Results 1 to 5 of 5

Thread: 80αρι για 9,13,19

  1. #1

    80αρι για 9,13,19

    Είναι δυνατή η παράκεντρη λήψη των 9,13,19 για την Θεσσαλονίκη?
    Επίσης, γι' αυτούς που δεν έχουν όδευση μέσω κεντρικής κεραίας, με ποιο τρόπο βάζετε το καλώδιο μέσα? Παλαιότερα είχα το πιάτο στο μπαλκόνι και είχα κάνει τρύπα στον τοίχο, αλλά αφήνει "σημάδι" που δύσκολα καλύπτεται.

  2. #2

    Απ: 80αρι για 9,13,19

    kαλημερα peri-ειναι καλητερα να βαλεις τουλαχιστον 110x120cm αφου θα ειναι παρακεντρη η ληψη σου-κυριος για τον αστρα 19,2 Ε.
    Οσο για το καλωδιο υπαρχουν διαφοροι τροποι αναλογα το χωρο σου.τωρα πως το εχεις περασει??Αναλογα που θα τοποθετησεις το πιατο κτλπ.
    Δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες για την ενκατασταση σου να σου προτεινουμε λυσεις.

  3. #3

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: 80αρι για 9,13,19

    και το 80αρι θα σου βγαλει,αλλα στον 9Ε ισως να εχεις προβλημα σε καποια οχι τοσο εντονα καιρικα φαινομενα,οποτε και η δικη μου προταση ειναι 1μ με τον hotbird κεντρο .
    για το καλωδιο η τρυπα στον τοιχο ειναι η καλυτερη λυση.δυστυχως καποιες φορες πρεπει να διαλεξεις αναμεσα στην αισθητικη και την πρακτικη.
    υπαρχει επισης ενα πραγματακι με εισοδο f απο τις 2 ακρες και παχος λεπτης λωριδας,που περναει απο πορτες,αλλα εχει αρκετουτσικες απωλειες.
    Code:
     http://www.hm-sat-shop.de/montage-zubehoer-koaxialkabel/slim-line-fensterdurchfuehrung.html
    Code:
    http://www.hm-sat-shop.de/montage-zubehoer-koaxialkabel/fensterdurchfuehrung-fuer-koax-kabel--ultra-slim-.html
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  4. #4

    Απ: 80αρι για 9,13,19

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Dimi12, δεν έχω κάνει ακόμα στήσιμο του πιάτου αφού είμαι σε φάση μετακόμισης. Η απορία μου δημιουργήθηκε από την παλαιότερη εγκατάσταση που είχα.
    georgeflu, καλή λύση αυτό το μαραφέτι. Το έχεις και παρουσιάζει απώλειες;
    Γενικά πάντως η προσπάθειά μου είναι να βρω ένα μικρό πιάτο (ελαφρύ), αλλά αν θέλω παράκεντρα και τις τρεις θέσεις, αυτό που διαπιστώνω είναι ότι πρέπει να πάω σε 1μ. Και σε 1μ. αλουμίνιο, τα 60 € δεν τα γλυτώνω απ' ότι φαίνεται.

  5. #5

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: 80αρι για 9,13,19

    Quote Originally Posted by peri View Post
    Το έχεις και παρουσιάζει απώλειες;
    ναι φιλος! εχω δοκιμασει και τα 2 και καταπινουν db τα ρημαδια. βεβαια σε hotbird και 9e οσο και να φανε δεν υπαρχει προβλημα,αλλα στον astra,ειναι σαν να κλεβει 10 cm απο το πιατο σου και ισως σε καποιες δυσκολες συχνοτητες να εχεις προβλημα.
    αν θελεις παντως να παιξεις-δοκιμασεις, στησε το πιατο που εχεις στις 19e και ριξε παρακεντρα τα αλλα 2 (με στενα lnb ομως,γιατι αλλιως αστα).επειδη ο hotbird ειναι σταθερος σε ισχυ δορυφορος,ισως αν του κλεψεις λιγο και τελειοποιησεις τον 9Ε να εχεις αποτελεσμα και με το πιατο που εχεις.
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •