Results 1 to 5 of 5

Thread: DM 800 Tune failed (Help needed)

  1. #1

    DM 800 Tune failed (Help needed)

    Καλησπέρα σε όλους.

    Τοπολογία:

    Έχω 2 κεραίες Antenna μία προς Υμηττό και μία προς Πάρνηθα. Ο λόγος είναι ότι από τον Υμηττό παίρνω τα Digea και από την Πάρνηθα τα αναλογικά.
    1 πιάτο μέ δύο LNB με 2 εξόδους το κάθε LNB (γιατί το στέλνω σε 2 δέκτες Dreambox) έναν για Hotbird και έναν Astra.
    Το πρόβλημα είναι ότι στο σημείο που είναι αυτά έχω μόνο δύο καλώδια 75ohm και δεν υπάρχει καμία δυνατότητα να περαστεί άλλο καλώδιο. Τοποθέτησα λοιπόν 2 Diseqc με 2 LNB Inputs και 1 input για επίγεια για να καταφέρω να περάσω όλα τα σήματα από τα παραπάνω στα 2 και μοναδικά καλώδια.

    Δυστυχώς με αυτά τα Diseqc εμφανίζεται το μήνυμα Tune failed στην εναλλαγή καναλιών από δορυφόρο σε δορυφόρο. Υπάρχει κάτι που να μπορεί να βοηθήσει την κατ'ασταση μου?

    Ευχαριστώ


  2. #2

    Απ: DM 800 Tune failed (Help needed)

    Φίλε υπάρχει και άλλο θέμα με ίδιο τίτλο. Κάνε έρευνα με: DM 800 Tune failed (Help needed)
    cy67

  3. #3

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: DM 800 Tune failed (Help needed)

    ειναι γνωστο θεμα,οτι οι dream εχουν καποια θεματα με καποια diseq. ψαξε αν μπορεις να βρεις diseq 1.0 (εγω χρησιμοποιω johanson,και δοκιμασα και emitor,αλλοι φιλοι προτεινουν spaun οτι δουλευουν απροβληματιστα) και μετα να βαλεις 2μεικτες tv-sat και κατω παλι 2 διαχωριστες (επισης,βγαζω ενα νοημα,αλλα δεν ειμαι σιγουρος,οτι ειχες πριν αλλα diseq και δουλευε κανονικα,αν ειναι ετσι,δεν χρειαζεται να ψαξεις για diseq,χρησιμοποιησε εκεινα).
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  4. #4

    Απ: DM 800 Tune failed (Help needed)

    Χριστός Ανέστη ,
    Με τετραπλό diseq παίρνω σήμα από 3 σταθερους δορυφόρους σε 3 σημεία . Στα δυο έχω dream box με newnigma. Ασχετο με ο ποιο DM χρησιμοποιώ στο ένα σημείο τη συχνότητα 11012826 Η 27000 3/4 τη λαμβ´ανω με SNR 13.00 db και στο άλλο με μηδεν (0) και Tune Failed . Δοκίμασα και με δικιά μου settings και από sites και κατεβασμένα χειροκινητα αλλά τίποτα. Μάλλον πρέπει να αλλάξω τα maximum me Spaun? εσείς τι λετε?

  5. #5

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,432
    Rep Power
    4091705

    Απ: DM 800 Tune failed (Help needed)

    Quote Originally Posted by cy67 View Post
    Χριστός Ανέστη ,
    Με τετραπλό diseq παίρνω σήμα από 3 σταθερους δορυφόρους σε 3 σημεία . Στα δυο έχω dream box με newnigma. Ασχετο με ο ποιο DM χρησιμοποιώ στο ένα σημείο τη συχνότητα 11012826 Η 27000 3/4 τη λαμβ´ανω με SNR 13.00 db και στο άλλο με μηδεν (0) και Tune Failed . Δοκίμασα και με δικιά μου settings και από sites και κατεβασμένα χειροκινητα αλλά τίποτα. Μάλλον πρέπει να αλλάξω τα maximum me Spaun? εσείς τι λετε?

    μμμ διαβαζω-ξαναδιαβαζω και καπου μπερδευομαι.3 δορυφορους σε 3 σημεια,αρα 3 quad lnb και 3 diseq σωστα? οχι οτι ειναι το πρωτευον στο θεματακι που αναφερεις,αλλα για να προσπαθησει καποιος να σε βοηθησει,καλο ειναι να εχει πληρη εικονα του τι υπαρχει εκει.
    λες τωρα,οτι στο ιδιο σημειο ο ενας δεκτης δουλευει κανονικα και ο αλλος οχι σωστα? το γεγονος να εχει καποιο προβληματακι το tuner του δεκτη,το αποκλειουμε? δοκιμασες πχ να βγαλεις τελειως το diseq και να δωσεις απευθειας απο lnb και ηταν ενταξει?
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. how to make positions or fine tune sats il maltese lang
    By RIDER in forum English Section General
    Replies: 0
    Last Post: 31-03-16, 18:19
  2. Complete Tutorial Needed for OpenMultiBoot Plugin
    By indinana in forum Multiboot Dream E2
    Replies: 6
    Last Post: 28-01-16, 10:05
  3. lib,gst,bin files needed for IPTV streams
    By sat gr in forum Διαφορα Πρόσθετα Dream E2
    Replies: 0
    Last Post: 13-06-13, 19:37
  4. Dm800SE clone Tune Failed
    By dj-tom in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 41
    Last Post: 18-12-12, 21:08
  5. DM 800 Tune failed (Help needed)
    By zbuts in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 21
    Last Post: 21-11-11, 11:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •