Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 37

Thread: Eξοπλισμός για τα feeds

  1. #21

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Απ: Eξοπλισμός για τα feeds

    κοιταξε... το feed hunting ειναι γενικως,ενας τροπος ζωης (για εμενα και πολλους αλλους ειναι και η απλη δορυφορικη).
    οι feed hunters λοιπον αγοραζουν τον εξοπλισμο τους και αφιερωνουν ωρες για να βγαλουν/δουν ληψεις και καναλια που τελικα μπορει να μην τους ενδιαφερουν,αλλα ζουν γι αυτες τις στιγμες.
    απο την αλλη,μπορει και να δουν καναλια με ενδιαφερων που λιγοι θα δουν.
    αν λοιπον θελεις να γινεις feed hunter (με οτι συνεπαγεται αυτο) τοτε αξιζει και τον κοπο και τα εξοδα.
    αν θες να δεις soypa liga,τοτε φυσικα και δεν αξιζει...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  2. #22

    Απ: Eξοπλισμός για τα feeds

    Σε ευχαριστω για τις απαντησεις.δεν εχω τον χρονο να ασχοληθω να ανοιξω διαφορα καναλια και να δω.κυριως με ενδιεφερε η ληψη ελληνικων φιντς κλειδωμενων αλλα αν λες οτι δεν αξιζει δεν υπαρχει λογος να ασχοληθω.
    ειναι και ακριβο χομπι...
    οι αραβες ασχολουνται πολυ με αυτο αλλα βλεπουν κυριως ξενους αγωνες.

  3. #23

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Απ: Eξοπλισμός για τα feeds

    το πιατο το εχεις.
    αν τωρα εχεις και το feed (ωρα/συχνοτητα/δορυφορο και το μπισκοτο) τοτε μπορεις να το δεις και με τους περισσοτερους δεκτες (ειδικα linux).
    αν τωρα το feed ειναι 4:2:2,τοτε μια λυση στα γρηγορα,ειναι να το streamαρεις σε pc με το vlc...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  4. #24

    Απ: Eξοπλισμός για τα feeds

    τα feed βρισκονται ευκολα,το μπισκοτο με δυσκολια αλλα και αυτα το βρισκω.
    εχω δυο δεκτες.εναν Vu solo 2 και εναν Qviatr Undro 2 αλλα σε ανιχνευσεις διαφορων feeds μερικα τα κατεβαζω και μερικα οχι.
    και δεν ξερω να περναω το μπισκοτο σωστα και στους δυο δεκτες.

  5. #25
    deepbluesky's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Age
    49
    Posts
    460
    Rep Power
    0

    Απ: Eξοπλισμός για τα feeds

    Αν και λιγο εχω ασχοληθει με το feed hunting - θελει πολυ χρονο τον οποιο δεν εχω να διαθεσω - αποτελει ενδιαφερον διοτι βλεπεις uncut υλικο. Πρεπει να εχουμε εις γνωσην μας ομως καποια πραγματα. Στα feed η αλλιως ευκαιριακες μεταδοσεις δεν γνωριζουμε παντα ποτε ακριβως θα βγουνε στον αερα και σε ποια συχνοτητα/δορυφορο. Βεβαιως υπαρχουν υποψηφιες τις οποιες αποκτωντας εμπειρια και εχοντας τις αποθηκευμενες απο την προηγουμενη ληψη (δεν ειναι παντα ενεργες η αν και ιδια συχνοτητα με διαφορετικους παραμετρους) τις οποιες τσεκαρουμε.

    Επειτα δεν ειναι ολα τα feeds ακλειδωτα. Καποια απ' αυτα διαθετουν ενα απλο BISS που μπορει να εντοπιστει με τις καταλληλες γνωσεις/εξοπλισμο/γνωριμιες αλλα ομως δεν ανοιγουν. Απο κει και περα εχοντας ελπιδα να πετυχουμε εναν συγκεκριμενο αγωνα δεν υπαρχει εγγυηση οτι θα τον βρουμε καν η πριν την εναρξη του.

    Τα τελευταια 2 χρονια χρησημοποιειται επισης το συστημα μεταδοσης NS3 το οποιο κανενας επιτραπεζιος δεκτης και καρτα μπορει να κανει ληψη παρα μονο ενας επαγγελματικος ο οποιος κυμαινεται σε 4ψηφια ποσα αποκλειωντας ετσι το κοινο. Δεν γνωριζω κατα ποσο υπαρχει κινδυνος να επεκταθει αλλα φοβαμαι οτι αν χρησημοποιηθει ευρεως λιγα ενδιαφεροοντα για πολλους feeds θα μεινουν προσβασιμα.

    Το 4:2:2 σε γενικες γραμμες δεν παιζει με επιτραπεζιους δεκτες απευθειας (εξαιρεση καποιοι παλιοι AZBox) αλλα μονο streamαροντας το σε PC. Αντιθετως καρτες οπως η TBS 5925 αλλα και η καινουργια 5927 που οπως δειχνουν οι πρωτες δοκιμες εχει βγει αριστη στο θεμα αντιμετωπισης ακρως οριακων σηματων τα παιζουν αμεσα. Αυτες οι καρτες εχουν το προνομιο οτι συνεργαζοντε με το CrazyScan κ.α. προγραμματα. Βλεποντας ολοκληρο το φασμα ενος δορυφορου μπορει ο εμπειρος feedhunter να δει με τη πρωτη ματια αν ξεφυτρωσε ενα feed και να το τσεκαρει αμεσα οσον αφορα κατι που με εναν επιτραπεζιο δεκτη ειναι πιο χρονοβορο και παρεχοντας λιγοτερες δυνατοτητες σε γενικες γραμμες.

    Και τελος θα ηθελα να αναφερθω στο θεμα της ληψης. Καταρχην υπαρχουν και δυνατα feeds οπου μπορει ακομα και με 1μ να τα λαβουμε ανετα, και αλλα τα οποια ουτε με 3μ δεν βγαινουν. Παραδειγμα ενα της F1 στις 24.5W (60Mbps και καταπληκτικη εικονα που δεν βλεπουμε ισως σε κανενα τηλεοπτικο) οπου θυμαμαι φιλος στο Ηρακλειο δεν το εβγαζε ενω εδω Στουτγκαρδη το ειχα με την ταπεινη 1.10μ μου. Δεν εξαρταται ομως μονο απο το ποσο εντος των ιχνοδιαγραμματων κατοικουμε αλλα και το ποσο φιλικες παραμετρους εκπομπης χρησημοποιουν. Αλλο το να βγαινει σε DVB-S2/QPSK 3/4 και αλλο με DVB-S2/8PSK 5/6. Επειτα μερικα feeds βγαινουν και με 16APSK τα οποια σχεδον ολοι οι δεκτες δεν τα λαμβανουν καθως το hardware τους ειναι ανικανο. Οσο ανεβαινουμε στη διαμορφωση δηλαδη 32APSK ακομα πιο πολλες απαιτησεις εχει στη ληψη, δηλαδη ανεβαινει η ελαχιστη απαιτουμενη διαμετρος κεραιας για να λοκαρει. Δεν εχω υποψην μου κανενα feed (ενω data ενω σωρο) που επαιζε σε 32APSK δεν το αποκλειω ομως καθως δεν εχω το χρονο να το παρακολουθω το θεμα. Και τελος ας λαβουμε υποψην μας και το νεο συστημα DVB-S2X οπου επισης ειναι μια δυνατοτητα προς στιγμης τουλαχιστον να αποκλειστει η μαζα καθως ελαχιστοι ειναι μεχρι στιγμης οι δεκτες ικανοι να λαβουν αυτα τα σηματα και παλι οσοι ειναι δεν ξερουμε κατα ποσο ισχυει οτι ανω των 32APSK δεν μπορουν να αποδιαμορφωσουν το σημα καθως προβλεπετε στο standard ακομα και η χρηση εως 256APSK.

    Τα τελευταια οδηγουν στο συμπερασμα οτι καλες προϋποθεσεις εχει οποιος διαθετει χρονο και ορεξη να ψαχνει τακτικα οχι μονο τα φασματα δορυφορων αλλα προθυμος να ψαχνεται και ιντερνετικα εμπλουτιζοντας συνεχως τις γνωσεις του. Αναγκαια θεωρω την σωστα ρυθμισμενη κινητη κεραια. Οσο πιο μεγαλη αυτη τοσο περισσοτερα feeds θα μπορουν να ληφθουν. Μπορει κανεις να ξεκινησει και με 1μ αλλα το καλο κινυγι απ' οσα εχω δει στην Ελλαδα ξεκιναει απο 1.80μ.

  6. #26

    Re: Eξοπλισμός για τα feeds

    Kαλησπερα παιδια .. Θελω εναν δεκτη hd να ανοιγω τα feed (τα feed τα βρισκω ετοιμα απο ενα σαιτ ) εχω πιατο κινητο 1.60 .. Ο καλυτερος ειναι ο αζ βοχ αλλα δν μπορω να τον βρω.. μηπως μπορειτε να με βοηθησετε αν ξερετε που θα βρω τετοιο δεκτη η αν ειναι πιο ευκολο να μου προτεινετε ποιο δεκτη hd να παρω να ανοιγω τουλαχιστον τα υπολοιπα (αφου τα 4.2.2 τα ανοιγει μονο ο αζ βοχ ) .. Ευχαριστω πολυ εκ τωβ προτερων για την οποια βοηθεια σας .. να ειστε καλα ..

  7. #27

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Απ: Eξοπλισμός για τα feeds

    για τετοιες δουλειες,οι καρτες pc ειναι οι πιο "εξελιγμενες",αλλα θελουν και αρκετη "δουλεια" για να στηθουν και να δουλεψουν. περαν των 4:2:2 ,τα υπολοιπα τα ανοιγουν ολοι οι HD δεκτες...(πολλα και οι sd)
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  8. #28

    Re: Απ: Eξοπλισμός για τα feeds

    σε ευχαριστω πολυ φιλε μου .. μπορεις ναμου προτεινεις 1-2 hd δεκτες ενδεκτικα που εχεις σε εκτιμηση ??

  9. #29

    Re: Eξοπλισμός για τα feeds

    Βρηκα εναν vu solo δεκτη με 250ε hd να τον παρω;; Τα mpeg4 feed θα τα ανοιγει;;;

  10. #30
    deepbluesky's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Age
    49
    Posts
    460
    Rep Power
    0

    Απ: Eξοπλισμός για τα feeds

    Δεν μπορω να προτεινω κατι συγκεκριμενο αλλα με τα ιδια λεφτα πηρα εναν Octagon SF4008 ο οποιος απο πλευρας δυνατοτητων ληψης διαθετει κατι παραπανω απο τη πλειοψηφια των επιτραπεζιων δεκτων ομως του λειπει το blindscan (εχει ανακοινωθει μηνες πριν οτι θα το υποστηριζει).
    Οπως σου εγραψα ομως και μεσω πμ και αυτος υστερει σε καποια αλλα που μια TBS 6903 (αυτης της λειπει το DVB-S2X σε σχεση με τον SF4008). Αν θελεις να μπεις στο βαθος με το feedhunting νομιζω πως μια καρτα προσφερει τα περισσοτερα για τα χρηματα που δαπανεις.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Similar Threads

  1. SD Feeds on 10°E
    By Reinh@rd in forum Feeds Sat by Reinh@rd
    Replies: 140
    Last Post: 21-03-23, 16:48
  2. SD Feeds on 16°E
    By Reinh@rd in forum Feeds Sat by Reinh@rd
    Replies: 24
    Last Post: 13-03-23, 18:55
  3. HD Feeds on 2.9°W
    By Reinh@rd in forum Feeds Sat by Reinh@rd
    Replies: 18
    Last Post: 13-03-23, 11:57
  4. SD Feeds on 30°W
    By Reinh@rd in forum Feeds Sat by Reinh@rd
    Replies: 18
    Last Post: 04-03-23, 16:28
  5. HD Feeds on 16°E
    By Reinh@rd in forum Feeds Sat by Reinh@rd
    Replies: 2
    Last Post: 04-08-22, 12:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •