Results 1 to 6 of 6

Thread: Πρόβλημα σε VU+ Zero

  1. #1

    Πρόβλημα σε VU+ Zero

    Καλησπέρα. Έχω έναν Vu+ Zero και μου έχει βγάλει ένα πρόβλημα , το οποίο λόγω μη μεγάλης χρήσης το παρατήρησα τώρα , μπορεί να το κάνει καιρό. Ο δέκτης κάνει πολύ συχνα restart. Προσπάθησα να δω αν έχει πρόβλημα ο diseqc switch συνδέοντας ξεχωριστά κάθε ένα Lnb (μιλάμε για 2 lnb) αλλά πάλι συνεχίζει τα restart είτε έχω Hotbird είτε Astra. Επισης άλλαξα το image και απο blackhole 2.1.4 που είχε το πήγα στην 3.0.9 συνέχισε να το κάνει και μετά έβαλα της satdreamgr αλλά πάλι τα ίδια.
    Έχει κανείς κάποια γνώμη για το πρόβλημα ??? Ευχαριστώ.

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Πρόβλημα σε VU+ Zero

    αρχικα βλεπεις εαν αφηνει καποιο crashlog , μηπως και καποιο απο τα προσθετα που εχεις το προκαλει.
    κανεις ενα τσεκ σε τι επιπεδα ειναι ο χωρος στο root (μηπως τυχων ειναι γεματη η μνημη)

    και επισης πολυ πιθανο ειναι να εχει καποιο προβλημα το τροφοδοτικο του δεκτη και να "γονατιζει" , οποτε και το reboot...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Απ: Πρόβλημα σε VU+ Zero

    Καλημέρα. Πρώτα από όλα ευχαριστώ για την απάντηση.
    Μόνο μια φορά (χθες) μου άφησε ένα crashlog, το οποίο και το ανεβάζω. Ήταν μετά απο καθαρό flash που έκανα (έβαλα μια blackhole 3.10) χωρίς να βάλω κάοιο πρόσθετο. Άλλωστε το πρόβλημα το έκανε και απο όταν είχα την 2.1.4 , όταν έβαλα την 3.10, στην συνέχεια την Satdreamgr 6 και τώρα πάλι την ΒΗ 3.10. Οι τρεις τελευταίες ήταν πάντα καθαρές. Για το τροφοδοτικό δεν το ήξερα. Έχει ακουστεί κάτι ?? Το φωτάκι δεν σβήνει απλά χαμηλώνει την φωτεινότητα και την ξανααυξάνει , όπως ΄΄οταν επιλέγεις εσύ να κάνεις restart.
    Τον χώρο στο root που το βλέπουμε στην BlackHole?? Τουλάχιστον στην Satdream μου έβγαζε στο πλάι 63% (περίπου 195 Mb)
    Attached Files Attached Files

  4. #4

    korn's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    SatDreamGr
    Posts
    51,784
    Rep Power
    2484982

    Απ: Πρόβλημα σε VU+ Zero

    Όταν λες καθαρή εγκατάσταση εννοείς και χωρίς επαναφορά ρυθμίσεων κ.λ.π. σωστά ?

  5. #5

    Απ: Πρόβλημα σε VU+ Zero

    Σωστά. Τίποτα μόνο φλασάρισμα, ρύθμιση tuner και αυτόμαατη σάρωση.
    Σε συνέχεια του προοηγούμενου post που αναφέρθηκε στο τροφοδοτικό , βρήκα ένα Uni Power supply που έχω για έναν υβριδικό λαμπάτο ενισχυτή ακουστικών που έφτιαξα , ο οποίος δίνει στα 12 V - 1,5 A, ενώ το "μαμα" τροφοδοτικό δίνει 2Α. Το έβαλα αφού έβαλα το σωστό βύσμα και εδώ και 10 λεπτά είμαι χωρίς restart !!!! Θα περιμένω ακόμα μια ωρίτσα αλλά πριν το αλλάξω μου έκανε restart κάθε 1 λεπτό !!!!
    Άρα υπομονή για λίγγο ακόμα και παρακαλούθηση και θα αναφέρω σε καμιά ωρίτσα πάλι.
    Last edited by jobous; 09-05-21 at 12:04.

  6. #6

    Απ: Πρόβλημα σε VU+ Zero

    Τελικά ήταν το τροφοδοτικό. Μέχρις στιγμής κανένα restart και σύνδεσα και το diseqc switch με τους δύο δορυφόρους πάνω.
    Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον georgeflu !!! Με έσωσε. Επομένως πάμε να πάρουμε τροφοδοτικό και όλα καλά !!!!
    Να είστε καλά παιδιά !!!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •