Results 1 to 5 of 5

Thread: Παράξενα προβλήματα

  1. #1

    Παράξενα προβλήματα

    Καλημέρα,

    Να πω οτι προέρχομαι απο Dreambox 500 και 500HD original δεκτες και το θέμα των emulators μου είναι αρκετά οικείο.
    Εχθές λοιπόν αγόρασα εναν VU+ Uno και όλες οι προσπάθειες να δω εικόνα απέτυχαν παταγοδώς. Να σημειώσω οτι με το δικό του αρχικό image το πρωτο free-to-air Γερμανικό κανάλι HD έπαιξε αμέσως. Αφού φλάσαρα μεσω στικ τα πρώτα images που δοκίμασα, επειδή χρειάζομαι βασικά mgcamd και openvpn τα οποία τα βρήκα άνετα στα 3, 4 images που δοκίμασα, επεμεινα κυρίως στο Black Hole 1.7.2 αλλά και με το 'παλαιότερο' 1.6.6 επειδή παρέχουν και το TSPanel και το NewMenu. Αυτά που παρατήρησα λοιπόν και για τα οποία ψάχνω απαντήσεις / λύσεις είναι τα εξής:

    1. Το αυτόματα σκανάρισμα των δορυφόρων κανά δυο φορές που δοκίμασα (περνάω συνήιως τα μπουκέτα και τους δορυφόρους έτοιμα μέσω DreamEdit) ηταν α π ε λ π ι σ τ ι κ ά αργό και δεν έδειχνε να συντονίζει τίποτα. Αυτό θα έδειχνε πρόβλημα στο tuner αλλά οπως προ-είπα, το tuner συντόνισε άψογα στα free-to-air, και επι πλέον, όταν πατάω το OK και μου βγαζει στοιχεία καναλιού και EPG, ολα τα στοιχεία δείχνουν καλά (SNR, EPG σωστό κλπ...) οπότε, τι μπορεί να σημαίνει ή να συμβαίνει ?

    2. Εχω φορτώσει το mgcamd 1.35 μεσω TSPanel είναι αυτό που είναι ενεργό σαν επιλογή μέσω Μπλε κουμιου. Εχω βέβαια βάλει τα αρχεία με τα κλειδιά μου σωστά κλπ...
    Αν πάω τώρα στο NewMenu, εκει μου δείχνει οτι δεν υπάρχει κανένα softcam εγκατεστημένο. Επιλέγω λοιπόν το mgcamd 1.38 (δεν έχει άλλο), το εγκαθυστά σωστά (μεσω FTP βλέπω οτι εχει σβήσει τα κλειδιά μου και έχει βάλει πάλι τα γενικά αρχεία), ξαναβάζω τα δικά μου αρχεία και ξανακάνω restart το box.
    Απο το Μπλε κουμπί συνεχίζω να βλέπω mgcamd 1.35 και απο το NewMenu το 1.38, και τα 2 started και τρέχοντα.
    Τελικά, παίζει κάποιο και αν ναι, ποιο ?

    3. Στο openvpn, κάνω Intiailize και start εχοντας βάλει βεβαια μέσα στον φάκελο τα δικά μου αρχεία, μου λέει απλά οτι είναι started αλλα δεν έχω άλλη πληροφορία. Το παράξενο εδω είναι οτι το log file που εχω σαν επιλογή στο μπλέ κουμπι στο μενου του openvpn δεν μου δείχνει τιποτα.
    Εχω επίσης κάνει start μέσω telnet και εκει μου έδειξε οτι φορτώνει το δικο μου αρεχείο σωστά.

    Για να μην σας κουράζω άλλο, με τα θέματα 2 και 3, το μέγιστο και βασικό πρόβλημα είναι οτι δεν βλέπω κανένα κανάλι ενω θα έπρεπε, το ίδιο ακριβώς στήσιμο παίζει σε DM500HD χωρις πρόβλημα, όμως δεν έχω 2 διαφορετικά mgcamd και στο openvpn εκει βλέπω οτι κάνει start το δικό μου αρχείο.

    Αν κάποιος έχει κάποια συμβουλή ή παίζει επιτυχώς με openvpn στο κουτί αυτό ας μου δώσει τα φώτα του, ποιο image έχει βάλει κλπ... είμαι στα πρόθυρα του κλονισμού και της απελπισίας απο χθές.

    Ευχαριστώ για την υπομονή και τον χρόνο σας αν φτάσατε ως εδώ.
    Γιάννης

  2. #2

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Παράξενα προβλήματα

    Καλημέρα Γιάννη.
    Καταρχήν, να ξέρεις ότι αγόρασες εξαιρετικό δέκτη. Κατά τη γνώμη μου, τον καλύτερο linuxάτο δέκτη μονού tuner. Αυτόν έχω και εγώ και είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος. Αυτά, απλά για να σε βγάλω από την ανησυχία αν έκανες καλή αγορά...

    Κανένα image δεν παρέχει το TsPanel και το NewMenu. Και τα δύο είναι πρόσθετα που μπορείς να εγκαταστήσεις μόνος σου σε όποιο image θέλεις. Εάν κάπου βρήκες image με προεγκατεστημένα τα παραπάνω plugins, τότε αυτό είναι ένα από τα πολλά backup images που κυκλοφορούν. Γνώμη μου είναι (και θα στο πρότεινα να το ακολουθήσεις) να ξεκινάς πάντα από "καθαρό" image που να προέρχεται από το team που επιλέγεις.
    Το Blackhole 1.7.2 είναι εξαιρετικό για τον Uno. Σου δίνει και το πλεονέκτημα του multiboot. Μπορείς να εγκαταστήσεις αυτό και μετά να βάλεις NewMenu και TSPanel. Και τα δύο θα τα βρεις στο φόρουμ μας...

    1. Με την προϋπόθεση ότι έχεις σετάρει σωστά το tuner σου για τους δορυφόρους που έχεις, αυτό που αντιμετωπίζεις μπορεί να είναι
    α) ένδειξη ότι έχεις μη ενημερωμένο satelites.xml. Μπορείς να βρεις ενημερωμένο εδώ
    β) ένδειξη ότι χρειάζεσαι FPGA upgrade, το οποίο μπορείς να κάνεις από το σχετικό plugin που ήδη βρίσκεται στο image (δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις κάτι εσύ).
    Επίσης, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και τη χειροκίνητη αναζήτηση, αντί για την αυτόματη.

    2. Το Blackhole έχει δικό του soft cam manager (στο μπλε κουμπί), το NewMenu δικό του και το TsPanel επίσης δικό του.
    Εσύ λοιπόν έχεις εγκαταστήσει το 1.35 ως Blackhole softcam και σωστά το βλέπεις στο μπλε κουμπί. Το 1.38 το έχεις εγκαταστήσει για τον cam manager του NewMenu, γι'αυτό το βλέπεις μόνο εκεί. Όταν είναι ενεργά και τα δύο, δεν ξέρω τι μπορει τελικά να γίνει! Κάποια από τις δύο πρέπει να τη βγάλεις ή να την απενεργοποιήσεις. Τα cam managers των plugins είναι καλύτερα να χρησιμοποιούνται σε images που δεν έχουν δικό τους cam manager.
    Στο NewMenu --> Μενού Λήψεων --> Δέκτες Vu --> Emu Blackhole έχω ανεβάσει την έκδοση 1.38 του Mgcamd. Εγκατέστησε αυτή και θα έχεις την 1.38 για επιλογή στο μπλε κουμπί.

    3. Φαίνεται ότι θα πρέπει να είσαι ΟΚ αφού δεν είχες μηνύματα σφάλματος στην κονσόλα. Φαντάζομαι δεν έχεις αλλάξει πόρτες κλπ.

    Λίγο προσοχή θα ήθελα να δείξεις στην ανάπτυξη του 3. Είναι ξεκάθαρο για τι χρήση πρόκειται και το φόρουμ μας θέλει να μείνει μακρυά από ανοικτές συζητήσεις γύρω από αυτό το θέμα...

  3. #3

    Απ: Παράξενα προβλήματα

    Κατ' αρχην ευχαριστώ φίλε Dimfil για την άμεση απάντηση και ζητάω συγγνώμη αν ημουν στα όρια του επιτρεπτού, δεν θα ήθελα να δημιουργήσω θέμα.
    Χαίρομαι για την 'ενθάρρυνση', είχα όντως διαβάσει πάρα πολύ σχόλια για τον Uno και τον προτίμησα σε σχέση με τον 800SE και γιατι ήταν πολύ πιο οικονομικός, αλλά μετά τα χθεσινοβραδυνά πραγματικά απελπίστηκα γιατι περίμενα σε 15 λεπτά να είμαι εντάξει.

    Δεν εχω αλλάξει τίποτα απολύτως στο configuration μου σε σχέση με το προηγούμενο box το DM500HD όπου όλα παίζουν εκεί, οπότε απο αυτή τη πλευρά είμαι ήσυχος. Θα περάσω λοιπόν ξανά την 1.7.2 απο την BH και οχι το greek mod, θα τσεκάρω το mgamd όπως μου είπες να μην υπάρχει αλλού εκτώς Blackhole, θα ενημερώσω και τους δορυφόρους και θα δω. Ξεχασα όμως να αναφέρω οτι σε κάποιες στιγμες, έπαιρνα επίσης και το μήνυμα 'No Data on Transponder - Time out reading PAT'

    Εικάζω με αυτά που μου είπες οτι μάλλον το πρόβλημα εντοπίζεται στην λίστα με τους δορυφόρους ?
    Επίσης, εχεις καμμια ιδεα για το service του openvpn που είναι προ-εγκατεστημένο, για το πως μπορώ να δω ακριβώς τι κάνει όταν ενεργοποιείται και να είμαι σίγουρος οτι δουλεύει ? Υπάρχει κάποιο άλλο 'καλύτερο' plugin ?

    Ξεχασα επίσης να ανφέρω, οτι αρκετά απο τα plugins που προσπάθησα να εγκαταστήσω μέσω των TSPanel και NewMenu όπως για παράδειγμα infinity skin είχαν σαν αποτέλεσμα να κρασάρει το box. Τι μπορεί να φταίει εδω ?

    Σε 'φόρτωσα' πάλι με ερωτήσεις και προβλήματα, ευχαριστώ και πάλι για την συνδρομή και την βοήθεια σου.
    Γιάννης

  4. #4

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Παράξενα προβλήματα

    Quote Originally Posted by Yannis.21 View Post
    Κατ' αρχην ευχαριστώ φίλε Dimfil για την άμεση απάντηση και ζητάω συγγνώμη αν ημουν στα όρια του επιτρεπτού, δεν θα ήθελα να δημιουργήσω θέμα.
    Χαίρομαι για την 'ενθάρρυνση', είχα όντως διαβάσει πάρα πολύ σχόλια για τον Uno και τον προτίμησα σε σχέση με τον 800SE και γιατι ήταν πολύ πιο οικονομικός, αλλά μετά τα χθεσινοβραδυνά πραγματικά απελπίστηκα γιατι περίμενα σε 15 λεπτά να είμαι εντάξει.
    Έκανες εξαιρετική αγορά, μην απελπίζεσαι. Αυτά που αντιμετωπίζεις δεν έχουν να κάνουν με τον Uno, είναι θέματα που κατά καιρούς αντιμετωπίζουν οι χρήστες linuxάτων δεκτών. Το ότι δεν τα είχες με τον 500hd δεν έχει να κάνει με το δέκτη.

    Δεν εχω αλλάξει τίποτα απολύτως στο configuration μου σε σχέση με το προηγούμενο box το DM500HD όπου όλα παίζουν εκεί, οπότε απο αυτή τη πλευρά είμαι ήσυχος. Θα περάσω λοιπόν ξανά την 1.7.2 απο την BH και οχι το greek mod, θα τσεκάρω το mgamd όπως μου είπες να μην υπάρχει αλλού εκτώς Blackhole, θα ενημερώσω και τους δορυφόρους και θα δω. Ξεχασα όμως να αναφέρω οτι σε κάποιες στιγμες, έπαιρνα επίσης και το μήνυμα 'No Data on Transponder - Time out reading PAT'

    Εικάζω με αυτά που μου είπες οτι μάλλον το πρόβλημα εντοπίζεται στην λίστα με τους δορυφόρους ?
    Πολύ πιθανό. Μην ξεχνάς και το FPGA Upgrade. Κάντο οπωσδήποτε. Λύνει κάποια θέματα λήψης...

    Επίσης, εχεις καμμια ιδεα για το service του openvpn που είναι προ-εγκατεστημένο, για το πως μπορώ να δω ακριβώς τι κάνει όταν ενεργοποιείται και να είμαι σίγουρος οτι δουλεύει ? Υπάρχει κάποιο άλλο 'καλύτερο' plugin ?
    Μια χαρά είναι αυτό.
    [Μπλέ] --> [Μπλε] --> OpenVpn Panel Είσαι σίγουρος ότι έχεις κάνει πρώτα "Set active (κίτρινο)" ; Πρώτα θέλει αυτό και μετά "Έναρξη (κόκκινο)". Μετά από αυτά, δείχνει κανονικά το "Show Log".

    Ξεχασα επίσης να ανφέρω, οτι αρκετά απο τα plugins που προσπάθησα να εγκαταστήσω μέσω των TSPanel και NewMenu όπως για παράδειγμα infinity skin είχαν σαν αποτέλεσμα να κρασάρει το box. Τι μπορεί να φταίει εδω ?
    Πρέπει να είσαι προσεκτικός στο τι βάζεις. Στο NewMenu βάζουμε μόνο περιεχόμενο που δοκιμάζουμε και γνωρίζουμε ότι είναι ΟΚ.
    Ειδικά στα skins, αν βάλεις skin που δεν προορίζεται για το image σου ή είναι για παλιότερη έκδοση, η "πράσινη οθόνη" είναι και η πιο πιθανή κατάληξη...
    Το infinity αποκλείεται να το έβαλες από το NewMenu. Δεν το έχω ανεβάσει. Αποφεύγω να ανεβάζω skins γιατί όλα τα images πια έχουν ενημερωμένα δικά τους στους online server τους. Δεν έχει νόημα να τα ξαναβάζω.
    Για το Blackhole, προτίμησε τα δικά τους. Αρκεί να διαλέγεις αυτά που είναι για 1.7.x.
    Αν και θα σου πρότεινα να αφήσεις το Mood... Είναι πανέμορφο...

    Σε 'φόρτωσα' πάλι με ερωτήσεις και προβλήματα, ευχαριστώ και πάλι για την συνδρομή και την βοήθεια σου.
    Γιάννης
    No problem...
    Γι'αυτό είναι το SatDreamGr...!!!


  5. #5

    Απ: Παράξενα προβλήματα

    Δεν εχω λόγια να σ' ευχαριστήσω, μου αναπτέρωσες το ηθικό και περιμένω πως και πως να γυρίσω σπίτι να τα βάλω σε μια σειρά.

    Μια χαρά είναι αυτό.
    [Μπλέ] --> [Μπλε] --> OpenVpn Panel Είσαι σίγουρος ότι έχεις κάνει πρώτα "Set active (κίτρινο)" ; Πρώτα θέλει αυτό και μετά "Έναρξη (κόκκινο)". Μετά από αυτά, δείχνει κανονικά το "Show Log".
    Μια χαρά είναι, δεν λέω, έκανα activate πρώτα και μετά start (και πολλές φορές re-start), το μπλε κουμπί για το log ήταν εκεί αλλά ανοίγει άδειο ενω θα περίμενα να δώ 'κατι' μέσα στο log γι' αυτό και οι ενδιασμοί για το αν δουλεύει τελικά ή όχι...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •