Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: Vodafone USB Stick + κλώνος DreamBox 800 HD PVR

  1. #1

    Vodafone USB Stick + κλώνος DreamBox 800 HD PVR

    Καλησπέρα,

    Για ακόμη μια φορά ήρθα για τα φώτα σας. Επίσης ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις βοήθειές εως τώρα αφού η γνώση είναι δύναμη και εσείς την μοιράζεστε (υπομονετικά)!!!

    1. Μπορώ να δώσω internet από στικάκι vodafone (ή άλλης εταιρείας) στον κλώνο DreamBox 800 HD PVR.
    Εαν γίνετε μπορώ να μάθω πώς.

    2. Επίσης θέλω να ρωτήσω και εαν μπορεί να συνδεθεί ασύρματα σε ρούτερ. Εδώ λογικά χρειάζετε συσκευή ασύρματης δικτύωσης και κατάλληλους drivers. Έχω μια συσκευή (Belkin Basic Wireless USB Adapter, Model: F7D1101 v1) αλλά που θα βρω drivers δεν ξέρω.

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: Vodafone USB Stick + κλώνος DreamBox 800 HD PVR

    δεν εχω παρε δωσε με το image που εχεις (newnigma αν θυμαμαι),αλλα το πρωτο που ζητας,(vodafone usb stick) ειναι και το πιο δυσκολο της υποθεσης. μονο στα τελευταια blackhole (που ομως δεν βγαινουν για dream) και σε καποια απο τα τελευταια pli ειδα υποστηριξη για τετοια στικ,αλλα και εκει ηταν μονο για πολυ συγκεκριμενου τυπου. (για απευθειας το στικακι στον δεκτη)
    αλλη περιπτωση,ειναι με τον υπολογιστη ανοιχτο (και το στικακι πανω του) και ενα crossover καλωδιο η μια συσκευη hub να μεσολαβει,να κανεις τον υπολογιστη modem (απαραιτητα ο υπολογιστης ανοιχτος συνεχεια).

    το αλλο για ασυρματη συσκευη,ειναι σαφως και κατι ευκολοτερο.ολα τα image εχουν καποιους προεγκατεστημενους driver η και καποιους για να κατεβασεις μεσα απο τον addon manager τους,και ειναι μεγαλη η λιστα με τα υποστηριζομενα.(βεβαια θα πρεπει να ξερεις ποιος ειναι ο τυπος του δικου σου,γιατι σαν belkin xxx δεν προκειται να το βρεις). αν τωρα παλι (λεμε αν) το στικακι σου δεν υποστηριζεται καθολου,ειναι καλυτερα να αγορασεις καποιο συμβατο (απο 10-15 ευρω) γιατι ειναι πιο σιγουρο οτι θα δουλεψει κανονικα απο το 3G.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Απ: Vodafone USB Stick + κλώνος DreamBox 800 HD PVR

    Δεν ήθελα να ακούσω αυτό !!! (Για το στικάκι) ΑΧΧΧ ΒΑΧΧΧ !!!!
    Γνωρίζει κανείς τον τρόπο που κάνουμε τον macbook pro modem με crossover καλώδιο ή συσκευή hub (ποιές είναι αυτές) ?

  4. #4

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Vodafone USB Stick + κλώνος DreamBox 800 HD PVR

    Quote Originally Posted by oldboy View Post
    Δεν ήθελα να ακούσω αυτό !!! (Για το στικάκι) ΑΧΧΧ ΒΑΧΧΧ !!!!
    Γνωρίζει κανείς τον τρόπο που κάνουμε τον macbook pro modem με crossover καλώδιο ή συσκευή hub (ποιές είναι αυτές) ?
    System Preferences --> Sharing --> Internet Sharing...
    Η ρύθμιση είναι πανεύκολη. Απλά θα διαλέξεις στο πεδίο Share your connection from ποια σύνδεση θα μοιράσεις και στο πεδίο To computers using θα επιλέξεις τον τρόπο με τον οποίο θα μοιράσεις το internet...

  5. #5

    Απ: Vodafone USB Stick + κλώνος DreamBox 800 HD PVR

    Γι' αυτό μου αρέσει η τεχνολογία ρε παιδιά.
    Δεν συμφωνείτε ?


  6. #6

    Απ: Vodafone USB Stick + κλώνος DreamBox 800 HD PVR

    Κάποιος φίλος μου πρότεινε να συνδυάσω το Vodafone USB Stick με το D-Link Mobile Wireless Router (DIR 412)(3G) και από το Router να πάω στο DreamBox 800 HD PVR χρησιμοποιώντας το Ethernet port του Router. Πιστεύετε ότι με αυτό τον τρόπο θα κάνω δουλειά;
    Ευχαριστώ
    Cy67

  7. #7

    Απ: Vodafone USB Stick + κλώνος DreamBox 800 HD PVR

    Ναι θα κάνεις. Έτσι το έχω εγώ. Εναλλακτικά δες και το παρακάτω 3G router
    http://www.skroutz.gr/s/301997/TP-LI...ase=TL-MR3220+
    Αυτό έχω εγώ και δουλεύει απροβλημάτιστα
    Κώστας

  8. #8

    Απ: Vodafone USB Stick + κλώνος DreamBox 800 HD PVR

    Ευχαριστώ για τη άμεση απάντηση
    Πήρα τα Vodafone USB Stick και το D-Link Mobile Wireless Router (DIR 412)(3G) (αυτό για εναλλακτική λύση δεν το βρήκα στη αγορά)
    Με το usb εγκατεστημένο στον φορητό δεν είχα πρόβλημα, μετά τη εγκατάσταση συνδέεται κατευθείαν στο ιντερνετ.
    Με το usb στο Router (DIR 412)(3G) υπάρχει θέμα. Ενώ το DB βλέπει κανονικά τον Router και παίρνει κανονικά ip και τα υπόλοιπα το usb δεν παίρνει σήμα για ιντερνετ( νομίζω για να πάρει θα πρέπει το χρώμα στο φωτάκι του usb από κόκκινο να γίνει μπλέ.
    Μπορείς να μου πεις τις ρυθμίσεις που έκανες στο usb και στο Router έτσι που να παίρνει αυτόματα ιντερνετ όταν usb ενσωματωθεί στο Router που είναι συνδεδεμένο με το DB με το Ethernet port .

    Ευχαριστώ
    Cy67

  9. #9

    Απ: Vodafone USB Stick + κλώνος DreamBox 800 HD PVR

    Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν σχεδόν όλοι όσοι μπλέκουν με τέτοιες καταστάσεις στην αρχή. Δυστυχώς δεν ξέρω τα μενού του ρούτερ σου για να σε βοηθήσω επισταμένα. Σε γενικές γραμμές θα πρέπει να βάλεις ως αριθμό κλήσης νομίζω το *99# και APN λέξη internet. To βασικό ζητούμενο όμως είναι το router να αναγνωρίζει το στικάκι ως συσκευή, δλδ. να έχει drivers για το συγκεκριμένο στικάκι. Στο TP LINK που έχω μπορείς να τους κατεβάσεις και να τους περάσεις manually (αν και στην περίπτωσή μου δε χρειάστηκε). Στο DLINK δυστυχώς δεν ξέρω τι παίζει. Πές μου περισσότερες λεπτομέρειες να βοηθήσω όσο μπορώ.
    Κώστας

  10. #10

    Απ: Vodafone USB Stick + κλώνος DreamBox 800 HD PVR

    Στο παρακάτω λινκ θα βρεις την compatibility list για τα στικάκια που υποστηρίζει το router σου. Από ό,τι λέει είναι ενημερωμένη έως και 07/2012. Λογικά πρέπει να περιλαμβάνει και το δικό σου στικάκι αλλά ψάξτο λίγο να μην παιδεύεσαι άδικα. Πιθανότατα να χρειαστείς ενημέρωση στο τελευταίο firmware για το router.

    http://global.dlink.com.sg/site_pdtp...412_3GList.pdf
    Κώστας

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 05-10-15, 22:32
  2. wi fi stick
    By Irte180 in forum Εγ/στάσεις Εξ/σμός Υλικά
    Replies: 1
    Last Post: 15-09-12, 02:50
  3. Χάλασε ο γάμος Vodafone και WIND
    By ilias in forum Ειδησεογραφία
    Replies: 0
    Last Post: 06-02-12, 12:07
  4. Μια ανάσα απο την συγχώνευση WIND/Vodafone
    By ilias in forum Ειδησεογραφία
    Replies: 0
    Last Post: 30-11-11, 15:20
  5. usb stick
    By niknith in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 25
    Last Post: 30-03-11, 20:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •