Results 1 to 7 of 7

Thread: Προβλημα με DM800se sim 2.10

  1. #1

    Προβλημα με DM800se sim 2.10

    Καλησπέρα,φίλος μου έφερε έναν DM800se sim 2.10 ο οποίος δουλεύει μια χαρά.Οταν όμως τον κλείνεις από ρεύμα ή από το πίσω κουμπί δεν ανάβει πάλι.Πρέπει να περάσει κάποιος χρόνος,συνήθως 5-10 λεπτά,και μετά αν ανοίξεις από το πίσω κουμπί,ανάβει και δουλεύει πάλι κανονικά.Αλλαξα τροφοδοτικό αλλά και πάλι κάνει το ίδιο θέμα,άρα δεν φταίει αυτό.Επίσης δεν παίζει ρόλο το πόσο έχει δουλέψει,είτε τον σβήσεις αμέσως μόλις ανοίξει είτε τον αφήσεις να δουλέψει 2-3 ώρες,κάνει πάλι το ίδιο.Το ανεμιστηράκι δουλεύει κανονικά όσο ο δέκτης είναι αναμένος ή σε θέση "stand by".Εχει κανείς κάποια ιδέα τι το προκαλεί αυτό ή έχει τύχει σε κάποιον κατι τέτοιο?

  2. #2

    athoik's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Earth
    Posts
    10,758
    Rep Power
    5927763

    Απ: Προβλημα με DM800se sim 2.10

    Λογικά θα έχουν φουσκώσει πυκνωτάκια εφόσον έβαλες άλλο τροφοδοτικό. Θα πάς σε έναν ηλεκτρονικό και θα σου αλλάξει τα πυκνωτάκια και θα είναι μια χαρά.
    Member SatDreamGr Projects

    Wavefield T90: 0.8W - 1.9E - 4.8E - 13E - 16E - 19.2E - 23E - 26E - 33E - 39E - 42E - 45E on EMP Centauri DiseqC 16/1
    Unamed: 13E Quattro - 9E Quattro on IKUSI MS-0916

  3. #3

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Προβλημα με DM800se sim 2.10

    εγω παλι εχω μια εντυπωση,οτι απο την αρχη οι δεκτες dm με εξωτερικο τροφοδοτικο,το ειχαν αυτο το θεματακι. αυτο που ειχα διαπιστωσει στον 800αρη μου,ηταν οτι η επρεπε να τον βγαλεις απο το ρευμα και να τον αφησεις 3-4 λεπτα, η το βγαλε-βαλε ρευμα (γιατι ο απλος δεν ειχε διακοπτη) επρεπε να ηταν ακαριαιο.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  4. #4

    Απ: Προβλημα με DM800se sim 2.10

    Με το βάλε-βγάλε από ρεύμα δεν ανάβει,όπως κι αν τον σβήσεις απ' το κουμπί πίσω,όσες φορές κι αν τον παιδέψεις.Αν τον αφήσεις κανά 10λεπτο παίρνει σαν να μην τρέχει τίποτα.Δεν θα το καταλάβαινε κανείς,απλά μου τον έφερε να τον φλασάρω,είχε ssl82 επάνω και image του 2012,και χρειάστηκε να περάσω ssl και μετά image.Έτσι το παρατήρησα εγώ και ρωτάω αν υπάρχει θέμα ή το κάνει και σε άλλους.Εγώ που είχα έναν παλαιότερα δεν έκανε κάτι τέτοιο.Προφανώς θα το καταλάβει καποιος μόνο σε ένα "τσαφ-τσούφ" του ρεύματος της ΔΕΗ.Να πω πως "reboot" κάνει κανονικά.
    Να ρωτήσω κάτι "georgeflu" εσένα σου δημιούργησε "θέμα" ο 800ρης από αυτό,όσο τον είχες?Θέλω να πω έχει πρόβλημα ή είναι θέμα κακοκατασκειής ή αβλεψίας των κινέζων?
    Last edited by jtsou; 05-09-15 at 10:37.

  5. #5

    athoik's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Earth
    Posts
    10,758
    Rep Power
    5927763

    Απ: Προβλημα με DM800se sim 2.10

    Quote Originally Posted by jtsou View Post
    Με το βάλε-βγάλε από ρεύμα δεν ανάβει,όπως κι αν τον σβήσεις απ' το κουμπί πίσω,όσες φορές κι αν τον παιδέψεις.Αν τον αφήσεις κανά 10λεπτο παίρνει σαν να μην τρέχει τίποτα.
    Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα πρόσφατα με την οθόνη μου, τα μισά πυκνωτάκια ήταν φουσκωμένα, πιο παλιά το ίδιο πρόβλημα σε dm500c, panasat ird κ.ο.κ

    Δεν χάνεις κάτι να το τσεκάρεις...
    Member SatDreamGr Projects

    Wavefield T90: 0.8W - 1.9E - 4.8E - 13E - 16E - 19.2E - 23E - 26E - 33E - 39E - 42E - 45E on EMP Centauri DiseqC 16/1
    Unamed: 13E Quattro - 9E Quattro on IKUSI MS-0916

  6. #6

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Προβλημα με DM800se sim 2.10

    Quote Originally Posted by jtsou View Post
    Με το βάλε-βγάλε από ρεύμα δεν ανάβει,όπως κι αν τον σβήσεις απ' το κουμπί πίσω,όσες φορές κι αν τον παιδέψεις.Αν τον αφήσεις κανά 10λεπτο παίρνει σαν να μην τρέχει τίποτα.Δεν θα το καταλάβαινε κανείς,απλά μου τον έφερε να τον φλασάρω,είχε ssl82 επάνω και image του 2012,και χρειάστηκε να περάσω ssl και μετά image.Έτσι το παρατήρησα εγώ και ρωτάω αν υπάρχει θέμα ή το κάνει και σε άλλους.Εγώ που είχα έναν παλαιότερα δεν έκανε κάτι τέτοιο.Προφανώς θα το καταλάβει καποιος μόνο σε ένα "τσαφ-τσούφ" του ρεύματος της ΔΕΗ.Να πω πως "reboot" κάνει κανονικά.
    Να ρωτήσω κάτι "georgeflu" εσένα σου δημιούργησε "θέμα" ο 800ρης από αυτό,όσο τον είχες?Θέλω να πω έχει πρόβλημα ή είναι θέμα κακοκατασκειής ή αβλεψίας των κινέζων?
    ο δικος μου 800αρης ηταν γνησιος και απο την πρωτη μερα που τον πηρα στα χερια ειχε το θεματακι. το ιδιο βεβαια θεματακι,ειχαν και καποιοι δεκτες (800 κ 800se γνησιοι και μη )καποιων φιλων που επεσαν στα χερια μου.αυτοι ολοι ομως,επαιρναν κανονικα ειται με σβησε-αναψε στο ακαριαιο (το δευτερολεπτο ειναι πολυ),ειται με βγαλε ρευμα,περιμενε κανα 5λεπτο και μετα...
    τωρα το σε τι οφειλεται...αγνωστο (σιγουρα εχει να κανει με ρευματα),και φυσικα δεν χανεις και κατι να τσεκαρεις πυκνωτες οπως γραφει πιο πανω ο @athoik
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  7. #7

    Απ: Προβλημα με DM800se sim 2.10

    Λοιπόν,τον άνοιξα και δεν φαίνεται να έχει κανέναν φουσκωμένο πυκνωτή.Έχω ξαναδεί φουσκωμένους από εποχή "Yumatu" και έχω μια ιδέα,φαίνονται άλλωστε κι από πάνω.Στο βγάλε-βάλε στο ρεύμα στο ακαριαίο ο δέκτης ανάβει,όπως έλεγες κι εσύ.Αλλιώς θέλει 4-5 λεπτά,αφού τον κλείσεις από κουμπί πίσω και περιμένεις.Τι να πω,τον θεωρώ ότι είναι οκ λοιπόν...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. D.M.S-LV-Img-dm800se-OE2.0
    By sat gr in forum Images DM800SE
    Replies: 30
    Last Post: 12-11-16, 15:59
  2. dm800se usb dvb-t
    By alex1 in forum Διαφορα Πρόσθετα Dream E2
    Replies: 11
    Last Post: 24-10-13, 14:06
  3. καλησπερα για dm800se
    By niksav2 in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 3
    Last Post: 04-10-13, 14:58
  4. Προβλημα με DM800SE a8p
    By spiros25 in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 7
    Last Post: 17-07-13, 07:38
  5. dm800se ssl-87f.nfi
    By sat gr in forum Διαφορα Πρόσθετα Dream E2
    Replies: 0
    Last Post: 11-04-13, 08:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •