Results 1 to 3 of 3

Thread: Τι μπορεί να συμβαίνει;

  1. #1

    Τι μπορεί να συμβαίνει;

    Μετακόμιση και αλλαγή εγκατάστασης.
    Αρχικά φαινόταν ότι η νέα εγκατάσταση θα είχε καλύτερα αποτελέσματα αφού πλέον ο νότος είναι ανοιχτός (ένα - δυο δεντράκια στα 10 μ. δεν αποτελούν και σημαντικό πρόβλημα).
    Αλλαγή καλωδίων με νέα, πιο φρέσκα και επανασύνδεση όλων των βυσμάτων.
    Καμμία αλλαγή στον δέκτη με τα αρχεία satellites.xml και τις λίστες καναλιών.
    Χρήση καλωδίου παραθύρου χωρίς σημαντικές διαφορές στην λήψη με απευθείας σύνδεση (έχει τσεκαριστεί).
    Αποτέλεσμα:
    Πτώση στην λήψη σήματος κατά 30% στον hotbird και σε όλες τις συχνότητες.

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: Τι μπορεί να συμβαίνει;

    ασχετα αν σου φαινεται στον δεκτη η οχι,το καλωδιο παραθυρου, "τρωει" και μαλιστα αρκετα.
    για τα υπολοιπα... το τι μπορει να φταιει δεν μπορει να το μαντεψει ευκολα καποιος,απο τιην στιγμη που εχεις βαλει καινουρια καλωδια κλπ. η ευκολη απαντηση ειναι το αν εχει κεντραριστει σωστα το πιατο,αν εχασε αποδοση καποιο lnb και αν τα μετρα του καλωδιου στην παλια και στη νεα ειναι περιπου ιδια?.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Απ: Τι μπορεί να συμβαίνει;

    Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.
    Λόγω πειραματισμών δεν είχα τον χρόνο για review, αλλά επειδή πλέον έλεγξα τα πάντα, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον απαιτείται αλλαγή θέσης εγκατάστασης, χωρίς όμως να μπορώ να εξηγήσω τον λόγο που δεν έχω σήμα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχει πρόβλημα στην λήψη του hotbird και μόνο (δεν νοείται να μην λαμβάνω τα novasports), αφού οι άλλες θέσεις λαμβάνονται κανονικά.
    Συμπερασματικά, έχω αλλάξει καλώδια, LNB, βύσματα και το πλέον σημαντικό, το moter αφού το προηγούμενο έκαψε πλακέτα. Άρα όλη η εγκατάσταση είναι "καινούργια". Επίσης έχω δοκιμάσει και απευθείας σύνδεση, χωρίς το moter και το καλώδιο παραθύρου, και δεν είδα διαφορά στην λήψη.
    Αύριο θα τρυπήσω και θα μεταφέρω την κεραία σε άλλο σημείο για να δω αν αλλάξει τίποτα. Αν δεν αλλάξει, μάλλον θα είμαι ο μοναδικός στην Ελλάδα που με 80αρι δεν μπορώ να δω τον πλέον εύκολο από τους δορυφόρους.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •