Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: how to

  1. #1
    niknith's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    περιστερι
    Posts
    298
    Rep Power
    294

    Question how to

    πως κανουμε update το nemesis?

  2. #2

    korn's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    SatDreamGr
    Posts
    51,781
    Rep Power
    2484982

    Απ: how to

    online ??

    Αν ναι, δυο φορές μπλε, firmware update/ΟΚ και μετά από επανεκκίνηση είσαι ΟΚ.-

    Υπόψη σου ότι ένα νέο timeline δεν είναι υποχρεωτικά και διαθέσιμη αναβάθμιση.-

    Αν υπάρχει αναβάθμιση, πατώντας μόνο μπλε κουμπί σου βγάζει ένδειξη ότι υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση.-

  3. #3

    Απ: how to

    Γειά σας,

    Προσπάθησα να κάνω και εγώ αναβάθμιση online αλλά δεν έγινε και μου έβγαλε μήνυμα πως δεν έχω αρκετό ελεύθερο χώρο στο flash για να γίνει η αναβάθμιση. "Upgrade requires at least 4500 kB free on flash. Please remove some addons or skins before upgrade."

    Έχω το DM800 HD sim 2.01 (Clone).
    Image έχω το Nemesis v2.3 SVN(092)

    Μου έχει βγάλει μήνυμα οτι υπάρχει new version 095.

    Τώρα έχω λίγο μπερδευτεί. Υπάρχει το νέο 095 για το Nemesis v2.3 αλλά έχω δει στο forum οτι υπάρχει και το Nemesis v2.4.
    Τι είναι πιο σωστό?
    Να περάσω το version 095 για το Nemesis v2.3 ή να περάσω το Nemesis v2.4 και το up to date version που υπάρχει.

    Να σημειώσω πως με τα πρόσθετα πολλές φορές μου κολλάει και κάνει restart με το version που έχω.

    Ευχαριστώ πολύ!

  4. #4

    korn's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    SatDreamGr
    Posts
    51,781
    Rep Power
    2484982

    Απ: how to

    Φίλε μου το update είναι για γνήσιους.......... μήπως έχεις προβλήματα στον κλώνο σου.....

    Άποψή μου είναι να χρησιμοποιείς τα image που είναι μόνο για τον κλώνο σου και όχι update.-

    Η ένδειξη που βγαίνει είναι προφανώς γιατί στην flash του δέκτη σου δεν υπάρχει ανάλογος χώρος.....

    Το συγκεκριμένο image υπάρχει για τον κλώνο σου, μπορείς να τα βρεις στην section που ανεβαίνουν και να επιλέξεις ποια βέρσιον από αυτό θέλεις να βάλεις.

    Αν χρησιμοποιείς USB Tuner καλύτερα να μείνεις λίγο καιρό ακόμα με την έκδοση 2.3 που έχει οδηγούς, στην 2.4 τώρα ανεβαίνουν .....

  5. #5

    Απ: how to

    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Δεν νομίζω να έχω πρόβλημα στον κλώνο. Απλά από τότε που τον πήρα δεν έχω κάνει ακόμη update. Πρέπει να το κάνω για να μάθω...

    Αυτό που έγραψες για να χρησιμοποιήσω image που είναι μόνο για τον κλώνο μου σημαίνει πως δεν θα έπρεπε να κάνω update το image online?

    Όσο για την flash το κατάλαβα πως δεν έχω αρκετό χώρο.

    Αυτό που είπες για USB tuner δεν νομίζω να το έχω. Πως θα το σιγουρέψω όμως?
    (Πω, πω νοιώθω σαν παιδί που μαθαίνει το καινούργιο του παιχνίδι!)

    Πιστεύεις λοιπόν οτι δεν πρέπει να κάνω update online αλλά καλύτερα να κατεβάσω τη version που θέλω και να τη βάλω μέσω serial???

    Ευχαριστώ.

  6. #6

    korn's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    SatDreamGr
    Posts
    51,781
    Rep Power
    2484982

    Απ: how to

    Πιστεύω ότι είναι καλύτερα έχοντας κλώνο να μην κάνεις update online γιατί τα update απευθύνονται σε γνήσιους.
    -Nemesis για τον κλώνο σου υπάρχουν, μπορείς να κατεβάσεις όποια version θέλεις και να τον φλασσάρεις εκ νέου.-
    USB tuner είναι το στικάκι που βάζουμε για να μπορούμε να βλέπουμε τα επίγεια ψηφιακά DIGEA κ.λ.π. από τον dreambox. Αυτό εσύ το αγοράζεις και το βάζεις. Εάν έβαλες έχεις εάν όχι δεν το έχει ο δέκτης πάνω με την αγορά του.-

  7. #7

    Απ: how to

    Σ' ευχαριστώ πολύ!

    Θα βρώ το update που θέλω και θα το φλασάρω μόνος μου λοιπόν.

    USB tuner τελικά δεν έχω.

  8. #8

    Απ: how to

    Μπορεί κάποιος παρακαλώ να μου πει πως θα ξέρω αν έχω το ssl84a?

  9. #9

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: how to

    Quote Originally Posted by Greckos View Post
    Μπορεί κάποιος παρακαλώ να μου πει πως θα ξέρω αν έχω το ssl84a?
    Η έκδοση του ssl φαίνεται στην αρχή του boot.
    Κάνε reboot και έχε το νου σου στα πρώτα δευτερόλεπτα στο front display...

  10. #10

    Απ: how to

    Quote Originally Posted by dimfil View Post
    Η έκδοση του ssl φαίνεται στην αρχή του boot.
    Κάνε reboot και έχε το νου σου στα πρώτα δευτερόλεπτα στο front display...

    To είδα μόλις τώρα και έγραφε #82. Αυτό θα ήταν γιατί δεν έγραψε κάτι άλλο.

    Μήπως ξέρεις (ξέρετε) που θα βρω το ssl84a?
    Επίσης υπάρχει κανένα θέμα εδώ στο forum για "how to" για το πως να φλασάρω σωστά το ssl και επίσης με ποιόν τρόπο μπορώ να κάνω multiboot με το USB stick?

    Αν υπάρχει και δεν το έχω δει, ας μου βάλει κάποιος το link γιατί θα ήταν πολύ χρήσιμο.

    Ευχαριστώ Πολύ!

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •