Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 23

Thread: Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

  1. #1

    Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

    φίλοι μου έχω έναν dreambox 800clone με φορτωμένο το image OpenPLi2.1-beta-dm800-2012-08-13-ssl88F-kobra,(και με άλλα image το ίδιο πρόβλημα),το πρόβλημα μου είναι ότι το χειριστήριο του δέκτη δεν αλλάζει εύκολα κανάλια πρέπει να πατήσω πολλές φορές το πλήκτρο μπας και αλλάξει, έχουμε καμιά λύση για το πρόβλημα μου?

  2. #2

    Απ: Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

    αγορά νέου χειριστήριου

  3. #3

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

    Εάν υποθέσουμε ότι έχεις αλλάξει και μπαταρίες (καμμιά φορά δεν ξέρεις...) καθώς και ότι έχει καθαριστεί από τυχόν υγρά ή βρωμιές που μπορεί να έχουν πέσει πάνω του (ανοίγει εύκολα...), θα κάνεις ότι σου είπε ο προηγούμενος...

  4. #4

    Απ: Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

    από την αρχή είχα το πρόβλημα μάλλον θα πάω για καινούργιο όπως λες sat

    thankssssssssss

  5. #5

    Απ: Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

    Σε κάποιους κλώνους, στον δέκτη το led λήψης μπορει να μην ειναι εντελως μπροστα ή να μην στοχευει σωστα προς τα μπρος.
    (Επισης, θα χεις υποψιν σου οτι ενα βαρυ image (δεν γνωριζω το συγκεκριμενο) μπορει να αργει την αποκριση των menu)
    -------------------------------------------------------------------------------------------------


    ΕΑΝ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΜΕΤΡΑ, ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΤΡΟΙΚΑΝΟΙ, AΦΟΥ ΗΔΗ ΠΗΡΑΝ 1 ΦΟΡΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΩ ΣΕ ΕΡΓΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΜΙΖΕΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ, ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΤΙΒΟΝΤΑΣ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΑΠΟ ΤΑ ΦΙΛΕΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΑΣ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΒΡΩΜΙΚΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΡΩΜΕΝΗ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΚΟΥΣΟΥΝ ΣΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΠΟΥΝ ???

  6. #6

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

    σε καποιους κλωνους συμβαινει αυτο που λεει ο Μιχαλης και βεβαια σε καποιους αλλους,το RC ειναι κακης ποιοτητας. οταν πατας κουμπι,το λαμπακι στο rc αναβει κανονικα?
    μια λυση λοιπον,ειναι να δοκιμασεις ενα αλλο (αν εχει και καποιος γνωστος,ακομα καλυτερα) η μπορεις να κανεις και κατι σαν αυτο που εχει κανει ο φιλος satfoxy http://www.satdreamgr.com/forum/pc-s...00-clone-3616/ να δεις αν βελτιωνεται η ληψη του δεκτη (αυτο που λεει ο Μιχαλης δηλαδη στο προηγουμενο μυνημα).
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  7. #7

    Irte180's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΝΑΥΠΛΙΟ
    Posts
    768
    Rep Power
    36940

    Απ: Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

    παιδια,εχω πεταξει και εγω 1 τηλεχειριστηριο απο γνησιο dreambox(800 hd).το προβλημα το ειχε στο ο κ .τωρα μου κολλαει σε αλλο χειριστηριο του 800 se HD ,το βελος προς τα κατω.παραειναι αναλωσιμα μου φαινεται!!!

  8. #8

    Απ: Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

    Μπήκα να ξεκινήσω ένα thread με το ίδιο θέμα και είδα αυτό!

    Έχω το ίδιο πρόβλημε με τον κλώνο μου. (DM800HD sim 2.01)

    Αρχικά δούλευε μια χαρά. Μετά δεν έπιανε από απόσταση 2.5-3 μέτρα. Άλλαξα μπαταρίες εννοείται. Έπρεπε να φθάνω σχεδόν μπροστά στον δέκτη για να πιάσει. Το φωτάκι "dream" ανάβει κανονικά όταν πατάω τα κουμπιά.
    Μετά στα καλά καθούμενα άρχισε να δουλεύει μια χαρά για 2 μέρες περίπου και μετά πάλι τα ίδια.

    Αν είναι να πάρω καινούργιο remote θα ήθελα να ξέρω αν όντως φταίει αυτό ή ο δέκτης όπως είπε και ο kastorasgr. Πως να σιγουρευτώ?
    Είναι και άλλοι με το ίδιο πρόβλημα εκτός από μένα και τον xrikats?

    Ευχαριστώ!

  9. #9

    Απ: Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

    Επειδή είπες οτι ξαφνικα αρχισε να δουλευει, θυμηθηκα κατι συνιθισμενο στα τηλεχειρηστήρια γενικοτερα. Τις ψυχρες κολλήσεις, ή πιο απλα, για οσους δεν ξερουν, τα ξεκολλημενα εξαρτηματα. Στα Τ/Χ συνηθως γινεται στο led (λαμπακι) μπροστα (λογω ταλαντωσεων συχνοτητας), ή στον κρύσταλλο (αν εχει), και σπανιοτερα αλλου. Σ αυτην την περιπτωση ομως έχουμε καταστασεις στις οποιες λειτουργει κανονικα ή καθολου.
    Οπως ειπαν και τ αλλα παιδια, πρωτα διαπιστωνουμε με ενα δευτερο δανεικο χειρηστηριο, αν φταει ο δεκτης ή το Τ/Χ, και μετα τσεκαρουμε οσα ειπωθηκαν (και οπως πολυ σωστα ανεφεραν παραπανω τα παιδια εχει γραψει αναλυτικα κι ο satfoxy.)

    (Υ.Γ. Τις μπαταριες ενοειται οτι τις δοκιμασαμε....)
    -------------------------------------------------------------------------------------------------


    ΕΑΝ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΜΕΤΡΑ, ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΤΡΟΙΚΑΝΟΙ, AΦΟΥ ΗΔΗ ΠΗΡΑΝ 1 ΦΟΡΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΩ ΣΕ ΕΡΓΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΜΙΖΕΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ, ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΤΙΒΟΝΤΑΣ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΑΠΟ ΤΑ ΦΙΛΕΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΑΣ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΒΡΩΜΙΚΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΡΩΜΕΝΗ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΚΟΥΣΟΥΝ ΣΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΠΟΥΝ ???

  10. #10

    Απ: Πρόβλημα με χειριστήριο σε dreambox 800clone

    Δεν είπα πως δεν λειτουργούσε καθόλου. Λειτουργούσε αλλά από απόσταση πολύ κοντινή. Μιλάμε ότι είναι στιγμές που πρέπει να φθάσω ακριβώς μπροστά από τον δέκτη. Κάποιες φορές (αλλά πολύ σπάνια, όπως πριν λίγες μέρες) δούλευε κανονικά από απόσταση 3-4 μέτρων αλλά μόνο για 2 μέρες. Μετά άρχισε πάλι τα τρελά του.

    Έχω έναν φίλο που έχω το ίδιο dreambox αλλά σε original. Κάνει το τηλεχειριστήριο του original στον κλώνο? Μαλλον ναι αλλά δεν είμαι σίγουρος. Θα του το ζητήσω και μόλις έχω νέα θα επανέλθω.

    Ευχαριστώ!

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αναβάθμιση Dreambox
    By pepis in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 3
    Last Post: 01-10-16, 18:11
  2. Replies: 2
    Last Post: 19-01-16, 00:12
  3. Dreambox 500 HD OE 1.6 ή 2.0
    By teodgeor in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 15
    Last Post: 28-09-13, 11:53
  4. Dreambox 800HD με sim2.01 kai Dreambox 8000HD
    By kossof in forum Μικρές αγγελίες
    Replies: 3
    Last Post: 27-08-13, 00:06
  5. dreambox sim2,10 vs dreambox sim ferrari
    By mariosvl2008 in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 4
    Last Post: 15-03-12, 09:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •