Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22

Thread: Επαναφεροντας bouquet lists απο παλια εγκατασταση (OpenATV)

  1. #1
    deepbluesky's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Age
    49
    Posts
    460
    Rep Power
    0

    Επαναφεροντας bouquet lists απο παλια εγκατασταση (OpenATV)

    Χαιρετω την ομαδα,

    Εχοντας εγκαταστησει το τελευταιο experimental θελω να περασω κατι bouquet lists που εχω κρατησει απο την προην εγκατασταση μου (OpenATV). Εκει ημουν συνηθισμενος να ριχνω τα .tv και .radio αρχεια στο /etc/enigma2 και μετα απο ενα E² restart να μου τα εμφανιζει.
    Εδω δε φαινεται να συμβαινει. Τι πρεπει να κανω λοιπον;

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: Επαναφεροντας bouquet lists απο παλια εγκατασταση (OpenATV)

    τη διαδικασια ομως αυτη,μαλλον δεν την εκανες σε καθαρη εγκατασταση,αλλα ενω "ετρεχε" το λογισμικο...
    επισης... εχεις φορτωσει καναλια? στα αρχεια που εχεις κρατησει,εχεις και την lamedb ?
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    athoik's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Earth
    Posts
    10,759
    Rep Power
    5927763

    Απ: Επαναφεροντας bouquet lists απο παλια εγκατασταση (OpenATV)

    Λογικά δεν τα εμφανίζει γιατι δεν υπάρχουν προεγκατεστημένες έτοιμες λίστες καναλιών.

    Θα πρέπει να κάνεις restore τα μπουκέτα με το dreambox edit ή να κατεβάσεις έτοιμα settings.
    Member SatDreamGr Projects

    Wavefield T90: 0.8W - 1.9E - 4.8E - 13E - 16E - 19.2E - 23E - 26E - 33E - 39E - 42E - 45E on EMP Centauri DiseqC 16/1
    Unamed: 13E Quattro - 9E Quattro on IKUSI MS-0916

  4. #4
    deepbluesky's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Age
    49
    Posts
    460
    Rep Power
    0

    dreamboxEDIT

    Εχω καιρο να δουλεψω με dreamboxEDIT και μιας σημερα εβαλα το τελευταιο experimental sdg στο Solo² μου ας ασχοληθω παλι ομως λαμβανω το εξης μηνυμα προσπαθωντας να φορτωσω τα δεδομενα απο τον δεκτη:

    Verbunden.
    Dreambox response: Login successful.
    ** Retrieving file list of "/etc/enigma2/" **
    FTP-Transfer wird gestartet
    Transfer abgeschlossen
    ** Retrieving file list of "/etc/enigma2/" **
    FTP-Transfer wird gestartet
    Transfer abgeschlossen
    ** Retrieving file "/etc/enigma2/settings" **
    Error retrieving file "settings" from the Dreambox.
    Verbindung wird getrennt.
    Verbindung getrennt.

    Και δεν προχωραει οπως καταλαβενετε.
    Καμια ιδεα κανεις;

  5. #5

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: dreamboxEDIT

    ποια εκδοση dreamboxedit χρησιμοποιεις?
    καναλια εχεις φορτωσει στον δεκτη?
    (ισως και να εχεις σχεση και με αυτο που γραφεις στο αλλο μυνημα)
    το dreamboxedit το σεταρισες φανταζομαι,συμφωνα με ip user/pass του δεκτη...
    αν δεν ειναι κατι απο τα πανω,μονο απο περιεργεια,κανε μια προσπαθεια και με dreamset
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  6. #6
    deepbluesky's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Age
    49
    Posts
    460
    Rep Power
    0

    Απ: Επαναφεροντας bouquet lists απο παλια εγκατασταση (OpenATV)

    Δηλαδη αυτο που παντα υπεθετα πως πανε πακετο τα .tv και .radio με το lamedb το οποιο δεν το εχω περασει καθως ηθελα να σκαναρω ολους τους σε μενα ορατους δορυφορους εκ νεου. Ομως και να μην εχω σκαναρει ακομα τις συχνοτητες των δορυφορων που περιεχουν τα καναλια στα bouquets μου δεν θα επρεπε να ειναι εστω επιλεξιμα τα μπουκετα;

    Επισης εχω σε ορισμενα livestreams στα bouquets. Εκεινα απαιτουνε τη χρηση του dreamboxEDIT πριν για να περαστουνε σωστα στην lamedb η εξαιρουντε;

    Και επειδη δεν ηθελα να ανακατεψω το dreamboxEDIT (οπου μου δημιουργηθηκε προβλημα) ξεκινησα ξεχωριστο θεμα εδω: http://www.satdreamgr.com/forum/show...0-dreamboxEDIT
    Παντως και στην παλια μου εγκατασταση το dreamboxEDIT δεν δουλευε χωρις σφαλματα ενω σε παλιοτερη ηταν ολα οκ και επειδη δεν ειχα χρονο να το ψαξω απλα το παρατησα. Αυτος ηταν και ο λογος που ηθελα να το αποφυγω αλλα καλυτερα να εντοπισω την αιτια των προβληματων και μετα ελπιζω τα μπουκετα που εχω να μπορεσω να τα περασω σωστα.

    Τωρα γιατι στο OpenATV αντιγραφοντας σε τρεχον Ε² και επειτα απο E² restart τα εβλεπε αμεσα χωρις την αναγκγη της χρησης του dreamboxEDIT μαλλον ποτε δεν θα μαθουμε αλλα ηταν βολικο.

  7. #7

    athoik's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Earth
    Posts
    10,759
    Rep Power
    5927763

    Απ: Επαναφεροντας bouquet lists απο παλια εγκατασταση (OpenATV)

    Quote Originally Posted by deepbluesky View Post
    Επισης εχω σε ορισμενα livestreams στα bouquets. Εκεινα απαιτουνε τη χρηση του dreamboxEDIT πριν για να περαστουνε σωστα στην lamedb η εξαιρουντε;
    Τα streams δεν κοιτάνε την lamedb.


    Quote Originally Posted by deepbluesky View Post
    Τωρα γιατι στο OpenATV αντιγραφοντας σε τρεχον Ε² και επειτα απο E² restart τα εβλεπε αμεσα χωρις την αναγκγη της χρησης του dreamboxEDIT μαλλον ποτε δεν θα μαθουμε αλλα ηταν βολικο.
    To OpenATV έχει προεγκατεστημένα settings, έτοιμες λίστες με τα κανάλια για αυτό.

    Στο OpenPLi απλώς κάνεις τα settings backup και όταν φορτώνεις νέο image, κατά την εκίνηση βλέπει τα settings και επανέρχεται το image με όλα μας τα settings, όπως ήταν πρίν.
    Member SatDreamGr Projects

    Wavefield T90: 0.8W - 1.9E - 4.8E - 13E - 16E - 19.2E - 23E - 26E - 33E - 39E - 42E - 45E on EMP Centauri DiseqC 16/1
    Unamed: 13E Quattro - 9E Quattro on IKUSI MS-0916

  8. #8

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Re: Επαναφεροντας bouquet lists απο παλια εγκατασταση (OpenATV)

    τα μπουκετα που εσυ δημιουργεις,"μνημαρονται" ταυτοχρονα στην lamedb.η υπαρχουσα lamedb δεν τα εχει "γραψει",εσυ τα πετας μεσα και δεν τα αναγνωριζει. αν τωρα εσυ,δημιουργησεις μεσα στον δεκτη αυτα τα μπουκετα (αδεια) και μετα (restart enigma πρωτα) ριξεις/αντικαταστησεις (ξανα restart ) με τα δικα σου,λογικα θα τα δει.
    τα μπουκετα ip,απλα δημιουργησε ενα μπουκετο (οτι ονομα θες) και μετα κανε απλα copy (απο το παλιο σου) paste (σε αυτο που δημιουργησες μεσα στον δεκτη) και λογικα θα ειναι και αυτο οκ (μετα απο restart...)
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  9. #9

    athoik's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Earth
    Posts
    10,759
    Rep Power
    5927763

    Απ: Επαναφεροντας bouquet lists απο παλια εγκατασταση (OpenATV)

    Απο το Panel+ δεν υπάρχει η επιλογη για να κατεβάσει έτοιμα settings? Αυτό δεν θα έφτιαχνε άμεσα και τα "ορφανά" μπουκέτα;
    Member SatDreamGr Projects

    Wavefield T90: 0.8W - 1.9E - 4.8E - 13E - 16E - 19.2E - 23E - 26E - 33E - 39E - 42E - 45E on EMP Centauri DiseqC 16/1
    Unamed: 13E Quattro - 9E Quattro on IKUSI MS-0916

  10. #10
    deepbluesky's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Age
    49
    Posts
    460
    Rep Power
    0

    Απ: dreamboxEDIT

    Λοιπον δουλευω την τελευταια 7.1.0.0
    Δεν αλλαξα pw επομενως uid=root και pw κενο μεχρι στιγμης. Μηπως αυτο να ειναι η αιτια;
    Εβαλα την σωστη ip του δεκτη οπου επιτυγχανεται η συνδεση. Το Test Username/Password επισης δεν δειχνει κανενα προβλημα.
    Πριν 1 ωρα που εκανα τη δοκιμη ειχα περασμενες μονο της συχνοτητες της ΕΡΤ/Digea των 3.1Ε και τωρα σαρωνω οτι βγαλει απο 58W-10E στο ορατο μου τοξο δηλαδη χρησημοποιοντας satellites.xml (εχοντας το αντιγραψει στο /etc/enigma2/) μολις πριν ανανεωσα με πηγη απο http://satellites-xml.eu/.

    dreamset =?
    http://www.dreamset-editor.com/index.php
    Αυτο μηπως;

    Υ.Γ.: Μπας και εχουμε θεμα δικαιωματων στην /etc/enigma2/settings καθως μονο η αναγνωση επιτρεπεται;

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μπουκέτα καναλιών - Bouquet
    By hercoulis in forum Γενικές Συζητήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 26-11-18, 23:50
  2. All DVB auto-installer transponders lists
    By korn in forum PC Cards
    Replies: 7
    Last Post: 26-04-15, 13:22
  3. Transponder Lists for DreamBox (satellites.xml) 29/03/2014
    By ilias in forum Satellites.xml by Reinh@rd
    Replies: 0
    Last Post: 30-03-14, 23:31
  4. channel lists
    By stelios09 in forum Γενικές Συζητήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 22-05-12, 19:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •