Page 13 of 14 FirstFirst ... 91011121314 LastLast
Results 121 to 130 of 134

Thread: Ερωτήσεις για Vu+Duo2

  1. #121

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Απ: Ερωτήσεις για Vu+Duo2

    Quote Originally Posted by kosmangos View Post
    Επειδή δεν το έχω ξανακάνει και δεν θέλω να είμαι απροετοίμαστος το multiboot θα γίνει με το meoboot;
    με blackhole και vti,ναι με meoboot. εκει ομως δεν μπαινει τιποτα που να εχει σχεση με openpli (ουτε image openpli στο meoboot)

    Quote Originally Posted by kosmangos View Post
    Επίσης εκτός από τα αρχεία στο root θα σβηστούν και τα αρχεία, στον εγκατεστημένο σκληρό και στο USB δηλαδή picons, movies κλπ.
    δεν θα σβηστει τιποτα απο δισκο η στικακι,εκτος και εαν κανεις format/αρχικοποιηση

    Quote Originally Posted by kosmangos View Post
    Επίσης το υπάρχον openpli μετά 1-2 μήνες μπορώ να το κάνω update σε νέα βέρσιον χωρίς να το φλασάρω και να χρειάζεται να ξαναγίνουν όλα τα plugin εγκατάσταση από την αρχή και πως αν γίνεται;
    ποιο ειναι το υπαρχων openpli? αν πας σε blackhole,το υπαρχων openpli η το κανεις backup και ξαναφλασαρεις στο μελον (και συνεχιζεις απο το σημειο που αποθηκευσες) η φρεσκο φλασαρισμα και ολα φτου κι απ την αρχη...
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  2. #122

    Απ: Ερωτήσεις για Vu+Duo2

    'Εχω καταλάβει ότι το openpli4.0 που έχω είναι εντελώς ασύμβατο με BH και VTi, μιλάω για την περίπτωση που τελικά μένω σε αυτό.
    Μπορώ να το κάνω update online μετά από 3 ή 6 μήνες χωρίς να το φλασάρω από την αρχή με επανεγκατάσταση όλων των plugin; 'Η μήπως δεν γίνεται;
    Αυτή την στιγμή έχω το openpli 4.0 Beta 07-01-2017. 'Η πρέπει να γινεται συχνά update κάθε μήνα ας πούμε;
    Πρόσεξα ότι με την προηγούμενη έκδοση του 2015 πολλά κανάλια πλέον δεν έπαιζαν, παρόλο που έβαζα συχνά νέα settings καναλιών;
    Επρεπε να βάζω και κάτι άλλο; Transporders ή κάτι παρόμοιο;
    Πολλά plugin είναι ΟΕ2.2 αυτά είναι ασύμβατα με το openpli4.0; Αυτά είναι μόνο για Dreambox;
    Τέλος πολλά dependencies είναι ασύμβατα με το openpli μπορώ να τα βρώ από κάπου για να τα αποφεύγω;
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια και να είσαι καλά με καλή χρονιά σε όλους.

  3. #123

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Απ: Ερωτήσεις για Vu+Duo2

    Quote Originally Posted by kosmangos View Post
    'Εχω καταλάβει ότι το openpli4.0 που έχω είναι εντελώς ασύμβατο με BH και VTi, μιλάω για την περίπτωση που τελικά μένω σε αυτό.
    Μπορώ να το κάνω update online μετά από 3 ή 6 μήνες χωρίς να το φλασάρω από την αρχή με επανεγκατάσταση όλων των plugin; 'Η μήπως δεν γίνεται;
    Αυτή την στιγμή έχω το openpli 4.0 Beta 07-01-2017. 'Η πρέπει να γινεται συχνά update κάθε μήνα ας πούμε;
    το openpli και το satdreamgr (εν αντιθεσει με BH k vti) μπορεις να τα κανεις update (online) οποτε θελεις,χωρις να χρειαζεται να περνας απο την αρχη τιποτα. οι εκδοσεις των συμβατων plugins αναβαθμιζονται μαζι με το image.
    καλο ειναι να γινονται τακτικα update,για να μην υπαρχουν "κενα" απο αλλαγες στα μεγαλα χρονικα διαστηματα (στο μηνα μια φορα ειναι μια χαρα).

    Quote Originally Posted by kosmangos View Post

    Πρόσεξα ότι με την προηγούμενη έκδοση του 2015 πολλά κανάλια πλέον δεν έπαιζαν, παρόλο που έβαζα συχνά νέα settings καναλιών;
    Επρεπε να βάζω και κάτι άλλο; Transporders ή κάτι παρόμοιο;
    αυτο μου φαινεται περιεργο,αλλα δεν εχει σχεση με το image... γιατι εαν περασες νεα settings,τοτε και τα καναλια θα επρεπε να ειναι απο νεες ημερομηνιες. απο που τα κατεβασες ομως?ηταν σχετικα νεας ημερομηνιας? και γενικως,αυτο που εφαρμωζω εγω,ειναι σαρωση μονος μου για να ειμαι σιγουρος...

    Quote Originally Posted by kosmangos View Post
    '

    Πολλά plugin είναι ΟΕ2.2 αυτά είναι ασύμβατα με το openpli4.0; Αυτά είναι μόνο για Dreambox;
    Τέλος πολλά dependencies είναι ασύμβατα με το openpli μπορώ να τα βρώ από κάπου για να τα αποφεύγω;
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια και να είσαι καλά με καλή χρονιά σε όλους.
    plugins που ειναι Ο.Ε 2.2 ειναι αποκλειστικα για το cvs της dreambox. εαν δεν υπαρχει καποιος "νομικος" (πνευματικη ιδιοκτησια) περιορισμος,τοτε τα περισσοτερα απο αυτα υπαρχουν και για Ο.Ε 2.0 (python 2.7 πιο σωστα)
    το πως θα τα αποφευγεις... μονο εμπειρικα μπορεις να το ξεχωρισεις.διαφορετικα,σιγουρος μπορεις να εισαι μονο για τα plugin που κατεβαζεις μεσα απο το feed του image (menu/plugins πρασσινο κουμπι).

    προταση μου παντως ειναι να ξανακανεις μια καλη δοκιμη και το δικο μας image,μια και οτι χρειαζεσαι η οτι προβλημα αντιμετωπιζεις,μπορουμε να το βλεπουμε πιο αμεσα (και πριν εγκαταστησεις το οποιο προσθετο στον δεκτη...)
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  4. #124

    Απ: Ερωτήσεις για Vu+Duo2

    Το update του openpli γίνεται μέσα από Menu/Setup/Software/update;
    Τι διαφορά υπάρχει αν γίνει μέσω telnet με opkg update ή opkg upgrade;
    Επίσης τα ίδια υπάρχουν opkg update ή opkg upgrade μέσα στο NEWMenu plugin είναι όλα τα ίδια;
    Φαντάζομαι ότι το update ενημερώνει την παρούσα version ενώ το upgrade σε αναβαθμίζει σε νεότερη.
    Υπάρχουν plugin που αν και τα εγκατέστησα μέσα από τα plugin του openpli δεν έβγαλαν errors όμως είχαν πρόβλημα.
    Το cccaminfo 1.4 μου κόλλησε τον δέκτη 2 φορές ανεπανόρθωτα (χρειάστηκε να φλασάρω υπάρχων backup) και από όσα είδα αυτό είναι plugin για O.E. 2.2.
    Επίσης το opkg tools και mediadownloader εγκαταστάθηκαν υποτίθεται αλλά δεν υπάρχουν στα plugin.
    Τέλος μήπως γνωρίζεις το python-json_2.7.2-r2.17-dream2_mips32el είναι για openpli.
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

  5. #125

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: Απ: Ερωτήσεις για Vu+Duo2

    Quote Originally Posted by kosmangos View Post
    Το update του openpli γίνεται μέσα από Menu/Setup/Software/update;
    .
    και απο εκει!

    Quote Originally Posted by kosmangos View Post
    Τι διαφορά υπάρχει αν γίνει μέσω telnet με opkg update ή opkg upgrade;
    τελικως καμια. κατα την διαδικασια ομως,με telnet μπορεις να παρακολουθεις τα πακετα που κατεβαινουν,τα σφαλματα που τυχων υπαρξουν, καθως και μπορεις να παρακολουθεις το καναλι σου μεχρι να τελειωσει η διαδικασια.

    Quote Originally Posted by kosmangos View Post
    Επίσης τα ίδια υπάρχουν opkg update ή opkg upgrade μέσα στο NEWMenu plugin είναι όλα τα ίδια;
    Φαντάζομαι ότι το update ενημερώνει την παρούσα version ενώ το upgrade σε αναβαθμίζει σε νεότερη.
    ιδια ειναι,αλλα απο τη στιγμη που υπαρχει αλλος τροπος στο λογισμικο,γνωμη μου ειναι να χρησιμοποιεις εκεινον...
    το opkg-update κανει ενημερωση των πακετων,το upgrade τα αναβαθμιζει...

    Quote Originally Posted by kosmangos View Post
    Υπάρχουν plugin που αν και τα εγκατέστησα μέσα από τα plugin του openpli δεν έβγαλαν errors όμως είχαν πρόβλημα.
    Το cccaminfo 1.4 μου κόλλησε τον δέκτη 2 φορές ανεπανόρθωτα (χρειάστηκε να φλασάρω υπάρχων backup) και από όσα είδα αυτό είναι plugin για O.E. 2.2.
    Επίσης το opkg tools και mediadownloader εγκαταστάθηκαν υποτίθεται αλλά δεν υπάρχουν στα plugin.
    το οτι ειναι για Ο.Ε 2.2... που ακριβως το ειδες? εγω παντως (σε satdream,αλλα απο την βαση δεδομενων της openpli ειναι) το εγκατεστησα και δουλευει χωρις προβλημα...! απο το feed το κατεβασες? η μεσα απο καποιο panel?
    το opkg-tools αν θυμαμαι καλα,δεν εμφανιζεται στα plugins,απλα δημιουργει καποιες διαδρομες στον δισκο σου και με εντολες telnet "σπας" η "χτιζεις" plugins...(εαν δεν μπερδεψα το plugin)
    το mediadownloader...sorry,δεν το εχω χρησιμοποιησει,καποιος φιλος που το δοκιμασε,μπορει να μας δωσει πληροφοριες σχετικα...

    Quote Originally Posted by kosmangos View Post
    Τέλος μήπως γνωρίζεις το python-json_2.7.2-r2.17-dream2_mips32el είναι για openpli.
    αυτο,μαλλον δεν ειναι για openpli... αυτο το "dream2" νομιζω οτι δε θα επρεπε να ειναι εκει...
    φανταζομαι ομως οτι αυτο,το ειδες στο newmenu...
    για openpli, δοκιμασε με telnet
    Code:
    opkg install python-json
    και θα εγκατασταθει το σωστο πακετο για το λογισμικο σου
    Last edited by georgeflu; 15-01-17 at 01:16.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  6. #126

    Απ: Ερωτήσεις για Vu+Duo2

    Το cccamnfo 1.4 απο το feed του opepli το κατέβασα και πάντα προτιμώ να κατεβάζω από εκεί όσα χρειάζομαι.
    Επίσης κατέβασα το vfd control το οποίο δεν εμφανίζεται στα plugin παρά μόνο στο Menu/Setup/Vfd Display είναι το ίδιο;
    Από τότε που έκανα firmware upgrade τον vfd controller, έγινε πολύ αχνό το Vfd δεν θυμάμαι πως ρυθίζεται σε πιο φωτεινό μήπως γνωρίζεις;

  7. #127

    medousa89's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Egio
    Age
    34
    Posts
    1,368
    Rep Power
    828390

    Re: Ερωτήσεις για Vu+Duo2

    vdf control ναι εμφανίζεται Menu/Setup//Vfd Display
    και για την φωτεινότητα Menu/Setup/system/Display setup > brightness
    Member SatDreamGr Projects


  8. #128

    Απ: Ερωτήσεις για Vu+Duo2

    Το Display του Vfd είναι πολύ αχνό και πάλι δεν άλλαξε από το display setup.
    Μπορώ να κάνω κάτι άλλο;
    Ευχαριστώ πολύ.

  9. #129

    Απ: Ερωτήσεις για Vu+Duo2

    Για το οpenpli 6.0 μπορεί κάποιος να με πληροφορίσει κάπαια πράγματα;
    Ευχαριστώ.

  10. #130

    Απ: Ερωτήσεις για Vu+Duo2

    Το vuduo2 που έχω του έκανα επανεκκίνηση και κόλλησε στην LCD οθόνη του η ένδειξη "double espactation" χωρίς να προχωρά στην λειτουργία του.
    Από image έχω το opepli 4 του έκανα επαναφορά από backup που έχω αλλά δεν αλλάξε κάτι.
    Υπάρχει κάποιος να μου δώσει καμιά ιδέα;
    Ευχαριστώ.

Page 13 of 14 FirstFirst ... 91011121314 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. VU+PurE2_vu+Duo2
    By bezi in forum Images Vu + Duo2
    Replies: 0
    Last Post: 09-07-18, 12:09
  2. Vu+duo2 SatDreamGr 5
    By stone96 in forum SatDreamGr Images Chat
    Replies: 7
    Last Post: 03-06-17, 20:18
  3. προβλημα με vu+ duo2
    By kolonisleo in forum Περί VU Enigma 2
    Replies: 12
    Last Post: 12-09-14, 14:58
  4. Vu+Duo2
    By korn in forum Περί VU Enigma 2
    Replies: 5
    Last Post: 03-07-13, 15:51
  5. How to flash a Vu+ Duo2 by USB
    By korn in forum Εγχειρίδια Vu
    Replies: 0
    Last Post: 28-06-13, 09:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •