Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Gigablue 800 HD SE και Ελληνικό EPG

  1. #1

    Gigablue 800 HD SE και Ελληνικό EPG

    Χαιρετώ την παρέα, εδώ και λίγες μέρες έχω έναν Gigablue 800 HD SE με Enigma2 και HDF Team Image.

    Οντας ασχετος με LINUX δεκτες προσπαθώ να βάλω ένα Plug-in για να έχω Ελληνικό EPG και πληροφορίες προγράμματος στα Ελληνικά αλλα μέχρι τώρα δεν τα κατάφερα, δοκίμασα ας πούμε το CrossEPG και το SGC menu αλλα τίποτα μου τα βγάζει..... αλαμπουρνέζικα!!
    Τι κάνω λάθος έχει κάποιος φίλος καμια ιδέα πως στον Gigablue 800 HD SE με Enigma2 και HDF Team Image θα έχω Ελληνικό EPG??

  2. #2

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Gigablue 800 HD SE και Ελληνικό EPG

    Τι εννοείς αλαμπουρνέζικα;
    Αν εννοείς ότι δεν εμφανίζονται σωστά οι ελληνικοί χαρακτήρες, τότε απλά λείπουν από τη βασική γραμματοσειρά που χρησιμοποιεί το skin του δέκτη σου.
    Αφού χρησιμοποιείς enigma2, λύνεται εύκολα απλά προσθέτοντας μια γραμματοσειρά με ελληνικούς χαρακτήρες όπως πχ η nmsbd.ttf την οποία ίσως και να έχεις κιόλας αλλά απλά να μη χρησιμοποιεί αυτή τη στιγμή το skin σου...

    Θα χρειαστεί:
    α) να ανεβάσεις το αρχείο της γραμματοσειράς με ftp στην τοποθεσία /usr/share/fonts
    β) να κάνεις κάποιες διορθώσεις στο πεδίο fonts του αρχείου /usr/share/enigma2/skin.xml ώστε να χρησιμοποιείς το font αυτό ως Regular

    Δεν είναι κάτι δύσκολο. Εάν γνωρίζεις τι είναι η πρόσβαση με ftp και έχεις ξαναδεί αρχείο xml τότε μπορείς να το κάνεις μόνος σου.
    Εάν όχι, θα σε βοηθήσουμε βήμα-βήμα εδώ.

  3. #3

    Απ: Gigablue 800 HD SE και Ελληνικό EPG

    Κατ αρχήν ευχαριστώ για την γρηγορη απάντηση...
    Το έχω το αρχείο nmsbd.ttf και το χρησιμοποιώ σαν Regular στο πεδίο fonts.....τι άλλο μπορούμε να κάνουμε??

  4. #4

    Απ: Gigablue 800 HD SE και Ελληνικό EPG

    Να ρωτήσω και κάτι άλλο ....μήπως υπάρχει καμια επιλογή στο Menu του Enigma2 για την επιλογή γλώσσας του EPG??

  5. #5

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Gigablue 800 HD SE και Ελληνικό EPG

    Quote Originally Posted by alter View Post
    Να ρωτήσω και κάτι άλλο ....μήπως υπάρχει καμια επιλογή στο Menu του Enigma2 για την επιλογή γλώσσας του EPG??
    Στα OpenPli based υπάρχει.
    Αλλά για το δέκτη σου δεν γνωρίζω τι image είναι αυτό που έχεις και από ποια "πηγή" προέρχεται... Αν υπάρχει, θα τη βρεις στις ρυθμίσεις συστήματος...

    Όσον αφορά το font, προφανώς η έκδοση που έχεις δεν έχει ελληνικά.
    Δε μπορώ να φανταστώ το ενδεχόμενο το image του δέκτη σου να μην υποστηρίζει unicode!
    Mε την προϋπόθεση ότι έχεις τροποποιήσει το σωστό skin.xml (μην ξεχνάς ότι κάθε skin έχει το δικό του) και με κάποια άλλη (δοκιμασμένη) γραμματοσειρά δεν βλέπεις σωστά ελληνικά τότε μάλλον δε μπορείς να κάνεις και πολλά.

    Αυτή τη στιγμή δεν είμαι σπίτι για να ανεβάσω κάποια γραμματοσειρά δοκιμασμένη και να την κατεβάσεις. Αν είναι εύκαιρο σε κάποιον άλλο ας το κάνει, αλλιώς θα το κάνω εγώ αύριο.

  6. #6

    Απ: Gigablue 800 HD SE και Ελληνικό EPG

    Quote Originally Posted by dimfil View Post
    Αλλά για το δέκτη σου δεν γνωρίζω τι image είναι αυτό που έχεις και από ποια "πηγή" προέρχεται...
    Όσον αφορά το font, προφανώς η έκδοση που έχεις δεν έχει ελληνικά.
    Δε μπορώ να φανταστώ το ενδεχόμενο το image του δέκτη σου να μην υποστηρίζει unicode!
    Η `πηγή΄ του HDF Team Image είναι εδώ
    http://www.hdfreaks.cc/index.php?page=Index
    Αν στο μεταξύ δεν βρεθεί λύση και γυρίσω στο Team RED E2 Image θα υπάρχει η δυνατότητα Ελληνικών η δεν θα αλλάξει τίποτα???

  7. #7

    Απ: Gigablue 800 HD SE και Ελληνικό EPG

    Για του φίλους που τυχόν αντιμετωπίσουν ίσως τι ίδιο πρόβλημα
    Το πρόβλημα λύθηκε γυρνώντας στο Team RED E2 Image και επιλέγοντας στο Menu την Ελληνική γλώσσα....

  8. #8

    Απ: Gigablue 800 HD SE και Ελληνικό EPG

    Δεν υπάρχει enigma2 image που να μην παίρνει ελληνικά, κάτι δεν θα έψαξες! Αλήθεια, αυτός ο gigablue δεν είναι κλώνος του dm800? Έχει κάποια δικιά του sim και δεν μπορεί να πάρει images άλλων κλώνων?

  9. #9

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Gigablue 800 HD SE και Ελληνικό EPG

    δηλωνει οτι δεν ειναι κλωνος! ειναι υποτιθεται αυτουσιος δεκτης,με δικα του χαρακτηριστικα-drivers κλπ και με δικο τους open λογισμικο (καπου ειχα δει και την διευθυνση του,αλλα δεν τη βρισκω τωρα) και ομαδα αναπτυξης την red team (που φερνει πολυ σε nemesis). η ουσια ειναι οτι το image που αναφερει ο φιλος (HDF) ειναι pli based με ολα τα επακολουθα.λογικα και στο HDF πρεπει να παιξει κανονικα Ελληνικα.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  10. #10

    Απ: Gigablue 800 HD SE και Ελληνικό EPG

    Αν ευσταθούν αυτά που αναφέρουν σε διαφορα φόρουμ (του εξωτερικού) που διάβασα, λένε ότι η εταιρία που κατασκευάζει αυτόν τον δεκτη είναι η ίδια εταιρία που φτιάχνει - πλασάρει και τις μοντουλες Giga
    Είναι γρήγορος στις αλλαγές καναλιών καλή σχετικά εικόνα είναι συμβατός με τα περισσότερα Plugins των Dream κοστίζει γύρο στα 155 € (εκεί που τον παρήγγειλα)....Δεν ξέρω δεν κατέχω το θέμα Linux οι φίλοι που ασχολούνται πρισσότερο θα μας πούνε....πάντα βεβαια σε σχέση με το τι θέλει ο καθένας!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. gigablue
    By cabefa in forum GbquadPlus
    Replies: 1
    Last Post: 26-04-20, 11:10
  2. gigablue
    By prove in forum GbquadPlus
    Replies: 0
    Last Post: 09-08-19, 12:03
  3. Πωλείτε Gigablue HD Quad Plus
    By ckone in forum Μικρές αγγελίες
    Replies: 1
    Last Post: 26-10-16, 18:01
  4. Gigablue 800 ue plus
    By mrbond1982 in forum Καλώς Ήλθατε
    Replies: 15
    Last Post: 27-10-13, 19:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •