Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 34

Thread: Digea 3.1E

  1. #11
    john_dillinger's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Desperation
    Posts
    143
    Rep Power
    78

    Απ: Digea 3.1E

    Quote Originally Posted by Irte180 View Post
    Σε μενα και οι 2 dreambox το προβλημα αυτο το παρουσιαζουν σε κεραια 2.40m.Κανουν ''κοιλια'' στην συχνοτητα του Mega .
    Να εστιάσουμε ότι είναι πρόβλημα του δέκτη?
    Θα το τσεκάρω αύριο με τον Humax και με έναν άλλον 800HD (clone) ενός φίλου .
    Θα με βόλευε καλύτερα αν είναι πρόβλημα καλύτερης ρύθμισης LNB
    Σαν να είχαν τελειωμό τα βάσανα και οι καημοί αυτού του κόσμου.
    Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

  2. #12

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267

    Απ: Digea 3.1E

    Αυτό πιστεύω και εγώ ότι η συχνότητα έχει πρόβλημα, και το μέγεθος της κεραίας βοηθάει,άρα το πρόβλημα είναι στην λήψη, και η λήψη καλυτερεύει η χειροτερεύει σε ορισμένες ώρες του 24ορου
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

  3. #13
    john_dillinger's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Desperation
    Posts
    143
    Rep Power
    78

    Απ: Digea 3.1E

    Quote Originally Posted by devilcosta View Post
    Αυτό πιστεύω και εγώ ότι η συχνότητα έχει πρόβλημα, και το μέγεθος της κεραίας βοηθάει,άρα το πρόβλημα είναι στην λήψη, και η λήψη καλυτερεύει η χειροτερεύει σε ορισμένες ώρες του 24ορου
    Αυτό παρατήρησα κι εγώ δηλαδή ορισμένες ώρες και κάτω απο ιδανικιές καιρικές συνθήκες κατέβαινε εικόνα αλλά με μωσαικό (στην ουσία δεν έβλεπες τπτ πέρα από αυτό).
    Last edited by john_dillinger; 17-05-13 at 20:48.
    Σαν να είχαν τελειωμό τα βάσανα και οι καημοί αυτού του κόσμου.
    Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

  4. #14

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,434
    Rep Power
    4091706

    Απ: Digea 3.1E

    Quote Originally Posted by devilcosta View Post
    Πιστεύω ότι είναι πρόβλημα λήψης, πιο πολύ πρέπει να εστιάσεις το πρόβλημα στην κεραία έστω και αν με κάποιον άλλο δεκτης έχεις λίγο καλύτερη λήψη, εγώ αλλάζω την κεραία αύριο γιατί έχω τα ίδια ακριβώς προβλήματα.
    και δεν ειπες εμας να ερθουμε να την περασουμε!!! θα σου εβγαινε βεβαια κανα αρνι,σουβλακι και κοκορετσι παραπανω,αλλα στο τελος η επιτυχια θα ηταν εξασφαλισμενη χαχαχα!
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  5. #15

    Απ: Digea 3.1E

    με κεντραρισμα στης 21 μoιρες μην περημενης να εχης και πολυ καλο σημα,παλι καλα που παιζουν οπως παιζουν...ειναι μεγαλη διαφορα βρε παιδια...εγω κεντραρισα 9 μοιρες για να τα καταβεσω ολα τελοια..μιλαω για γερμανια βεβαια ..με 1 μετρο gibertini
    !!

  6. #16

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,434
    Rep Power
    4091706

    Απ: Digea 3.1E

    Quote Originally Posted by siafari View Post
    με κεντραρισμα στης 21 μoιρες μην περημενης να εχης και πολυ καλο σημα,παλι καλα που παιζουν οπως παιζουν...ειναι μεγαλη διαφορα βρε παιδια...εγω κεντραρισα 9 μοιρες για να τα καταβεσω ολα τελοια..μιλαω για γερμανια βεβαια ..με 1 μετρο gibertini
    !!
    wave frontier. κι εγω 21 μοιρες εχω κεντρο και ειναι μια χαρα το σημα (και δεν ειναι και καλορυθμισμενο)
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  7. #17

    Απ: Digea 3.1E

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    wave frontier. κι εγω 21 μοιρες εχω κεντρο και ειναι μια χαρα το σημα (και δεν ειναι και καλορυθμισμενο)
    την διαφορα την ΄βλεπης σε ασχημο καιρο πχ σε δυνατη βροχη!

  8. #18

    Απ: Digea 3.1E

    Γεια σας και απο μενα ειμαι καινουργιος στο φορουμ.
    Να γραπσω και εγω τις εμπειριες μου,ισως να εχουν εδω ιπωθει και απο αλλα παιδια.
    Εχω μια κεραια τ85 με κεντρο 13 μοιρες και εχω παρομοια προβληματα στην Digea στις 3 μοιρες
    στην μια συχνοτητα του Μεgα.

    Περιοχη Γερμανια (ΑB)(MIL)

    Εχω το Vu Du.
    Στην συχνοτητα του Μεgα εχω με συννεφιασμενο καιρο στα 39/με 42 στα ορια του σηματος
    Και με λιγη βροχη χανεται .Και με καλο καιρο δεν ανεβαινει πανο απο 52/με 55 Η μπαρα .
    Η γνωμη μου μια τ85 ειναι να κεντραριστει στις 9 η 11 μοιρες διοτι στον Αστρα 19, κατω απο 65 σημα δεν θα παρεις
    με καλα LNB.

    Και απ οτι θα γνωριζεται περισσοτεροι καθε διαφορετικη Μαρκας Sat-Receiver με το Τuner που εχει,εχει και αλλη αποδοση σηματος.

    Προχθες εστησα μια Κεραια απλη 80αρα σε εναν φιλο με κεντρο τις 9 μοιρες με δυο Lnb παρακεντρα 3 και της 19,
    Και παλι εχει προβλημα στην συχνοτητα του Μεgα με καθολου σημα .Ενω στο Ant1 η μπαρα ειναι στα 70/με 72.
    και ολα αυτα με εναν Edision Argus higspeed.
    Ειμαι στην γνωμη να αλλαξω την κεραια σε 1μετρο με ιδιο κεντρο και παρακεντρα,
    η να δοκιμασω πρωτα στις 7 μοιρες κεντρο.

    Για οσους εχουν την δυνατοτητα καλλυτερα ειναι μια ξεχωριστει κεραια τουλαχιστον 80αρα για την Digea.
    Καλο απογευμα σε ολους.

  9. #19

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,434
    Rep Power
    4091706

    Απ: Digea 3.1E

    Quote Originally Posted by Mimis View Post
    Γεια σας και απο μενα ειμαι καινουργιος στο φορουμ.
    Να γραπσω και εγω τις εμπειριες μου,ισως να εχουν εδω ιπωθει και απο αλλα παιδια.
    Εχω μια κεραια τ85 με κεντρο 13 μοιρες και εχω παρομοια προβληματα στην Digea στις 3 μοιρες
    στην μια συχνοτητα του Μεgα.

    Περιοχη Γερμανια (ΑB)(MIL)

    Εχω το Vu Du.
    Στην συχνοτητα του Μεgα εχω με συννεφιασμενο καιρο στα 39/με 42 στα ορια του σηματος
    Και με λιγη βροχη χανεται .Και με καλο καιρο δεν ανεβαινει πανο απο 52/με 55 Η μπαρα .
    Η γνωμη μου μια τ85 ειναι να κεντραριστει στις 9 η 11 μοιρες διοτι στον Αστρα 19, κατω απο 65 σημα δεν θα παρεις
    με καλα LNB.

    Και απ οτι θα γνωριζεται περισσοτεροι καθε διαφορετικη Μαρκας Sat-Receiver με το Τuner που εχει,εχει και αλλη αποδοση σηματος.

    Προχθες εστησα μια Κεραια απλη 80αρα σε εναν φιλο με κεντρο τις 9 μοιρες με δυο Lnb παρακεντρα 3 και της 19,
    Και παλι εχει προβλημα στην συχνοτητα του Μεgα με καθολου σημα .Ενω στο Ant1 η μπαρα ειναι στα 70/με 72.
    και ολα αυτα με εναν Edision Argus higspeed.
    Ειμαι στην γνωμη να αλλαξω την κεραια σε 1μετρο με ιδιο κεντρο και παρακεντρα,
    η να δοκιμασω πρωτα στις 7 μοιρες κεντρο.

    Για οσους εχουν την δυνατοτητα καλλυτερα ειναι μια ξεχωριστει κεραια τουλαχιστον 80αρα για την Digea.
    Καλο απογευμα σε ολους.
    ευχαριστουμε φιλε μου για την αναφορα ληψης σου,να τονισουμε μονο και παλι,οτι αφορα την Γερμανια (γιατι εδω Ελλαδα οποιος θελει να κυνηγησει astra 19.2) υπαρχει θεμα με καποιες συχνοτητες,οποτε θα πρεπει να σκεφτει κι εκεινες.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  10. #20

    Serafeim Karakostas's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Άρτα
    Posts
    532
    Rep Power
    2627

    Απ: Digea 3.1E

    Τις 3.1°E τις λαμβάνω σε 80άρι gibertini που είναι κεντραρισμένο περίπου στις 4.5°W. Το lnb είναι ένα slim maximum xo-r1. Δεν έχω πρόβλημα λήψης στη συχνότητα 12694 που χάνεται μόνο σε ισχυρή καταιγίδα. Ο χειμώνας που πέρασε αποδείχτηκε ιδανικός για παρατήρηση της συμπεριφοράς των συχνοτήτων που μας ενδιαφέρουν λόγω των πολύ συχνών βροχοπτώσεων στην περιοχή μου.
    Last edited by Serafeim Karakostas; 19-05-13 at 17:29.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. DIGEA - Προγραμματισμένες εργασίες
    By enigma1969 in forum Επίγεια & Ψηφιακή & IPTV
    Replies: 0
    Last Post: 27-09-16, 19:06
  2. Digea
    By grekos in forum Δορυφορικές λήψεις
    Replies: 11
    Last Post: 16-01-14, 23:35
  3. σημα στα Digea
    By nikolis123 in forum Γενικές Συζητήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 03-12-13, 00:24
  4. Digea φθάνει στην Πόλη της Ρόδου
    By devilcosta in forum Επίγεια & Ψηφιακή & IPTV
    Replies: 0
    Last Post: 14-01-11, 23:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •