Results 1 to 7 of 7

Thread: Πρόβλημα με mounting HDD σε Os Mini

  1. #1

    Πρόβλημα με mounting HDD σε Os Mini

    Γειά σε ολους εχω μιά ερώτηση.
    Eχω τον OS Mini, εχω βάλει ενα εξωτερικό σκληρό usb , καί το τελευταίο satdream image.
    Εχω κάνει τον σκληρό fixed mount ως P1 - Linux ( Fixed:/media/hdd ) δούλευε μιά χαρά, για τίς εγγραφές, και τον εβλεπα στα windows και στα tablets μέσω samba(CIFS).
    Τώρα τελευταία μου κάνει το εξείς 2-3 φορές μου το εχει κάνει και χάνω εγγραφές, ξαφνικά φεύγει το mount από εκεί και οταν πάει να γράψει δεν τον βρίσκει τον σκληρό, και εχω μήνυμα "harddisk not found or full?" .
    Πιθανόν να το κάνει καί κατά την διάρκεια τίς εγγραφής γιατί εχεω βρεί να μισές εγγραφές, τον σκληρό τον εχω να κάνει sleep στα 5 λεπτά.
    Αν κάνω επανεκίνηση τον OS και τον σκληρό ολα δουλεύουν μιά χαρά πάλι.
    Εχει τύχει τίποτε σε κανέναν, ο σκληρός είναι παλιός να εχει χτυπήσει κανένας sector, και οταν πάει να γράψει εκεί τρελένετε και τον χάνει? η είναι κάποιο bug?
    δεν ξέρω τί γίνεται, καμμιά ιδέα?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2

    enigma1969's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    SatDreamGR
    Posts
    4,646
    Rep Power
    263480

    Re: Πρόβλημα με mounting HDD σε Os Mini

    δοκίμασε με τα τελευταία updates ή κατέβασε το σημερινό που έχει 4.11 kernel ήδη μέσα, και δωσε feedback αν ειναι ok
    Member SatDreamGr Projects


  3. #3

    Re: Πρόβλημα με mounting HDD σε Os Mini

    Quote Originally Posted by rafail2003 View Post
    δοκίμασε με τα τελευταία updates ή κατέβασε το σημερινό που έχει 4.11 kernel ήδη μέσα, και δωσε feedback αν ειναι ok
    Τετάρτη βράδυ εκανα update μέσω του δέκτη πήρε γύρω στις 28 αναβαθμίσεις, χθές Πέμπτη που μου απάντησες που μου είπες κατέβασε το σημερινό δοκίμασα αλλά δεν είχε αλλες αναβαθμίσεις. Μέσω του Software Update δεν αναβαθμίζεται και το kernel? πρέπει να την περάσω με usb?
    Θά το δοκιμάσω αλλά δεν το κάνει πάντα τώρα τελευταία το επιασε για τουλάχιστον ενα μήνα δεν είχα πρόβλημα.
    Μετά τίς προχθεσινές αναβαμίσεις πρός το παρόν δεν το εχει ξανακάνει, θα ενημερώσω.
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

  4. #4

    Re: Πρόβλημα με mounting HDD σε Os Mini

    Quote Originally Posted by nikolakis2009 View Post
    Τετάρτη βράδυ εκανα update μέσω του δέκτη πήρε γύρω στις 28 αναβαθμίσεις, χθές Πέμπτη που μου απάντησες που μου είπες κατέβασε το σημερινό δοκίμασα αλλά δεν είχε αλλες αναβαθμίσεις. Μέσω του Software Update δεν αναβαθμίζεται και το kernel? πρέπει να την περάσω με usb?
    Θά το δοκιμάσω αλλά δεν το κάνει πάντα τώρα τελευταία το επιασε για τουλάχιστον ενα μήνα δεν είχα πρόβλημα.
    Μετά τίς προχθεσινές αναβαμίσεις πρός το παρόν δεν το εχει ξανακάνει, θα ενημερώσω.
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
    Τελικά από τίς 5/5/ εως σήμερα 15/5/ ( μέσα σε 10 ημέρες ) το εκανε 2 φορές, εχω κάνει ολες τίς αναβαθμίσεις, αυτό που παρατήρησα οτι το κάνει κατά την διάρκεια της εγγραφής, οταν δεν εχει προγραμματισμένη εγγραφή να εκτελέσει ΔΕΝ εχω παρατηρήσει να το κάνει, οσες φορές το εχει κάνει το κάνει ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ μιάς εγγραφής, κοιτώ να δώ τι εχει γράψει από το PC δεν βλέπω το share, κάνω επανεκίνηση στον ΜΙΝΙ και στον σκληρό δίσκο και ολα δουλεύουν κανονικά το share στην θέση του /hdd, τσεκάρω τίς εγγραφές κάποια είναι κομμένη, για παράδειγμα χθές εγγραψε δύο μιά χαρά και στην τρίτη το επαθε, η κάθε εγγραφή περίπου είναι 1,1 -1,2GB , αυτή εκοψε στα 50ΜΒ αν δεν κάνω reboot ξεκινά να γράψει δεν βλέπει το share και δεν γράφει τίποτε, βλέποντας την προβληματική εγγραφή μέχρι που να τελειώσει παίζει κανονικά ( είναι βέβαια κομμένη από 1200ΜΒ 40ΜΒ ).
    Βγάζεται κανένα πόρισμα? εγώ πάντως ακρη δεν βγάζω, δεν το κάνει και συνέχεια βλέπεις, στις 10 ημέρες εκανε 15 εγγραφές και το επιασε το τρελλό του 2 φορές..
    Νάχει κανένα χτυπημένο σέκτορα ο δίσκος?

  5. #5

    athoik's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Earth
    Posts
    10,758
    Rep Power
    5927763

    Απ: Πρόβλημα με mounting HDD σε Os Mini

    Όταν σου ξανασυμβεί το πρόβλημα, δώσε την εντολή dmesg για να δούμε αν υπάρχει κάποιο εμφανές πρόβλημα/σφάλμα.
    Member SatDreamGr Projects

    Wavefield T90: 0.8W - 1.9E - 4.8E - 13E - 16E - 19.2E - 23E - 26E - 33E - 39E - 42E - 45E on EMP Centauri DiseqC 16/1
    Unamed: 13E Quattro - 9E Quattro on IKUSI MS-0916

  6. #6

    Re: Απ: Πρόβλημα με mounting HDD σε Os Mini

    Quote Originally Posted by athoik View Post
    Όταν σου ξανασυμβεί το πρόβλημα, δώσε την εντολή dmesg για να δούμε αν υπάρχει κάποιο εμφανές πρόβλημα/σφάλμα.
    Σε ευχαριστώ αν κατάλαβα καλά, οταν θα ξαναδημιουργηθεί το πρόβλημα θά δώσω την εντολή dmesg μέσω telnet και θά κάνω copy paste to result να το δέιτε σωστά?
    Εγώ πρός το παρόν την προβληματική εγγραφή δεν την σβήνω λέω μήπως στο σημείο αυτό ο σκληρός είχε κανένα πρόβλημα.

  7. #7

    athoik's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Earth
    Posts
    10,758
    Rep Power
    5927763

    Απ: Πρόβλημα με mounting HDD σε Os Mini

    Σωστά, στο dmesg καταγράφονται τα σφάλματα του συστήματος. Αν υπάρχει κάτι εκεί μπορεί να βοηθήσει να βρούμε το πρόβλημα!
    Member SatDreamGr Projects

    Wavefield T90: 0.8W - 1.9E - 4.8E - 13E - 16E - 19.2E - 23E - 26E - 33E - 39E - 42E - 45E on EMP Centauri DiseqC 16/1
    Unamed: 13E Quattro - 9E Quattro on IKUSI MS-0916

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 29
    Last Post: 04-12-17, 10:40
  2. edision os mini βοηθεια
    By traxer1986 in forum Περί SatDreamGr Images
    Replies: 28
    Last Post: 10-01-17, 17:47
  3. ΗΧΟΣ os mini
    By taosoylis in forum Γενικές Συζητήσεις
    Replies: 13
    Last Post: 25-08-16, 22:25
  4. amiko mini
    By tifozi3 in forum Λοιποί δέκτες HD
    Replies: 1
    Last Post: 01-03-13, 12:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •