Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Port forward

  1. #1

    Port forward

    Χρειάζεται κάποια ρύθμιση στον Vu uno για να ανοίξει κάποια πόρτα; Έχω κάνει την σχετική ρύθμιση στον router μου αλλά σε openport check που κάνω έλεγχο δεν την βλέπει.

  2. #2

    Dr.Dream's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Ελλαδα---Εδεσσα
    Age
    51
    Posts
    1,571
    Rep Power
    3647

    Απ: Port forward

    Καλημερα
    Βλεπεις δηλαδη την ΙΡ του δεκτη σου και ανοιγεις σε αυτη την πορτα που θελεις.
    Εαν δεν σου δουλευει δοκιμασε να κλεισεις το firewall του ρουτερ σου αν και δεν νομιζω να φταιει αυτο.
    Πες μου ποιο ειναι το ρουτερ σου και ισως μπορεσω να σε βοηθησω παραπανω.
    0100010001110010001011100100010001110010011001010110000101101101

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    jogatore's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Δανεια του νοτου - Merkeland
    Age
    77
    Posts
    4,357
    Rep Power
    3039

    Απ: Port forward

    Σε μενα παιζει χωρις καν να ανοιξω πορτα στο ρουτερ
    ΟΧΙ στο Ναι των υποταγμενων, ΝΑΙ στο Οχι των γενναιων.

    ΟΧΙ στα Γερμανικα και Ολλανδικα προιοντα

  4. #4

    Απ: Port forward

    Το άσπρο Pirelli...της γνωστής εταιρείας. Σε torrent ανοίγει κανονικά, αλλά εκεί έχω ρύθμιση στο torrent client. Για τον δέκτη το μόνο που έχω κάνει είναι η ρύθμιση στο router.

  5. #5

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Port forward

    Quote Originally Posted by peri View Post
    Το άσπρο Pirelli...της γνωστής εταιρείας. Σε torrent ανοίγει κανονικά, αλλά εκεί έχω ρύθμιση στο torrent client. Για τον δέκτη το μόνο που έχω κάνει είναι η ρύθμιση στο router.
    Τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις;
    Για όλες τις συνήθεις δικτυακές λειτουργίες του δέκτη είναι αρκετή μια προώθηση πόρτας στο router. Σε εσένα τι δεν δουλεύει;

  6. #6

    Απ: Port forward

    Τι εννοείς "Για όλες τις συνήθεις δικτυακές λειτουργίες του δέκτη είναι αρκετή μια προώθηση πόρτας στο router"; Μάλλον ότι πρέπει να δηλώσω στο menu του router μια θύρα για portforward, έτσι;.
    Τι δεν δουλεύει; Το λέω στο πρώτο μου μήνυμα. Το openport check δεν την βλέπει ανοικτή. Το ερώτημα είναι απλό. Κάνω κάποια ρύθμιση και στον δέκτη; Δηλώνω κάπου την ανοικτή θύρα έτσι ώστε να ξέρει ο δέκτης ότι αυτή είναι;

  7. #7

    Dr.Dream's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Ελλαδα---Εδεσσα
    Age
    51
    Posts
    1,571
    Rep Power
    3647

    Απ: Port forward

    Καλημερα
    Λοιπον peri στο μενου του ρουτερ σου εχεις μια επιλογη NAT και εκει εχει μια επιλογη Virtual Server
    Στην καρτα που θα σου ανοιξει θα δεις οτι εχει να βαλεις την IP που θελεις και τις πορτες που θελεις να ανοιξεις

    [IMG]http://desmond.**************/Himg339/scaled.php?server=339&filename=virtualserver.jpg&res=landing[/IMG]

    Αν δεν υπαρχει αυτο πες μου σε παρακαλω τον τυπο του ρουτερ σου οχι απλα την μαρκα του....π.χ Pirelli DRG-A225G
    0100010001110010001011100100010001110010011001010110000101101101

    Member SatDreamGr Projects

  8. #8
    tracert's Avatar
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Age
    52
    Posts
    17
    Rep Power
    0

    Απ: Port forward

    καλημερα και απο μενα

    και το μαυρο pirelli το ιδιο μενου εχει
    [IMG]http://desmond.**************/Himg607/scaled.php?server=607&filename=routerlv.jpg&res=landing[/IMG]

  9. #9

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Port forward

    Quote Originally Posted by peri View Post
    Τι εννοείς "Για όλες τις συνήθεις δικτυακές λειτουργίες του δέκτη είναι αρκετή μια προώθηση πόρτας στο router"; Μάλλον ότι πρέπει να δηλώσω στο menu του router μια θύρα για portforward, έτσι;.
    Συνήθεις λειτουργίες είναι η απομακρυσμένη σύνδεση στο δέκτη για το web interface, ssh ή telnet, ftp.
    Γενικώς, όποια χρήση θέλεις που απαιτεί σύνδεση από "έξω" προς το δέκτη χρειάζεται και ένα forward του αντίστοιχου port, διαφορετικά το router σου δεν θα ξέρει προς τα που να προωθεί τα δεδομένα...

    Το ανάποδο (προφανώς) δεν χρειάζεται τίποτα, αφού ο δέκτης αναζητά κάποια διεύθυνση στο διαδίκτυο και αυτό είναι δουλειά αφενός του router σου (DNS) και αφετέρου εκείνου που συνδέεσαι, ο οποίος πρέπει να έχει φροντίσει για τις δικές του πόρτες...

    Τι δεν δουλεύει; Το λέω στο πρώτο μου μήνυμα. Το openport check δεν την βλέπει ανοικτή. Το ερώτημα είναι απλό. Κάνω κάποια ρύθμιση και στον δέκτη; Δηλώνω κάπου την ανοικτή θύρα έτσι ώστε να ξέρει ο δέκτης ότι αυτή είναι;
    Όχι, στο δέκτη δεν χρειάζεσαι τίποτα.
    Μάλλον δεν έχεις κάνει σωστά τη ρύθμιση στο router σου...

  10. #10

    Απ: Port forward

    Αυτό που λέει ο DrDream το έχω κάνει ήδη.
    Γενικά η χρήση που το θέλω δεν καθορίζει και την ρύθμιση. Αν θέλω ανοικτή την 12000 που λέει και το σχετικό αρχείο ως default, πρέπει να την έχω περάσει στο menu του router?

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. DM800hdse service port
    By galactica in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 5
    Last Post: 08-03-16, 12:00
  2. Replies: 10
    Last Post: 25-05-15, 03:32
  3. Πώς αλλάζω port στον dreambox 800se
    By pharm in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 2
    Last Post: 10-02-13, 09:24
  4. Linksys WAG200G- telnet 23 port?
    By george664 in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 4
    Last Post: 24-08-11, 20:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •