Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: lnb inverto black ultra

  1. #1

    lnb inverto black ultra

    Για σας φίλοι
    εβαλα ενα καινούργιο lnb το inverto Black Ultra σε μια ενκατασταση με μοτορ 85 εκ κάτοπτρο έτσι ώστε να βελτιώσω σε ασθενής δορυφόρους το σήμα πχ digea και ant1 στις 10 μοίρες .οντος είχα μια βελτίωση 6-7 μονάδες στην αύξηση του σήματος στους 2 αυτούς δορυφόρους 3.1 10 ist eutelsat .
    Αλλα εχω πλέον μεγάλη πτώση σε δυνατούς δορυφόρους πχ Astra Hot Bird 13 γύρω στις 20 μονάδες πράγμα που μου κάνη οριακή την λήψη .??

    πολυ παράξενο που μπορεί να ειναι το προβλημα ? Η εγκατάσταση ειναι τέλεια ρυθμισμένη .οταν βάζω το παλιό lnb 15 ετών περίπου συμβαίνει το αντίθετο άριστη λήψη στον Hot Bird και Astra 19 και πεσμένο στην 3.1 digea κλπ.
    ευχαριστω

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: lnb inverto black ultra

    αν δεν κανω λαθος,το συγκεκριμενο ειναι αυτο με τον μακρυ λαιμο,οποτε να εχει διαφορετικο σημειο εστιασης σε σχεση με το παλιο..τα συμπτωματα που αναφερεις,ειναι θεμα εστιασης.οποτε η θα πρεπει να παιξεις λιγο με την εστιαση του (μπρος-πισω),η θα πρεπει να ξαναρυθμιστει απο την αρχη το πιατο-τοξο,με βαση το νεο lnb (η να ψαξεις να βρεις καποιο αλλο που να καθεται καλυτερα στο πιατο σου.)
    απο περιεργεια (και ισως να εχει τυχει σε καποιον στο παρελθον) ποιο lnb ειχες πρωτα?
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Απ: lnb inverto black ultra

    file georgeflu to palio lnb einai ena sharp 15 xronia peripou kanei tin douleia tou. to inverto black ultra einai me ton makri laimo tou. ontos to exo pexei brosta piso kai den exei apotelesma. to toxo einai telia rithmismeno me 2-3 palia lnb pou dokimasa kanena provlima. mpika ston pirasmo gia to inverto black ultra logo ant1 pacific. diavasa oti exei megali veltiosi stin isxi simatos to singekrimeno kanali me to inverto. prama pou to diapistosa
    pantos egrapsa to provlima se kapoia germanika forum , i apantisi tous einai oti to sigekrimeno lnb se doriforus me xamilo sima fernei katapliktika apotelesmata alla se evkolous px astra hotbird exei megala provlimata. den to sinistoune gia tetoies periptosis.
    tora kata popso isxiei afto....den xero ,pantos mou fenete periergo

  4. #4

    Serafeim Karakostas's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Άρτα
    Posts
    531
    Rep Power
    2626

    Απ: lnb inverto black ultra

    Προσωπικά δε θα σύστηνα το black ultra και ειδικά για κινητά κάτοπτρα.

  5. #5

    Απ: lnb inverto black ultra

    file serafeim poio tha mou sistines gia kinito katoptro kai poio idika gia ant1 pacific ?
    Prosexa oti me 73 cm katoptro exeis lipsi ant1 pacific. to opoio fenete arketa diskolo. pos ta kataferes?

  6. #6
    jor's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    194
    Rep Power
    54

    Απ: lnb inverto black ultra

    Quote Originally Posted by Serafeim Karakostas View Post
    Προσωπικά δε θα σύστηνα το black ultra και ειδικά για κινητά κάτοπτρα.
    Σεραφείμ θα μπορούσες να μας εξηγήσεις την άποψή σου περισσότερο ??
    Ποιος είναι ο λόγος που δεν το προτείνεις για κινητά ??
    Προσωπικά το έχω (inverto black ultra high gain line) σε κινητό 1,25 και έχω δει διαφορές των 2-2,5 db πράγμα που θεωρώ πολύ σημαντικό.
    Να πω την αλήθεια βέβαια, δεν το έχω δοκιμάσει σε astra, hotbird διότι για αυτές τις θέσεις έχω ένα σταθερό 1,10.
    Αν σου άρεσε το μήνυμά μου πάτησε το "thanks" ή το "*" κάτω αριστερά.

  7. #7

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: lnb inverto black ultra

    δεν υπαρχει κανενα προβλημα ουτε σε astra,ουτε σε hotbird,ουτε σε δυνατους δορυφορους. απλα το συγκεκριμενο,το εχω δοκιμασει κι εγω σε περιστρεφομενο (gibertini 1μετρο) και διαπιστωσα αυτο που εγραψα νωριτερα,οτι ειχε αποκλισεις στην εστιαση και στους δορυφορους,αλλαζε η συμπεριφορα,αναλογα με το ποσο "μπροστα η πισω" το εβαζα (πχ στους κοντα στο κεντρο ηθελε μπροστα και οσο πηγαινα στους ακραιους ηθελε να το τραβαω προς τα πισω για το μεγιστο). αντιθετα,δεν ειχα τετοια θεματα με αλλα lnb. φυσικα το θεμα θα λυνοταν,εαν ξαναρυθμιζα απο την αρχη ολο το πιατο,με βαση το νεο lnb (δεν ηθελα ομως να μπω στην διαδικασια.

    θα ηθελα ομως στο θεμα ληψης να συμπληρωσω και την ευαισθησια στο tuner καποιων δεκτων (που παιζει κι αυτη τον ρολο της σε δυσκολες ληψεις)
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  8. #8

    nikolis123's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    καταγωγη καρδιτσα
    Age
    63
    Posts
    1,485
    Rep Power
    1578

    Απ: lnb inverto black ultra

    Opticum afta embistevome
    Με αρέσει ότι απαγορεύεται με αρέσει ότι δεν επιτρέπετε

  9. #9

    Απ: lnb inverto black ultra

    συμφωνώ με τον jor εχω κ εγώ κινητό 1,25 ΑΘΗΝΑ κ δεν εχει κανένα πρόβλημα με 800hd κλώνο σε αστρα κ hotbird

  10. #10

    Απ: lnb inverto black ultra

    να παραθέσω τη δική μου εμπειρία.. είχα σε δύσκολη συχνότητα του 16Ε πολύ χαμηλή ποιότητα στο σήμα (20-30%) με lnb ηλικίας 7-8 ετών. Με το που έβαλα το καινούριο inverto το σήμα έφτασε στο 70%..
    @nikolis123
    το opticum που κάνει 7 ευρώ το έχεις δοκιμάσει? είναι τόσο καλό??

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Vu+ SOLO 4K Ultra HD
    By SPAIKI in forum Vu + Solo 4k
    Replies: 4
    Last Post: 06-06-19, 10:47
  2. Dreambox One Ultra HD 4K
    By korn in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 1
    Last Post: 13-05-19, 02:54
  3. Ultra HD Glass 18
    By korn in forum Enigma2 Skins ΟΕ 2.2
    Replies: 9
    Last Post: 15-11-18, 13:13
  4. H Κορέα ξεκίνησε το Ultra HD κανάλι U - max
    By tasos.cz in forum Δορυφορικά & Επίγεια Νέα
    Replies: 0
    Last Post: 23-04-14, 12:47
  5. ultra solo
    By zmarinos in forum Περί VU Enigma 2
    Replies: 24
    Last Post: 27-11-13, 10:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •