Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 21

Thread: Media player dm8000

  1. #1

    Media player dm8000

    Ειναι ωραία να έχεις την δυνατότητα να μεταφερεις της ταινίες σου σε ένα σκληρο δίσκο και να της βλέπεις απο το dm 8000

    Λοιπόν εγώ έκανα εγκατάσταση ένα media player στον dm
    Μόλις συνδέσω τον εξωτερικό σκληρό διαβάζει κανονικά Όλα τα αρχεία διαβάζει και τους υποτιτλους που ειναι στον ίδιο φάκελο
    1) εχει κινεζικά γράμματα ( κανείς μέσα απο το Pc αλλαγή το αρχείο .srt σε κωδικοποίηση απο ANSI σε UTF-8 αν δεν ειναι σε κωδικοποίηση UTF-8 τα βγάζει κινεζικά )
    2) δεν έχω ήχο ?
    3) ποιο κατα την γνώμη σας ειναι το καλύτερο plugins

  2. #2

    Απ: Media player dm8000

    Σε αρχείο .avi έχω κανονικά ήχο σε αρχείο .mkv δεν έχω ήχο ενώ το διαβάζει κανονικά και τους υποτιτλους

  3. #3

    Απ: Media player dm8000

    καταρχην πες μας το setup σου.
    -τι Image φοραει?
    -ειναι κλωνος ή γνησιος?

  4. #4

    Απ: Media player dm8000

    Ειναι γνήσιος
    Και έχω Barry Allen με oozoon στην flash
    Και στο USB έχω Sifteam koala ( με sifteam θέλω ένα media player )

  5. #5

    Απ: Media player dm8000

    δες τον παρακατω οδηγο που εχω φτιαξει εγω,βαση του δικου μου setup,με γνησιο dreambox 500 hd και image(μετα απο πολυ ψαξιμο ειδικα για mediaplayer)newnigma2.
    πιστευω να βοηθησει.


    pluggins:

    Enhanced Movie Center V2.01 μαζι κατεβαινει και το πακετακι με το αντιστοιχο πανελ για τις οποιες ρυμθισεις του player.και default να τις αφησετε,δεν υπαρχει προβλημα.υπαρχει διαθεσιμο για κατεβασμα στo μενου pluggins
    FontMagnigier το εργαλειακι αυτο,ειναι για να τους υποτιτλους.μεγαλωνει,μικραινει και γενικως ρυθμιζει οτι εχει σχεση με γραμματοσειρες του enigma.
    δεν υπαρχει διαθεσιμο μεσα στο μενου pluggins.το κατεβαζουμε και το περναμε χειροκινητα.
    AutoResolution αλλαζει αυτοματα την αναλυση του προγραμματος,αναλογως υλικου.

    εννοηται οτι για να μην εχουμε προβλημα με πολυκαναλο ηχο(dolby digital&dts)εχουμε κατεβασει τα αντιστοιχα pluggins.
    απ`οτι εχω δει,οτι χρειαζεται ειναι ενσωματωμενο στα περισσοτερα-εαν οχι σε ολα-images.

    απο ρυθμισεις,το μονο που ουσιαστικα πειραξα,ειναι μεσα απο το συστημα>autoresolution,να αλλαξω την επιλογη Enable 720p 24 Mode,σε 1080p24.
    ετσι εχω upscale σε ταινιες που δεν ειναι 1080p.το συγκεκριμενο pluggin βεβαια,θελει λιγο ψαξιμο γιατι εχει αρκετες παραμετρους που θελουν σκαλισμα.
    εχω δοκιμασει mkv 720p,1080p,avi,mpg4 και τα παει ολα νερακι.
    παιζει και τα αρχεια με ενσωματωμενους υποτιτλους,αλλα βεβαια και με εξωτερικο srt το οποιο πριν το εχουμε αλλαξει απο κωδικ/ση ANSI σε UTF-8.
    μπορει να φαει καποια κολληματακια εαν ζοριστει,αλλα σε πολυ λογικα πλαισια.
    πιστευω οτι για καποιον που δεν εχει πολλες απαιτησεις απο ενα mediaplayer,το δεκτακι παιζει μια χαρα και ειναι πολυ βολικο/πρακτικο.
    εννοηται ενα καποιος εχει να προσθεσει ή να διορθωσει κατι,το κανει αμεσα.

    μια ακομη ρυθμιση που θα πρεπει να γινει,ειναι μεσα απο το παραμετροποιηση>συστημα>a/v settings,
    αλλαζουμε την επιλογη display>16:9 content as σε Letterbox.
    ετσι αποφευγουμε το grop,που κανει ο δεκτης.
    μεχρι στιγμης,δεν εχω δει να επηρεαζει κατι αλλο στην οθονη μου.

  6. #6

    Απ: Media player dm8000

    Θα μπορούσες να ανεβασεις τα plugins στο forum
    Θα με βοηθούσε πολύ

    Αυτός ο τρόπος ειναι για να σύνδεσης ένα εξωτερικό σκληρο στον dreambox με ταινίες και να επιλέγουμε οποία θελουμε
    Η περνάμε με FTP την ταινια στον σκληρο του dreambox ?

  7. #7

    Απ: Media player dm8000

    Quote Originally Posted by jcosta View Post
    Θα μπορούσες να ανεβασεις τα plugins στο forum
    Θα με βοηθούσε πολύ

    Αυτός ο τρόπος ειναι για να σύνδεσης ένα εξωτερικό σκληρο στον dreambox με ταινίες και να επιλέγουμε οποία θελουμε
    Η περνάμε με FTP την ταινια στον σκληρο του dreambox ?
    οποιον τροπο και να επιλεξεις,το ιδιο πραγμα κανει για τον δεκτη.
    το Enhanced Movie Center V2.01,υπαρχει στα pluggins του newnigma2.λογικα θα υπαρχει και στο δικο σου Image.
    εαν οχι κανε ενα search στο google και καπου θα στο βρει.
    το FontMagnigier το εχω αλλα δεν ξερω πως να στο ανεβασω.
    κανε ενα search και γι`αυτο και εαν δεν το βρεις,καπως θα στο στειλω.
    εαν παντως δεν σου ειναι δυσκολο,παρε ενα backup απο το image που εχεις και δοκιμασε να περασεις το newnigma2.
    ακολουθησε τον οδηγο μου και θα δεις οτι δεν θα εχεις κανενα θεμα με τα αρχεια βιντεο.
    οτι αλλο χρειαστεις,σφυρα..

  8. #8

    Απ: Media player dm8000

    Enhanced movie center v2.01 το βρήκα το έκανα εγκατάσταση πήγα στα plugins ανοίγω το προγραμμα και το μόνο που εχει ειναι να κάνω ρυθμίσεις πως θα επιλέξω την ταινία απο το σκληρο μου ?

    Το fontmagnigier δεν μπόρεσα να το βρω πουθενά ( αν υπάρχει κάπου και θα ήθελες να το αναφέρεις )
    Το auto resolution το έκανα εγκατάσταση και έκανα της ρύθμισης που έχεις γράψει και ειναι ok

  9. #9

    Απ: Media player dm8000

    * τον εξωτερικό σκληρο μου

  10. #10

    Απ: Media player dm8000

    Quote Originally Posted by jcosta View Post
    Enhanced movie center v2.01 το βρήκα το έκανα εγκατάσταση πήγα στα plugins ανοίγω το προγραμμα και το μόνο που εχει ειναι να κάνω ρυθμίσεις πως θα επιλέξω την ταινία απο το σκληρο μου ?

    Το fontmagnigier δεν μπόρεσα να το βρω πουθενά ( αν υπάρχει κάπου και θα ήθελες να το αναφέρεις )
    Το auto resolution το έκανα εγκατάσταση και έκανα της ρύθμισης που έχεις γράψει και ειναι ok
    αφου το εγκαταστησεις,θα πρεπει να κανεις επανεκινηση του δεκτη.
    λογικα πατωντας το κουμπακι video απο το κοντρολ του δεκτη,θα πρεπει να ανοιγει το προγραμμα.
    διαφορετικα μεσα απο τις ρυθμισεις του Enhanced movie center,δηλωσε του οτι θες να ανοιγει με το κουμπι video.
    το fontmagnigier,δωσε ενα μειλ να στο στειλω.

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. VLC Media Player
    By devilcosta in forum Pc Sofware & Tools
    Replies: 29
    Last Post: 16-06-19, 23:34
  2. media player αναπαραγωγή αρχείων avi
    By dimdra in forum Enigma2 Plugins ΟΕ 2.0
    Replies: 8
    Last Post: 27-12-13, 17:48
  3. εξωτερικος σκληρος και media player
    By giof in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 4
    Last Post: 08-04-13, 09:54
  4. Media player - βοήθεια
    By kfountoukas in forum Eπιστήμη & Tεχνολογία
    Replies: 0
    Last Post: 08-01-13, 17:41
  5. Replies: 0
    Last Post: 20-06-11, 08:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •