Results 1 to 4 of 4

Thread: προβλημα με τηλεκοντρολ στον solo2

  1. #1

    προβλημα με τηλεκοντρολ στον solo2

    καλησπερα παιδια
    αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα με τα τηλεκοντρόλ του solo 2και της τηλεόρασης lg.
    ανοίγω την tv με το δικο της κοντρόλ κάνω κανονικά zapping me ton solo2 μεχρι εδω ολα καλα. αν χρειαστεί να βαλω λιγο φωνη στην tv με το κοντρολ της ακομα και με το κινητό μου αν δεν εχω κοντα μου το κοντρόλ μετά οτι κουμπι πατήσω για αλλαγή καναλιού η ρυθμίσεις στον solo κατεβαίνει η φωνη της τηλεόρασης. μου το έκανε και παλιότερα με τον dream που ειχα. αν κλείσω και ανοίξω την tv το πρόβλημα λύνεται μεχρι να πειράξω και πάλι την φωνη της tv μετα παλι τα ιδια.

    @ ασχετο με το παραπανω θεμα μια ερωτηση ακομα.
    σε λιγες μερες εκτος απροόπτου έρχεται η digea στην περιοχη μας σκεφτομαι να παρω ενα tuner usb για τον σολο2 εχει δοκιμάσει κανείς σας να μου προτείνει κάποιο και επισης σε αυτη την περίπτωση τα επίγεια μας τα εμφανιζει κανονικα στην λιστα με τα δορυφορικα καναλια μπορουμε δηλαδη να τα βαλουμε στα αγαπημενα μπουκετα μας;
    ευχαριστω
    KOSTAS - vu solo2 - 2X vu zero wave frontier T90 1.0W - 26E

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: προβλημα με τηλεκοντρολ στον solo2

    φιλε Κωστα,για αρχη,δοκιμασε-ψαξε να βρεις στον δεκτη και στην tv τις οποιες ρυθμισεις συγχρονισμου συσκευων (οπως το HDMI-CEC του δεκτη και κατι παρομοιο απο την tv) και να τα απενεργοποιησεις.

    για το δευτερο... εχουμε κανει μια ενοτητα με δοκιμασμενα στικακια στα δικα μας λογισμικα. νομιζω οτι ολα αυτα δουλευουν και με το BH (αν και δεν ανεφερες ποιο image εχεις στον δεκτη).τα καναλια,εμφανιζονται κανονικα,στην λιστα δορυφορων σαν "επιγεια" και απο εκει και περα τα περνας σε οποια λιστα θελεις
    1_0_1_64_64_212C_1F0000_0_0_0.jpg
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Απ: προβλημα με τηλεκοντρολ στον solo2

    ευχαριστώ πολυ georgeflu για την απάντησή σου θα κοιτάξω τις ρυθμίσεις που μου ειπες.
    open pli εχω στον δεκτη θα ψαξω στο forum να βρω την ενοτητα με τα στικακια δεν πρόσεξα που είναι.
    KOSTAS - vu solo2 - 2X vu zero wave frontier T90 1.0W - 26E

  4. #4

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: προβλημα με τηλεκοντρολ στον solo2

    η ενοτητα ειναι εδω http://www.satdreamgr.com/forum/show...pli-4-0/page11

    στο satdreamgr image απλα θα κατεβασεις τους drivers και θα δουλεψουν κανονικα. στο openpli,επισης θα δουλεψουν,αλλα σε καποια απο αυτα,ισως χρειαστει να εγκαταστησεις με telnet καποια δευτερευοντα πακετα.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 21-01-18, 10:02
  2. Replies: 0
    Last Post: 20-01-18, 19:20
  3. Replies: 6
    Last Post: 15-09-14, 17:25
  4. VU+ Solo2
    By ckone in forum Μικρές αγγελίες
    Replies: 2
    Last Post: 13-10-13, 20:31
  5. VU+Solo2
    By dikefalosaitos in forum Περί VU Enigma 2
    Replies: 15
    Last Post: 22-09-13, 21:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •