Results 1 to 4 of 4

Thread: Βραχυκυκλώνει το ac adapter του Dell Studio 1535 δεν ανάβει.

  1. #1

    Βραχυκυκλώνει το ac adapter του Dell Studio 1535 δεν ανάβει.

    Γειά σας.

    Έχω ένα Dell Studio 1535 και όποτε το βάζω στην μπρίζα ανάβει πάνω στον adapter ένα πράσινο φωτάκι. Όποτε το βάλω στο laptop να φορτίσει μου το βραχυκυκλώνει και σβήνει το πράσινο φωτάκι και συνεπώς δεν ανάβει το laptop.

    Δοκίμασα και με φορτιστή από άλλο Dell αλλά συμβαίνει το ίδιο.

    Κάποια στιγμή είχαν σκοντάψει πάνω στο καλώδιο του ac adapter και είχει λίγο τραβηχτεί το εξωτερικό κάλυμα και φάνηκαν τα 3 καλώδια που είναι μέσα. Κατά καιρούς έπρεπε να τα κουνήσω λίγο να "πιάσει" και μετά έστελνε ρεύμα κανονικά στο Laptop. Τώρα όμως συμβαίνει αυτό που είπα παραπάνω.

    Την ίδια μέρα πριν σβήσει για τελευταία φορά το pc μου έβγαλε μήνυμα ότι υπήρχε πρόβλημα με την μνήμη. Εν το μεταξύ ήταν στην μπρίζα δεν φόρτιζε και δούλευε με την μπαταρία. Είχε ζεσταθεί πάρα πολύ ο υπολογιστής επίσης. Έτρεξα το diagnostics test και μου έβγαλε μήνυμα για bad integrity της μνήμης αλλά έπεσε η μπαταρία και δεν ξανα άναψε το laptop.

    Το άνοιξα, έβγαλα τις μνήμες αλλά πάλι τίποτα. Συνέχεια πέφτει ο ac adapter μόλις το βάλω στο laptop.

    Υπάρχει περίπτωση να έχει καεί το dc in jack στο οποίο κουμπώνει ο ac adapter? Αν ναι, να παραγγείλω να το αντικαταστήσω.
    Φοβάμαι μήπως είναι το motherboard αν δεν είναι το dc in. Αν είναι το motherboard τότε πάω σε πολλά έξοδα.

    Να σημειώσω πως στο συγκεκριμένο μοντέλο το on/off switch είναι στον μεντεσε του καπακιού. Πριν λίγους μήνες είχε ξεχαρβαλωθεί και κόπηκαν τα καλωδιάκια στο switch τα οποία και κόλλησα και δούλευε κανονικά. Τώρα είδα πως είχαν κοπεί και πάλι. Τα ξανακόλλησα αλλά δεν ήταν το πρόβλημα γιατί πάλι δεν φορτίζει.

    Έχει κανείς καμμιά ιδέα για το τί μπορεί να είναι???

    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Βραχυκυκλώνει το ac adapter του Dell Studio 1535 δεν ανά

    Ζόρικα τα πράγματα...
    Φαίνεται ότι, ναι, υπάρχει θέμα με το jack. Ωστόσο, αυτά που μας περιγράφεις δείχνουν ότι το βραχυκύκλωμα δημιούργησε και άλλα προβλήματα. Είναι πάρα πολύ πιθανό να έχει πειραχτεί και το logic board οπότε το κόστος επισκευής θα είναι κατά πάσα πιθανότητα ασύμφορο.
    Μόνη σου ελπίδα, οι μνήμες να είναι πολύ ευαίσθητες στην τιμή της τάσης και απλά να μη δουλεύουν επειδή το βραχυκύκλωμα δημιουργεί διαφορά ή αστάθεια σε αυτή την τιμή.

    Εάν δεν "πιάνουν" τα χέρια σου, πρέπει να καταφύγεις οπωσδήποτε σε service για να αποφύγεις και άλλα απρόοπτα...
    Ζήτα από κάποιο service να σου κάνει μια εκτίμηση της βλάβης. Θα πληρώσεις ένα μικρό ποσό (αναπόφευκτα) για την εκτίμηση, αλλά θα μάθεις εάν αξίζει ή όχι να προχωρήσεις σε επισκευή.

  3. #3

    Απ: Βραχυκυκλώνει το ac adapter του Dell Studio 1535 δεν ανά

    Σκέφτηκα να το αποσυναρμολογήσω και να αρχίσω να βγάζω πράγματα μέχρι να βρω ποιό απ΄όλα το προκαλεί. Δεν το έκανα ακόμη όμως. Λέω να αφαιρέσω το dc in από το motherboard και να το βάλω στον ac adapter να δω αν όταν δεν είναι στο motherboard πάλι γίνεται. Ή να το δοκιμάσω με ένα πολύμετρο.
    Πάντως δεν είμαι για καινούγιο pc αυτήν την στιγμή οικονομικά. Πρέπει να το παλέψω...

  4. #4

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Βραχυκυκλώνει το ac adapter του Dell Studio 1535 δεν ανά

    Quote Originally Posted by Greckos View Post
    Σκέφτηκα να το αποσυναρμολογήσω και να αρχίσω να βγάζω πράγματα μέχρι να βρω ποιό απ΄όλα το προκαλεί. Δεν το έκανα ακόμη όμως. Λέω να αφαιρέσω το dc in από το motherboard και να το βάλω στον ac adapter να δω αν όταν δεν είναι στο motherboard πάλι γίνεται. Ή να το δοκιμάσω με ένα πολύμετρο.
    Πάντως δεν είμαι για καινούγιο pc αυτήν την στιγμή οικονομικά. Πρέπει να το παλέψω...
    Αφού πιάνουν τα χέρια σου, προχώρα το...
    Το μηχάνημα είναι πολύ καλό για να το αφήσεις στην τύχη του...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 03-10-14, 18:06
  2. Replies: 0
    Last Post: 27-06-12, 18:25
  3. DVR-Studio HD1.83 und Studio HD 2.22
    By dimi12 in forum Pc Sofware & Tools
    Replies: 0
    Last Post: 03-02-12, 23:29
  4. USB to E-Sata adapter 8000 DM
    By suzakias in forum Εγχειρίδια Dream E2
    Replies: 0
    Last Post: 20-10-11, 11:00
  5. Replies: 0
    Last Post: 05-09-11, 10:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •