Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 23

Thread: Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

  1. #11

    Απ: Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

    Nαι κανει.
    Και κατι πιο σπανιο που δεν νομιζω να ισχυει σε σενα, αλλα ας το αναφερουμε. Αν υπαρχει καποιο εντονο φως που πεφτει πανω στην προσοψη του δεκτη, μπορει να εξασθενησει την δεσμη που δεχεται απο το Τ/Χ.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------


    ΕΑΝ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΜΕΤΡΑ, ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΤΡΟΙΚΑΝΟΙ, AΦΟΥ ΗΔΗ ΠΗΡΑΝ 1 ΦΟΡΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΩ ΣΕ ΕΡΓΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΜΙΖΕΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ, ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΤΙΒΟΝΤΑΣ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΑΠΟ ΤΑ ΦΙΛΕΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΑΣ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΒΡΩΜΙΚΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΡΩΜΕΝΗ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΚΟΥΣΟΥΝ ΣΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΠΟΥΝ ???

  2. #12

    Απ: Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

    Λοιπόν παιδιά δανείστηκα χθες ένα τηλεχειριστήριο από έναν φίλο και τελικά μου έκανε τα ίδια με το δικό μου!

    Δηλαδή δεν έπιανε από απόσταση καναπέ (δηλαδή 2,5-3 μέτρα) και έπρεπε να φθάσω πολύ κοντά στον δέκτην για να πιάσει. Όπως ακριβώς και το δικό μου τηλεχειριστήριο.

    Να σημειώσω πως στου φίλου μου πιάνει μια χαρά το δικό του. (Αυτός έχει original).

    Προφανώς κάτι συμβαίνει με τον δέκτη. Μήπως μπορεί να ανοιχτεί και να κουνηθεί λίγο ο αισθητήρας αν έχει φύγει λίγο από την θέση του? Τι μπορώ να κάνω?

    Ευχαριστώ.

  3. #13

    Απ: Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

    μήπως έχεις dream elite image στον δέκτη ;

  4. #14

    Απ: Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

    Οχι. Αυτήν την στιγμή έχω το Nemesis αλλά πριν από αυτό είχα το OpenPli. Έχω δοκιμάσει διάφορα Images. Το έκανε και τότε.

  5. #15

    Απ: Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

    για δοκίμασε να βάλεις από το tspanel/addons/sim2 addons/sim2 tools

    το Dreamelite remote control fix by sat gr

  6. #16

    Απ: Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

    Όταν πέρασα το Nemesis δεν είχα περάσει το tspanel. Προσπάθησα να το περάσω χειροκίνητα με το DCC. Το έριξα στο ftp->tmp και μετά από το blue panel το έκανα install αλλά δεν το έδειξε ποτέ στο dreambox. Έκανα restart βέβαια αλλά τίποτα. Ξαναέκανα restart αλλά ενώ κάνει boot σταματάει σε ένα σημείο και γράφει "switch off..." κάτω δεξιά στην οθόνη και κολλάει εκεί.
    Γιατί το κάνει αυτό? Πως να το φτιάξω για να προχωρήσω? Δεν μου έχει ξανατύχει.

  7. #17

    Απ: Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

    Quote Originally Posted by satgr View Post
    για δοκίμασε να βάλεις από το tspanel/addons/sim2 addons/sim2 tools

    το Dreamelite remote control fix by sat gr
    Τελικά κόλλησε ο δέκτης και αναγκάστηκα και ξαναέριξα το image. Το δε tspanel που είχα κατεβάσει (5.9) δεν έμπαινε με τίποτα. Πέρασα το 4.5 και το είδε κανονικά και μετά μέσα από το tspanel έκανα αναβάθμιση στο 6.4.

    Δοκίμασα το Dreamelite remote control fix αλλά δυστυχώς δεν βελτιώθηκε καθόλου. Σ' ευχαριστώ πάντως.

    Λέω να το ανοίξω το κουτί και να δω μήπως κάτι το εμποδίζει λίγο από μέσα. Ίσως λίγο πλαστικό...
    Είναι εύκολο να βγει η πρόσοψη να δω τον αισθητήρα?

  8. #18
    antonis41's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    20 χιλιομετρα απο την πλατεια συνταγματος
    Posts
    228
    Rep Power
    64

    Απ: Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

    καλημέρα και απο εμένα ,όσο ζούμε όλοι μαθαίνουμε να σας πω και εξω τι ξέρω..
    Α λυση είναι η αλλαγή-αγορα τηλεκοντρόλ
    Β λύση για να δούμε αν δουλεύει σωστά ένα τηλεκοντρολ παίρνουμε το κινητο μας τηλ και του ανοίγουμε την κάμερα για να βγάλουμε φωτο - με το αλλο χέρι φέρνουμε το τηλεκοντρολ μπροστα στην καμερα....πατωντας μερικα κουμπια-αυτομάτως θα δουμε απο το κινητο μας το φωτακι του τηλεκοντρολ να αναβοσβηνει - ετσι τεσταρουμε αν δουλευει το κοντρολακι
    Γ λύση ειναι λίγο "παρατραβηγμένη" αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις δουλεύει.....αγοράζουμε 1 γιαλόχαρτο συγκεκριμενα ντουκόχαρτο Ν.800 - λύνουμε το τηλεκοντρολ και βγάζουμε τα κουμπακια που ειναι λαστιχενια-πλαστικα....και τα περνάμε 1 φορα ελαφρως πανω απο το ντουκοχαρτο.....απλα αυτο το κανουμε για να έχουν καλλυτερα πατηματα το κουμπάκια....

    αυτα απο εμένα

  9. #19

    Απ: Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

    Quote Originally Posted by antonis41 View Post
    καλημέρα και απο εμένα ,όσο ζούμε όλοι μαθαίνουμε να σας πω και εξω τι ξέρω..
    Α λυση είναι η αλλαγή-αγορα τηλεκοντρόλ
    Β λύση για να δούμε αν δουλεύει σωστά ένα τηλεκοντρολ παίρνουμε το κινητο μας τηλ και του ανοίγουμε την κάμερα για να βγάλουμε φωτο - με το αλλο χέρι φέρνουμε το τηλεκοντρολ μπροστα στην καμερα....πατωντας μερικα κουμπια-αυτομάτως θα δουμε απο το κινητο μας το φωτακι του τηλεκοντρολ να αναβοσβηνει - ετσι τεσταρουμε αν δουλευει το κοντρολακι
    Γ λύση ειναι λίγο "παρατραβηγμένη" αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις δουλεύει.....αγοράζουμε 1 γιαλόχαρτο συγκεκριμενα ντουκόχαρτο Ν.800 - λύνουμε το τηλεκοντρολ και βγάζουμε τα κουμπακια που ειναι λαστιχενια-πλαστικα....και τα περνάμε 1 φορα ελαφρως πανω απο το ντουκοχαρτο.....απλα αυτο το κανουμε για να έχουν καλλυτερα πατηματα το κουμπάκια....

    αυτα απο εμένα
    Ευχαριστώ αλλά όπως ανέφερα και παραπάνω, δοκίμασα άλλο τηλεκοντρόλ φίλου που στο δικό του δουλεύει μια χαρά αλλά στον δικό μου έκανε τα ίδια με το δικό μου τηλεκοντρόλ. Άρα το πρόβλημα δεν το έχει το τηλεκοντρόλ.
    Χθες άνοιξα το κουτί να δω μήπως κάτι το εμποδίζει αλλά δεν έιδα κάτι. Σκούπισα καλά τα πάντα μήπως και αλλά πάλι τα ίδια.
    Παρατήρησα ότι ο αισθητήρας καλύπτεται από μεταλλικό κομμάτι σε σχήμα + που είναι βέβαια αυτά που είναι κολλημένα στην πλακέτα. Έτσι είναι όλα?

  10. #20

    Απ: Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

    Ειναι θωρακιση προστατευτικη παρεμβολων κτλ.
    Αλλαξε το "ματακι" και πιστευω θα γινει.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------


    ΕΑΝ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΜΕΤΡΑ, ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΤΡΟΙΚΑΝΟΙ, AΦΟΥ ΗΔΗ ΠΗΡΑΝ 1 ΦΟΡΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΩ ΣΕ ΕΡΓΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΜΙΖΕΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ, ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΤΙΒΟΝΤΑΣ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΑΠΟ ΤΑ ΦΙΛΕΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΑΣ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΒΡΩΜΙΚΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΡΩΜΕΝΗ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΚΟΥΣΟΥΝ ΣΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΠΟΥΝ ???

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αναβάθμιση Dreambox
    By pepis in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 3
    Last Post: 01-10-16, 17:11
  2. Replies: 2
    Last Post: 18-01-16, 23:12
  3. Dreambox 500 HD OE 1.6 ή 2.0
    By teodgeor in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 15
    Last Post: 28-09-13, 10:53
  4. Dreambox 800HD με sim2.01 kai Dreambox 8000HD
    By kossof in forum Μικρές αγγελίες
    Replies: 3
    Last Post: 26-08-13, 23:06
  5. dreambox sim2,10 vs dreambox sim ferrari
    By mariosvl2008 in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 4
    Last Post: 15-03-12, 08:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •