Πέθανε ο «παγκόσμιος Ελληνας» Ντέμης Ρούσσος



Ο σπουδαίος καλλιτέχνης άφησε την τελευταία του πνοή, σε ηλικία 69 ετών, τα ξημερώματα της Κυριακής στην Αθήνα

Μέσω Twitter ανακοίνωσε πριν λίγο ο Νίκος Αλιάγας τον θάνατο του Ντέμη Ρούσσου. «Μόλις έμαθα για το θάνατο του φίλου μου Ντέμη Ρούσου, το βράδυ του Σαββάτου, ξημερώματα Κυριακής στην Αθήνα. Βαθύτατη λύπη για έναν μεγάλο καλλιτέχνη» έγραψε συγκεκριμένα.

Ο μεγάλος καλλιτέχνης πέθανε τα ξημερώματα της Κυριακής στην Αθήνα. Νοσηλευόταν στο νοσοκομείο Υγεία. Ήταν μόλις 69 ετών. Σύμφωνα με το ιατρικό ανακοινωθέν του νοσοκομείου : «Μετά από μακρόχρονη νοσηλεία στο Νοσοκομείο ΥΓΕΙΑ, απεβίωσε ο διεθνούς φήμης καλλιτέχνης Ντέμης Ρούσσος». Οι πρώτες πληροφορίες λένε, ότι ο Ντέμης Ρούσσος παρακολουθείτο τους τελευταίους 12 μήνες, από ομάδα γιατρών της ογκολογικής κλινικής του νοσοκομείου Υγεία. Εισήχθη για τελευταία φορά, σε σοβαρή κατάσταση, την περασμένη Τετάρτη.

Οι γονείς του Γεώργιος και Όλγα ήταν Έλληνες της Αιγύπτου. Γεννήθηκε στις 15 Ιουνίου του 1946 και μεγάλωσε στην Αλεξάνδρεια. Ο Ντέμης Ρούσσος είχε μεγάλη αγάπη για την Αλεξάνδρεια. Ο ίδιος είχε πει για την γενέτειρα του: «Η Αλεξάνδρεια είναι μία πόλη, πολύ ελληνική. Αν πάμε πίσω, χτίστηκε από τον Μέγα Αλέξανδρο.Ήταν δυνατή η ελληνική κοινότητα της Αιγύπτου. Και το Πατριαρχείο μας εκεί, είναι πολύ γερό. Καμιά φορά άμα σκέπτομαι όλες αυτές τις εικόνες των παιδικών μου χρόνων, είναι σαν να βλέπεις ένα φιλμ της Αγκάθα Κρίστι...Από την Αλεξάνδρεια έφερα μαζί μου μία όρεξη για να είμαι πάνω σε μία σκηνή. Η αγάπη μου για τη σκηνή είναι οικογενειακό μας. Το είχε ο πατέρας μου, το είχε η μητέρα μου. Θέλαμε να διασκεδάζουμε τον κόσμο».

Έχασαν τα πάντα και ήρθαν στην Ελλάδα με τις αναταραχές του Σουέζ. Η μητέρα του, Όλγα, ήταν γνωστή καλλιτέχνης με το ψευδώνυμο Νέλλη Μασλούμ.


περισσότερα

http://www.protothema.gr/culture/art...demis-roussos/