Results 1 to 7 of 7

Thread: Πως μπορώ να ενισχύσω το σήμα wifi που λαμβάνω από κοντινό free spot?

  1. #1

    Πως μπορώ να ενισχύσω το σήμα wifi που λαμβάνω από κοντινό free spot?

    Γειά σας.

    Μήπως ξέρει κάποιος πως και αν μπορώ να ενισχύσω το σήμα από κοντινό free wifi hotspot του δήμου να το πιάνω στο laptop. Ήδη το πιάνω ίσα-ίσα που το βλέπει αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ. Υπάρχει κάποιος τρόπος? Θα με γλίτωνε από πολλά έξοδα για τηλεφωνική γραμμή κλπ. Ο χώρος δεν είναι του σπιτιού αλλά δουλειάς όπου δεν έχω γραμμή σταθερού τηλεφώνου και θα εξυπηρετούσε αφάνταστα το free spot.

    Ευχαριστώ!

  2. #2

    nikolis123's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    καταγωγη καρδιτσα
    Age
    63
    Posts
    1,485
    Rep Power
    1578

    Απ: Πως μπορώ να ενισχύσω το σήμα wifi που λαμβάνω από κοντινό free spot?

    otan pigeno ellada piano kai ego apo to wifi hotspot tou dimou
    agorasa to parakato pou ine sto link kai ena USB kalodio 3 metra kai to vaso psila stin veranta kato apo ta keramidia
    exo kalo sima


    https://www.amazon.de/CSL-Stick-Ante...s=WLAN+Antenne
    Με αρέσει ότι απαγορεύεται με αρέσει ότι δεν επιτρέπετε

  3. #3

    Απ: Πως μπορώ να ενισχύσω το σήμα wifi που λαμβάνω από κοντινό free spot?

    Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

    Είναι μια λύση αυτή σίγουρα.

    Να διευκρινίσω κάτι όμως. Καλύτερα να έπιαναν ασύρματα τα laptop στον χώρο. Δεν το θέλω για πολλά πράγματα. Βασικά το χρειάζεται η γυναίκα μου που έχει φροντιστήριο να κάνουν κάποιες ασκήσεις οι μαθητές της και στον χώρο της αίθουσας δεν πιάνει. Αν βάλω αυτό θα πρέπει να κάνω τρύπες και να τραβήξω σε κάθε laptop ξεχωριστά απ΄ότι καταλαβαίνω.
    Μήπως υπάρχει κάτι που θα πιάνει το σήμα στο μπαλκόνι (όπου πιάνει) και να το αναμεταδίδει από εκεί στον εσωτερικό χώρο? Δηλαδή να ενισχύεται το σήμα στην διαδρομή και να μην χάνετε λόγω απόστασης.

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Πως μπορώ να ενισχύσω το σήμα wifi που λαμβάνω από κοντινό free spot?

    κανε μια αναζητηση για wifi repeater. το θεματακι ομως,ειναι οτι εκει που θα μπει,θα πρεπει να υπαρχει ενα αξιοπρεπες σημα...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #5

    nikolis123's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    καταγωγη καρδιτσα
    Age
    63
    Posts
    1,485
    Rep Power
    1578

    Απ: Πως μπορώ να ενισχύσω το σήμα wifi που λαμβάνω από κοντινό free spot?

    file Greckos

    an egrafes sto proto post afta pou egrapses sto trito tote 8a sou elega na paris mia ftini grami apo ton OTE VODAVON kai ti alo exete stin ellada den ksero

    apo to free wifi hotspot tou dimou min perimenis kai tipota to idietero
    opos kai ego sto xorgiomou stin melissa karditsa exo provlima otan kano sindesi kai argi merikes fores na anikso ena seit kai 1 lepto. ine sinexomena iperfortomeno.(milame gia xorgio me 300 katikous) kai esi 8elis na sindesis kai 10-15 laptop akoma
    pao stixima ise se megali poli. ksexaseto den pistevo na kanis tipota tziampa lefta 8a dosis gia wifi repeater
    Με αρέσει ότι απαγορεύεται με αρέσει ότι δεν επιτρέπετε

  6. #6

    medousa89's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Egio
    Age
    34
    Posts
    1,368
    Rep Power
    828390

    Re: Πως μπορώ να ενισχύσω το σήμα wifi που λαμβάνω από κοντινό free spot?

    Οπως ανέφερε και ο georgeflu ενας τροπος ειναι wifi repeater αλλα θελει λογικα να μπεις εξωτερικα και να εχει ρευμα και " αξιοπρεπες σημα" ,για το σημα εαν εχει την δυνατότητα αλλαγης της κεραιας με αλλη με περισοτερα DBi (px 5DBi σε 9DBi)
    Kαι ενα αλλος τροπος ειναι για ενα χρήστη High Power USB WiFi 2000mW καρτες και ANTENNA YAGI άλλα εχει μεγάλη κατανάλωση ενεργείας 2watt και κοντά στα όρια της USB
    Last edited by medousa89; 16-09-16 at 21:09.
    Member SatDreamGr Projects


  7. #7

    Απ: Πως μπορώ να ενισχύσω το σήμα wifi που λαμβάνω από κοντινό free spot?

    Ευχαριστώ. Είμαι σε χωριό. Δεν είμαι σε πόλη. Και η κεραία είναι κοντά μου κιόλας. Μάλλον επειδή είμαι πίσω της και υπάρχουν διάφορα δένδρα μπροστά και οι τοίχοι γι' αυτό αδυνατίζει το σήμα. Επίσης δεν με συμφέρει να βάλω γραμμή για την τόση λίγη χρήση που θα του κάνουμε. Ο ΟΤΕ θέλει περίπου 25 ευρώ τον μήνα για κάτι τέτοιο. Με μια κεραία ενίσχυσης σήματος πιάνω αρκετά καλά στο μπροστινό δωμάτιο. Στο πίσω δωμάτιο που το θέλω τώρα είναι πιο αδύνατο το σήμα και γι΄αυτό θέλω να το ενισχύσω.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 16
    Last Post: 04-03-19, 14:58
  2. FREE WIFI
    By nikos21 in forum Ειδησεογραφία
    Replies: 1
    Last Post: 04-04-14, 21:27
  3. Replies: 0
    Last Post: 04-08-13, 08:48
  4. Wifi usb και Vu uno
    By azxc in forum Περί VU Enigma 2
    Replies: 5
    Last Post: 20-04-13, 02:40
  5. Επανήλθαν τα κανάλια Free-x tv
    By ilias in forum Δορυφορικά & Επίγεια Νέα
    Replies: 2
    Last Post: 15-04-11, 16:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •