Results 1 to 5 of 5

Thread: VU+ Ultimo Vs DM 7020 HD.

  1. #1

    Red face VU+ Ultimo Vs DM 7020 HD.

    Επειδή είμαι αρχάριος και ολίγον άσχετος περί Linux.
    'Αλλωστε και στο Forum νεοφερμένος είμαι, ούτε μήνα δεν έχω , είναι αυτό που λέμε "είδα φως και μπήκα".
    Από Linux ότι γνωρίζω προέρχεται από tutorial για Dreambox και αυτό σε θεωρητικό επίπεδο και μόνο.
    Σε προηγούμενο post κάποιοι γνώστες του θέματος μου υπέδειξαν τους Vu+ και ειδικά τον Ultimo ως καλύτερη επιλογή ακόμα και από τον Dreambox 7020.
    Επειδή αυτό μου το είπε και άλλος εκτός Forum που είναι ειδικός μεν αλλά και έμπορος δε.
    Θα επιθυμούσα να με διαφωτίσει όποιος έχει χρόνο και διάθεση σε τι υπερέχει ο καθένας από τους δύο δέκτες σε σχέση με τον άλλο.
    Ας πούμε κάποιος μού έγραψε ότι οι Vu+ κάνουν ότι και αι Dreambox και κάποια παραπάνω.
    Ποια είναι αυτά τα παραπάνω;
    Τα tutorial για Dreambox έχουν εφαρμογή στους Vu+;
    O Vu+ Ultimo με 3 δέκτες ενσωματωμένους μπορεί από 1 κεραία να παίζει 3 κανάλια με την ίδια πόλωση;
    Το tune Server στούς Vu+ κάνει streaming μέσω DCHP;
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια στη διαφώτιση μου.

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: VU+ Ultimo Vs DM 7020 HD.

    φιλε μου,οπως εγραψα και σε καποιο αλλο θεμα,οι 2 δεκτες που συγκρινεις,εχουν πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα (επεξεργαστη,μνημη,flash,card reader k common interface),εχωντας μια διαφορα στην τιμη γυρω στα 80 ευρω (αναλογα με τα μαγαζια φυσικα παντα).
    με εξαιρεση το πως περναμε image στον δεκτη (στον dream με web interface και στον vu με usb stick) τα υπολοιπα tutorial για dream,ειναι ομοια με αυτα και για τον vu+ και για τον xtrend και για τον gigablue και για οποιον αλλο δεκτη τρεχει enigma2 (με καποιες διαφορες σε καποιους δεκτες που φοραν επεξεργαστη sh4 οπως οι ab com,kathrein κλπ).
    για τα αλλα 2 ερωτηματα σου...ο ultimo εχει 2 δορυφορικα tuner και εαν σε αυτα εχεις 2 ανεξαρτητες κεραιες,τοτε μπορεις μεσω του pap (picture and picture) να παιξεις 2 οποιαδηποτε διαφορετικα (με οθονη χωρισμενη στην μεση) η να βλεπεις ενα στην tv και ενα να streamαρεις μεσω web interface,κατι που φυσικα κανεις και με τον 7020HD. τριτο καναλι,δεν παιζει ουτε ο ενας,ουτε ο αλλος.
    το tune server...αν και δεν το εχω δοκιμασει ποτε και δεν ειμαι και ο πλεον ειδικος,νομιζω οτι για να δουλεψει σωστα,θα πρεπει να εχεις ορισει στον δεκτη (μεσα απο τις ρυμισεις του) στατικη ip,ωστε να τον βρισκει παντα ο αλλος δεκτης (η ps3 η αλλο player).αν αυτο θελεις να το κανεις εκτος τοπικου δικτυου,υπαρχουν αλλοι τροποι (που επισης δεν γνωριζω,αλλα καποιοι αλλοι φιλοι γνωριζουν).

    και επειδη πιο πανω εγραψες αυτο "Σε προηγούμενο post κάποιοι γνώστες του θέματος μου υπέδειξαν τους Vu+ και ειδικά τον Ultimo ως καλύτερη επιλογή ακόμα και από τον Dreambox 7020." βρισκομουν σε παρομοιο διλημα,εκανα ενα γρηγορο συγκριτικο στους δεκτες,διαβασα και καποιες αναφορες-παρουσιασεις απο φιλους που πηραν ειται τον ενα-ειται τον αλλο και τελικα πηρα τον ultimo,οχι γιατι θα επαιρνα αναν καλυτερο δεκτη,αλλα γιατι πηρα εναν ομοιο δεκτη,με λιγοτερα χρηματα. τωρα αν η dream κανει καποια εκπληξη (με τον νεο κλειστο κωδικα) που δεν μπορεσουν να την αξιοποιησουν οι ανταγωνιστες... εμεις να μαστε καλα.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Απ: VU+ Ultimo Vs DM 7020 HD.

    Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.
    Οσο αφορά τη τιμή , ο Vu+ Ultimo με δύο δορυφορικά tuner Βγαίνει όσο και ο Dreambox ο 7020 μπορεί και λίγο παραπάνω ανάλογα το κατάστημα.

  4. #4
    sakis1234567's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    GREECE
    Posts
    452
    Rep Power
    90

    Απ: VU+ Ultimo Vs DM 7020 HD.

    παρε ultimo μαγειρευει κιολας (χα χα χα ) , την καλημερα μου. τωρα αν η dream κανει καποια εκπληξη (με τον νεο κλειστο κωδικα) που δεν μπορεσουν να την αξιοποιησουν οι ανταγωνιστες... εμεις να μαστε καλα. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΦΥΓΕΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ,ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΦΟΡΟΥΜ(ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) ΕΙΣΤΕ ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΥΠΟΜΟΝΗ-ΕΥΓΕΝΙΑ-ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ -ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ τι αλλο ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. #5

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: VU+ Ultimo Vs DM 7020 HD.

    ο ultimo βγαινει 540 ευρω απο επισημη αντιπροσωπεια και τον βρηκα και 530 σε καποια αλλα μαγαζια (τα 2 dvbs2 tuner συμπεριλαμβανονται μεσα στο κουτι).
    ο dm 7020HD βγαινει 620 απο επισημη αντιπροσωπεια και 600 σε αλλα μαγαζια (δεν ξερω τι περιλαμβανει μεσα το κουτι).
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. DM 7020 HD
    By niknith in forum Μικρές αγγελίες
    Replies: 1
    Last Post: 26-11-15, 13:49
  2. DM 7020 HD
    By adams in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 0
    Last Post: 14-07-12, 10:04
  3. DM 7020 HD
    By niknith in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 8
    Last Post: 11-12-11, 03:07
  4. DM 7020 HD
    By niknith in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 2
    Last Post: 03-11-11, 09:55
  5. Φωτογραφίες DM 7020 HD
    By korn in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 1
    Last Post: 29-09-11, 21:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •