Results 1 to 9 of 9

Thread: ΑΡΗΣ

  1. #1

    ΑΡΗΣ

    Κόκε: "Καλή θα ήταν μια αλλαγή"

    Στην αποκάλυψη ότι μετά από πέντε χρόνια παρουσίας στον Άρη δεν θα έλεγε όχι κάτι καινούργιο, προέβη ο Σέρχιο Κόκε.






    Ο Ισπανός άσος, σε συνέντευξη που παραχώρησε στην γαλλική ιστοσελίδα "footmercato.net", στάθηκε στην αγάπη που τρέφουν στο πρόσωπό του οι οπαδοί των "κιτρίνων", ενώ αναφέρθηκε στο θέμα της υπηκοότητάς του και τη Μαρσέιγ.



    "Είμαι πέντε χρόνια στον Άρη και όλα πάνε πολύ καλά. Είχα την ευκαιρία να έρθω στην ομάδα για ένα χρόνο, επειδή ένας φίλος που είναι μάνατζερ. Ωστόσο, ένιωσα τόσο καλά εδώ και οι άνθρωποι με αγάπησαν τόσο που υπέγραψα νέο συμβόλαιο για δύο σεζόν και στη στην συνέχεια ένα ακόμη. Δεν ήταν εύκολο να φύγω από την Μαρσέιγ και να πάω σε μια ομάδα λιγότερο σικ, αλλά ένας ποδοσφαιριστής μπορεί να αγωνιστεί παντού", δήλωσε αρχικά ο 27χρονος επιθετικός.



    Ερωτηθείς για το ελληνικό πρωτάθλημα, είπε: "Υπάρχουν δύο ομάδες που έχουν μεγάλη δύναμη οικονομικά (τον Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό σημειώνει ο συντάκτης του άρθρου) και διαθέτουν πολύ καλούς παίκτες με αποτέλεσμα να είναι ψηλά στην βαθμολογία. Στη συνέχεια υπάρχουν ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ που μαζί με εμάς παλεύουν για την 3η θέση. Εμείς όμως συνεχίζουμε στο Europa League και αυτό είναι υπέροχο".

    Αναφορικά με το μέλλον του, τόνισε: "Αισθάνομαι καλά εδώ, αν όμως βρω μια πιο μεγάλη ομάδα. Υπήρχαν προτάσεις, αλλά ο Αρης της απέρριψε. Πιστεύω ότι ο σύλλογος δεν μπορεί να φανταστεί την ομάδα χωρίς εμένα. Οι οπαδοί με αγαπάνε και δεν θα με αφήσουν να φύγω! Δεν θα μπορέσουν να το δεχθούν αν φύγω. Δεν μπορείτε να το φανταστείτε το πόσο πολύ με αγαπάνε οι φίλαθλοι του Άρη. Είναι περίπλοκο να φύγω. Η αλήθεια είναι όμως ότι μετά από πέντε χρόνια θα ήταν καλή μια αλλαγή".

    Επίσης, ο Σέρχιο Κόκε, δήλωσε μεταξύ άλλων: "Είναι φανταστικός ο κόσμος και η ατμόσφαιρα στην Ελλάδα είναι εξαιρετική. Τα 25.000 άτομα σε ένα γήπεδο αντιστοιχούν σε 55.000 στη Μασσαλία. Είναι κάτι τρελό αυτό που συμβαίνει".

    "Θα πρέπει να περιμένουμε για την αίτηση ελληνικής υπηκοότητας, άλλους έξι μήνες, αλλά τίποτα δεν έχει ακόμα αποφασιστεί.

    "Στη Μαρσέιγ ήταν περίπλοκα τα πράγματα. Ήμουν πάρα πολύ νέος και τα πήγα πολύ χάλια".

    Στην ίδια ιστοσελίδα φιλοξενείται συνέντευξη και του Ρικάρντο Φατί, οι δηλώσεις του οποίου κυμάνθηκαν στα μήκη με του Κόκε, όσον αφορά στην ομάδα και τον κόσμο της:
    Αρχικά, ο Γάλλος αμυντικός μέσος, δήλωσε: "Ήρθα λίγο στο άγνωστο. Η Ελλάδα είναι μια χώρα που δεν ξέρω πάρα πολύ. Για τη Θεσσαλονίκη δεν ήξερα τίποτα. Αλλά ήρθα σε μια πολύ υγιή ομάδα με πολλούς Ισπανούς. Υπάρχει επίσης ο Μεχντί Ναφτί οποίος είναι Τυνήσιος διεθνής. Για την ώρα, όλα πάνε καλά".

    Στη συνέχεια προσέθεσε: "Πρώτα απ 'όλα έψαχνα για μια πρόκληση και να έχω αγώνες. Ο Άρης μου έδωσε τη δυνατότητα του ευρωπαϊκού Κυπέλλου, κι έτσι αυτό είναι ένα καλό πράγμα για μένα. Μου αρέσει να παίζω εδώ. Ακόμη και αν δεν είναι εύκολο κάθε μέρα ανακαλύπτω μια νέα χώρα και προσαρμόζομαι. Θέλω να παίξω περισσότερους αγώνες και να δείξω τις αρετές μου".

    Αναφερόμενος στο ελληνικό πρωτάθλημα, είπε: "Ειλικρινά, εξεπλάγην από το επίπεδο αυτού του πρωταθλήματος. Νόμιζα ότι δεν ήταν ένα από τα κορυφαία. Αλλά έπαιξα κόντρα σε ομάδες που εγώ δεν γνωρίζω προσωπικά και ήμουν αρκετά έκπληκτος από την ποιότητα τους. Ειδικά για πολλές ομάδες, υπάρχει ένα πρόσθετο κίνητρο παίζοντας απέναντι στον Άρη Θεσσαλονίκης, γιατί είναι μία ευρωπαϊκή ομάδα. Δεν είναι εύκολα τα παιχνίδια. Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός είναι στην κορυφή σε αυτό το πρωτάθλημα και μετά ΑΕΚ και ΠΑΟΚ είναι ανταγωνιστικοί".

    Ερωτηθείς για το αν σκέφτεται να αποχωρήσει, απάντησε: "Για την ώρα, αισθάνομαι καλά εδώ και έτσι δεν υπάρχει λόγος να σκεφτώ να φύγω. Ήδη προσπαθώ να βοηθήσω την ομάδα μου και να δώσω τα πάντα. Ξέρω ότι υπάρχουν ομάδες που με παρακολουθούν σε αυτό το πρωτάθλημα. Κάνω το παιχνίδι μου και δεν το σκέφτομαι. Στη συνέχεια, θα δούμε. Δεν ξέρω αν θα πάω στη Γαλλία. Η προτεραιότητά μου θα ήταν να παίξω στο εξωτερικό. Παρά την ηλικία μου μικρά, έκανα πολλά πρωταθλήματα. Είμαι ένας παίκτης που θέλει να αντιμετωπίσει τις νέες προκλήσεις, σε νέα χώρα. Η Τουρκία και η Ισπανία είναι οι χώρες που θα ήθελα να ανακαλύψω".


    πηγη

  2. #2

    Ολες οι τελευταίες εξελίξεις με Καστίγιο και Παπαδόπουλο

    Ιδιαίτερα "καυτή" είναι η μεταγραφική επικαιρότητα του Αρη, ο οποίος ετοιμάζεται να ολοκληρώσει ουκ ολίγες κινήσεις με στόχο την ενδυνάμωση του ρόστερ του. Βέβαια, αυτές που ξεχωρίζουν είναι του Νέρι Καστίγιο και του Δημήτρη Παπαδόπουλου.





    Ο Καστίγιο, ο οποίος ανήκει στη Σαχτάρ Ντόνετσκ εώς το καλοκαίρι του 2012 και αγωνίζεται δανεικός στους Σικάγο Φάιρ στο ΜLS, είναι θετικός να επιστρέψει στην Ελλάδα για λογαριασμό του Αρη, ωστόσο το θέμα δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται, αφού οι Θεσσαλονικείς βρίσκονται σε διαπραγματεύσεις με την ουκρανική ομάδα για το οικονομικό κομμάτι.

    Στόχος του Αρη είναι να αποκτήσει τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού με τη μορφή δανεισμού και αν δεν υπάρξει πρόβλημα στο οικονομικά, τότε μέσα στο επόμενο 48ωρο αναμένεται να ανακοινωθεί και επίσημα η συμφωνία.


    Οσον αφορά στην περίπτωση του Δημήτρη Παπαδόπουλου, ο Αρης περιμένει την απάντηση της Θέλτα στην πρόταση να τον αποκτήσει και αυτόν δανεικό. Οι "κίτρινοι" έχουν συμφωνήσει με τον Ελληνα επιθετικό και περιμένουν το "ναι" της ισπανικής ομάδας.


    *** Στο μεταξύ, τις επόμενες ώρες θα έχουμε εξελίξεις και για τις περιπτώσεις των Εντού και Έντσο Καλίνσκι. Μάλιστα ο πρώτος, είναι έτοιμος και περιμένει το "ok" για να ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη.


    Γιάννης Νάτου


    πηγη

  3. #3

    Κούπερ: "Υπολογίζω τον Χαβίτο"

    Στους ετοιμοπόλεμους ποδοσφαιριστές που έχει στη διάθεσή του συμπεριέλαβε και τον Χαβίτο ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ , όπως δήλωσε κατά την συνέντευξη Τύπου της Παρασκευής (14/1).





    Ο τεχνικός του Άρη αναφερόμενος στη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου τόνισε ότι η ομάδα του χρειάζεται 3-4 ποδοσφαιριστές ενώ παραδέχθηκε ότι οι “κίτρινοι” βρίσκονται σε διαπραγμάτευση με τον Δημήτρη Παπαδόπουλο.



    Αναλυτικά οι δηλώσεις του Έκτορ Κούπερ:


    Για τον Χαβίτο “Ο Χαβίτο στις προπονήσεις δείχνει μεγάλη διάθεση, δεν άλλαξε το πως προπονείται και δείχνει ότι δεν έχει επηρεαστεί από τις δηλώσεις που δημοσιοποιήθηκαν σχετικά με το ενδιαφέρον του Ολυμπιακού. Αυτή τη στιγμή είναι στην ομάδα, είναι επαγγελματίας και όσο δείχνει την ίδια διάθεση και την ίδια προσπάθεια, εγώ θα συνεχίσω να τον υπολογίζω. Αν τον δω να διαφοροποιείται στην πορεία, να αλλάζει η αγωνιστική του διάθεση και να μην είναι αυτός που πρέπει να είναι, ίσως αναγκαστώ να λάβω τα μέτρα μου, αλλάζοντας τα πλάνα μου και παίρνοντας τις ανάλογες αποφάσεις, ίσως και η διοίκηση αναγκαστεί να λάβει τα μέτρα της. Μέχρι τότε όμως εγώ τον υπολογίζω".

    Για το παιχνίδι με τον Πανιώνιο : "Πολλοί έχουν ενδιαφέρον για κάποια άλλα πράγματα και όχι για τον αγώνα με τον Πανιώνιο που είναι αυτό το οποίο με ενδιαφέρει. Έχουμε πολλά προβλήματα με τους τραυματισμούς, επανέρχεται ο Τσέζαρεκ και λείπει ο Ρουίζ στην πατρίδα του . Είναι σημαντικό να κερδίσουμε. Αυτή η εβδομάδα ήταν πολύ μεγάλη για μας δουλέψαμε πολύ για το παιχνίδι. Σίγουρα η ομάδα έχει συνηθίσει να παίζει το 4-4-2 που μετατρέπεται σε 4-4-1-1 Ίσως χρειαστεί να κάνουμε κάποιες αλλαγές ίσως και να μην χρειαστεί. Αυτό θα το αποφασίσουμε στη συνέχεια. Θα χρειαστούμε λίγο χρόνο. Τον γνωρίζουμε τον Πορτίγια τώρα, έχει προπονηθεί μαζί μας 2-3 μέρες ίσως και να είναι στην αποστολή του παιχνιδιού".

    Για τις μεταγραφικές ανάγκες του Άρη:" Δεν έχει ανοίξει ο δρόμος δεν είναι ούτε κοντά ούτε μακριά. Αυτή τη στιγμή μιλάμε για προτάσεις που μελετάμε. Υπάρχουν ποδοσφαιριστές που βρίσκονται σε μεγαλύτερη προτεραιότητα. Σκοπός μας είναι να μελετάμε την κάθε κίνηση που γίνεται να είναι για το καλό της ομάδας. Μελετάω το γιατί ο ποδοσφαιριστής που έχει πάει δανεικός σε κάποια άλλη πως αποδίδει και γιατί το κάνει. Η μεταγραφική περίοδος του Ιανουαρίου είναι δύσκολη πιστεύαμε ότι θα έχουμε κάποια άλλη προσθήκη στην εβδομάδα αλλά δυστυχώς δεν το καταφέραμε. Συνεχίζουμε τις σκληρές διαπραγματεύσεις και σίγουρα στον Τύπο θα βγούνε ονόματα και κάποια ονόματα που μπορεί να έχουν βγει δεν έχουν να κάνουν με εμένα. Αρχικά είχαμε κάνει τον σχεδιασμό για 3-4 ποδοσφαιριστές. Αυτή τη στιγμή θεωρώ ότι 3-4 ποδοσφαιριστές είναι αυτοί που χρειαζόμαστε".


    Για τον Δημήτρη Παπαδόπουλο : "Ναι είναι μέσα στους στόχους και τις συζητήσεις που κάναμε. Αλλά καταλαβαίνετε ότι η διαπραγμάτευση πολλές φορές προκύπτουν πολύ μεγάλες δυσκολίες. Εμπλέκονται και οι ομάδες τα πράγματα γίνονται λίγο πιο δύσκολα λίγο πιο περίπλοκα".


    Για τον Εντού και τον Μπίλιτς "Καταρχάς για το θέμα του Εντού δεν έχει να κάνει με την ομάδα αλλά με την ομάδα του στην Βραζιλία. Καθυστερεί την έλευσή του η ομάδα του. Είναι κάτι προσωπικό του ίδιου με την ομάδα του. Γίνονται διαπραγματεύσεις και με τους δύο, δηλαδή τον Μπίλιτς και τον Εντού. Έχει να κάνει και με το οικονομικό. Αν εξελιχθούν όλα καλά τότε OK, αν όχι τότε για έναν από τους δύο".

    Για το πόσους βαθμούς χρειάζεται ο Άρης στο δεύτερο γύρο "Δεν το έχω σκεφτεί δεν ασχολούμαι πολύ με τα νούμερα και τις στατιστικές. Αν η ομάδα θέλει να μπει στα πλέι οφ θα πρέπει να ξεκινήσει με νίκη κόντρα στον Πανιώνιο. Είναι αναμφίβολο ότι δουλεύουμε σκληρά για να γίνουν οι μεταγραφές όπως επίσης αναμφίβολο είναι ότι υπάρχουν δυσκολίες. Είμαι φύσει αισιόδοξος και θεωρώ ότι όλα θα πάνε καλά. Το σημαντικό είναι να γίνουν σωστές μεταγραφικές κινήσεις. Δεν είναι διαθέσιμοι στην αγορά ποδοσφαιριστές που προσφέρουν γκολ, αλλά αυτοί που έχουν προβλήματα. Πρέπει να εξετάσουμε γιατί συμβαίνει αυτό και να προχωρήσουμε. Είναι κάτι που γεμίζει υπερηφάνεια όλο τον κόσμο και είμαι και εγώ μέρος της οικογένειας".


    Για τη διαφορά της ομαδας σε Σούπερ Λίγκα και Γιουρόπα Λιγκ: "Το ηθικό είναι σημαντικό το συζήτησα και με τους ποδοσφαιριστές μου. Αυτό που συζήτησα είναι ότι είναι σημαντικό όταν υπάρχουν προβλήματα να μπορείς να πηγαίνεις μπροστά και προοδεύεις. Αυτό το οποίο μένει είναι ότι δυστυχώς λαμβάνει την επιβράβευση από το καλό Γιουρόπα Λιγκ και δεν συνδυάζεται με καλό πρωτάθλημα. Δυσκολευόμαστε στις απαιτήσεις που έχει το ελληνικό πρωτάθλημα. Στους ποδοσφαιριστές είπα ότι κανείς δεν πρέπει να τους στερεί τη φιλοδοξία ανεξαρτήτως αν είναι πιο πετυχημένη πιο πλούσια ή οτιδήποτε άλλο. Μας γεμίζει απαίτηση για το που μπορεί να φτάσει η ομάδα".


    πηγη

  4. #4

    Αρης-Πανιώνιος 0-2

    Έπρεπε να φορέσει ο Κώστας Μήτρογλου την φανέλα του Πανιωνίου για να σπάσουν οι “κυανέρυθροι” την πιο... αραχνιασμένη παράδοση του ελληνικού πρωταθλήματος. Μετά από 50 χρόνια οι Νεοσμυρνιώτες έφυγαν με τη νίκη (0-2) από το "Κλ.Βικελίδης" με δύο τέρματα του νεαρού στράικερ.






    Η εικόνα του αγώνα

    Μπορεί ο Κώστας Μήτρογλου να μην ήξερε την εφιαλτική παράδοση που έχει ο Πανιώνιος απέναντι στον Άρη στη Θεσσαλονίκη, γνώριζε όμως καλύτερα από τον καθένα μέσα στο γήπεδο -όπως αποδείχθηκε περίτρανα- πως θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.



    Το έδειξε άλλωστε με την πρώτη ευκαιρία που του δόθηκε στο 19ο λεπτό όταν περίμενε τον Οριόλ να κάνει το λάθος. Ο Ισπανός το έκανε κι ο Μήτρογλου δεν το συγχώρεσε. Ο Πανιώνιος, αν και από το πρώτο λεπτό βρέθηκε σε θέση άμυνας, κατάφερε από εκείνη τη στιγμή να αποκτήσει το πάνω χέρι και να γίνει ο κυρίαρχος του παιχνιδιού.



    Μάταια ο Άρης σε όλο το ματς προσπάθησε να αντιστρέψει τα δεδομένα. Η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ μπορεί να είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, να έχασε αρκετές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του απόλυτα θετικού Μάχο είχε όμως δυο βασικά μειονεκτήματα. Ήταν προβλέψιμη, κάνοντας το γήπεδο να γείρει από δεξιά (αφού επέλεγε να αναπτυχθεί μόνο με τους Νέτο-Χαβίτο) και δεν ήταν αποτελεσματική και επικίνδυνη μπροστά από την εστία του Αυστριακού τερματοφύλακα.



    Είναι αξιοσημείωτο ότι τις μεγαλύτερες ευκαιρίες τις έχασε ο Λαζαρίδης που άφηνε το πόστο του στην άμυνα για να προωθηθεί. Από την άλλη ο Πανιώνιος πήρε αυτό που ήθελε , όπως το ήθελε. Με άριστη αμυντική λειτουργία και με ξαφνικές αντεπιθέσεις, πέρασε τους σκοπέλους που του παρουσιάστηκαν και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.



    Το κερασάκι στην τούρτα της πολύτιμης νίκης στο Κλ. Βικελίδης έβαλε στο φινάλε της αναμέτρησης ο man of the match Κώστας Μήτρογλου πετυχαίνοντας ένα καταπληκτικό γκολ. Ενα γκολ που έδωσε το... σύνθημα προς την εξέδρα για να αποδοκιμάσει έντονα τους “κίτρινους”.



    Το κλειδί του αγώνα
    Η μονότονη ανάπτυξη του Άρη -από δεξιά- έδωσε μασημένο φαϊ στον Τάκη Λεμονή που βρήκε εύκολα τη συνταγή να εξουδετερώσει τις επιθέσεις των γηπεδούχων.


    O MVP
    Μπορεί ο Γιούργκεν Μάχο να ήταν ο φύλακας άγγελος της εστίας του Πανιωνίου όταν χρειάστηκε, ωστόσο τα πρώτα γκολ του Κώστα Μήτρογλου με την κυανέρυθρη φανέλα ήταν αυτά που καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα.



    Ο αδύναμος κρίκος

    Το λάθος του Οριόλ στο γκολ του Μήτρογλου αποδείχθηκε μοιραίο, όπως μοιραίος ήταν και ο Ισπανός κεντρικός αμυντικός των “κιτρίνων”.



    TO LIVE TOY ΑΓΩΝΑ:
    16ο λεπτό: Πολύ κοντά στο γκολ έφτασε ο Άρης. Ο Νέτο έβγαλε τη σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Πανιωνίου, ο Λαζαρίδης έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι για να αναγκάσει τον Μάχο να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.


    19ο λεπτό ΓΚΟΛ 0-1 Μήτρογλου : Στην πρώτη του οργανωμένη επίθεση ο Πανιώνιος άνοιξε το σκορ. Ο Γιόνσον έβγαλε τη σέντρα, ο Οριόλ έκανε ολέθριο λάθος, έχασε την μπάλα κι ο Μήτρογλου που καιροφυλακτούσε την έστειλε στα δίχτυα.


    28ο λεπτό: Ο Χαβίτο εκτέλεσε κόρνερ, ο Λαζαρίδης έπιασε και πάλι την κεφαλιά μέσα στη μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μάχο.


    37ο λεπτό: Ο Οριόλ βρέθηκε μόνος στην περιοχή του Μάχο, στο ύψος του πέναλτι, αλλά το σουτ που επιχείρησε εξουδετέρωσε ο Τσότσαλιτς.


    43ο λεπτό: Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη να ισοφαρίσει! Ο Νέτο έβγαλε τον Τσέζαρεκ μόνο απέναντι στον Μάχο, ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου κατάφερε να διώξει με γροθιές, η μπάλα έφτασε στον Τόχα που με κεφαλιά σημάδεψει την άδεια εστία, αλλά ο Λάτκα ήρθε ως απο μηχανής θεός για να αποτρέψει το 1-1 για την ομάδα του.


    51ο λεπτό: Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία του 2ου ημιχρόνου ανήκει στον Άρη. Ο Νέτο έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Τσέζαρεκ από το ύψος της μικρής περιοχής και πλάγια έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.


    54ο λεπτό: Σέντρα του Κατίδη και πάλι από δεξιά, ο Κασναφέρης μπήκε σφήνα στους αμυντικούς του Πανιωνίου αλλά η προβολή του δεν ανησύχησε τον Μάχο.



    64ο λεπτό: Σουτ του Τόχα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής , ο Μάχο έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.



    68ο λεπτό: Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Δυνατό συρτό σουτ του Ριέρα έξω από την περιοχή του Σηφάκη, η μπάλα κύλησε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κρητικού πορτιέρο.


    84ο λεπτό: Φάουλ του Νέτο έξω από την μεγάλη περιοχή, ο Λαζαρίδης έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.


    89ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Νέτο έξω από την περιοχή, ο Μάχο έδιωξε και πάλι δύσκολα!



    91ο λεπτό ΓΚΟΛ 0-2 Μήτρογλου: Εκπληκτική προσπάθεια του Κώστα Μήτρογλου από δεξιά, "αδειάζει" το Νέτο και με εντυπωσιακό σουτ "εκτελεί" τον Σηφάκη σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ!


    ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σ.ΜΑΝΤΑΛΟΣ
    ΒΟΗΘΟΙ: Δ.ΜΠΙΤΣΙΔΗΣ, Χ.ΜΑΓΙΑΝΝΗΣ



    Συνθέσεις

    Άρης:

    Μιχάλης Σηφάκης, Λοθάνο Οριόλ, Περέιρα Μίτσελ, Νταρσί Νέτο, Γιώργος Κατίδης (67' Χρήστος Αραβίδης ), Χουάν Κάρλος Τόχα (80' Αλβάρο Πορτίγια), Ρικάρντο Φατί, Κώστας Καζναφέρης (58' Ντεϊβίντας Τσεσνάουσκις), Νίκος Λαζαρίδης, Ντάνιελ Τσέζαρεκ, Φρανσίσκο Χαβίτο
    Πανιώνιος:

    Γιούργκεν Μάχο, Σουλεϊμόν Ομο, Γιάννης Κοντοές, Μάρκους Γιόνσον, Μάρτιν Λάτκα, Έντιν Τσότσαλιτς (80' Δημήτρης Αναστασόπουλος), Μπενάρ Κουμορτζί (57' Φανούρης Γουνδουλάκης ), Δημήτρης Σιόβας, Σίτο Ριέρα, Κώστας Μήτρογλου, Μπόσκο Μπάλαμπαν (63' Ανδρέας Σάμαρης)


    • Το film του αγώνα
    • 19'Σκοράρει ο Μήτρογλου
    • 40'Κίτρινη κάρτα ο Κοντοές
    • 42'Κίτρινη κάρτα ο Τσότσαλιτς
    • 57'Πέρασε στον αγώνα ο Γουνδουλάκης
    • 57'Αντικαταστάθηκε ο Κουμορτζί
    • 58'Πέρασε στον αγώνα ο Τσεσνάουσκις
    • 58'Αντικαταστάθηκε ο Καζναφέρης
    • 63'Αντικαταστάθηκε ο Μπάλαμπαν
    • 63'Πέρασε στον αγώνα ο Σάμαρης
    • 65'Κίτρινη κάρτα ο Σάμαρης
    • 67'Πέρασε στον αγώνα ο Αραβίδης
    • 67'Αντικαταστάθηκε ο Κατίδης
    • 80'Αντικαταστάθηκε ο Τόχα
    • 80'Πέρασε στον αγώνα ο Αναστασόπουλος
    • 80'Αντικαταστάθηκε ο Τσότσαλιτς
    • 80'Πέρασε στον αγώνα ο Πορτίγια
    • 90'Κίτρινη κάρτα ο Αναστασόπουλος
    • 91'Σκοράρει ο Μήτρογλου
    • 92'Κίτρινη κάρτα ο Μήτρογλου

    Νίκος Γκομώλης


    πηγη

  5. #5

    Παραιτήθηκε ο Κούπερ!

    Την παραίτησή του από την τεχνική ηγεσία του Αρη υπέβαλε αιφνιδιαστικά το βράδυ της Τρίτης ο Εκτορ Ραούλ Κούπερ. "Η απόφαση μου αυτή πιστεύω ότι θα οδηγήσει στην αγωνιστική ανάταση της ομάδας", δήλωσε ο Αργεντινός προπονητής. O Γ. Νάτου γράφει για το απρόσμενο διαζύγιο.




    "Η ΠΑΕ ΑΡΗΣ γνωστοποιεί την παραίτησή του Έκτορ Ραούλ Κούπερ από την τεχνική ηγεσία της ομάδας". Με αυτή τη λιτή ανακοίνωση, οι "κίτρινοι" γνωστοποίησαν αργά το βράδυ της Τρίτης την είδηση-βόμβα της παραίτησης του Εκτορ Ραούλ Κούπερ.

    Ο Αργεντινός τεχνικός έκανε την ακόλουθη δήλωση στην ιστοσελίδα της ΠΑΕ:


    "Θέλω να ευχαριστήσω την διοίκηση της ομάδας για την αμέριστη συμπαράσταση και για την στήριξη που μου παρείχαν καθ’ όλη την διάρκεια της συνεργασίας μας. Παρόλα αυτά μετά τα άσχημα αποτελέσματα, το καλύτερο για την ομάδα είναι η αποχώρησή μου. Η απόφαση μου αυτή πιστεύω ότι θα οδηγήσει στην αγωνιστική ανάταση της ομάδας. Η απόφασή μου είναι αμετάκλητη παρά τις επίμονες πιέσεις και προσπάθειες των διοικούντων της ομάδας να με μεταπείσουν να παραμείνω στον Αρη. Εύχομαι στον Αρη κάθε επιτυχία και υλοποίηση όλων των στόχων του".



    Τι έφερε το διαζύγιο...

    Η ολοκλήρωση της συνεργασίας του Άρη με τον Έκτορ Ραούλ Κούπερ έπεσε σαν κεραυνός εν αιθρία για πολλούς φίλους του Άρη, αλλά και του ελληνικού ποδοσφαίρου, όπως είναι όμως λογικό, μία τέτοια απόφαση κρύβει και πλούσιο παρασκήνιο. Το Contra.gr αναλύει.

    Μεταγραφές ζητούσαν και μεταγραφές δεν έβλεπαν οι φίλοι του Άρη. Το αγωνιστικό τμήμα και με αφορμή βέβαια, μια σειρά τραυματισμών και άλλων συγκυριών, φώναζε πως χρειαζόταν ενίσχυση. Τι το κέντρο της επίθεσης, τι το αριστερό άκρο, ή οι ανασταλτικοί μέσοι… Πού είναι αυτοί οι παίκτες; Χωνεύτηκαν κάπου μεταξύ των μανατζερικών παιχνιδιών, της ΠΑΕ Άρης και του Κούπερ, καθώς σε αυτή την κατάσταση και τα δύο μέρη έχουν ευθύνες. Η μία πλευρά μεγαλύτερη και η άλλη μικρότερη, το έργο όμως επαναλαμβάνεται στον Άρη κι αυτό είναι που πονά τόσο τους φίλους του.

    Ο Κούπερ προσέφερε όραμα στους «κίτρινους» και γι’ αυτό αξίζει κάθε ευρώ που πληρώθηκε, αλλά και την πόρωση που προκάλεσε στον κόσμο. Αυτόν έβλεπαν πρώτο απ’ όλους και μετά τους παίκτες ή τους διοικούντες. Αμάρτημα; Εξαιρετική η προσπάθεια του προέδρου Αθανασιάδη στο τιμόνι της διοίκησης για χρηστή οικονομική διαχείριση, αν δεν ήταν ο Αργεντινός στον πάγκο όμως, το συγκεκριμένο σύνολο παικτών ποτέ δεν θα έκανε υπερβάσεις, πιθανότατα ποτέ δεν θα κέρδιζε δυο φορές την Ατλέτικο Μαδρίτης, κανείς άλλος δεν θα ενέπνεε τους ποδοσφαιριστές τόσο πολύ, ούτε θα οδηγούσε την ομάδα με τέτοιο αγωνιστικό πλάνο στην Τούμπα για να κάνει το διπλό. Πλέον ποιός και, κυρίως, γιατί;

    Επειδή ο Κούπερ είχε τον τρόπο να φαίνεται σωστός σε όλα. Είπε αυτό που βλέπουν όλοι, πως οι δύο μεταγραφές έγιναν από τη διοίκηση, άρα τον Γιάννη Κόντη, κι όχι από τον προπονητή. Αμάρτημα; Αυτή η μέθοδος δεν είναι άγνωστη και κατ’ ανάγκην κατακριτέα, όταν όμως, έχεις στον πάγκο τον Κούπερ, δεν γίνεται, όλο και θα τον συμβουλευτείς. Κυρίως, μάλιστα, από τη στιγμή που έχεις φέρεις ολόκληρες καραβιές σε αυτήν την ομάδα, για να σου βγει ο ένας από τους πέντε του αεροδρομίου κι αν… Δεν έγινε το deal, η μαγιά όμως, χάλασε ακριβώς στο σημείο που η διοίκηση αποφάσισε να ακολουθήσει τις εντολές του Αργεντίνου και δεν κατάφερε να ανταποκριθεί.

    Ο Κούπερ έφερε στη Θεσσαλονίκη τον μάνατζερ του Καμάνιο και τον έβαλε στο παιχνίδι επιλογής και απόκτησης παικτών σε αυτήν την κρίσιμη μεταγραφική περίοδο. Αφού θα ανανέωνε με τον Άρη… Ο κόουτς επέμενε για παίκτες όπως τον Παπαδόπουλο, τον Καλίνσκι, τον Εντού, δικές του καθαρά επιλογές, οι οποίες όμως, μπορεί και να μην έβρισκαν σύμφωνη τη διοίκηση. Εκεί, άρχισε να ελέγχεται ο Αργεντινός, όποιος παίκτης δηλαδή ήρθε στην ομάδα και είχε σχέση μαζί του, δίχως όμως να παίξει ποτέ και ποδόσφαιρο, όπως ο Βραζιλιάνος Φαμπιάνο για παράδειγμα.

    Τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν αρκετές κι εδώ, κανείς δεν μπορεί να ψέξει την ΠΑΕ Άρης, καθώς τα χρήματα είναι μετρημένα σε αυτήν την ομάδα. Επί της ουσίας, δηλαδή, ο Κούπερ δέχθηκε τα οικονομικά δεδομένα του Άρη και τον ανέλαβε, όταν όμως, άρχισε να ανοίγει το παιχνίδι, να μεγαλώνει η ομάδα με τον ίδιο στον πάγκο, θέλησε να κεφαλαιοποιήσει την επιτυχία. Τέτοιο περιθώριο δεν υπάρχει, μεγάλο μέρος των εσόδων από την ευρωπαϊκή πορεία πηγαίνει στο κλείσιμο τρυπών του αμαρτωλού παρελθόντος, άρα, το διαζύγιο δεν μοιάζει παράλογο. Εκτός λογικής ήταν εξαρχής η παρουσία ενός τέτοιου προπονητή στον πάγκο, ο Άρης μεγάλωνε κάθε ημέρα με τον Κούπερ στον πάγκο του, όμως αποδεικνύεται πως κι αυτός ο σπουδαίος Αργεντινός φόρεσε το Θεό στο στήθος κι έγινε αναλώσιμος γιατί θέλησε να κάνει πραγματικά μεγάλη την ομάδα.

    Σ’ αυτήν την εξέλιξη, που τις πρώτες ώρες τουλάχιστον καταβαράθρωσε το ηθικό του φίλαθλου κόσμου που δεν ενδιαφέρεται για μανατζερικά και μίζες αλλά μόνο για τον Άρη, ρόλο παίζει και η φημολογούμενη πρόταση που έχει ο Κούπερ από την Σπόρτινγκ Χιχόν. Η επιστροφή του στην Πριμέρα Ντιβιζιόν είναι σε μόνιμη βάση η κυρίαρχη προτεραιότητα για τον 55χρονο, συνεπώς και ειδικά μετά τα αποτελέσματα που έκανε ο Άρης απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης, το όνομά του παίζει δυνατά για το κορυφαίο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

    Ούτως ή άλλως, ο Κούπερ πήγε τον Άρη στους 32 του Europa League, στα χέρια του η ομάδα άλλαξε επίπεδο και όλες αυτές οι επιδόσεις μπήκαν σε περίοπτη θέση στο βιογραφικό του, το οποίο διανθίστηκε από την παρουσία του στη Θεσσαλονίκη, καθώς προ του Άρη η καριέρα του είχε πάρει την κατιούσα.

    Όπως και να’ χει όμως, η θέση που χηρεύει μετατρέπεται πλέον σε θέση ειδικών συνθηκών και αντίστοιχων αναγκών. Ποιος θα χωρέσει στα παπούτσια του Έκτορ Ραούλ Κούπερ; Δύσκολο, πολύ δύσκολο, αν και όταν έφυγε ο Μπάγεβιτς, ίδια ακριβώς ήταν η εικόνα.

    Κι όμως, η ΠΑΕ Άρης διέψευσε πολύ κόσμο. Μπορεί τώρα να το ξανακάνει, αυτή η διοίκηση που αγγίζει το ιδεώδες και αποδεικνύεται λίγη για να κρατηθεί κοντά του;

    Γιάννης Νάτου


    πηγη

  6. #6

    Aρης-ΠΑΟΚ 0-0 (videos)

    Ο Αρης δεν είχε την ουσία και ο ΠΑΟΚ πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε στο κλασικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (0-0). Σχολίασε live o Αλέξης Σπυρόπουλος. Χαβίτο: "Ηταν το τελευταίο μου παιχνίδι" (videos).





    Eτσι κρίθηκε

    Ντέρμπι ήταν, φυσικό και επόμενο να υπήρχε άγχος και πίεση. Αλλά σε τόσο μεγάλο βαθμό; Ωρες-ώρες πίστευσε κανείς ότι οι δύο αντίπαλοι έκαναν διαγωνισμό για το ποιος θα κάνει τα περισσότερα λάθη. Εστω και έτσι όμως, ο Αρης κατάφερε να φέρει μπάλες στην περιοχή του Χαλκιά με περισσότερες αξιώσεις απ' ότι ο εγκλωβισμένος ΠΑΟΚ. Μην φανταστείτε όμως ότι οι κίτρινοι δημιούργησαν τις μεγάλες, κλασικές ευκαιρίες. Απλώς πάτησαν περιοχή και προβλημάτισαν όσο μπορούσαν την αντίπαλη άμυνα.



    Ο Δικέφαλος από την πλευρά του δεν μπορούσε να βρει χώρους. Τι και αν ο Μάκης Χάβος έκανε πολλές εσωτερικές αλλαγές στη διάταξή του; Οι μέσοι αδυνατούσαν να τροφοδοτήσουν σωστά τους Σαλπιγγίδη και Μουσλίμοβιτς ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι ο τελευταίος πήρε πολλές την πρωτοβουλία να βγει στη μεσαία γραμμή για να πάρει μπάλα. Το σουτ του Βιεϊρίνια (εύκολα λεία για τον Σηφάκη) ήταν ότι καλύτερο δημιούργησε ο ΠΑΟΚ στα 45 πρώτα λεπτά του ντέρμπι.


    Κατά τη διάρκεια της επανάληψης ο Αρης πίεσε πιο ψηλά, είχε συντριπτικά υπέρ του την κατοχή της μπάλας αλλά δεν κατόρθωσε να δημιουργήσει κλασικές φάσεις. Η παρουσία του Καστίγιο (επανήλθε και επίσημα στο ελληνικό πρωτάθλημα) έκανε τους κίτρινους πιο κινητικούς, χωρίς όμως να προβληματιστεί ιδιαίτερα η άμυνα του ΠΑΟΚ. Τα σουτ από το ύψος της περιοχής δεν απείλησαν ποτέ άμεσα τον Χαλκιά.


    Ο Δικέφαλος έδειχνε να βολεύεται με την ισοπαλία και παρά το γεγονός ότι ο Χάβος φρέσκαρε και τη μεσαία γραμμή (Κουτσιανικούλης) και την επίθεση (Αθανασιάδης, Φιλομένο), η ομάδα του ουδέποτε πάτησε με αξιώσεις την περιοχή. Δεν είχε ούτε τις ιδέες, ούτε και την ταχύτητα για να το κάνει. Παρόλα αυτά έφυγε από το Βικελίδης με τον πολύτιμο πόντο.



    ΜVP


    Πριν το παιχνίδι, ο Πάμπλο Κοντρέρας πληροφορήθηκε την είδηση του θανάτου του πατέρα του. Το θλιβερό αυτό γεγονός όμως δεν εμπόδισε τον Χιλιανό στόπερ να αριστεύσει στα καθήκοντά του κατά τη διάρκεια του ματς. Πραγματικά εξαιρετικός.


    Κλειδί Αγώνα


    Στο σύγχρονο ποδόσφαιρο η κατοχή της μπάλας δεν σου εξασφαλίζει τη νίκη. Πρόκειται για μάθημα που πήραν οι παίκτες του Αρη οι οποίοι, αν και κυρίαρχοι, στο δεύτερο 45λεπτο, δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά.



    Αδύναμος Κρίκος


    Ως συνέχεια του προηγούμενου σχεδόν όλοι οι ποδοσφαιριστές του Αρη που κλήθηκαν να βρουν δίχτυα απογοήτευσαν. Ο Τσέζαρεκ, όσο έπαιξε, ήταν εκτός αγώνα, ο Κόκε ανούσιος και αργός και ο Χαβίτο άσφαιρος.





    TO LIVE TOY ΑΓΩΝΑ:
    Ο Αλέξης Σπυρόπουλος σχολιάζει: Για κάτι που στοχημάτιζα ήταν ότι ο Βανγκέλι θα παίξει δεξιά αντί του Νέτο λόγω Βιεϊρίνια. Λογικό. Ο Αλβανός είναι πιο αμυντικός και πιο δυνατός από τον Βραζιλιάνο. Από κει και πέρα ο Αρης παίζει με τρίτο χαφ στον άξονα και μένει να δούμε ποιος θα δίνει βοήθειες στον Μίτσελ στα αριστερά, αφού ο Καστίγιο δεν είναι στο αρχικό σχήμα. Ο ΠΑΟΚ καμία έκπληξη. Τίποτε άξιο σχολιασμού. Η αναμενόμενη ενδεκάδα και το επίσης αναμενόμενο σχήμα.



    Μικρή καθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα λόγω μίας εστίας φωτιάς που άναψε πίσω από την εστία του Σηφάκη. Στις 19:38 το παιχνίδι αρχίζει.

    13ο λεπτό: Πολύ δυνατό σουτ του Φατί εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ. Δείτε εδώ τη φάση.

    19ο λεπτό: Σέντρα του Βανγκέλι, ο Τόχα κοντρολάρει στη μικρή περιοχή αλλά ο Χαλκιάς διώχνει πριν ο Κολομβιανός προλάβει να πλασάρει. Δείτε εδώ τη φάση.


    Ο Αλέξης Σπυρόπουλος σχολιάζει: Στο πρώτο δεκάλεπτο είδαμε την αναμενόμενη και πατροπαράδοτη τραχύτητα σε αυτού του είδους τα ματς. Το ερώτημα σχετικά με την αριστερή πλευρά του Αρη και τις βοήθειες στον Μίτσελ απαντήθηκε, αφού ο Τόχα είναι αυτός που παίζει αριστερό χαφ, αλλά με έναν τρόπο που χρησιμοποιούσε ο Κούπερ τον Μενδρινό. Η καινοτομία στον ΠΑΟΚ είναι ότι το σύστημα είναι 4-3-3 με τρεις χαφ στην ίδια ευθεία. Δεξιά ο Τσουκαλάς, στη μέση ο Ιβιτς και αριστερά ο Γκαρσία. Πιθανολογώ ότι ο Τσουκαλάς θα δίνει βοήθειες στον Σαλπιγγίδη για να μπαίνει πιο μέσα ο διεθνής επιθετικός. Αναμενόμενη η προσοχή του Αρη στον Βιεϊρίνια, όχι μόνο με τον Βανγκέλι, αλλά και με την προσήλωση και την προθυμία του Χαβίτο στις επιστροφές και τις επιπλέον βοήθειες του Φατί. Μέχρι στιγμής κυρίαρχη φιγούρα στον άξονα ο Φατί, ο πιο box to box παίκτης.

    31ο λεπτό: Σουτ του Βιεϊρίνια από τον άξονα εκτός περιοχής, μπλοκάρει εύκολα ο Σηφάκης.

    37ο λεπτό: Σέντρα του Μίσελ, κεφαλιά-πάσα του Χαβίτο, σουτ του Κόκε στην κίνηση μέσα από την περιοχή, βάζει σωτήρια προβολή ο Κοντρέρας. Δείτε εδώ τη φάση.

    43ο λεπτό: Φάουλ με φάλτσο από τον Γκαρσία, η μπάλα περνάει από όλους και γκελάρει μπροστά στον Σηφάκη που διώχνει σε κόρνερ.


    Ο Αλέξης Σπυρόπουλος σχολιάζει: Μετά το 20' είδαμε την ιδέα του Χάβου να φέρει πιο κοντά τον Σαλπιγγίδη με τον Μουσλίμοβιτς μετατρέποντας το σύστημα σε 4-4-2. Στην ίδια ευθεία (από δεξιά προς τα αριστερά) οι Τσουκαλάς, Ιβιτς, Γκαρσία και Βιεϊρίνια. Αυτό έγινε για να έχει ο ΠΑΟΚ καλύτερη ισορροπία, αφού ο Ιβιτς και ο Γκαρσία έχουν τη δυνατότητα να διανέμουν σωστά το παιχνίδι. Ωστόσο είναι δύσκολο να βρεθεί άλλος εκτός από τον Βιεϊρίνια για να περάσει τη μπάλα μπροστά. Ο ΠΑΟΚ δεν έχει γρήγορο transition. Επίσης, είδαμε και την ιδέα του Χάβου να περάσει τον Βιεϊρίνια δεξιά για να βρίσκει περισσότερους χώρους, αφού όπως είπαμε ο Αρης είχε τρεις παίκτες πάνω του. Ο Αρης βγάζει μια πιο έντονη επιθυμία νίκης, είναι αυτό που λέμε λαϊκά: θέλει πιο πολύ το παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ απορροφά αυτή την επιθυμία του Αρη και λογικά περιμένει στο δεύτερο μέρος να φθίνει για να χτυπήσει. Σίγουρα ο ΠΑΟΚ είναι ευχαριστημένος που μπορεί να κοντρολάρει τη διάθεση των γηπεδούχων.

    49ο λεπτό: Ο Χαβίτο μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει με το αριστερό. Η μπάλα παίρνει κατεύθυνση για τα δίχτυα αλλά βρίσκει το κεφάλι του Τσιρίλο και φεύγει κόρνερ.Δείτε εδώ τη φάση.

    53ο λεπτό: Από κόρνερ του Μίσελ, η μπάλα φτάνει στον Φατί που στοπάρει και σουτάρει άουτ από κοντά.

    58ο λεπτό: Σουτ του Βανγκέλι από το ύψος της περιοχής, η μπάλα από τα δοκάρια του Χαλκιά



    Ο Αλέξης Σπυρόπουλος σχολιάζει: Η πολύ βαρύτητα και η σημασία των τοποθετήσεων και των μαρκαρισμάτων έχει καταπνίξει τη δράση και το θέαμα. Ο Αρης είναι πιο ταχυκίνητη ομάδα και το ψάχνει με την προσωπική ενέργεια σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που περιορίζεται σε μια οργάνωση. Αξιοθαύμαστη η συγκέντρωση του Κοντρέρας ώρες αφότου έμαθε τον θάνατο του πατέρα του. Ο ΠΑΟΚ, όμως, έχει καταφανή αδυναμία να σταθεί όταν πρέπει να παίξει γρήγορα.

    62ο λεπτό: Απευθείας κόρνερ (!) του Γκαρσία, με μεγάλη δυσκολία διώχνει ο Σηφάκης.
    Ο Αλέξης Σπυρόπουλος σχολιάζει: Η ανωτερότητα του Αρη γίνεται όλο και πιο σαφής όσο περνάει ο χρόνος, αλλά το γκολ παραμένει ταμπού για την ομάδα με την χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος. Ο ΠΑΟΚ από παθητικός έως υπερβολικά παθητικός. Είναι μια κακή πρόβα του 0-0 που χρειάζεται την Τετάρτη. Σημάδια ανησυχίας για τον Αρη τα στημένα του Πάμπλο Γκαρσία. Κατά τη γνώμη μου, μάλλον βοήθεια στον ΠΑΟΚ έδωσε η είσοδος του Καστίγιο στο ματς. Ο Κόκε έπαιζε περιφερειακός κυνηγός και έμπαινε όλο και περισσότερο στο παιχνίδι, ενώ τώρα παίζει κορυφή και διευκολύνει τον ΠΑΟΚ.

    84ο λεπτό: Διαγώνιο σουτ του Χαβίτο, μπλοκάρει με υπερένταση ο Χαλκιάς.

    90ο λεπτό: Σουτ του Καστίγιο υπό πολύ καλές προϋποθέσεις έξω από την περιοχή, ελάχιστα άουτ η μπάλα. Δείτε εδώ τη φάση.



    Ο Αλέξης Σπυρόπουλος σχολιάζει: Στο τελευταίο στάδιο ο ΠΑΟΚ θεωρητικά και μόνο με τον Αθανασιάδη προσπάθησε να κλέψει το ματς. Ηταν ένα σενάριο που δεν άξιζε. Δεν έβγαλε επιθετική προσωπικότητα. Με ένα από τα χειρότερά του παιχνίδι έφερε ένα άνετο 0-0, το οποίο είναι ένα πολυπαιγμένο έργο στα ντέρμπι των δύο ομάδων. Μία συνολική υπεροχή του Αρη δίχως αντίκρισμα και μία αντίπαλη εστία που όσο κυλάνε τα σερί (τέταρτο συνεχόμενο ματς χωρίς γκολ) γίνεται όλο και πιο ταμπού. Μεγάλη η απώλεια του Χαβίτο για τη συνέχεια και πλέον προσευχές να τους βγει ο Μπομπαντίγια για να μπορέσουν να διεκδικήσουν την 5η θέση. Ουσιαστικά φάνηκε ότι η ενέργεια του ΠΑΟΚ απορροφήθηκε από το ματς Κυπέλλου της Τετάρτης. Πέρυσι για τον ΠΑΟΚ η επίσκεψη στο Χαριλάου ήταν ένας τίτλος, φέτος τίποτα. Πέρυσι για τον Αρη ήταν να στερήσει τον τίτλο από τον ΠΑΟΚ, φέτος να κυνηγάει την Καβάλα.



    Διαιτητής: Κωνσταντινέας
    Βοηθοί: Μπαλτάς, Αλεξέας


    Συνθέσεις

    Άρης:

    Μιχάλης Σηφάκης, Κρίστι Βανγκέλι, Ρονάλντο Γκιάρο, Περέιρα Μίτσελ, Ρικάρντο Φατί, Αλβάρο Πορτίγια (79' Κώστας Μενδρινός), Χουάν Κάρλος Τόχα, Νίκος Λαζαρίδης, Ντάνιελ Τσέζαρεκ (62' Νέρι Καστίγιο), Σέρχιο Κόκε, Φρανσίσκο Χαβίτο
    Π.Α.Ο.Κ.:

    Κώστας Χαλκιάς, Μπρούνο Τσιρίλο, Μίροσλαβ Σνάουτσνερ, Μασιέλ Λίνο, Πάμπλο Κοντρέρας, Πάμπλο Γκαρσία, Βλάνταν Ιβιτς (68' Βασίλης Κουτσιανικούλης), Σταύρος Τσουκαλάς, Δημήτρης Σαλπιγγίδης (85' Λούσιο Φιλομένο), Ζλάταν Μουσλίμοβιτς (77' Στέφανος Αθανασιάδης), Αντελίνο Βιεϊρίνια


    • Το film του αγώνα
    • 4'Κίτρινη κάρτα ο Μίτσελ
    • 36'Κίτρινη κάρτα ο Τσιρίλο
    • 37'Κίτρινη κάρτα ο Χαλκιάς
    • 62'Αντικαταστάθηκε ο Τσέζαρεκ
    • 62'Πέρασε στον αγώνα ο Καστίγιο
    • 68'Αντικαταστάθηκε ο Ιβιτς
    • 68'Πέρασε στον αγώνα ο Κουτσιανικούλης
    • 77'Αντικαταστάθηκε ο Μουσλίμοβιτς
    • 77'Πέρασε στον αγώνα ο Αθανασιάδης
    • 79'Αντικαταστάθηκε ο Πορτίγια
    • 79'Πέρασε στον αγώνα ο Μενδρινός
    • 85'Αντικαταστάθηκε ο Σαλπιγγίδης
    • 85'Πέρασε στον αγώνα ο Φιλομένο
    • 92'Κίτρινη κάρτα ο Τσουκαλάς

    Νίκος Γιαννόπουλος


    πηγη

  7. #7
    Υπάρχει ζωή στον Άρη
    [IMG]http://img820.**************/img820/3553/600keim.jpg[/IMG]
    Ο Άρης πέτυχε μεγάλη νίκη στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ με σκορ 1-2, και έμεινε «ζωντανός» στη διεκδίκηση της συμμετοχής στα play-off. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ο Ντάρσι Νέτο, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα, ενώ ο Ισμαέλ Μπλάνκο είχε ισοφαρίσει για την Ένωση.

    Διοργάνωση: Superleague

    Αγωνιστική: 21η

    Αγώνας: ΑΕΚ-Άρης

    Γήπεδο: ΟΑΚΑ

    H εικόνα του αγώνα:

    Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, θέλοντας να ασκήσουν πίεση από το ξεκίνημα. Ο Μάκος αποτελούσε το μοναδικό καθαρό «κόφτη», με τους Γκερέιρο και Μίτσελ να κινούνται μπροστά του. Οι Μπερνς και Σκόκο βρίσκονταν στις πτέρυγες, με τον Μπλάνκο στην κορυφή της επίθεσης. Οι παίκτες της ΑΕΚ είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν κατάφερναν να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Σηφάκη, καθώς η αμυντική λειτουργία των παικτών του Άρη ήταν αποτελεσματική.

    Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με τους Φατί και Πορτίγια ως ανασταλτικούς μέσους, και τον Τόχα σε επιτελικό ρόλο. Οι Νέτο και Σακάτα αγωνίζονταν στα άκρα, με τον Κόκε προωθημένο. Οι παίκτες του Γιάννη Μιχαλήτσου παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα αφοσιωμένοι στα ανασταλτικά τους καθήκοντα. Οι Νέτο και Σακάτα γύριζαν αρκετά πίσω για να βοηθήσουν τα μπακ της πλευράς τους, με τον Τόχα να γίνεται τρίτος «κόφτης», αποτρέποντας την τροφοδότηση του Μπλάνκο με κάθετες πάσες.

    Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί από τα άκρα, με ατομικές ενέργειες των Σκόκο και Μπερνς, με τους Βανγκέλι και Μίσελ να κρατούν σωστά τις θέσεις τους, ενώ οι Ρονάλντο και Λαζαρίδης είχαν σωστές τοποθετήσεις, «καθαρίζοντας» τις σέντρες που επιχειρούσαν οι παίκτες της ΑΕΚ.

    Ο Άρης είχε καλή αμυντική λειτουργία, αλλά ήταν ακίνδυνος επιθετικά, καθώς ο Σέρχιο Κόκε δεν είχε στηρίγματα. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο ευτύχησαν να σκοράρουν στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία που δημιούργησαν, καθώς βγήκαν οργανωμένα μπροστά, ανεβάζοντας παίκτες στην επίθεση. Ο Κόκε με την κίνηση που έκανε «τράβηξε» τα στόπερ της ΑΕΚ εκτός περιοχής, όπου μπήκε ο Νέτο κινούμενος σαν κρυφός φορ, και αξιοποίησε την εξαιρετική πάσα του Μίσελ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

    Μετά την επίτευξη του γκολ οι φιλοξενούμενοι έδωσαν και πάλι μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ξεκινώντας την αμυντική τους πίεση στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Οι παίκτες της ΑΕΚ προσπαθούσαν να «χτίσουν» τις επιθέσεις τους από την άμυνα, με τους Μανωλά και Ματέος να ρισκάρουν ανεβάζοντας τη μπάλα, και τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για το «κλέψιμο» που θα τους έβγαζε γρήγορα στην επίθεση.

    Με την έναρξη της επανάληψης ο Μανόλο Χιμένεθ προσπάθησε να βελτιώσει την επιθετική λειτουργία της ομάδας του, περνώντας τους Ντιόπ και Μπάχα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Σκόκο βρήκε περισσότερη «ελευθερία» στο γήπεδο, και σε μία από τις ελάχιστες φορές που βγήκε κερδισμένος σε μονομαχία με τον Βανγκέλι, έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, και ο Μπλάνκο με όμορφο πλασέ στην κίνηση έφερε το ματς στα ίσα. Η Ένωση προσπάθησε να πιέσει και για δεύτερο γκολ, δυσκολευόταν ωστόσο να δημιουργήσει ευκαιρίες, με τον Μπάχα να είναι δραστήριος, απειλώντας το Σηφάκη.

    Ο Γιάννης Μιχαλήτσος «φρέσκαρε» την ομάδα του, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να δίνουν μεγάλη έμφαση στην ανασταλτική τους λειτουργία, και να κατορθώνουν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα, στη δεύτερη φορά που μπήκαν με αξιώσεις στην περιοχή του Αραμπατζή. Ο Φατί κέρδισε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή και τροφοδότησε το Νέτο, ο οποίος με εξαιρετική ατομική προσπάθεια απέφυγε το Ματέος και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

    Οι παίκτες του «Δικέφαλου» άσκησαν πίεση αναζητώντας την ισοφάριση, αλλά δεν έδειχναν ικανοί να απειλήσουν, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία, ενώ ο Σηφάκης επενέβη σωτήρια στις λίγες φορές που χρειάστηκε, κρατώντας τη πολύτιμη νίκη για την ομάδα του.

    Η εξέλιξη της αναμέτρησης

    Matchpoint: Ο Μιχάλης Σηφάκης στο 88’ απέκρουσε με υπερένταση το σουτ του Ντιόπ, καθώς η μπάλα «έσκασε» μπροστά του, δυσκολεύοντας την αντίδραση του.

    Actionman: Ο Ντάρσι Νέτο πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του, και κερδίζει δικαιωματικά τον τίτλο του κορυφαίου.

    Distraction: Η εικόνα της ΑΕΚ, η οποία δεν κατάφερε να διασπάσει την καλά οργανωμένη ανασταλτική λειτουργία του Άρη.

    ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

    Συνθέσεις:

    ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ):Αραμπατζής, Μανωλάς, Ματέος, Γκερεϊρο (46'Μπάχα), Μίτσελ (46'Ντιόπ), Νταντόμο, Μάκος (72'Γκέντσογλου), Αργυρίου, Μπλάνκο, Μπερνς, Σκόκο.

    Άρης (Γιάννης Μιχαλήτσος):Σηφάκης, Νέτο, Γκιάρο, Τόχα, Κόκε (80'Τσέζαρεκ), Φατί, Μίσελ, Πορτίγια (61'Πρίττας), Λαζαρίδης, Βανγκέλι, Σακάτα (61'Καστίγιο).

    Σκόρερ: 51’Μπλάνκο-29’, 74’ Νέτο

    Κίτρινες: Ματέος, Γκέντσογλου, Σκόκο-Σακάτα, Τόχα, Φατί

    Κόκκινες: Ματέος

    Δοκάρια: -







    sportaction

  8. #8

    Sold out τα εισιτήρια για τη Μάντσεστερ Σίτι!

    Μια μεγάλη γιορτή θα στηθεί το βράδυ της Τρίτης στο «Κλεάνθης Βικελίδης», καθώς έξι μέρες πριν από τη σέντρα η ΠΑΕ ανακοίνωσε πως τα εισιτήρια εξαντλήθηκαν!






    Αναλυτικά, η ανακοίνωση των «κιτρίνων» αναφέρει:

    «Η ΠΑΕ Άρης ανακοινώνει ότι εξαντλήθηκαν τα εισιτήρια για τον επερχόμενο ευρωπαϊκό αγώνα με αντίπαλο την Manchester City. Ευχαριστεί τον κόσμο του Άρη για την άμεση ανταπόκριση και την υλοποίηση ενός ακόμη sold out και αναμένει την δυναμική συμπαράσταση του τόσο στο ευρωπαϊκό παιχνίδι, όσο και σε αυτό που προηγείται το Σάββατο (12/2, 19:30) με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Για το συγκεκριμένο παιχνίδι συνεχίζεται η διάθεση των εισιτηρίων από το ARIS MOBILE της Πέμπτη (10/2) και την Παρασκευή (11/2) ως τις 2100».

    Γίνεται εύκολα κατανοητό πως ο Άρης χρειάζεται αντίστοιχη συμπαράσταση και στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, αλλά παράλληλα, εμφανής είναι και η ενίσχυση των ταμείων της ΠΑΕ από αυτές τις πωλήσεις.

    Γιάννης Νάτου


    πηγη

  9. #9

    Αρης-Ηρακλής 0-1 (video)

    Ο Ηρακλής νίκησε μετά από 6 χρόνια στο "Κλεάνθης Βικελίδης" (1-0) με τον Γιάκομπ στο 88' και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα σε αντίθεση με τον Αρη που βρίσκεται κοντά στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Eνταση μετά το τέλος του ματς (videos).





    Η εικόνα του αγώνα

    O Aρης έπαιξε από την αρχή σαν τη γάτα με τον ποντίκι το φοβισμένο Ηρακλή και μόλις στο 2' έχασε σπουδαία ευκαιρία με σουτ στο δοκάρι του Κόκε. Οι κίτρινοι μπήκαν με ορμή στο παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκαν αρχικά τον οίστρο του Ισπανού επιθετικού αλλά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το ρυθμό στο ίδιο υψηλό τέμπο. Ο Ηρακλής,που παρατάχθηκε με άμυνα ανάγκης, δεν έκανε τίποτα περισσότερο από το στοιχειώδες. Κρατούσε όσο μπορούσε την μπάλα, έκανε φάουλ για να μην δίνει ευκαιρίες κόντρα επίθεσης αλλά για δημιουργία ούτε λόγος. Ο Αρης είχε την μπαγκέτα (και τις μικροευκαιρίες) αλλά όχι και την ουσία.



    Παρά τις αλλαγές του Μιχαλήτσου, που είχαν σαν στόχο την τόνωση της επίθεσης, οι κίτρινοι δεν έπαψαν να είναι φλύαροι και αργοί στην ανάπτυξή τους. Την ίδια ο Ηρακλής περίμενε υπομονετικά κερδίζοντας χρόνο και φθείροντας την ψυχολογία του αντιπάλου. Οπως συνήθως συμβαίνει σ' αυτές τις περιπτώσεις, η ομάδα που περιορίζεται στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα σε παθητικό ρόλο και δεν το πληρώνει, παίρνει ολοκληρωτικά την παρτίδα.



    Ενδιαφέρουν...



    Ο Μανώλης Παπαστεριανός συμπλήρωσε 100 συμμετοχές σ' όλες τις διοργανώσεις με τη φανέλα του Ηρακλή.



    Ο Αρης έχει να νικήσει στο "Κλεάνθης Βικελίδης" από τις 4 Ιανουαρίου του 2011 όταν επιβλήθηκε 1-0 της Καβάλας.

    Ο Ηρακλής συμπλήρωσε έξι ματς αήττητος.




    Ο Παράσχος έριξε στη μάχη τον δεινό σκόρερ Γιάκομπ και αφού είδε τον Σολτάνι και τον Ζεκρά να χάνουν μοναδική ευκαιρία στο 82', ο Ρουμάνος φορ τον δικαίωσε. Μία ευκαιρία (88') αποδείχθηκε αρκετή για το φορ του Ηρακλή να κάνει τη ζημιά και να χαρίσει στην ομάδα του ένα σημαντικότατο τρίποντο. Ο Αρης, από την πλευρά του, μπαίνει σε περιπέτειες.



    MVP

    Εξι λεπτά. Τόσο χρειάστηκε ο Βίκτορας Γιάκομπ για να ματώσει τα δίχτυα του Αρη. Ο Ρουμάνος πήρε την κάθετη μπαλιά του Ζερκά και με ωραία κίνηση έγραψε το 0-1. Δεν πρόλαβε να κάνει κάτι άλλο στο ματς αλλά αυτό έφτανε και περίσσευε.


    Κλειδί αγώνα

    Ο Αρης σπατάλησε τον περισσότερο χρόνο του αγώνα κυκλοφορώντας την μπάλα άσκοπα έξω από την περιοχή του Ηρακλή. Ο Γηραιός δεν κινδύνευσε άμεσα και χτύπησε την κατάλληλη στιγμή.



    Αδύναμος Κρίκος

    Toύτη τη φορά ο Νέτο έμεινε μακριά από τον καλό εαυτό του. Μόνο ένα καλό σουτ κατεγράφη στο ενεργητικό του Βραζιλιάνου.







    Το live του αγώνα







    2o λεπτό: Βολίδα του Κόκε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ελευθερόπουλου.

    4ο λεπτό: Εξαιρετική λόμπα του Κόκε μέσα από την περιοχή, η μπάλα μόλις άουτ.

    39ο λεπτό: Ωραία προσπάθεια και σουτ του Μπομπαντίγια από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα άουτ.

    43ο λεπτό: Από λαθεμένη απόκρουση του Χοσέμι, ο Ντανίλο βρίσκει την ευκαιρία για σουτ. Το δοκιμάζει αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.

    47ο λεπτό: Ωραίο σουτ του Μπομπαντίγια έξω από την περιοχή, επεμβαίνει αποτελεσματικά ο Ελευθερόπουλος.

    57ο λεπτό: Σουτ του Κόκε από τον άξονα, η μπάλα κοντράρει αλλά δεν ξεγελά τον Ελευθερόπουλο.

    61ο λεπτό: Σέντρα του Μίσελ, πρώτη κεφαλιά του Λαζαρίδη, δεύτερη του Ντανίλο, μπλοκάρει ο Ελευθερόπουλος.

    74ο λεπτό: Πολύ δυνατό σουτ του Νέτο από δεξιά, η μπάλα μόλις άουτ.

    82ο λεπτό: Καταπληκτική διπλή ευκαιρία για τον Ηρακλή. Σουτ του Σολτάνι, επεμβαίνει ο Σηφάκης, νέο σουτ του αμαρκάριστου Ζερκά, διώχνει ξανά ο Κρητικός τερματοφύλακας.

    88ο λεπτό: Γκολ για τον Ηρακλή. Ο Γιάκομπ φεύγει στην πλάτη της άμυνας του Αρη, περνάει και τον Σηφάκη και γράφει το 0-1.

    92ο λεπτό:
    Κεφαλιά του Μπομπαντίγια, η μπάλα μόλις άουτ.


    Διαιτητής: Παππάς
    Βοηθοί: Γκάγκας, Σωτηρόπουλος


    Συνθέσεις

    Άρης:

    Μιχάλης Σηφάκης, Περέιρα Μίτσελ, Κρίστι Βανγκέλι, Νταρσί Νέτο (87' Ντάνιελ Τσέζαρεκ), Ρονάλντο Γκιάρο, Ντανίλο Περέιρα, Νίκος Λαζαρίδης, Θανάσης Πρίττας (53' Χουάν Κάρλος Τόχα), Νέρι Καστίγιο (76' Κώστας Μενδρινός), Σέρχιο Κόκε, Ραούλ Μαρτσέλο Μπομπαντίγια
    Ηρακλής:

    Δημήτρης Ελευθερόπουλος, Γκονζάλεζ Χοσέμι, Γιώργος Κυριαζής, Ρικάρντο Ντάνι, Σάνι Καϊτά (72' Κλέμεντ Μάχοπ), Πέτρος Κανακούδης, Σεμπαστιάν Γκαρσία, Ζοέλ Επαλέ, Μανώλης Παπαστεριανός, Μόνσεφ Ζερκά, Μπογκντάν Μάρα (60' Καρίμ Σολτάνι)


    • Το film του αγώνα
    • 2'Δοκάρι ο Κόκε
    • 17'Κίτρινη κάρτα ο Γκαρσία
    • 19'Κίτρινη κάρτα ο Κανακούδης
    • 29'Κίτρινη κάρτα ο Καστίγιο
    • 41'Κίτρινη κάρτα ο Μάρα
    • 51'Κίτρινη κάρτα ο Γκιάρο
    • 53'Αντικαταστάθηκε ο Πρίττας
    • 53'Πέρασε στον αγώνα ο Τόχα
    • 60'Αντικαταστάθηκε ο Μάρα
    • 60'Πέρασε στον αγώνα ο Σολτάνι
    • 72'Αντικαταστάθηκε ο Καϊτά
    • 72'Πέρασε στον αγώνα ο Μάχοπ
    • 76'Αντικαταστάθηκε ο Καστίγιο
    • 76'Πέρασε στον αγώνα ο Μενδρινός
    • 81'Κίτρινη κάρτα ο Νέτο
    • 82'Κίτρινη κάρτα ο Βανγκέλι
    • 83'Αντικαταστάθηκε ο Επαλέ
    • 83'Αντικαταστάθηκε ο Γιάκομπ
    • 87'Αντικαταστάθηκε ο Νέτο
    • 87'Πέρασε στον αγώνα ο Τσέζαρεκ
    • 88'Σκοράρει ο Γιάκομπ

    Νίκος Γιαννόπουλος


    πηγη

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •