Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Disegc 2.0 4/1

  1. #1

    Disegc 2.0 4/1

    Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει έχω ένα Disegc 2.0 4/1
    και έχω την εξής συνδεσμολογία πόρτα A eurobird, πόρτα B Hotbird,πόρτα C Astra,όταν είμαι στον Astra και κάνω αλλαγή στον Hotbird για να δω εικόνα στον hotbird πρέπει να κάνω πέντε μέχρι έξι φορες εναλλαγή καναλιών για να έρθει εικόνα,
    άλλαξα disegc μήπως είναι χαλασμένο αλλα τίποτα, ο δεκτης είναι Dreambox 800 και έχω τα εξής στο tuner του: πόρτα A Eurobird,πόρτα B Hotbird,πόρτα C Astra μήπως κανο καπιο λάθος; ή βοήθεια σας είναι ευπρόσδεκτη.

  2. #2

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Disegc 2.0 4/1

    φιλαρακο,ειναι συνηθισμενο φαινομενο η ασυμβατοτητα των dream (και οχι μονο) με πολλα απο τα diseq που τα δουλευει ακομα και ο πιο φθηνος δεκτης.τα diseq τυπου 1.0 συνεργαζονται καλυτερα με τον δεκτη.επισης δοκιμασμενα και εγγυημενα ειναι τα spaun και johanson.
    θα ηθελα ομως να μας πεις και το εξης.το "κολλημα" το κανει μονο οταν πας απο astra σε hotbird,η και αντιστροφα? γιατι υπαρχει και μια πιθανοτητα να κολλαει το lnb που εχεις στον astra.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  3. #3

    Απ: Disegc 2.0 4/1

    GEORGEFLU το κάνει περισσότερο στον ASTRA από τον EUROBIRD ελάχιστα στον EUROBIRD,όπως επανέλαβες για τα spaun έχεις απόλυτα δίκιο διότι πριν εγκαταστήσω ένα τρίτο lnb για τον EUROBIRD είχα spaun disegc 2/1 ASTRA HOTBIRD χωρίς πρόβλημμα τώρα κατάλαβα ότι πρέπει να αγοράσω ένα spaun 4/1,ευχάριστω για την πολύτιμη βοήθεια σου

  4. #4
    gema26's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Athens
    Age
    43
    Posts
    10
    Rep Power
    0

    Απ: Disegc 2.0 4/1

    Αν μπορείτε ρίξτε και μία ματιά εδώ http://www.satdreamgr.com/forum/lips...ox-500-a-7007/ πρέπει να αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα

  5. #5

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Disegc 2.0 4/1

    Quote Originally Posted by gema26 View Post
    Αν μπορείτε ρίξτε και μία ματιά εδώ http://www.satdreamgr.com/forum/lips...ox-500-a-7007/ πρέπει να αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα
    φιλε μου,νομιζω οτι η απαντηση που εχω δωσει στο μυνημα 2,καλυπτει και το δικο σου προβλημα. το πιθανοτερο ειναι να μην συνεργαζεται σωστα ο διακοπτης με τον δεκτη και μικροτερη η πιθανοτητα να φταιει καποιο lnb. παρολα αυτα,αν θελεις συνδεσε χωρις diseq πρωτα το lnb του hotbird και κανε μια σαρωση και μετα το lnb του astra και κανε το ιδιο. αν κατεβασει ολα τα καναλια που βγαινουν στην περιοχη σου,τοτε φταιει σιγουρα ο διακοπτης.αν οχι κατι αλλο. (φυσικα εχεις ορισει σωστα στο setup τις αντιστοιχιες στους δορυφορους,ετσι?)
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  6. #6
    gema26's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Athens
    Age
    43
    Posts
    10
    Rep Power
    0

    Απ: Disegc 2.0 4/1

    τα έχω δοκιμάσει και με τις περιπτώσεις.. θα ξαναπροσπαθήσω αύριο που θα έχω φορτώσει image στον δέκτη γιατί τώρα μαύρη μαυρίλα πλάκωσε με το image που πέρασα. Θα δοκιμάσω να περάσω το image που έχει στο cd της συσκευασίας και μετά θα ασχοληθώ με αυτό. σαν συχνότητες τις είχα κατεβάσει όλες. Αλλά δεν μου κατέβαζε από μόνο του από hotbird τις συχνότητες RAI και mediaset. Και όταν πήγαινα να τις κατεβάσω manualy δεν τις έβρισκε. Μόνο σε περίπτωση που δήλωνα μόνο τον hotbird τις κατέβαζε. Πόσο να κάνει άραγε το diseqc της spaun για 4 δορυφόρους?

  7. #7

    Serafeim Karakostas's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Άρτα
    Posts
    531
    Rep Power
    2626

    Απ: Disegc 2.0 4/1

    Quote Originally Posted by gema26 View Post
    Πόσο να κάνει άραγε το diseqc της spaun για 4 δορυφόρους?
    http://www.skroutz.gr/c/243/aksesoua...=spaun+411+wsg
    http://www.satrix.gr/index.php?dispa...oduct_id=29796

  8. #8
    gema26's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Athens
    Age
    43
    Posts
    10
    Rep Power
    0

    Απ: Disegc 2.0 4/1

    επίχρυσο είναι???

  9. #9

    Serafeim Karakostas's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Άρτα
    Posts
    531
    Rep Power
    2626

    DiSEqC 2.0 4/1

    Ακριβοί οι spaun αλλά δεν πρόκειται να ασχοληθείς ξανά με θέμα DiSEqC. Ίσως βρεις λύση και με αυτόν εδώ το διακόπτη αλλά δεν είναι 100% εγγυημένο.

  10. #10

    Απ: Disegc 2.0 4/1

    Αφού δεν βρήκα τους spaun στη αγορά της Κύπρου δοκίμασα MAXIMum και πράγματι περιορίστηκε σε μεγάλο βαθμό το πρόβλημα με τα συχνά Tune failed. Αυτά τα (Tune failed) εμφανίζονται μόνο σε περιπτώσεις κακοκαιρίας ή μεγάλης ηλιοφάνειας και μόνο για μερικά δευτερόλεπτα. Δεν θέλω να σας παρασύρω στα MAXIMum γιατί και εγώ με τα όσα έχω διαβάσει πιστεύω ότι μόνο τα spaun δίνουν λύσεις . Αναφέρω τα όσα αναφέρω ένεκα της μεγάλης διαφοράς στη τιμή

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόβλημα σε vu+uno 4k με Disegc
    By yioranne in forum Περί VU Enigma 2
    Replies: 4
    Last Post: 14-01-18, 13:36
  2. disegc 16x1
    By niknith in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 21
    Last Post: 14-10-14, 21:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •