Results 1 to 6 of 6

Thread: Βοήθεια παρακαλώ

  1. #1

    Βοήθεια παρακαλώ

    Καλησπέρα σε όλους

    Όπως καταλάβατε από τον τίτλο είμαι άσχετος από οτιδήποτε έχει να κάνει με το αντικείμενο.
    Ή οι προσπάθειές μου τουλάχιστον αυτό έδειξαν.

    Τι έχω λοιπόν.
    Ήμουν συνδρομητής την nova και έχω ένα πιάτο 80 cm καρφωμένο στον hotbird 13 έτοιμο με το καλώδιο να είναι σε ένα
    VU+SOLO SE.
    Είναι συνδεμένο στην τηλεόραση, στο internet. Του έχω κάνει και UPDATE αλλά μέχρι εκεί
    Υπάρχει φλασάκι 8GB σε fat32 και ένα PC windows 7 για οποιοδήποτε support.

    Λοιπόν αυτό που θέλω είναι το σετάρισμα. Δηλαδή images ελληνικά, και οδηγίες για internet tv και satelite tv.

    δεν έχω ιδέα από αυτά τα πράγματα.

    Έχω εγκαταστήσει στο κινητό και το PC το kodi και θα μου άρεσε η ιδέα για android tv γιατί είναι πολύ εύκολο.

    Μπορεί να μπεί android στο VU ?
    Mπορεί να πιάνει δορυφορικά κανάλια?
    Ποιό image να εγκαταστήσω και πως ρυθμίζετε?

    Έχω δει σε άλλα forums να λένε οδηγίες αέρινες σε άσχετους όπως εμένα και άκρη δεν βγήκε
    Νομίζω ότι είμαι σαν μια γυναίκα που θα προσπαθεί να μάθει τον κινητήρα του tesla και το off side.

    Σας παρακαλώ βοηθήστε με να μην πάει χαμένος αυτός ο εξοπλισμός και να βγάλω άκρη

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,425
    Rep Power
    4091704

    Re: Βοήθεια παρακαλώ

    καλοσωρισες λοιπον στον χωρο της δορυφορικης...

    στα ερωτηματα σου
    1) οχι,δεν μπορει να μπει androidστον δεκτη. ο δεκτης δουλευει με λογισμικο linux (enigma2 συγκεκριμενα).
    2)αυτος ειναι ο κυριος λογος υπαρξης του. να πιανει δορυφορικα καναλια.
    3) αυτο νομιζω οτι θα το δεις μονος σου,δοκιμαζοντας καποια και βλεπωντας ποιο ειναι το πιο "πληρες" για εσενα.
    οδηγιες για το πως θα περασεις λογισμικο, εδω http://www.satdreamgr.com/forum/show...with-USB-stick με την λεπτομερεια,να βαλεις σωστο λογισμικο για τον δικο σου δεκτη (vu+ solo se).
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Re: Βοήθεια παρακαλώ

    Ωραία μέχρι εδώ
    Υπάρχουν και κάτι έτοιμα εδώ που http://www.satdreamgr.com/forum/foru...ges-Vu-Solo-Se κοίταξα και έβαλα ένα αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
    είτε μου ζητάει σκληρό δίσκο είτε δεν δουλεύουν οι εφαρμογές οι υπότιτλοι δεν παίζουν και δεν έχει μέσα το kodi που κάπως γνωρίζω.

    Το SOLO μου το έστησε ένα παιδί με ένα αξιοπρεπές λογισμικό και ζήταγε 20€ το μήνα που δεν μπορούσα να δώσω και είχα πολύ υλικό
    Τώρα ψάχνομαι για κάτι παρόμοιο ή έστω να μπορεί να υποστηρίξει το KODI. (To KODI στο SOLO έχει τον ίδιο χειρισμό με του ANDROID στα repos και τα άλλα settings?)
    Να πιάνει δηλαδή τα δορυφορικά και τα κανονικά ελληνικά (όχι γιατί τα βλέπω αλλά για να βλέπει η πεθερά όταν προσέχει τα παιδιά) συν κανά ντοκιμαντέρ, παιδικά, και αν βάλω και το KODI θα είμαι αρχηγός. Αν δουλεύει όπως στο android θα έχω τα πάντα.

    αυτά τα 3 αρχεία να φανταστώ κάνουν όλη την δουλειά.
    boot_cfe_auto.jffs2
    kernel_cfe_auto.bin
    root_cfe_auto.jffs2
    Το πρόβλημα είναι ότι είμαι δουλάκι της microsoft όπως οι περισσότεροι και δεν έχω ιδέα τι είναι αυτά, πως τα επεξεργάζεσαι, και τι δουλειά κάνουν.

    Αν υπάρχει κάτι να τα συνδυάζει όλα αυτά θα είμαι έτοιμος.

    Αααα και ο σκληρός δίσκος φαντάζομαι είναι απαραίτητος για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω ακόμα. Τι χωρητικότητα είναι καλά για να μπορώ να κάνω δουλειά?
    θέλει να είναι φορμαρισμένος σε FAT32?

    Όπως καταλαβαίνεις υπάρχει πρόβλημα άγνοιας. ελπίζω να μπορέσει να με βοηθήσει κάποιος για αυτό το θέμα.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,425
    Rep Power
    4091704

    Re: Βοήθεια παρακαλώ

    πριν πω οτι πω...,βλεπω οτι ολο και το γυριζεις πανω στο android. αν το ξερεις καλυτερα και εαν τελικα σε βολευει περισσοτερο,γιατι δεν παιρνεις απλα ενα androidbox να μην τυρανιεσαι?

    παμε παλι...
    το αυτουσιο kodi,δεν μπορει να το υποστηριξει ο δεκτης.ισως καποιες απο τις light εφαρμογες (kodilight),αλλα θα εχει τις διαφορες του σε σχεση με αυτο που ηξερες.
    τα Ελληνικα καναλια,στον Hotbird μπορεις να τα κανεις ληψη μονο μεσω nova. υπαρχει "πλαγιος" τροπος να τα πιασεις σε αλλους δορυφορους,αλλα αυτο σημαινει και "επεκταση" της δορυφορικης σου εγκαταστασης.
    ο σκληρος δισκος,μπορει να ειναι ακομα και ενα στικακι 4Gb (μπορει και μικροτερο). πολλες φορες καποιες εφαρμογες κανουν εκει προσωρινες εγγραφες (η buffering). αυτο το φορμαρεις μεσα απο το menu του δεκτη σε ext3 η ext4 και το κανεις mount να το βλεπει ο δεκτης ως δισκο.αν τωρα θελεις να κανεις και εγγραφες,τοτε βαζεις ενα μεγαλυτερο.
    τα αρχεια που αναφερεις ειναι το λογισμικο του δεκτη σε αρχικη μορφη. οταν τα περασεις στον δεκτη (με τον τροπο που αναφερεται στο link) τοτε περναει στον δεκτη σου το "βασικο" λογισμικο της εκαστοτε ομαδας,της οποιας το image (λογισμικο) περασες. μετα περνας τα προσθετα που θελεις (απο αυτα που ειναι διαθεσημα).
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #5

    Re: Βοήθεια παρακαλώ

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

    Το γεγονός ότι υπάρχει ήδη το πιάτο και το VU είναι κρίμα να τα βάλω στο κουτί και να τα βάλω αποθήκη.
    Όπως και να το δεις είναι 300€ στο πουθενά.
    Βολεύει πολύ το τηλεχειριστήριο και γενικότερα είναι καλό να πιάνεις και δορυφορικά κανάλια.
    άρα λέω να μείνω στο VU. Λοιπόν μου λες ότι θα χρειαστεί επέκταση της δορυφορικής εγκατάστασης για πλάγιο τρόπο στα ελληνικά κανάλια. πρέπει να βάλω ακόμα ένα πιάτο να πιάσω κι άλλους δορυφόρους? γιατί είναι 80ρι το πιάτο μου και δεν ξέρω αν μπορεί να πάρει κι άλλο δέκτη μετά να μπλέξω με μοτεράκια να γυρνάει δεν το χω.
    Αν μπορούσες να μου πεις δυο λόγια για τον πλάγιο αυτό τρόπο θα το εκτιμούσα πολύ.
    Μετά με το σύστημα που βρήκα στο http://www.satdreamgr.com/forum/foru...ges-Vu-Solo-Se μπόρεσα να πιάσω δορυφορικά κανάλια αλλά τα περισσότερα δεν πιάνουν και πιάνουν μόνο τα αραβικά κάποια μουσικά και βλακείες. δεν μπορώ να επιλέξω κάποια να πηγαίνω αμέσως σε αυτά και οι ρυθμίσεις είναι τόσο πολλές και θέλουν πολλές γνώσεις για να το φτιάξω σωστά Στα πρόσθετα είμαι ικανοποιημένος αλλά οι υπότιτλοι δεν κατεβαίνουν για κανένα λόγο αν και τους βρίσκει. Ενώ η εικόνα στα κανάλια είναι κομπλέ με την οθόνη, στο μενού είναι πιο μεγάλη και φεύγει έξω από την οθόνη.
    Το να βάλω ένα android box ... δεν αντιλέγω είναι μια λύση αλλά ξέρω ότι με το VU θα έχω πολύ καλύτερα αποτελέσματα.
    Το φορμάρισμα δίσκου σε ext3 ή ext4 πως γίνετε? ... και μετά πως το κάνω mount?
    Όπως καταλαβαίνεις χρειάζομαι κάποιον εδώ στην Χαλκίδα να με βοηθήσει σε όλα αυτά. να δει τον εξοπλισμό να μου πει τι θέλω ακόμα και να έρθει να τα σετάρει σωστά να τον πληρώσω τον άνθρωπο την δουλειά του να κάνω κι εγώ την δουλειά μου γιατί απόλα αυτά που μου είπες παραπάνω το μόνο που ξέρω είναι ότι το στικάκι μπορεί να είναι 4GB. Όλα τα άλλα μου φαίνονται εξωγήινα ... έξω από τα βασικά windows και android που είμαι εξοικειωμένος

  6. #6

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,425
    Rep Power
    4091704

    Re: Βοήθεια παρακαλώ

    τα 300 του δεκτη... λιγο τσιμπημενο μου φαινεται,οταν ο επισημος τον πουλαει στα 250... τες πα

    τα καναλια που πιανεις στον δεκτη,ειναι τα ελευθερα που υπαρχουν στον δορυφορο (και οτι πιο φυσιολογικο για τον δορυφορο που στοχευει το πιατο σου).
    τα Ελληνικα καναλια εκπεμπουν στον δορυφορο eutelsat 3e. αυτο χρειαζεται απο μονο του ενα πιατο 80cm. τωρα,αν θελεις να βαλεις ενα δευτερο πιατο και να επεκτεινεις και αυτο που εχεις για περισσοτερες επιλογες,η να αξιοποιησεις αυτο που εχεις (βεβαια,σε αυτη την περιπτωση,δεν θα εχεις κατι αλλο),ειναι δικη σου επιλογη. αφου τελειωσεις με τη ληψη,μετα χρειαζονται καποια επιπλεων πραγματακια στον δεκτη (τα βλεπεις μετα.)
    το οτι το menu βγαινει απ εξω... ποιο ακριβως λογισμικο εβαλες απο το link που δινεις? δες αν στο menu/εγκατασταση/συστημα/θεμα εχει αλλες επιλογες.
    επισης,και για το φορμαρισμα του στικ εξαρταται απο το λογισμικο που εχεις,αλλα σε γενικες γραμμες υπαρχει διαχειρηση συσκευων,η διαχειρηση δισκων,οπου κανεις την δουλεια...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •