Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Πρωτες ψηφιακές λήψεις στην Δυτική Μακεδονία

  1. #1

    Πρωτες ψηφιακές λήψεις στην Δυτική Μακεδονία

    http://www.digitaltvinfo.gr/news/med...tiki-makedonia

    Αν και δεν έχω κεραία που να βλέπει Κλεισούρα πιστεύω οτι προς το παρόν δεν μου διαφεύγει κάτι, αλλα σήμερα όλη μέρα θα γίνονται δοκιμές και μπορεί να υπάρξουν αλλαγές. Σε αντίθεση με τους Μεταξάδες τα SKAI-Mega-Star δεν εκπέμπουν ακόμη (άκουσα για πρόβλημα με το Mega). Εικόνες σε επόμενο ποστ

  2. #2

    Απ: Πρωτες ψηφιακές λήψεις στην Δυτική Μακεδονία


  3. #3

    Απ: Πρωτες ψηφιακές λήψεις στην Δυτική Μακεδονία

    Εγω κατεβασα χθες το απογευμα την μια δεσμη της digea(ANT1,ALPHA,E,ΑΡΤ)και σημερα το πρωι την μια δεσμη με τα περιφερειακα(WEST,TOP,TRM).Απο τα αλλα τιποτα απ'οσο ξερω ομως η αλλη δεσμη της digea ειχε χαμηλο σημα οπως και η δεσμη που φιλοξενει τα καναλια της ΝΕΡΙΤ.Η δευτερη δεσμη περιφερειακων που δεν κατεβασα οπως μου ειπαν εχει επαρκες σημα,οχι ομως τοσο ωστε να τα κατεβασω.

  4. #4

    Απ: Πρωτες ψηφιακές λήψεις στην Δυτική Μακεδονία

    Το απόγευμα κατleβασα και το mux της ΝΕΡΙΤ με τα N HD, N1, N Sport, Vouli και τα ψηφιακά ραδιόφωνα, αλλα μονο στην δουλειά. Στα υπόλοιπα παντως στο σπίτι παίρνω ποιότητα σήματος 100% στην Panasonic...Τελος στο σπιτι εχω ισχυρο σημα και στην συχνότητα 59UHF που ειναι παλι το West και εφόσον δεν ειναι απο Κλεισούρα ειναι μαλλον απο Μεταξάδες η μπήκε και κανένας πιο τοπικός αναμεταδότης;

  5. #5

    Απ: Πρωτες ψηφιακές λήψεις στην Δυτική Μακεδονία

    Στο ντολτσο που μένω εγώ βγαίνει μόνο μια δέσμη με περιφερειακά west,top,trm

  6. #6

    Απ: Πρωτες ψηφιακές λήψεις στην Δυτική Μακεδονία

    Εσυ είσαι σε πολύ δύσκολο σημείο για Κλεισούρα Γιάννη, ακόμη και για Αγιο Αθανάσιο αν μενεις στα ριζά του βουνού ίσως να είναι δύσκολα. Εγω σήμερα το πρωί ανέβηκα στα κεραμίδια στο σπίτι και ρύθμισα τις κεραίες μου και έχω τώρα λήψη και στο myx της ΝΕΡΙΤ που όμως δεν εκπέμπει ούτε στο 23 ούτε στο 35 που προέβλεπε ο χάρτης συχνοτήτων αλλα στο 44 (που μαλλον στην Νοτια πλευρα της πόλης δέχεται παρεμβολή)

  7. #7

    Απ: Πρωτες ψηφιακές λήψεις στην Δυτική Μακεδονία

    Το θετικο Φιλιππε ειναι οτι ακομα και οι περιοχες που ειναι εκτος του ιχνοδιαγραμματος(οπως εγω στην Ομονοια η" ο Γιαννης στο Ντουλτσο) εχουν εστω και μερικη ληψη.Περιμενω λοιπον οταν με το καλο ενεργοποιηθει και ο πομπος στον Αι-Θαναση να εχει πολυ καλη ληψη ολη η Καστορια.

  8. #8

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Πρωτες ψηφιακές λήψεις στην Δυτική Μακεδονία

    ας γραψω κι εγω λιγα πραγματακια...
    σε ολη την περιοχη της Πτολεμαιδας και περιχωρων,το σημα σκοτωνει.λαμβανονται κανονικα 18 καναλια συνολικα + 4 υπο προυποθεσεις απο γειτονικη χωρα. παρεμβολες απο αλλα καναλια-συχνοτητες δεν υπαρχουν, υπαρχει ομως μια παρεμβολη (απο αγνωστη αιτια) σε κομματι της Πτολεμαιδας,Αμυνταιου και περιοχων ενδιαμεσα στην συχνοτητα 44 οπου εκπεμπουν τα κρατικα καναλια.
    επι του τελευταιου... θα ηθελα να αναφερω και το εξης. εμαθα απο φιλο, οτι εγινε ερωτημα στο facebook προς την digea απο κατοικο Πτολεμαιδας για το πιο πανω προβλημα. η απαντηση που πηρε ηταν οτι "η ΝΕΡΙΤ ειναι ανεξαρτητος παροχος" και τα παραπονα μας να τα κανουμε εκει,καθως η digea δεν εχει καμια ευθυνη-σχεση.
    δυστυχως δεν εχω λογαριασμο εκει,ωστε να τους ενημερωσω (για αυτο που θα επρεπε οι ιδιοι να γνωριζουν) οτι ΤΑ ΚΡΑΤΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΚΠΕΜΠΟΝΤΑΙ-ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ 44 Η ΟΠΟΙΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ DIGEA και αυτο θα συμβαινει μεχρι η Νεριτ να ολοκληρωσει το δικτυο της.συνεπως,η digea εχει καθε ευθυνη της μεταδωσης.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  9. #9

    Απ: Πρωτες ψηφιακές λήψεις στην Δυτική Μακεδονία

    Οριστικά η ψηφιακή μετάβαση ολοκληρώνεται στις 27 Δεκεμβρίου στη Δ. Μακεδονία

    Με βάση νεώτερες πληροφοριές, υπάρχει πολύ σοβαρό το ενδεχόμενο η DIGEA να ενεργοποιήσει και τα υπόλοιπα 5 κέντρα εκπομπής της Δυτικής Μακεδονίας, αργά το βράδυ της 26/12/2014 ημέρα Πέμπτη.
    Οι ευνοικές καιρικές συνθήκες των τελευταιών ημέρων επέτρεψαν στην DIGEA την εγκατάσταση των απαραίτητων ψηφιακών μηχανημάτων και στα υπόλοιπα πέντε εκκρέμη κέντρα εκπομπής της Δυτικής Μακεδόνιας.
    Ο κ. Μαθιός διευθυντής της DIGEA, άλλωστε προ μιας εβδομάδος είχε αναφέρει την 27 Δεκεμβρίου 2014 ως πιθανότερη ημερομηνία και για τα υπόλοιπα κέντρα εκπομπής.
    Τα κέντρα εκπομπής που θα ενεργοποηθούν είναι τα ακόλουθα:
    Άγιος Αθανάσιος και Πύλη (Επηρεάζονται οι Νομοί Καστοριας και Φλώρινας αντίστοιχα)
    Βουνάσα,Υδατόπυργος και Τσοτύλι (Επηρεάζονται όλος ο Νομός Γρεβενών και ο Δήμος Βοΐου)

    http://digitaltvwestmacedonia.blogsp.../27122014.html
    Last edited by kastorianos; 24-12-14 at 02:11.

  10. #10

    Απ: Πρωτες ψηφιακές λήψεις στην Δυτική Μακεδονία

    Μετα απο ενα σκαναρισμα που εκανα το απογευμα κατεβασα και την δευτερη δεσμη των πανελλαδικων καναλιων και την δευτερη δεσμη των περιφερειακων με σχετικα καλη ληψη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •