Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Thread: προβλημα με καγια σερρες

  1. #1

    προβλημα με καγια σερρες

    καλησπερα σε ολα τα παιδια
    εχω ενα προβλημα στην 40 (σερρες) καγιας
    ενω ολα τα πιανω με φουλ σημα εκει δεν εχει
    αυτο γινετε καθε μερα απο τις 18:00 εδω και 2 με 3 μηνες
    μηπως φταιει η κεραια αλλα μονο στην 40

    Allotment 4 - PAGGAIO
    (Περιλαμβάνει το δυτικό τμήμα της Δράμας, το δυτικό τμήμα της Καβάλας και τις Σέρρες)
    ΣΕΡΡΕΣ 32-35-40-52-53
    ΚΑΓΙΑΣ-ΣΕΡΡΕΣ
    ΣΚΑΙ
    ΜΕΓΑ
    ΣΤΑΡ
    ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Re: προβλημα με καγια σερρες

    το full σημα στις υπολοιπες,ειναι μετρηση σε πεδιομετρο? η ενδειξη μπαρες σε tv η δεκτη???
    επισης,βλεπωντας την σειρα, η 40 ειναι ερτ (η οποια θελει λιγα mer παραπανω για να παιξει)? μηπως καποιο θεμα με ενισχυτη?
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Re: προβλημα με καγια σερρες

    για σου φιλε μου γιωργαρε τι κανεις καλα εισαι
    η μετρησης ειναι με πεδιομετρο απευθειας απο κεραια χωρις ενισχυτη ιστου φυσικα υπαρχει και ο ενυσχυτης ιστου αλλα αφου δεν εχουμε στο καλωδιο σχεδων τιποτα 8-10 mer (μονο στην 40 )τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση
    32-----25 mer
    35-----24 mer
    40-----25 mer απο τις 1800-1900 τιποτα μονο σε αυτη μετα τις 2400 και μετα εχουμε κανονικα σημα
    52-----23 mer
    53-----24 mer
    γιωργο η 40 ειναι αυτα που γραφω παραπανω η 35 ειναι η ερτ
    http://greektv.pbworks.com/w/page/45...A1%CE%95%CE%A3
    δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε ολη μερα παιζουν ωραια ολα
    το απογευμα το σκαι κτλ τιποτα


    σκεφτομαι αυριο να γυρισω την κεραια σε πρωτη φαση
    Last edited by lap; 19-11-18 at 21:48.

  4. #4

    Απ: προβλημα με καγια σερρες

    Γεια σου φιλε.Καλησπερα.
    Υπαρχει δυνατοτητα να μετακινησεις την κεραια σου 5-6 μετρα απο εκει που ειναι τωρα και να το ξαναδεις ?
    Ιδιος προσανατολισμος.Ολα ιδια.Μονο μετακινηση. ?

  5. #5

    Cool Re: προβλημα με καγια σερρες

    για σου φιλε μου
    αυριο εχω στο μυαλο μου να την κανω πολλα πραγματα την ριμαδα
    πανω κατω δεξια αριστερα ολα θα γινουν
    αλλα αυτο που με παραξενευει ειναι γιατι μονο στην 40 και οχι και αλλου
    αλλα και το τρελο στην υποθεση ειναι οτι εχει και συγκεκριμενη ωρα μετα τις 1800-1900
    κοινως μας δουλευει ψιλο γαζι
    Last edited by lap; 19-11-18 at 22:16.

  6. #6

    Απ: προβλημα με καγια σερρες

    Αλλαγη θεσης και μην πειραξεις τιποτα. Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις .

  7. #7

    Απ: προβλημα με καγια σερρες

    Μπορεί να υπάρχει κάποια παρεμβολή από κάποια άγνωστη εκπομπή που γίνεται εκείνη την ώρα μόνο. Αν γίνεται πάντα την ίδια ώρες όπως λες αξίζει να το αναφέρεις στην digea (δεν ξέρω αν θα ασχοληθούν βέβαια... αν ήταν της ερτ μπορεί να έκαναν κάτι...)

    Η παρεμβολή δεν ξέρω τι μπορεί να είναι... Το κανάλι 40 είναι περίπου 625MHz... δεν ξέρω τι μπορεί να εκπέμπει εκεί...

    Όχι κινητή τηλεφωνία πάντως...
    Ούτε κάποια οπτική ή μικροκυματική ζεύξη μπορεί να είναι... αυτές είναι πολύ πιο πάνω (GHz).
    Ούτε οι ενδιάμεσες συχνότητες (IF) από την δορυφορική μπορεί να είναι... αυτές είναι 950-2150MHz.
    Ούτε κάποιο ασύρματο τηλέφωνο (DECT)... αυτά παίζουν γύρω στα 800-900MHz.

    Έχεις δοκιμάσει να μετρήσεις με πεδιόμετρο (την ώρα που δεν πιάνεις) πόσο είναι το σήμα; Υπάρχει σήμα ή έστω θόρυβος στο κανάλι 40 και δεν μπορεί να λοκάρει ο δέκτης ή δεν υπάρχει κανένα σήμα; Αν είναι το 2ο ίσως δεν υπάρχει καν παρεμβολή...

    Για αρχή μετακίνησε την κεραία όπως σου είπαν. Και επίσης ρώτα κανένα γείτονα αν έχει το ίδιο πρόβλημα.
    Member SatDreamGr Projects

    Edision os mio4k, Edision os nino | Gibertini OP100L 22W - 75E | Inverto Black Ultra

  8. #8

    Re: προβλημα με καγια σερρες

    σε ευχαριστω πολλη nautilus7
    παμε λοιπον να δουμε τι γινετε

    1) Έχεις δοκιμάσει να μετρήσεις με πεδιόμετρο (την ώρα που δεν πιάνεις) πόσο είναι το σήμα; ΝΑΙ
    Υπάρχει σήμα ή έστω θόρυβος στο κανάλι 40 και δεν μπορεί να λοκάρει ο δέκτης η δεν υπάρχει κανένα σήμα; ΝΑΙ (εχω τι ταξεις 8-9 mer (σημα-θορυβος) απο 24-26 ολη μερα που εχει )
    Αν είναι το 2ο ίσως δεν υπάρχει καν παρεμβολή... ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΕΡΑΙΑ

    τα γραφω ολα παραπανω
    μετα τις 1800-1900 πεφτει το σημα λες και πατησε καποιος το κουμπι επανερχεται μετα τις 2400-0100
    στο πεδιομετρο μια μικρη ένδειξη εχω τι ταξεις 8-9 mer (σημα-θορυβος)
    μαλλον δεν υπαρχει σημα απο τη καταλαβαινω

    αρα
    1) αλλαγη κεραιας σιγουρα καλυτερη 18-19db
    2) αλλαγη ενισχυτη ιστου απο 23db σε 40db
    3) καινουργιο καλωδιο απο κεραια σε ενισχυτη ιστου
    4) οσο πιο κοντα γινεται κεραια με ενισχυτη οτι γλυτωσουμε απο απώλειες (θόρυβο)
    5) οσο ποιο ψιλα γινεται ισως και λιγο ανυψωση κοινος tilt ισως λεω γιατι ειναι και σε γουβα

    αυτα τα λιγα απο εξω

    τωρα παμε μεσα

    1) μπριζες διελευσεως τερματικες
    2) ελεγχος σωστης συνδεσμολογιας εισοδο εξοδο
    3) τελικος ελεγχος με πεδιομετρο
    4) εικονα στην τηλεοραση
    5) με την βοηθεια του θεου εαν πανε ολα καλα πιστευω να πιο και κανενα τσιπουρακι

  9. #9

    Απ: προβλημα με καγια σερρες

    Δεν ξέρω τι κεραία έχεις... Αν δεν έχεις κανένα ερείπιο, ίσως δε χρειάζεσαι νέα.

    Επίσης δεν ξέρω γιατί λες για ενισχυτή... Σε όλες τις συχνότητες έχεις 23-25 MER. Αν ήταν θέμα ενισχυτή (και π.χ. τις απογευματινές ώρες πιθανώς να πέφτει η ένταση του σήματος που φτάνει σε σένα και γι' αυτό να χρειαζόσουν πιο μεγάλο ενισχυτή) τότε θα είχες πρόβλημα και σε άλλες συχνότητες. Όχι μόνο σε μια.

    Εγώ θα σου πω χαρακτηριστικά στην δική μου περίπτωση:
    α. Αττική, 1χλμ από Υμηττό, πιάνω με κεραία ("χελιδόνα") 20ετίας, σε 3όφοφη πολυκατοικία (7 πρίζες) χωρίς ενισχυτή.
    β. Ζάκυνθο, πιάνω από Πελοπόννησο, χωρίς ενισχυτή, με κεραία Ikusi Flash HD σε μία πρίζα/τηλεόραση.

    Νομίζω είναι δύο ακραία παραδείγματα για το πόσο δυνατό είναι το ψηφιακό σήμα... Στην μια περίπτωση είμαι πολύ κοντά στο κέντρο εκπομπής, αλλά δίνω σε ολόκληρη πολυκατοικία, ενώ στην άλλη πολύ μακριά από το Κ.Ε. αλλά με την καλύτερη κεραία της αγοράς και σε μία τηλεόραση. Βέβαια το κάθε Κ.Ε. είναι διαφορετικό, και η κάθε περιοχή μπορεί να έχει ιδιαιτερότητες.

    Αυτό που λες ότι το σήμα χάνεται "λες και κάποιος πάτησε το κουμπί" δεν μου κάνει για πρόβλημα λήψης από τη μεριά σου. Αν ήταν θέμα έντασης του σήματος, τότε το σήμα θα χανόταν σταδιακά και πρώτα θα έβλεπες σπασίματα στην εικόνα, τα οποία θα γίνονταν πιο έντονα, μέχρι που τελικά το σήμα θα χανόταν τελείως.
    Member SatDreamGr Projects

    Edision os mio4k, Edision os nino | Gibertini OP100L 22W - 75E | Inverto Black Ultra

  10. #10

    Re: προβλημα με καγια σερρες

    1) Επίσης δεν ξέρω γιατί λες για ενισχυτή... Σε όλες τις συχνότητες έχεις 23-25 MER.
    Αν ήταν θέμα ενισχυτή (και π.χ. τις απογευματινές ώρες πιθανώς να πέφτει η ένταση του σήματος που φτάνει σε σένα και γι' αυτό να χρειαζόσουν πιο
    μεγάλο ενισχυτή) τότε θα είχες πρόβλημα και σε άλλες συχνότητες. Όχι μόνο σε μια.

    συμφωνο απολυτα ετσι ακριβως ειναι


    2) Αυτό που λες ότι το σήμα χάνεται "λες και κάποιος πάτησε το κουμπί" δεν μου κάνει για πρόβλημα λήψης από τη μεριά σου.

    πολυ σωστα

    3) Αν ήταν θέμα έντασης του σήματος, τότε το σήμα θα χανόταν σταδιακά και πρώτα θα έβλεπες σπασίματα στην εικόνα, τα οποία θα γίνονταν πιο έντονα, μέχρι που τελικά το σήμα θα χανόταν τελείως.
    ( ακριβως καπως ετσι γινετε αλλα μονο σε αυτην παντα και οχι και στις αλλες )
    εκει που δειχνει αρχιζει τα σπασιματα και σε χρονο ρεκορ παγωνει σε δευτερολεπτρα )λες και κάποιος πάτησε το κουμπί
    την ιδια χρονικη στιγμη καθε μερα κατι περιεργο συμβαινει οχι πονηρο


    τα εχω δοκιμαση σχεδων ολα αυτην την εβδομαδα το μονο που δεν εχω κανει ειναι μια καινουργια κεραια 18-19db
    γιατι απο τι βλεπω αυτη δεν πρεπει να ειναι πανω 13-14db οχι τιποτα αλλο αλλα για λογους περιεργειας
    απο τη στιγμη που και αυτη εχει καλό σημα τουλάχιστον ολη την ημερα αλλα και το βραδυ με εξαίρεση την 40 (626 MHz) δεν ξερω τι να πω

    σε ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •