Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 21 to 30 of 62

Thread: Προβλήματα λήψης στον Hotbird

  1. #21

    nikolis123's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    καταγωγη καρδιτσα
    Age
    63
    Posts
    1,485
    Rep Power
    1578

    Απ: Προβλήματα λήψης στον Hotbird

    ke giati den dokimazis me ton dreambox na ton valis stin wave na dis ti ginete

  2. #22

    Απ: Προβλήματα λήψης στον Hotbird

    Quote Originally Posted by nikolis123 View Post
    ke giati den dokimazis me ton dreambox na ton valis stin wave na dis ti ginete
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Έχω κάνει τη μισή δουλειά, δηλ. έχω κουμπώσει τον TECHNOMATE στο κινητό πιάτο και δούλεψε και δεν έχω κάνει το αντίστροφο. Σ' ευχαριστώ που με ξύπνησες. Θα το κάνω asap.

  3. #23

    Απ: Προβλήματα λήψης στον Hotbird

    Καλημέρα σε όλους, καλή Σαρακοστή και συγγνώμη για την εξαφάνισή μου. Δυστυχώς το προηγούμενο Σαββατοκύριακο δεν κατάφερα να ασχοληθώ με το πρόβλημα και το έκανα προχθές. Λοιπόν πρώτα απ' όλα άλλαξα καλώδιο από το lnb (Inverto Black Premium single 40 mm)στο diseqc (CENTAURI 16/1), χωρίς επιτυχία. Στη συνέχεια δοκίμασα σύνδεση μία-μία σε όλες τις ελεύθερες θέσεις του diseqc και πάλι ανεπιτυχώς. Οι απόπειρες ρύθμισης του skew στο lnb δεν κατέληξαν πουθενά. Στο τέλος παρέκαμψα το diseqc και συνέδεσα το lnb κατ' ευθείαν στο δέκτη (TECHNOMATE) με εξωτερικό καλώδιο και επιτέλους είδα το φως που δεν έβλεπα. Κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει, έχει κάποιος; Ευχαριστώ.

  4. #24

    Απ: Προβλήματα λήψης στον Hotbird

    Εγώ αντιθέτως έβαλα ενισχυτή ανάμεσα στο moter και τον δέκτη και έβγαλα σήμα στα prima fila και σπασμένο στο supertennis. Το περίεργο είναι ότι το agr είναι στο 65% σταθερό και το snr μηδέν (αν τα λέω καλά γιατί δεν είμαι μπροστά να τα δω), μόνο όμως για το supertennis στην 11480.

  5. #25

    Απ: Προβλήματα λήψης στον Hotbird

    Quote Originally Posted by peri View Post
    Εγώ αντιθέτως έβαλα ενισχυτή ανάμεσα στο moter και τον δέκτη και έβγαλα σήμα στα prima fila και σπασμένο στο supertennis. Το περίεργο είναι ότι το agr είναι στο 65% σταθερό και το snr μηδέν (αν τα λέω καλά γιατί δεν είμαι μπροστά να τα δω), μόνο όμως για το supertennis στην 11480.
    Το SUPERTENNIS δεν είναι στην 12475 Η 29900;

  6. #26

    Απ: Προβλήματα λήψης στον Hotbird

    ναι...ναι. Έχεις δίκιο. Απλά είμαι δουλειά και δεν μπορώ να ελέγξω. Σόρυ για το λάθος.

  7. #27

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: Προβλήματα λήψης στον Hotbird

    επειδη προκυψατε 2 με το ιδιο θεμα και καπου στο ενδιαμεσο μπερδευτηκα...


    Quote Originally Posted by peri View Post
    Τσάκισμα στο καλώδιο δεν έχω. Έχω βάλει καλώδιο παραθύρου. Αλλά το περίεργο είναι πως ενώ όλες οι άλλες συχνότητες δουλεύουν καλά, αυτές έχουν χάσει σήμα. Αν ήταν το καλώδιο, θα έπρεπε να είναι γενικό το πρόβλημα για όλες τις συχνότητες.
    αυτο δεν ισχυει,μπορει να εχει δημιουργηθει καποιος βρογχος στο καλωδιο,ο οποιος να επηρεαζει μονο καποιες συχνοτητες.
    να ρωτησω ομως,το "καλωδιο παραθυρου" το ειχες και νωριτερα στην εγκατασταση,η τωρα το εβαλες? και επισης,αν δοκιμασες να βαλεις απλα μια "μουφα" "f-f" να δεις εκει τι γινεται.

    Quote Originally Posted by peri View Post
    Μετά την μεταφορά του πιάτου σε νέα θέση, έχασα κάποιες συχνότητες και ειδικότερα τις 12475Η, την 12713V και την 12418V. Η πρώτη μεταξύ άλλων έχει το κανάλι SupertennisHD ενώ οι άλλες δυο έχουν prima fila.
    Γενικότερα σε άλλες που παρατήρησα, δεν έχω απώλειες.
    Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα;
    βεβαια ασχετα με τα πιο πανω... το πρωτο πραγμα που παει το μυαλο,ειναι οτι κατι δεν παει καλα στην ληψη,λογο αλλαγης θεσης του πιατου.βλεπωντας σε ενα πεδιομετρο την κυματομορφη ενος δορυφορου,κανοντας ενα "κλικ" στο πιατο η στο lnb,θα δεις οτι καποιες συχνοτητες δεν επηρεαζονται καθολου,ενω καποιες αλλες σχεδον εξαφανιζονται.δεν ξερω ποιος και πως περασε-ρυθμισε το πιατο σου,αλλα ασχολησου λιγο περισσοτερο με τον μικροσυντονισμο του .επισης...αν θες,λιγο ανεφερε τι πιατο- lnb εχεις και θυμισε μου λιγο,αν ειχες δοκιμασει αλλο lnb,γιατι βλεπω οτι το προβλημα σου ειναι στις 12+++ συχνοτητες καθως και τι αλλαγη εχεις κανει στο καλωδιο (αν αλλαξες καλωδιο η προσθεσες κομματι,η απλα εφτανε το καλωδιο και το πηγες στη νεα θεση).
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  8. #28

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: Προβλήματα λήψης στον Hotbird

    Quote Originally Posted by ssouliss View Post
    Καλημέρα σε όλους, καλή Σαρακοστή και συγγνώμη για την εξαφάνισή μου. Δυστυχώς το προηγούμενο Σαββατοκύριακο δεν κατάφερα να ασχοληθώ με το πρόβλημα και το έκανα προχθές. Λοιπόν πρώτα απ' όλα άλλαξα καλώδιο από το lnb (Inverto Black Premium single 40 mm)στο diseqc (CENTAURI 16/1), χωρίς επιτυχία. Στη συνέχεια δοκίμασα σύνδεση μία-μία σε όλες τις ελεύθερες θέσεις του diseqc και πάλι ανεπιτυχώς. Οι απόπειρες ρύθμισης του skew στο lnb δεν κατέληξαν πουθενά. Στο τέλος παρέκαμψα το diseqc και συνέδεσα το lnb κατ' ευθείαν στο δέκτη (TECHNOMATE) με εξωτερικό καλώδιο και επιτέλους είδα το φως που δεν έβλεπα. Κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει, έχει κάποιος; Ευχαριστώ.
    το μπες-βγες που κανει το καλωδιο στο diseq,καταπινει 3-10 db(αναλογα την συχνοτητα και διαφορες αλλες παραμετρους),τα οποια ισως ειναι τα οριακα για να παιξει κανονικα ο δεκτης σου.και σε εσενα,περισσοτερο μου παει το μυαλο στο lnb η σε καποιον μικροσυντονισμο του πιατου σου,που (κατι απο τα 2) θα σου αποφερει τα db που λειπουν. πολυ δυσκολο,αλλα δεν το αποκλειω,να εχει και καποιο θεμα το diseq σε καποιες συχνοτητες,αλλα...ισως φανει πιο ευκολα αυτο,αν βαλεις ενα 4αρι για δοκιμη και δεις το τι κανει.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  9. #29

    Απ: Προβλήματα λήψης στον Hotbird

    Το καλώδιο δεν υπήρχε πριν αφού η όλη "μεταφορά εγκατάστασης" έγινε εν μέρει και γι' αυτό. Όπως είπα και σε άλλο μήνυμα, αν το βγάλω έχω κανονικά σήμα. Για μένα το πρόβλημα προέκυψε από το καλώδιο, είμαι πλέον σίγουρος γι' αυτό. Το περίεργο είναι αυτό που λέω μόλις παραπάνω "ότι το agr είναι στο 65% σταθερό και το snr μηδέν".
    Επίσης, το lnb είναι καινούργιο και δεν είχε πειραχτεί καθόλου κατά την μεταφορά - μιλάμε για 2 μ. απόσταση από την παλιά θέση. Πιάτο επίσης καινούργιο, χωρίς χτυπήματα.
    Το πιάτο το ρύθμισα εγώ, όπως και πριν το πρόβλημα. Μικροσυντονισμοί, αλλαγές lnb κλπ. θα ήταν λογικές κινήσεις αν μιλούσαμε για κάποιον δορυφόρο που ήταν οριακός στην περιοχή μου. Ωστόσο εδώ μιλάμε για έναν δορυφόρο που σε όλη την χώρα ένα 80αρι είναι αρκετό για να τον κατεβάσεις όλον.
    Κλείνοντας από την πλευρά μου, σίγουρα προβλήματα προκύπτουν από καλώδια και ενδεχομένως από f βύσματα. Αυτά θα πρότεινα και στον ssouliss να τσεκάρει και να αλλάξει αν χρειαστεί.

  10. #30

    Απ: Προβλήματα λήψης στον Hotbird

    Να σας ενημερώσω για τη συνέχεια και το τέλος ( αυτής της περίεργης ιστορίας. Σήμερα το πρωί πήγα και αγόρασα καινούργιο lnb TRIAX HighGain και πριν αντικαταστήσω το παλιό, άναψα το δέκτη και ως δια μαγείας χωρίς να κάνω τίποτε άλλο το SUPERTENNIS εμφανίστηκε κανονικά. Είναι να τρελλαίνεσαι με αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου...
    Πάντως σας ευχαριστώ όλους και ελπίζω να μην ξαναεμφανιστεί κάτι παρόμοιο.

Page 3 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. Eutelsat + hotbird
    By stelios09 in forum Εγ/στάσεις Εξ/σμός Υλικά
    Replies: 29
    Last Post: 03-04-13, 21:48
  2. ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΛHΨH HOTBIRD & HELLASSAT ΕΡΩΤΗΣΗ
    By tracert in forum Εγ/στάσεις Εξ/σμός Υλικά
    Replies: 10
    Last Post: 04-03-13, 15:23
  3. Hotbird και Astra Αθήνα με πιάτο 1.10...2 lnb ή μοτερ?
    By greekfragma in forum Εγ/στάσεις Εξ/σμός Υλικά
    Replies: 42
    Last Post: 06-04-12, 22:27
  4. OTE: Πρόταση για Hotbird
    By djdiageo in forum Δορυφορικά & Επίγεια Νέα
    Replies: 1
    Last Post: 03-06-11, 16:51
  5. Hannibal TV από την Τυνησία στον Hotbird 8
    By ilias in forum Δορυφορικά & Επίγεια Νέα
    Replies: 0
    Last Post: 08-03-11, 13:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •