Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Thread: Ακριβής ένδειξη σήματος snr [feature request]

  1. #1

    Lightbulb Ακριβής ένδειξη σήματος snr [feature request]

    Καλησπέρα, θέλω να προτείνω έναν τρόπο ώστε με λίγη βοήθεια από τον χρήστη, οι δέκτες enigma2 να μπορούν να εμφανίζουν μια όσο το δυνατόν πιο ακριβή στάθμη σήματος (snr).

    Απ' όσο ξέρω οι enigma2 δέκτες (από τους drivers) προσφέρουν προς το λειτουργικό μια ένδειξη για το snr σε ποσοστό επί τις %. Κατόπιν, το enigma2 αντιστοιχεί ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ στο 100% αυτής της κλίμακας την ένδειξη 16db, οπότε ανάλογα προκύπτουν όλες οι τιμές της κλίμακας.

    Όπως είναι προφανώς αυτό δεν μπορεί να είναι ακριβές και να λειτουργεί το ίδιο καλά για όλους τους δέκτες enigma2, αφού δεν έχουν όλοι το ίδιο tuner και επί της ουσίας κανένας δεν γνωρίζει τι σημαίνει 100% snr για έναν δέκτη...

    Η πρόταση μου, που ελπίζω να μπορεί να υλοποιηθεί εύκολα, είναι επιπλέον αυτής της αυθαίρετης αντιστοίχησης να μπορεί ο χρήστης να επέμβει με δύο τρόπους:

    1. Να μπορεί να προσθέτει ή να αφαιρεί ένα σταθερό offset σε όλη την κλίμακα. Πχ για offset +0,5db, η αντιστοίχηση θα γίνεται:

    100% --> 16db --> 16,5db
    50% --> 8db --> 8,5db
    0% --> 0db --> 0,5db

    κοκ

    2. Να μπορεί να προσθέτει ή να αφαιρεί ένα offset ως ποσοστό % σε κάθε τιμή. Πχ. για offset 10%, η αντιστοίχηση θα γίνεται:

    100% --> 16db --> 17,6db
    50% --> 8db --> 8,8db
    0% --> 0db --> 0,0db

    κοκ

    Οι δύο δυνατότητες επέμβασης να μπορούν λειτουργούν ανεξάρτητα αλλά και ταυτόχρονα.



    Επεξήγηση
    ------------------

    Αυτό με μια πρώτη ανάγνωση δεν βγάζει και πολύ νόημα... Αλλά στην πραγματικότητα είναι πολύ χρήσιμο!

    Αν κάποιος μπορεί να ξέρει πόσο είναι το πραγματικό snr μιας συχνότητας, τότε μπορεί να προσαρμόσει τον δέκτη του ώστε να δείχνει την πραγματική τιμή, αντί μιας αυθαίρετης.

    Πχ, αν κάποιος έχει ένα πεδιόμετρο, τότε μπορεί να ξέρει ο πραγματικό snr και να ρυθμίσει κατάλληλα τον δέκτη του.

    Πχ. Γνωρίζοντας πόσο snr χρειάζεται κάθε συχνότητα για να κλειδώσει και κάποιος πιάνει οριακά με σπασίματα μια τέτοια συχνότητα τότε μπορεί να ρυθμίσει τον δέκτη του να δείχνει αυτή την τιμή όταν λοκάρει οριακά. Για dvb-s2 8psk 3/4 που απαιτεί 7,9db, αν έχουμε σπασίματα = οριακή λήψη και ο δέκτης δείχνει 8,7db προφανώς η ένδειξη "χάνει" και θέλει διόρθωση...


    Προφανώς η δυνατότητα για αυτές τις ρυθμίσεις θα πρέπει να ενεργοποιείται εφόσον ο χρήστης έχει επιλέξει την εμφάνιση του snr σε db.

    Επιπλέον, θα μπορέσουμε να φτιάξουμε μια βάση δεδομένων εδώ στο φόρουμ με τις κατάλληλες τροποποιήσεις (τιμές) που χρειάζεται ο κάθε δέκτης για να δείξει το σωστό snr, ώστε να μπορούν και άλλοι χρήστες να τις χρησιμοποιούν, αν έχουν ίδιο δέκτη, ή ακόμα και να ενσωματωθούν μέσα στο image κάθε δέκτη, αν είναι κοινώς αποδεκτές τιμές.

  2. #2

    Απ: Ακριβής ένδειξη σήματος snr [feature request]

    Μόλις διαπίστωσα ότι το έγραψα σε λάθος section του φόρουμ. Ας το μεταφέρει κάποιος στο κατάλληλο και ας σβήσει το ποστ μου αυτό παρακαλώ.

  3. #3

    medousa89's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Egio
    Age
    34
    Posts
    1,368
    Rep Power
    828390

    Re: Ακριβής ένδειξη σήματος snr [feature request]

    αυτο που αναφερεις ειναι υπολογιστικό σε καθε περίπτωση ,το satdreamgr χρησιμοποιεί dvb api 5 για τον υπολογισμο του snr και μπορω να πω για τους edision οτι ειναι πολυ ρεαλιστικό
    snr.jpg
    Member SatDreamGr Projects


  4. #4

    athoik's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Earth
    Posts
    10,759
    Rep Power
    5927763

    Απ: Ακριβής ένδειξη σήματος snr [feature request]

    Υπάρχει κάποιος μοναδικός τρόπος να υπολογίζεις το %;

    Ποιά είναι η φόρμουλα;

    Ποιός χρήστης έχει πρόσβαση σε εξοπλισμό εργαστηρίου για να μπορέσει να βγάλει μετρήσεις με ακρίβεια;

    Πως μπορούμε να εμπιστευτουμε τις τιμές στο περίπου;

    Όταν κάνει lock μία συχνότητα, πόσο % πρέπει να δώσεις; Και πού είναι το μέγιστo;

    Γνωρίζουμε τους περιορισμούς που έχουν κάποια tuner; (πχ μερικά tuner τερματίζουν στα 16dB...).

    Γνωρίζουμε την ποιότητα των drivers; Αρκετοί drivers έχουν bugs, άλλοι επιστρέφουν λάθος τιμές κλπ κλπ.

    Δεν μπορεί ποτέ το tuner με κόστος μερικά δολάρια να φέρει μετρήσεις και ενδείξεις που άλλοι δίνουν μια περιουσία!

    Έχω ασχοληθεί με το θέμα και η μόνη λύση είναι η χρήση του DVB API v5, δυστηχώς ακόμη και σε αυτό κανένας χρήστης δεν μένει ικανοποιημένος, πάντα κάποιος έχει θέμα με τα στατιστικά, πάντα κάτι τον χαλάει. Πχ προσφατα εξαίρεσαν από το DVB API v5 το tuner FTM-4862 (Availink AVL6862) (https://github.com/OpenPLi/enigma2/c...a17dfac1b458d6), όταν ζήτησα μετρήσεις, πήρα απαντήσεις του στιλ, μετράω με τον τάδε δέκτη βλέπω αυτό, μετράω με τον τάδε βλέπω άλλο.

    Αν αξίξει κάτι να γίνει, είναι να υπάρχει μία και μόνο μία φορμουλα υπολογισμού από τα dB σε %. Η φόρμουλα ας υπολογίζει και το modulation.

    Όταν δω κάποια μαθηκατικά, κάποιον τύπο, οκ, τότε θα αποκτήσει νόημα.
    Member SatDreamGr Projects

    Wavefield T90: 0.8W - 1.9E - 4.8E - 13E - 16E - 19.2E - 23E - 26E - 33E - 39E - 42E - 45E on EMP Centauri DiseqC 16/1
    Unamed: 13E Quattro - 9E Quattro on IKUSI MS-0916

  5. #5

    Απ: Ακριβής ένδειξη σήματος snr [feature request]

    Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν κατάλαβα και πολλά να σου πω την αλήθεια.

    Παλιότερα, στο φόρουμ του openpli αν θυμάμαι καλά, είχα διαβάσει ότι τα tuners δίνουν το snr σε % στο enigma2. Και μετά αυτό μετατρέπει αυθαίρετα το 100% σε 16db. Δηλαδή τα db που βλέπουμε στους enigma2 δεν διαφέρουν επί της ουσίας από τo % που έχουν όοοοολοι οι άλλου δέκτες. Γι' αυτό άλλωστε και σε όλες τις τιμές πάνω 16db το ποσοστό είναι καρφωμένο στο 100%.

    Αν δεν ισχύει το παραπάνω, τότε δεν έχει νόημα όλη η πρότασή μου, γιατί βασίζεται στην προηγούμενη υπόθεση/πληροφορία... Οπότε, γράψε λάθος...

    Από και πέρα, αν ισχύει αυτό που ξέρω, τι ρόλο παίζει το dvb api για το αν το interface θα κάνει μια πρόσθεση και αντί πχ 12,3db θα εμφανίζει 12,8db;;; Και ακριβώς επειδή ένα tunerάκι μερικών ευρώ ΔΕΝ μπορεί να μετρήσει με ακρίβεια, ότι api και να έχεις, γι' αυτό σου ζητάω να μπορώ να επέμβω εγώ ο χρήστης και να "καλιμπράρω" όπως νομίζω το tuner μου.

    Και δεν χρειάζεται να έχω ακριβό εξοπλισμό για να βρω το snr. Αν μια συχνότητα είναι dvb-s2 8psk 3/4 που απαιτεί 7,9db, και εγώ βλέπω 8,2db στον δέκτη μου, αλλά δεν έχω σήμα, τότε ο δέκτης μου λέει λάθος τιμή. Απλό.

  6. #6

    athoik's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Earth
    Posts
    10,759
    Rep Power
    5927763

    Απ: Ακριβής ένδειξη σήματος snr [feature request]

    Το DVB API 5 μπορεί να επιστρέψει είτε σε % είτε σε dB είτε να επιστρέψει και τα δύο!

    https://linuxtv.org/downloads/v4l-dv...l#dtv-stat-cnr

    Όταν μάλιστα επιστρέφει και τα δύο, μπορούν οι drivers να επιλέξουν ακριβώς τι ποσοστό και πόσα dB θα εμφανίσει το interface.

    Το DVB API 3 επέστρεφε μόνο έναν αριθμό και μετά το enigma2 το έκανε linear scale και υπολόγιζε και τα dB.

    Η δύναμη του API 5 είναι φοβερή, απλώς σε όλο το linux kernel επιστρέφουν μόνο dB και δεν ασχολούνται να επιστρέψουν %. Μάλιστα ρώτησα για το % έναν από τους μεγαλύτερους kernel developers (Antti Palosaari) και φυσικά δεν μπήκε καν στον κόπο να μου απαντήσει όπως με είχαν προειδοποιήσει....


    Αντέ να πάμε να φτιάξουμε κάτι, πόσα modulations και πόσα delivery systems, για όλα πρέπει να έχεις το adjustment αν θέλεις να είσαι σωστός, πχ 3/4 dvb_s +0.1dB κλπ κλπ. Δηλαδή καμιά σαρανταριά και βάλε μεταβλητές για να βλέπω αυτά που μου αρέσουν (γιατί μόνο σε μένα θα αρέσουν).

    Εγώ είχα κάτι τέτοιο στο μυαλό μου για να μετατρέπω τα dB σε %. Απλό και απόλυτα κατανοητό στα 2/3 του θεωρητικού max έχουμε 100%.


    Code:
    --- a/lib/dvb/frontend.cpp
    +++ b/lib/dvb/frontend.cpp
    @@ -844,6 +844,41 @@ static inline uint32_t fe_udiv(uint32_t a, uint32_t b)
            return (a + b / 2) / b;
     }
    
    +void eDVBFrontend::calculateSignalPercentage(int signalqualitydb, int &signalquality)
    +{
    +       int maxdb; // assume 100% as 2/3 of maximum dB
    +       int type = -1;
    +       oparm.getSystem(type);
    +       switch (type)
    +       {
    +               case feSatellite:
    +                       maxdb = 1500;
    +                       break;
    +               case feCable:
    +                       maxdb = 2800;
    +                       break;
    +               case feTerrestrial:
    +                       maxdb = 1900;
    +                       break;
    +               case feATSC:
    +               {
    +                       eDVBFrontendParametersATSC parm = {0};
    +                       oparm.getATSC(parm);
    +                       switch (parm.modulation)
    +                       {
    +                               case eDVBFrontendParametersATSC::Modulation_VSB_8:
    +                                       maxdb = 1900;
    +                                       break;
    +                               default:
    +                                       maxdb = 2800;
    +                                       break;
    +                       }
    +                       break;
    +               }
    +       }
    +       signalquality = (signalqualitydb >= maxdb ? 65535 : ret * 65535 / maxdb);
    +}
    +
    Member SatDreamGr Projects

    Wavefield T90: 0.8W - 1.9E - 4.8E - 13E - 16E - 19.2E - 23E - 26E - 33E - 39E - 42E - 45E on EMP Centauri DiseqC 16/1
    Unamed: 13E Quattro - 9E Quattro on IKUSI MS-0916

  7. #7

    Re: Ακριβής ένδειξη σήματος snr [feature request]

    What is this seemingly interesting thread about? It is in the English section. :)
    Is it about dB scale?

  8. #8

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: Ακριβής ένδειξη σήματος snr [feature request]

    Quote Originally Posted by Robinson View Post
    What is this seemingly interesting thread about? It is in the English section. :)
    Is it about dB scale?
    yes,it refered in a previus post that the thread opened in a wrong section (we will move it in a while...)
    it has to do about signal reception and db showing etc...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  9. #9

    Απ: Ακριβής ένδειξη σήματος snr [feature request]

    Quote Originally Posted by athoik View Post
    Η δύναμη του API 5 είναι φοβερή, απλώς σε όλο το linux kernel επιστρέφουν μόνο dB και δεν ασχολούνται να επιστρέψουν %. Μάλιστα ρώτησα για το % έναν από τους μεγαλύτερους kernel developers (Antti Palosaari) και φυσικά δεν μπήκε καν στον κόπο να μου απαντήσει όπως με είχαν προειδοποιήσει....
    Θανάση, εμένα δεν με ενδιαφέρει καθόλου το %. Δεν μου λέει κάτι. Τα db με νοιάζουν και να είναι όσο πιο κοντά στην πραγματικότητα γίνεται.

    Αυτό για dvb api 5, ότι δίνει αυτή τη δυνατότητα να επιστρέφει απ' ευθείας db δεν το ήξερα. Άρα εφόσον δεν υπάρχει κάποια αυθαίρετη μετατροπή από % σε db, εγώ είμαι καλυμμένος.

    Και μάλιστα, απ ότι καταλαβάινω, η αυθαίρετη μετατροπή γίνεται ανάποδα απ' ότι νόμιζα, από db σε %, σωστά; Ε, τότε προτείνω να καταργηθεί το ποσοστό τελείως ως ένδειξη.

  10. #10

    athoik's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Earth
    Posts
    10,759
    Rep Power
    5927763

    Απ: Ακριβής ένδειξη σήματος snr [feature request]

    Έτσι ακριβώς είναι, με το DVB API 5 και συγκεριμένα όταν ρωτάμε το DTV_STAT_CNR ο driver μπορεί να απαντήσει τις εξής τιμές:

    Code:
        FE_SCALE_NOT_AVAILABLE - it failed to measure it, or the measurement was not complete yet.
        FE_SCALE_DECIBEL - Signal/Noise ratio is in 0.001 dB units.
        FE_SCALE_RELATIVE - The frontend provides a 0% to 100% measurement for Signal/Noise (actually, 0 to 65535).
    Οι drivers των Edision επιστρέφουν FE_SCALE_DECIBEL & FE_SCALE_RELATIVE, δηλαδή dB και %.

    Απλώς σε κάποιους δεν αρέσει η εξέλιξη και κάνουν τα πάντα για να επιστρέψουμε σε προηγούμενες καταστάσεις... με δικαιολογίες (να το πω λαικά) τις πουτσ.......

    Επαναλαμβάνω στο OpenPLi ήδη έβγαλαν το FTM-4862 (Availink AVL6862) (https://github.com/OpenPLi/enigma2/c...a17dfac1b458d6) χωρίς να ελέγξει κάποιος τα αποτελέσματα με κάποιο επαγγελματικό μετρητή, απλώς σύγκριναν με άλλον δέκτη που δεν υποστηρίζει API 5.... Μιλάμε για φοβερή εξέλιξη.

    Τέλος πάντων, στο δικό μας θα αναιρεθει, το νερό κυλάει προς τα εμπρός, βαρέθηκα τα πισωγυρίσματα κάποιων....
    Member SatDreamGr Projects

    Wavefield T90: 0.8W - 1.9E - 4.8E - 13E - 16E - 19.2E - 23E - 26E - 33E - 39E - 42E - 45E on EMP Centauri DiseqC 16/1
    Unamed: 13E Quattro - 9E Quattro on IKUSI MS-0916

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Dreambox New Models-Timer Recording Feature
    By bumperbee in forum English Section General
    Replies: 0
    Last Post: 23-03-18, 07:23
  2. Ακριβής ένδειξη σήματος snr [feature request]
    By nautilus7 in forum SatDreamGr Images Chat
    Replies: 6
    Last Post: 05-03-17, 20:53
  3. A feature working on Xtrend ET10000 but not on Vu+ultimo
    By renzo in forum English Section General
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-15, 22:03
  4. Dreambox DM7080 Streaming server new Feature !!
    By korn in forum Διαφορα Πρόσθετα Enigma2 (OE 2.2, 2.5, 2.6)
    Replies: 0
    Last Post: 12-05-15, 05:30
  5. Dreambox DM820HD Streaming server new Feature !!
    By korn in forum Διαφορα Πρόσθετα Enigma2 (OE 2.2, 2.5, 2.6)
    Replies: 0
    Last Post: 09-05-15, 17:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •