Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Thread: VLC-DREAM500 +απομακρυσμενη εικονα

  1. #1
    antonis41's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    20 χιλιομετρα απο την πλατεια συνταγματος
    Posts
    228
    Rep Power
    64

    VLC-DREAM500 +απομακρυσμενη εικονα

    Καλημερα σε ολους.θα αναφερθω σε εναν συντομο οδηγο για το πως θα δουμε εικονα απομακρυσμενα
    του dreambox με τη χρηση του vlc.Να επισυμανω πως δεν θα δειτε τοσο αξιολογη εικονα οπως οταν
    κανουμε stream σε τοπικο δικτυο λογω του οτι οι ιντερνετικες ταχυτητες εδω στην πατριδα μας ειναι
    για το γαιδαρο καβαλα !!!
    Παντως σαν test αξιζει να το κανετε για να δειτε τι κανει το ονειροκουτι μας.
    Για την ιστορια να αναφερω πως εκανα την δοκιμη σε 2 dm500 clone οπου ο ενας φοραει gemini 4.60
    και ο δευτερος pli image...και τα 2 image εχουν πορτα 31344.
    Με τα προγραμματα dreamview -dreamstream δεν καταφερα να δω εικονα,παρα μονον σε τοπικο δικτυο
    και οχι απομακρυσμενα !!
    Στα οσα θα περιγραψω εγιναν σε περιβαλον linux και το ιδιο ισχυει και στα win.

    BHMA 1
    ======
    Ανοιγω τερματικο και δινω εντολη ifconfig για να παρω την ip του pc (βλεπε εικονα 1) οπου εκει
    θα δω ενα ολοκληρο κατεβατό με δεδομενα...εμας μας ενδιαφερει η δευτερη γραμμη οπου για
    παραδειγμα λεει inet addr:192.168.1.6 ,αυτη λοιπον ειναι η ip του pc μας.
    Ενοειτε πως την ip του dreambox την γνωριζεται δεν αναφερομαι καθολου !

    ΒΗΜΑ 2
    =======
    Μπαινω στο web interface του router και πηγαινω εκει που λεει DDNS (βλεπε εικονα 2) οπου συμπληρωνω
    τα απαραιτητα πεδια με τα στοιχεια που μου εδωσε η dyndns.org για να εχω static ip. Ουτε
    εδω θα αναφερθω περισσοτερο διοτι οι περισσοτεροι τα γνωριζεται ,αλλιως αν καποιος φιλος
    δεν γνωριζει μας το λεει και τον βοηθαμε.

    ΒΗΜΑ 3
    =======
    Ειμαστε ακομα στο web interface του router και πηγαινουμε εκει που λεει ΝΑΤ και επιλεγουμε το πεδιο
    virtual server για να ανοιξουμε πορτα στο pc μας.(βλεπε εικονα 3)
    Στο πρωτο πεδιο βαζουμε την ip του pc μας που βρηκαμε στο ΒΗΜΑ 1.Ολα τα υπολοιπα πεδια τα συμπληρωνεται
    ακριβως οπως τα εχω στην εικονα 3, και στο τελος παταμε-κλικαρουμε το enable και μετα παταμε add, και τελος
    βγαινουμε απο τη σελιδα του router.

    ΒΗΜΑ 4
    =======
    Ανοιγω VLC και παταω Ctrl + N (βλεπε εικονα 4) και συμπληρωνω την ip του dreambox 192.168.x.x:31344
    στο τελος του παραθυρου επιλεγω ΟΧΙ την αναπαραγωγη ΑΛΛΑ ροη δεδομενων,(βλεπε εικονα 5) και αμεσως μετα
    κλικαρω εκει που λεει επομενο για να παω στην επομενη καρτελα.
    Στην επομενη καρτελα (βλεπε εικονα 6) εκει που λεει αρχείο επιλεγουμε HTTP και μετα παταμε προσθηκη
    οπου εκει που λεει θυρα με προεπιλεγμενο το 8080 εμεις το κανουμε 9090 (βλεπε εικονα 7) ,
    Απο κατω ακριβως επιλεγουμε την μορφη του video που θελουμε να στειλουμε (βλεπε εικονα 7) ,οπου εκει
    λοιπον εχει διαφορες τιμες ,εγω προσωπικα επιλεγω αναμεσα σε αυτες της 2
    video-H.264+AAC(MP4)
    video-H.264+AAC(TS)

    Kαι απο τις ρυθμισεις (βλεπε εικονα 8) επιλεγω bitrate 256 ή 512 kb/s.Στο μενου του ηχου μην πολυασχολειθειτε.
    Αμεσως μετα κλικαρουμε κατω κατω δεξια εκει που λεει ροη δεδομενων (μεσα σε πορτοκαλι φοντο) και πλεον
    ειμαστε στον αερα....

    ΒΗΜΑ 5
    =======
    Αφου λοιπον εχουμε κανει τα παντα κατα γραμμα και ειμαστε στον αερα...δινουμε το LINK που εκπεμπουμε
    σε εναν φιλο http://my name.dyndns.org:9090 , ο φιλος μας λοιπον το ανοιγει με VLC παταει Ctrl +N
    συμπληρωνει στο πεδιο..... http://my name.dyndns.org:9090...παταει αναπαραγωγη και τελος...

    Σημειωση
    =========
    Σας επισημαινω ολες τις photo σε zip file οπου μεσα θα βρειτε και ολο αυτο το κατεβατό σε txt file.
    Αν κατι παρελειψα ζητω συγνωμη και δεχομαι παρατηρησεις.

    Αν καποιος φιλος καποια στιγμη βρει κατι για slinkbox (ή κατι αλλο αντιστοιχο) με ενδιαφερει το θεμα
    αυτο.Τετοιου ειδους μηχανηματα ειναι μανα καημενη για τοπικο δικτυο, εγω ενδιαφερομαι για απομακρυσμενα
    για να ακουσω γνωμες.

    https://rapidshare.com/files/2501025...to-odigies.tar

    ευχαριστω για την φιλοξενια....

  2. #2
    antonis41's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    20 χιλιομετρα απο την πλατεια συνταγματος
    Posts
    228
    Rep Power
    64

    Απ: VLC-DREAM500 +απομακρυσμενη εικονα

    Για περισσοτερη βοηθεια το ανεβασα και σε video.Μονο μην βαλετε τις φωνες γιατι ειναι το 2ο video που φτιαχνω !! Πιστευω μετα τα 100
    video να γινω τελειος !!


    Το αποτελεσμα του stream θα το βρειτε εδω...https://rapidshare.com/files/4665655...o_stream-1.avi
    Το οποιο ειναι χαλια λογω του οτι το λαπτοπακι μου κρασαρε....θα μπορουσε να ειναι καλλυτερο το αποτελεσμα απο αυτο που βλεπεται,
    οχι ομως τοσο καλο οπως σε τοπικο stream.

    Ευχαριστω.

  3. #3

    Απ: VLC-DREAM500 +απομακρυσμενη εικονα

    Φιλε μου μηπως μπορεις να ξανανεβασεις το αποτελεσμα γιατι στο rapidshare δεν υπαρχη πλεον

  4. #4
    antonis41's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    20 χιλιομετρα απο την πλατεια συνταγματος
    Posts
    228
    Rep Power
    64

    Απ: VLC-DREAM500 +απομακρυσμενη εικονα

    https://rapidshare.com/files/7125446...to-odigies.tar

    Καλησπέρα κάνε ένα τεστάκι για να δεις , αλλά να βάλεις μια σχετικά χαμηλή ανάλυση για να δεις κάποια αποτελέσματα, μιάς και τα upload εδώ στην πατρίδα μας δέν είναι καλά !!! Φυσικά αν κάνεις κάτι για να δεις πως δουλεύει να αποφύγεις τα HD κανάλια γιατί εκει θέλει μεγάλα upload που ούτε κατα διάνοια τα έχουμε εδω.Αν κολήσεις κάπου κάποιος απο εμάς θα βοηθήσει.

  5. #5

    Απ: VLC-DREAM500 +απομακρυσμενη εικονα

    Αυτο που με ενδιαφερει εμενα βασικα ειναι να δω ταινιες απο το PC στο Dreambox μεσο VLC, εχω διαβασει και ακουσει οτι γινετε γιαυτο και ειπα να το δοκιμασω

  6. #6
    antonis41's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    20 χιλιομετρα απο την πλατεια συνταγματος
    Posts
    228
    Rep Power
    64

    Απ: VLC-DREAM500 +απομακρυσμενη εικονα

    καλησπέρα , φίλε μου αυτο που καταλαβαίνω όπως το διαβάζω σύμφωνα με το αρχικό μου post είναι διαφορετικό με αυτο που θές !! Εχει απαντηθεί σε άλλο post κανε μια περιήγηση και κάτι θα βρείς , κάπου το έχω δει και εγω αλλα δεν θυμάμαι (ειναι πολλα τα θέματα εδω μέσα) κάποιος διαχειρηστής θα σε κατατοπίση καλλύτερα .

  7. #7

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: VLC-DREAM500 +απομακρυσμενη εικονα

    Quote Originally Posted by Gladiator View Post
    Αυτο που με ενδιαφερει εμενα βασικα ειναι να δω ταινιες απο το PC στο Dreambox μεσο VLC, εχω διαβασει και ακουσει οτι γινετε γιαυτο και ειπα να το δοκιμασω
    με ποιον ακριβως δεκτη θελεις να το κανεις αυτο?
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  8. #8

    Απ: VLC-DREAM500 +απομακρυσμενη εικονα

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    με ποιον ακριβως δεκτη θελεις να το κανεις αυτο?
    Με 500s clone

  9. #9

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: VLC-DREAM500 +απομακρυσμενη εικονα

    κατεβαζεις και κανεις εγκατασταση στον δεκτη σου το plugin "vlc η vlcf" .στην διαδρομη var/tuxbox/config θα βρεις εν αρχειο vlcf.xml
    το κανεις edit
    Code:
    <server name="set1" ip="192.168.1.105" webif-port="8080" stream-port="9090" user="admin" pass="admin" /> <!-- you can use max 4 server and config sets -->
    	<server name="set2" ip="192.168.178.93" webif-port="8080" stream-port="9090" user="admin" pass="admin" />
    	<server name="set3" ip="192.168.178.94" webif-port="8080" stream-port="9090" user="admin" pass="admin" />
    	<server name="set4" ip="192.168.178.25" webif-port="8080" stream-port="9090" user="admin" pass="admin" />
    	<config name="set1" startdir="F:\dreammovies" cddrive="E:" />
    	<config name="set2" startdir="/home/mordillo/video" cddrive="/media/cdrom0" />
    	<config name="set3" startdir="d:/" cddrive="g:" />
    	<config name="set4" startdir="c:/" cddrive="g:" />
    καπου πανω-πανω θα βρεις αυτα. τα σημεια που εχω τσεκαρισμενα με κοκκινο,βαζεις την ip του υπολογιστη σου και την διαδρομη οπου θα εχεις τον φακελο με τις ταινιες σου.αποθηκευεις !
    κατεβαζεις στον υπολογιστη σου το vlc (προσωπικα τρεχω την εκδοση 1.19) και πας στην "προβολη/προσθηκη διεπαφης/διεπαφη ιστου" .
    μπαινεις μεσα απο τον δεκτη και τρεχεις το vlc,θα πρεπει να σου εμφανιζει ως server για επιλογη τον υπολογιστη σου και με επιλογη πανω του,τον φακελο με τις ταινιες.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  10. #10

    Απ: VLC-DREAM500 +απομακρυσμενη εικονα

    Quote Originally Posted by georgeflu View Post
    κατεβαζεις και κανεις εγκατασταση στον δεκτη σου το plugin "vlc η vlcf" .στην διαδρομη var/tuxbox/config θα βρεις εν αρχειο vlcf.xml
    το κανεις edit
    Code:
    <server name="set1" ip="192.168.1.105" webif-port="8080" stream-port="9090" user="admin" pass="admin" /> <!-- you can use max 4 server and config sets -->
    	<server name="set2" ip="192.168.178.93" webif-port="8080" stream-port="9090" user="admin" pass="admin" />
    	<server name="set3" ip="192.168.178.94" webif-port="8080" stream-port="9090" user="admin" pass="admin" />
    	<server name="set4" ip="192.168.178.25" webif-port="8080" stream-port="9090" user="admin" pass="admin" />
    	<config name="set1" startdir="F:\dreammovies" cddrive="E:" />
    	<config name="set2" startdir="/home/mordillo/video" cddrive="/media/cdrom0" />
    	<config name="set3" startdir="d:/" cddrive="g:" />
    	<config name="set4" startdir="c:/" cddrive="g:" />
    καπου πανω-πανω θα βρεις αυτα. τα σημεια που εχω τσεκαρισμενα με κοκκινο,βαζεις την ip του υπολογιστη σου και την διαδρομη οπου θα εχεις τον φακελο με τις ταινιες σου.αποθηκευεις !
    κατεβαζεις στον υπολογιστη σου το vlc (προσωπικα τρεχω την εκδοση 1.19) και πας στην "προβολη/προσθηκη διεπαφης/διεπαφη ιστου" .
    μπαινεις μεσα απο τον δεκτη και τρεχεις το vlc,θα πρεπει να σου εμφανιζει ως server για επιλογη τον υπολογιστη σου και με επιλογη πανω του,τον φακελο με τις ταινιες.
    Εγω εχω OpenPli image και εχω to movieplayer αντι για vlcf,αλλα ειναι το ιδιο πραγμα αφου μεσα απο το dreambox οι ρυθμησεις ειναι ιδιες

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 10-10-11, 10:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •