είναι εγκατεστημένο και τρέχει στον δέκτη το oscam/oscam-emu το οποίο έχει γίνει compiled με την επιλογή CLOCKFIX.

    Την αιτία την ανακάλυψα κατά τύχη, όταν διαβάζοντας το commit log για τα διαθέσιμα updates (μέσα από τον δέκτη στο μενού software management), είδα ότι υπάρχει ένα πρόσφατο commit που αναφέρεται σε αυτό το θέμα. Αμέσως απενεργοποίησα το oscam και η αλλαγή της ώρας ήταν εφικτή μέσω του plugin πλέον.

    Ας το έχουν υπόψη τα παιδιά που κάνουν compile το oscam, γιατί βλέπω ότι και στα binaries που έρχονται με το image, το CLOCKFIX είναι ενεργοποιημένο. Εγώ πλέον στα δικά μου builds δε θα το ενεργοποιώ. Για να πω την αλήθεια δεν ξέρω καν τι κάνει αυτό το CLOCKFIX, αλλά νομίζω ότι αν χρησιμοποιώ ώρα μέσω ntp δεν χρειάζεται.

    Μήπως το systemtime να μπει default μέσα στο image; Θέλει και μερικές διορθωσούλες στην αγγλική μετάφραση παρεμπιπτόντως. Αν κάποιος ξέρει που είναι το repository του, ας μου πει το λινκ να τις κάνω.

  6. #6

    Απ: Ρύθμιση ημερομηνία και ώρας στον δέκτη

    Καλησπέρα, για να κάνω κάποιες διορθώσεις στην αγγλική μετάφραση του plugin, πάω και κάνω τι αλλαγές κατ' ευθείαν στο αρχείο .pot του plugin (στο github) ή πάω μέσα στον κώδικα (plugin.py) και κάνω εκεί τις αλλαγές και μετά δημιουργώ νέο .pot αρχείο; To .pot μπορώ να τα φτιάξω με κάποιον τρόπο αυτόματα;

  7. #7

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267

    Απ: Ρύθμιση ημερομηνία και ώρας στον δέκτη

    Πρέπει να κανεις αλλαγές στο plugin.py στις λέξεις που μεταφράζονται _("blablabla")), και με το poedit μπορείς να δώσεις path στην τοποθεσία του plugin.py να βρει τις λέξεις, και όταν κανεις την μετάφραση το αποθηκεύεις σε xxxx.mo
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

  8. #8

    Απ: Ρύθμιση ημερομηνία και ώρας στον δέκτη

    Το plugin έχει ήδη ένα .pot αρχείο, άρα .pot δεν πρέπει να φτιάξω πάλι;

    Έκανα αυτό που μου λες, αλλά φτιάχνει ένα .po με τα αγγλικά strings. Μπορώ απλά να το μετονομάσω σε .pot ή υπάρχει άλλος τρόπος για να φτιάξω .pot; Απ' όσο ξέρω το .pot είναι template για μεταφράσεις σε άλλες γλώσσες. Μετά ας πούμε, μπορώ να φορτώσω το .pot και να κάνω μετάφραση στα ελληνικά και να τη σώσω σε αρχείο .po.

  9. #9

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267

    Απ: Ρύθμιση ημερομηνία και ώρας στον δέκτη

    Αν αλλάξεις την βάσει του plugin.py πρέπει να κανεις και τo po για να μπορεί να μεταφράζεται με τις αλλαγές που έκανες, και χρειάζεται μετάφραση με τις καινούργιες φράσεις και σε όλες τις άλλες γλώσσες αν έχει
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

  10. #10

    Απ: Ρύθμιση ημερομηνία και ώρας στον δέκτη

    Αυτό σκοπεύω να κάνω. Και να στείλω τις αλλαγές στο github για να ενσωματωθούν. Βρήκα την άκρη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •