Results 1 to 6 of 6

Thread: ΙP Tv Vu solo+ 2

  1. #1

    ΙP Tv Vu solo+ 2

    Καλησπερα... εχω ενα Vu Solo +2 (original δεν ξερω αν εχει βγει κλωνος) το προβλημα που εχω ειναι οτι με οποιο Image και αν εχω δοκιμαει τα iptv καναλια μου ααργουν πολυ να ανοιγουν περιπου 15-30δευτερολεπτα..
    Την ιδια ακριβως λιστα την τρεχω σε dm800se(κλωνο) και ανοιγουν σε 2-3seconds το ιδιο και στο pc μεσω vlc η οποιο αλλο προγραμμα..

    Εχω δοκιμασει διαφορα πραγματα αλλα δεν εχω καταφερει να βγαλω ακρη και ειμαι σιγουρος οτι ειναι θεμα με τον δεκτη εφοσον στην ιδια γραμμη σε αλλα συστηματα δεν εχω το ιδιο προβλημα..



    Εχει καποιοσ το ιδιο προβλημα ? οποιαδηποτε βοηθεια ειναι ευπροσδεχτη

    Ευχαριστω

  2. #2

    Απ: ΙP Tv Vu solo+ 2

    Χμμ κανενάς???? εχω ψαξει παντου αλλα δεν βρισκω τιποτα... δεν εχει κανεισ Vu solo +2 η δεν εχει δοκιμασει Iptv stream?

  3. #3

    Απ: ΙP Tv Vu solo+ 2

    Δεν έχω δοκιμάσει με άλλο δέκτη, αλλά στον solo2 τα κάθε stream ανοίγει σε διαφορετικό χρόνο....και το βρίσκω λογικό αφού δεν εξαρτάται τόσο από τη δικιά μας σύνδεση ή το δίκτυο (εννοείται αν δουλεύει σωστά), αλλά κυρίως από το server που streamάρει το κανάλι.

    Με το greektvstream plugin γενικά δεν παρατηρώ κάτι που να συνιστά πρόβλημα.

    Μπορείς να μας πείς σε ποιά κανάλια σου παρουσιάζει αυτή τη συμπεριφορά?

  4. #4

    Απ: ΙP Tv Vu solo+ 2

    Καλησπερα, μολις δοκιμασα το greektvstream και οντως εχω το κλασσικο αλλα ανοιγουν ποιο αργα αλλα ποιο γρηγορα και οντως μου ανοιξε ενα καναλι σε 10δευτερολεπτα( το γρηγοροτερο ever) ενω ολα τα αλλα σε πανω απο 30..

    Το προβλημα ισως ειναι με τα custom links , εχω δοκιμασει καποια ρωσικα καναλια και eurosport (νομιζω) που ειναι free και κυριως απο ιδιωτικο σερβερ προσθετω καποια λινκ (οχι με πειρατικα , για να μην παρεξηγηθουμε) τα οποια μπορω να τα δω απο pc/ipad/dreambox 800se απο το σπιτι μου παλι , σε 2 δευτερολεπτα max με συνεχομενο zapping...ειτε δοκιμασα rtmp ειτε http το ιδιο πανω απο 30'' ενω ταυτοχρονα στο Ipad σε λιγοτερο απο 2''

    ευχαριστω

  5. #5

    Απ: ΙP Tv Vu solo+ 2

    Δεν ξέρω τι περιμένεις να δεις (δεν φαινονται όλα τα λινκ αφού για κάποια πρωτοκολλα μετάδοσης λειπουν οι drivers) αλλά στον solo2 που εχω δουλευουν πολλά iptv ειτε απο το greekstream tv, ειτε απο το tsmedia, ειτε απο το iptv list updater σε αντίθεση με την ναυαρχίδα της dreambox τον πανάκριβο 8000 όπου σχεδόν τιποτε απο αυτα δεν δουλευει καλά και τα λίγα που δούλευαν τα κατήργησα για να μην σέρνεται το μηχάνημα και κολλάει κάθε τόσο....
    Εννοείται πως και απο όσα λινκ ανοίγουν αλλα το κανουν πολύ γρηγορα και άλλα αργούν πολύ, αν σκεφτούμε ομως τα διαφορετικά πρωτόκολλα, τις διαφορετικές ταχύτητες του διαδικτύου και την διαδρομή που κάνουν για να φτάσουν τα "πακέτα" στον δέκτη μας η συμπεριφορα τους θα έχει πολύ λογικά μεγάλες διαφορες...

  6. #6

    Απ: ΙP Tv Vu solo+ 2

    Καλησπερα και ευχαριστω για την αναλυση.. Μπορω να κατανοησω ολα οσα λες γιατι λογο εργασιας εχω γνωση της λειτουργειας των δυκτιων οπως επισης και για τα διαφορα προτοκολα streamιng .
    Σιγουρα δεν περιμενω να δω iptv σε δευτερολεπτα απο καποιον τυχαιο σερβερ και δεν εχω ποτε βαλει καποιο προγραμμα για να δω (δοκιμασα το greekstream μετα απο την ερωτηση του pontios76)

    Το προβλημα ειναι με τα custom λινκσ απο streams τα οποια κοιτανε σε σερβερ που ειναι ειτε στο ιδιο το LAN μου ειτε στην δουλεια μου.. η γραμμη δηλαδη απευθεινετε αποκλειστικα σε μενα (και αλλα 3-4 ατομα αλλα οχι ταυτοχρονα ) με 10mbit upload πεντακαθαρα... για αυτο λεω οτι ενω στον Dm800se και στο vlc και στο ipad(με διαφορα αpps) παιζουν αψογα και σε 1-2 δευτερολεπτα στον vu solo 2 αργουν πολυ.. μου ειπε ενας συναδελφος οτι στον vu solo (κλωνο ) που εχει παιζουν σφερα οπως στον dm800se που εχω... και ο vu solo2 μου εχει σαφως ανωτερο επεξεργαστη ακομα και απο τον dm8000 που αναφερεις, αρα καταληγω οτι ισως να ειναι θεμα λογισμικου...

    δοκιμασα να προσθεσω με διαφορους τροπους τα λινκ απο το dreamboxedit οπως :
    http://"URL":PORT/#.ch?u=USERNAME&p=PASSWORD
    δοκιμασα και σαν NON-TS και σαν DATA και γενικα τα παντα αλλα το ιδιο..

    το stream το δοκιμασα ειτε σε mpeg ειτε σε h264 ολα ανοιγουν αλλα μετα απο 30-40''

    ευχαριστω

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Vu+solo se
    By bicbos in forum Περί SatDreamGr Images
    Replies: 1
    Last Post: 30-12-15, 11:22
  2. Replies: 0
    Last Post: 28-09-14, 18:34
  3. New Vu+ Duo II and Vu+ Solo II
    By korn in forum Περί VU Enigma 2
    Replies: 2
    Last Post: 12-06-12, 15:49
  4. vu+solo
    By yannis in forum Περί VU Enigma 2
    Replies: 0
    Last Post: 21-10-11, 19:08
  5. vu+solo
    By yannis in forum Περί VU Enigma 2
    Replies: 0
    Last Post: 21-10-11, 19:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •