Page 2 of 14 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 11 to 20 of 134

Thread: Ερωτήσεις για Vu+Duo2

  1. #11

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Για Vu+Duo2 Ερωτήματα.

    με το sdg image δεν θα κανεις τιποτα. η το βαζεις στην flash και εχεις μονο αυτο,η δεν το βαζεις καθολου.

    multiboot θα κανεις μονο με το blackhole στην flash,μεσα στο οποιο θα βρεις και το meoboot και μετα μπορεις να βαλεις το vti η και το vu+ original χωρις προβληματα, και επισης λογισμικα που ειναι βασισμενα σε pli 3.0 με προβληματα ομως.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  2. #12

    Απ: Για Vu+Duo2 Ερωτήματα.

    Χίλια συγνώμη που μπερδεύομαι το sdgimage downloader for multiboot σε vu+ που έχω δεί σε tutorial αφορούσε σε παληότερα λογισμικά;
    Το Vix σε multiboot με το blackhole στη flash και Vti εναλλακτικό μπορεί να μπεί ή θα έχει πρόβλημα;
    Βάσει της εμπειρίας σου τι θα μου πρότεινες Satdreams image ή πλάνο multiboot με blackhole κλπ;
    Υπάρχει διαθέσιμο κανένα tutorial για openpli ή satdreamsgr;
    Ευχαριστώ για την υπομονή και τις πληροφορίες που μου δίνεις.

  3. #13

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Για Vu+Duo2 Ερωτήματα.

    το sdg image downloader,δεν ειναι multiboot και σιγουρα οταν το πρωτοφτιαξαμε,υπηρχε καλυτερη συμβατοτητα μεταξυ των image. openvix μπορεις να βαλεις μονο 3.0 με blackhole στην flash με καποια προβληματακια που σιγουρα θα τα συναντησεις.
    τωρα το τι θα σου προτεινω εγω,δεν εχει καμια σημασια. εγω θα σου προτεινω να δοκιμασεις οτι θελεις και μπορεις για 3-4 μερες το καθενα και να δεις τι βολευει εσενα καλυτερα.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  4. #14

    Απ: Για Vu+Duo2 Ερωτήματα.

    Ευχαριστώ πολύ..
    Κανένα οδηγό για openpli ή satdreamsgr έχεις να μου υποδείξεις;

  5. #15

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Για Vu+Duo2 Ερωτήματα.

    δεν το καταλαβα,τι ακριβως οδηγο? δε νομιζω οτι υπαρχει οδηγος για καποιο image. βλεπεις καποια ενοτητα με αυτο και απλα διαβαζεις περιεχομενα και δυνατοτητες.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  6. #16

    Απ: Για Vu+Duo2 Ερωτήματα.

    Αν εγκαταστήσω δίσκο 3ΤΒ θα δουλεύει χωρίς πρόβλημα ή να προτιμήσω μικρότερο; Μπορώ να τον φορμάρω με PC σε GPT ή όχι;
    Επειδή για το VTi βρήκα κάποια tutorial έλεγα μήπως υπάρχουν για το openpli;
    'Εχω κινητό κάτοπτρο με positioner τύπου Moteck και δύο Lnbs με δύο ανεξάρτητα καλώδια, μόνο το ένα περνά από το positioner το οποίο έχει απομνηνευμένους τους δορυφόρους θα μπορώ στο Satdreamsgr να σετάρω τις μνήμες του positioner στο δέκτη χωρίς να τις επαναπροσδιορίσω;

  7. #17

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Για Vu+Duo2 Ερωτήματα.

    εχω την εντυπωση οτι κανενας δεκτης (της οικογενειας των linuxaton) δεν υποστηριζει δισκο πανω απο 1tb λογο drivers.επισης,για να δουλεψει πανω στον δεκτη,θα πρεπει να φορμαριστει απο τον δεκτη σε ext3 η ext4.
    για tutorial...δεν ξερω τι ακριβως βρηκες,αλλα παλι δεν καταλαβαινω το τι tutorial μπορει να ειναι. μια παρουσιαση του menu? κατι αλλο? καποια προσθετα που εχουν μπει? αυτα νομιζω οτι συνηθως αναφερονται απο την πρωτη κυκλοφορια του image και σε καθε ανανεωση,αναφερονται αλλαγες και προσθηκες.
    για το θεμα με το positioner,αν το δουλευεις με το τηλεκοντρολ του,δεν τρεχει τιποτα.
    αν το δουλευεις με diseq 1.2 setup,αν και ο δεκτης που εχεις τωρα ειναι linux,μπες στις ρυθμισεις κατοπτρου και δες σε ποια θεση ειναι αποθηκευμενος ο καθε δορυφορος. κανε την αντιστοιχια στον νεο και θα ειναι οκ. αν ο δεκτης σου ειναι κατι αλλο...ισως να χρειαστει σεταρισμα απο την αρχη.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  8. #18

    Απ: Για Vu+Duo2 Ερωτήματα.

    Ευχαριστώ.
    Το positioner είναι σεταρισμένο με diseq 1.2 σε Humax5400 όχι linux βέβαια.
    Αν επιλέξω στο μενού , κινητό κάτοπτρο , με επιλογή diseq 1.2 και αντιστοιχίσω κάθε δορυφόρο με την κάθε αντίστοιχη μνήμη του ποζίσιονερ δεν θα δουλέψει λες;
    Φυσικά το ποζισιονερ δουλεύει και με το κοντρόλ του , αλλά λέμε να αλλάζει αυτόματα με το κανάλι.
    Δίσκο θα πάρω 1ΤΒ για σιγουριά ευχαριστώ που μου το είπες γιατί θα έκανα λάθος.
    Πως θα τον φορμάρω και θα τον κάνω mount;
    Αν έχεις χρόνο και μπορείς δώσε μου καμιά βοηθεια.
    Last edited by kosmangos; 03-06-14 at 23:55.

  9. #19

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Για Vu+Duo2 Ερωτήματα.

    πλην του pli που ειναι για καπως λιγο πιο προχωρημενους χρηστες,ολα τα υπολοιπα λογισμικα,εχουν βοηθητικο πανελ διαχειρησης δισκων και στικ. μεσα απο αυτο το πανελ θα τον κανεις format και mount ως media/hdd.
    για το positioner...δεν ξερω,οτι και να σου πω ψεμα θα ειναι.μπορει και να δουλεψει,μπορει και οχι. θα δοκιμασεις...και θα ενημερωσεις,να ξερουν και οι υπολοιποι.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  10. #20

    Απ: Για Vu+Duo2 Ερωτήματα.

    Εχω κατασταλάξει να βάλω το satdreamsgr στη flash που βασίζεται στο openpl4 και να δουλέψω μόνο με αυτό.
    Φαντάζομαι θα μπορώ να κάνω αυτά που θέλω.
    Αν και η αλήθεια δεν ξέρω ούτε μπορώ να καταλάβω τις διαφορές και τα πλεονεκτήματα του κάθε image.
    Για αυτό έψαχνα και κάποιες οδηγίες για τα μενού και τις επιλογές.

Page 2 of 14 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. VU+PurE2_vu+Duo2
    By bezi in forum Images Vu + Duo2
    Replies: 0
    Last Post: 09-07-18, 12:09
  2. Vu+duo2 SatDreamGr 5
    By stone96 in forum SatDreamGr Images Chat
    Replies: 7
    Last Post: 03-06-17, 20:18
  3. προβλημα με vu+ duo2
    By kolonisleo in forum Περί VU Enigma 2
    Replies: 12
    Last Post: 12-09-14, 14:58
  4. Vu+Duo2
    By korn in forum Περί VU Enigma 2
    Replies: 5
    Last Post: 03-07-13, 15:51
  5. How to flash a Vu+ Duo2 by USB
    By korn in forum Εγχειρίδια Vu
    Replies: 0
    Last Post: 28-06-13, 09:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •