Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 30

Thread: Edision os mini OS MINI DVB-S2 + DVB-T2/C,αποψεις ,αποριες-ερωτησεις,συμβουλες!

  1. #1
    zak1975's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Athens
    Age
    48
    Posts
    20
    Rep Power
    0

    Cool Edision os mini OS MINI DVB-S2 + DVB-T2/C,αποψεις ,αποριες-ερωτησεις,συμβουλες!

    Καλησπερα!Καινουριος στο "αθλημα" και κατοχος περιπου 20 ημερες του os mini!Τοσο καινουριος που δεν ηξερα τι ειναι τα tuner στο δεκτη!!!Μετα απο πολυ μελετη στο Satdrem.gr εμαθα καποια πραγματακια!Συνδεσα τον δεκτη ,ανακαλυψα οτι η κεραια στην πολυκατοικια μας βλεπει τον hotbird,εκανα τις ρθμισεις στην οθονη και στον ηχο και εμαθα να περναω image!!!Αυτο το τελευταιο με εσωσε, γιατι μετα απο καποια κοληματα με ενα plugin αντι να τρεχω σε καποιο τεχνικο ,το περναγα μονος μου!Εκανα και back up γιατι μετα τα κολληματα δεν χρειαζοταν να ξανακανω καθε φορα τις ρυθμισεις απο την αρχη και βεβαια περασα το satdream expiremental image!!!

  2. #2
    zak1975's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Athens
    Age
    48
    Posts
    20
    Rep Power
    0

    Απ: Edision os mini OS MINI DVB-S2 + DVB-T2/C,αποψεις ,αποριες-ερωτησεις,συμβουλες!

    Σκεφτηκα να ρωταω εν καιρο καποια πραγματακια κατοχους και μη που εχουν την εμπειρια!
    - Εχει φιλος/η δοκιμασει καποιο ασυρματο πληκτρολoγιο?Εχω βρει καποια μαζι με touchpad αλλα δεν ξερω αν κανουν στον δεκτη λογο linux!Θελω απλα να πληκτρολογο στον openopera!

  3. #3
    th3m1s's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Αχαρνες Αθηνα
    Age
    50
    Posts
    88
    Rep Power
    0

    Re: Edision os mini OS MINI DVB-S2 + DVB-T2/C,αποψεις ,αποριες-ερωτησεις,συμβουλες!

    Εχω δοκιμασει 2
    1 Bluetooth Logitech και 1 USB Logitech. Και τα δυο αναγνωριστικαν απο τον δεκτη αλλα υπαρχει προβληβα στην πληκτρολογηση κειμενου. Εμφανιζει το ιδιο γραμμα οποιο πληκτρο και αν πατησεις. Οι δοκιμες εχουν γινει πριν αρκετο καιρο και δεν γνωριζω αν εχουν διορθωθει τωρα. Δοκιμασε να δεις τι θα γινει. Δεν ξερω πως δουλευει το Bluetooth με το satdreamgr ομως, το ειχα δοκιμασει στο openatv image που ειχε ο δεκτης οταν τον αγορασα.
    Δεκτες
    Edision os mini, Mecool Ki pro, Edision os mio 4k.
    Κατοπτρα
    Wave frontier T90, Engel 110x120, Engel 90x100.
    Λήψεις
    Wave frontier T90 κεντρο 19e + 0.8w, 3e, 4.8e, 7e, 9/10e, 13e, 16e, 23.5e, 26e, 31.5e, 39e.
    Engel 110x120 κέντρο 42e + 28.2e, 45/46e, 53e.
    Engel 90x100 κεντρο 30w.
    Diseqc
    Emp centauri 16:1, diseqc 4:1

  4. #4
    zak1975's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Athens
    Age
    48
    Posts
    20
    Rep Power
    0

    Απ: Edision os mini OS MINI DVB-S2 + DVB-T2/C,αποψεις ,αποριες-ερωτησεις,συμβουλες!

    Ευχαριστω για την απαντηση!Απο οτι καταλαβα ψαχνωντας,δεν πρεπει να ειναι και το ευκολοτερο πραγμα να βρεις πληκτρολογιο για τον δεκτη.Θα ενημερωσω μολις δοκιμασω.

  5. #5

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Edision os mini OS MINI DVB-S2 + DVB-T2/C,αποψεις ,αποριες-ερωτησεις,συμβουλες!

    το bluetooth γενικως δεν το ειδα ποτε να δουλευει σωστα.
    μπορεις να βαλεις ενα πληκτρολογιο wifi ομως και να κανεις δουλεια...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  6. #6
    zak1975's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Athens
    Age
    48
    Posts
    20
    Rep Power
    0

    Απ: Re: Edision os mini OS MINI DVB-S2 + DVB-T2/C,αποψεις ,αποριες-ερωτησεις,συμβουλες!

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    το bluetooth γενικως δεν το ειδα ποτε να δουλευει σωστα.
    μπορεις να βαλεις ενα πληκτρολογιο wifi ομως και να κανεις δουλεια...
    Κατ"αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση σας !Μηπως γνωρίζεται αν χρειαζεται κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά το ασύρματο ,π.χ. windows ,linux;

    Επισης αν σας ειναι εύκολο να μου πείτε ,κάνω back up μέσω της εφαρμογής autobackup και στην διαδρομή που έχω επιλέξει υπάρχουν 3 αρχεια!Μετα τα επιλέγω για επαναφορά .Αυτο ειναι ο σωστό;IMG_7723.jpg

  7. #7

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Edision os mini OS MINI DVB-S2 + DVB-T2/C,αποψεις ,αποριες-ερωτησεις,συμβουλες!

    κανεις backup με το backup suite και μετα restore μεσα απο την εφαρμογη παλι.

    για wifi πληκτρολογιο, εγω εχω δοκιμασει 2. ενα μεγαλο της logitech και ενα mini με ενσωματωμενο mouse και δουλεψαν και τα 2
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  8. #8
    zak1975's Avatar
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Athens
    Age
    48
    Posts
    20
    Rep Power
    0

    Απ: Edision os mini OS MINI DVB-S2 + DVB-T2/C,αποψεις ,αποριες-ερωτησεις,συμβουλες!

    Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλα!
    Ακολουθώντας την συμβουλή του " georgeflu" δοκίμασα ενα mouse ασύρματο της Logitech το οποίο και δούλεψε απροβληματιστα!
    Επανερχομαι στο θέμα του πληκτρολογιου!Σημερα μιλώντας με ενα φίλο μου έδωσε το παρακάτω πληκτρολόγιο της Logitech να το δοκιμάσω
    IMG_7736.jpg
    Το συγκεκριμένο ειναι bluethooth !Κατεβασα αυτό το plugin
    geminibluetooth_0.11-r5_mipsel.rar
    εγκατάσταση ,επανεκκίνηση έβαλα το ανταπτορακι στην μπροστά θύρα του os mini που επανω έγραφε bluethooth 2.0 και δουλεύει κανονικά !Μου έκανε εντύπωση οτι δεν χρειάστηκε να κάνω κάποια ρυθμιση!Plug and play στην κυριολεξια!
    Αλλαζει τα κανάλια ,αυξομειώνει την φωνή ,δουλεύει ο κενσορας στον browser ,γράφει κανονικότατα και το πληκτρολόγιο ειναι φωτιζομενο!!!Η χαρά μου ήταν μεγαλύτερη καθώς ο φίλος δεν το χρειαζόταν και ετσι το κράτησα !

  9. #9
    th3m1s's Avatar
    Join Date
    May 2016
    Location
    Αχαρνες Αθηνα
    Age
    50
    Posts
    88
    Rep Power
    0

    Re: Edision os mini OS MINI DVB-S2 + DVB-T2/C,αποψεις ,αποριες-ερωτησεις,συμβουλες!

    Ξαναδοκιμασα το USB πληκτρολογιο της Logitech που εχω και λειτουργει κανονικα. Το bluetooth πως ενεργοποιηται στο satdreamgr image?
    Δεκτες
    Edision os mini, Mecool Ki pro, Edision os mio 4k.
    Κατοπτρα
    Wave frontier T90, Engel 110x120, Engel 90x100.
    Λήψεις
    Wave frontier T90 κεντρο 19e + 0.8w, 3e, 4.8e, 7e, 9/10e, 13e, 16e, 23.5e, 26e, 31.5e, 39e.
    Engel 110x120 κέντρο 42e + 28.2e, 45/46e, 53e.
    Engel 90x100 κεντρο 30w.
    Diseqc
    Emp centauri 16:1, diseqc 4:1

  10. #10

    athoik's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Earth
    Posts
    10,758
    Rep Power
    5927763

    Απ: Edision os mini OS MINI DVB-S2 + DVB-T2/C,αποψεις ,αποριες-ερωτησεις,συμβουλες!

    Δεν έχει ασχοληθεί κάποιος ακόμη σε OpenPLi / SatDreamGr για το bluetooth ώστε να υπάρχει έτοιμο plugin όπως στο OpenATV.

    Λογικά μέσα στο 2017 θα το κοιτάξουμε, εφόσον υπάρχει ενδιαφέρον.
    Member SatDreamGr Projects

    Wavefield T90: 0.8W - 1.9E - 4.8E - 13E - 16E - 19.2E - 23E - 26E - 33E - 39E - 42E - 45E on EMP Centauri DiseqC 16/1
    Unamed: 13E Quattro - 9E Quattro on IKUSI MS-0916

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. edision os mini βοηθεια
    By traxer1986 in forum Περί SatDreamGr Images
    Replies: 28
    Last Post: 10-01-17, 17:47
  2. Παρουσίαση του Edision OS Mini
    By sat gr in forum General Forum Edision Receivers
    Replies: 5
    Last Post: 16-04-16, 13:16
  3. Παρουσίαση του Edision OS Mini
    By sat gr in forum Περί Edision Enigma 2
    Replies: 0
    Last Post: 24-02-16, 12:15
  4. EDISION OS MINI
    By dmtrpapa in forum Περί Edision Enigma 2
    Replies: 32
    Last Post: 05-02-16, 22:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •