Results 1 to 10 of 10

Thread: Πρόβλημα σήματος-Καλύτερη Κεραία για λήψη Digea

  1. #1

    Πρόβλημα σήματος-Καλύτερη Κεραία για λήψη Digea

    Γειά σας,

    Έχω ένα πρόβλημα με την ποιότητα λήψης της digea. Η τηλεόραση έχει ενσωματωμένο τον αποκωδικοποιητή και είναι ακριβώς ενός έτους. Όμως έχω πάρα πολλά "σπασίματα" στην λήψη.
    Η κεραία η εξωτερική που είχα (χελιδώνα νομίζω τις λένε όπως τις παλιές που βλέπαμε την αναλογική) και ενώ πήγαινε σε ενισχυτή γραμμής δεν βοηθούσε. Από την ταράτσα δεν έχω θέα τον Υμηττό γιατί υπάρχει πολυκατοικία μπροστά και εμποδίζει. Μόνο θέα χωρίς εμπόδια προς Πάρνηθα έχω. Το περίεργο είναι πως μέσω της ίδιας κεραίας το κάτω σπίτι βλέπει κάποια κανάλια που το δικό μου δεν βλέπει καλά και αντιστρόφως. Τώρα έχω βάλει μία εσωτερική κεραία δίπλα στην TV απ' αυτές που έχουν και ενισχυτή ενσωματωμένη αλλά ενώ μπορεί να βλέπω κάποιο κανάλι μια χαρά, ξαφνικά αρχίζει τα σπασίματα και συχνά χάνεται όλο το σήμα. Μετά κουνάω λίγο την κεραία και πιάνει λίγο πάλι.
    Να αλλάξω εξωτερική κεραία και να βάλω άλλου τύπου? Τι είδος κεραία μπορώ να βάλω για να έχω την καλύτερη λήψη? Θέλω άμεσα να λύσω το πρόβλημα.

    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Πρόβλημα σήματος-Καλύτερη Κεραία για λήψη Digea

    νομιζω φιλε μου,οτι προτω θα πρεπει να δεις το πως μπορεις να φερεις την μεγιστη ληψη που μπορει να παρει η κεραια σου.αν εχεις εμποδιο μπροστα,ισως πρεπει να παιξεις λιγο με την κεραια σου και να δεις,μηπως απο καποια αντανακλαση ερθει μεγαλυτερο σημα.βεβαια για να κανεις κατι τετοιο,ισως να χρειαστεις καποιο οργανο,η δεκτη με καλες μπαρες,για να δεις αν και που σου φερνει καλυτερη ληψη η κεραια.
    επισης θα ηθελα να ρωτησω,τον ενισχυτη γραμμης αν τον εχεις διπλα στην tv. αν ναι... δοκιμασε με εναν ενισχυτη ιστου (σετ με το τροφοδοτικο του κατω),ωστε να ελαχιστοποιησεις τις απωλειες απο την κεραια μεχρι κατω.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3
    sakis1234567's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    GREECE
    Posts
    452
    Rep Power
    90

    Απ: Πρόβλημα σήματος-Καλύτερη Κεραία για λήψη Digea

    good morning george

  4. #4

    Απ: Πρόβλημα σήματος-Καλύτερη Κεραία για λήψη Digea

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    νομιζω φιλε μου,οτι προτω θα πρεπει να δεις το πως μπορεις να φερεις την μεγιστη ληψη που μπορει να παρει η κεραια σου.αν εχεις εμποδιο μπροστα,ισως πρεπει να παιξεις λιγο με την κεραια σου και να δεις,μηπως απο καποια αντανακλαση ερθει μεγαλυτερο σημα.βεβαια για να κανεις κατι τετοιο,ισως να χρειαστεις καποιο οργανο,η δεκτη με καλες μπαρες,για να δεις αν και που σου φερνει καλυτερη ληψη η κεραια.
    επισης θα ηθελα να ρωτησω,τον ενισχυτη γραμμης αν τον εχεις διπλα στην tv. αν ναι... δοκιμασε με εναν ενισχυτη ιστου (σετ με το τροφοδοτικο του κατω),ωστε να ελαχιστοποιησεις τις απωλειες απο την κεραια μεχρι κατω.

    Ευχαριστώ, και Καλή Χρονιά!

    Έχω ήδη παίξει με την κεραία ώστε να είναι σε σημείο που πιάνει όσο το δυνατόν καλύτερα. Είναι όντως μια πολυκατοικία μπροστά και δεν βλέπω Υμηττό. Ο ενισχυτής ενώ τον έχω πολλά χρόνια δούλευε μια χαρά στα αναλογικά. Έχει 2 εξόδους και δίνω στο σπίτι μου και στο από κάτω διαμέρισμα γι' αυτό δεν θέλω να χρησιμοποιήσω ενισχυτή ιστού. Επειδή αυτά τα κανάλια τα βλέπει περισσότερο η μάνα μου και ταλαιπωρείται προσπαθώ να τα φτιάξω όσο το δυνατόν περισσότερο.
    Επίσης απ' ότι έμαθα από γειτόνους, πολλοί έχουν παρόμοιο πρόβλημα. Εκεί που παίζει ένα κανάλι σωστά αρχίζουν τα σπασίματα και πολλές φορές χάνεται τελείως η εικόνα και μετά επανέρχεται.
    Από τότε που ήρθε η digea δεν ξαναείδαμε επίγεια τηλεόραση σωστά! Επίσης τα αναλογικά σήματα της κρατικής από Πάρνηθα από τότε έπεσε πάρα πολύ η ποιότητά τους.
    Δεν θέλω να αγοράσω καινούργια κεραία και μετά να παίζει όπως η τωρινή.

  5. #5

    Serafeim Karakostas's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Άρτα
    Posts
    531
    Rep Power
    2626

    Απ: Πρόβλημα σήματος-Καλύτερη Κεραία για λήψη Digea

    Αφού έχεις εμπόδιο, θα δοκίμαζα με κεραία τύπου "πλέγμα". Ειδικά αν η υπάρχουσα είναι παλιά.

  6. #6

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Πρόβλημα σήματος-Καλύτερη Κεραία για λήψη Digea

    Quote Originally Posted by Greckos View Post
    Ευχαριστώ, και Καλή Χρονιά!

    Ο ενισχυτής ενώ τον έχω πολλά χρόνια δούλευε μια χαρά στα αναλογικά. Έχει 2 εξόδους και δίνω στο σπίτι μου και στο από κάτω διαμέρισμα γι' αυτό δεν θέλω να χρησιμοποιήσω ενισχυτή ιστού.

    αν υπαρχει γενικοτερο θεμα στην περιοχη,τοτε ισως φταει και κατι αλλο.
    τωρα για τον ενισχυτη ιστου,βαζεις τον ενισχυτη πανω στην κεραια και το τροφοδοτικο κατω στην tv. και εκεινο συνηθως 2 εξοδους εχει,οποτε μπορεις να συνδεσεις κανονικα τις 2 γραμμες που εχεις. το ψηφιακο σημα,ειναι καπως πιο ιδιοτροπο και εχει τα ορια του στο σημα,απο "χ" μεχρι "ψ" ! κατω απο "χ" δεν παιζει και πανω απο "ψ" τρελενεται λογο υπερενισχυσης και ισως αυτος να ειναι ενας λογος,που ο γραμμης κανει κακο αντι για καλο.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  7. #7

    Απ: Πρόβλημα σήματος-Καλύτερη Κεραία για λήψη Digea

    Quote Originally Posted by Serafeim Karakostas View Post
    Αφού έχεις εμπόδιο, θα δοκίμαζα με κεραία τύπου "πλέγμα". Ειδικά αν η υπάρχουσα είναι παλιά.
    Οι πλέγμα δεν ήξερα οτι βοηθούν στην περίπτωση που υπάρχει εμπόδιο.

  8. #8

    Απ: Πρόβλημα σήματος-Καλύτερη Κεραία για λήψη Digea

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    αν υπαρχει γενικοτερο θεμα στην περιοχη,τοτε ισως φταει και κατι αλλο.
    τωρα για τον ενισχυτη ιστου,βαζεις τον ενισχυτη πανω στην κεραια και το τροφοδοτικο κατω στην tv. και εκεινο συνηθως 2 εξοδους εχει,οποτε μπορεις να συνδεσεις κανονικα τις 2 γραμμες που εχεις. το ψηφιακο σημα,ειναι καπως πιο ιδιοτροπο και εχει τα ορια του στο σημα,απο "χ" μεχρι "ψ" ! κατω απο "χ" δεν παιζει και πανω απο "ψ" τρελενεται λογο υπερενισχυσης και ισως αυτος να ειναι ενας λογος,που ο γραμμης κανει κακο αντι για καλο.
    Στο νησί βάζω ενισχυτή ιστού αλλά κάθε 2 χρόνια περίπου χαλάνε και δεν παίζει τίποτα. Ειδικά το πάνω κομμάτι διαλύεται από τον καιρό. Τους έχω βαρεθεί. Βέβαια για να το λες κάτι ξέρεις. Θα το παλέψω όμως.

  9. #9

    Serafeim Karakostas's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Άρτα
    Posts
    531
    Rep Power
    2626

    Απ: Πρόβλημα σήματος-Καλύτερη Κεραία για λήψη Digea

    Quote Originally Posted by Greckos View Post
    Οι πλέγμα δεν ήξερα οτι βοηθούν στην περίπτωση που υπάρχει εμπόδιο.
    Δεν είναι κατευθυντικές και σε τέτοιες περιπτώσεις "μαζεύουν" πιο πολύ σήμα (ακόμα και από την αντίθετη πλευρά από εκείνη που είναι στραμμένες).

  10. #10

    Απ: Πρόβλημα σήματος-Καλύτερη Κεραία για λήψη Digea

    Άρα το τύπου πλέγμα θα ήταν η καλύτερη επιλογή. Βλέπω γύρω στα σπίτια και πλέγματος, και κάτι με κίτρινο που έχουν 3 στην ευθεία και πίσω πλέγμα, όπως και τις "κλασσικές".

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. DIGEA - Προγραμματισμένες εργασίες
    By enigma1969 in forum Επίγεια & Ψηφιακή & IPTV
    Replies: 0
    Last Post: 27-09-16, 20:06
  2. Digea
    By grekos in forum Δορυφορικές λήψεις
    Replies: 11
    Last Post: 17-01-14, 00:35
  3. σημα στα Digea
    By nikolis123 in forum Γενικές Συζητήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 03-12-13, 01:24
  4. Digea 3.1E
    By john_dillinger in forum Δορυφορικές λήψεις
    Replies: 33
    Last Post: 27-05-13, 22:02
  5. Digea φθάνει στην Πόλη της Ρόδου
    By devilcosta in forum Επίγεια & Ψηφιακή & IPTV
    Replies: 0
    Last Post: 15-01-11, 00:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •