Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 28

Thread: Δεν μπορώ να δω το Softcam panel μέσα στο Aaf panel!

  1. #11

    Απ: Δεν μπορώ να δω το Softcam panel μέσα στο Aaf panel!

    Είναι η default, δεν την έχω αλλάξει η 80.Ούτως ή άλλως έχω προωθήσει στο router και την 80 και την 443 την default του openwebif, στην ip του δεκτη.

  2. #12

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Δεν μπορώ να δω το Softcam panel μέσα στο Aaf panel!

    Για δώσε σε κονσόλα την εντολή telnet xxx.xxx.xxx.xxx port (εννοείται όπου xxx η ΙΡ σου και port η 80 ή όποια άλλη έχεις)
    Εάν πάρεις μήνυμα Unable to connect to remote host τότε το web interface δεν έχει ξεκινήσει καν και τσάμπα το ψάχνεις...

  3. #13

    georgeflu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ptolemaida
    Age
    44
    Posts
    12,426
    Rep Power
    4091704

    Απ: Δεν μπορώ να δω το Softcam panel μέσα στο Aaf panel!

    η openwebif θελει ΧΧΧ.ΧΧΧ.X.XX:8088 (οπου χ η ip του δεκτη σου).κανε μια δοκιμη,αν ειναι η openwebif,θα πρεπει να δουλεψει. αν οχι,δοκιμασε να αλλαξεις μεσα απο το plugin την πορτα σε 8088.με μπερδευει ομως το γεγονος οτι λες πως εχει την openwebif διαθεσιμη για κατεβασμα,αν ηταν περασμενη στον δεκτη σου,νομιζω δε θα την εμφανιζε εκει!
    ολα ειναι FLU

    Member SatDreamGr Projects

  4. #14

    Απ: Δεν μπορώ να δω το Softcam panel μέσα στο Aaf panel!

    Στην αρχή όταν προτοπέρασα το AAF, το webif λειτουργούσε άψογα, και μάλιστα και με καινούργιες λειτουργείες, όπως softcam και mediaplayer και autotimer στα extras.Τώρα γιατί δεν μου δουλεύει?
    Το openwebif δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.Στα forum διάβασα ότι αν στο openwebif αλλάξεις την θύρα από 8088 σε 80, τότε απενεργοποιεί το webif που έχω, και λειτουργεί το openwebif χωρίς να βάζεις θύρα στο τέλος.Αυτό είναι σωστό, ή θα υπάρχει κάποιο conflict μεταξύ των 2 plugins?
    Παρεπιπτόντως το softcam panel το βλέπω στο OpenAaf panel αλλά αν το πατήσω έχω τη γνωστή πράσινη οθόνη.Μήπως θα βοηθούσε να ανεβάσω το crashlog που αποθηκεύω στον δίσκο?

  5. #15

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Δεν μπορώ να δω το Softcam panel μέσα στο Aaf panel!

    Αν βάλεις την ίδια πόρτα θα υπάρξει πρόβλημα. Είναι δύο διαφορετικές εφαρμογές μεταξύ τους που απλά μοιράζονται το ίδιο API.
    Άστα να έχουν διαφορετική πόρτα και δοκίμασε αυτό που σου είπα και για τα δύο.

    Αφού έχεις crashlog στείλτο να το δούμε...

  6. #16

    Απ: Δεν μπορώ να δω το Softcam panel μέσα στο Aaf panel!

    Παιδιά ποιές πόρτες πρέπει να προωθήσω στο router για τον δέκτη μου, για webif, ftp, streaming κ.λ.π?
    Η 443 πρέπει να είναι με https login(ssl)?Για το ftp πιοά πόρτα(DCC)?Εγώ έχω βάλει τις 21, 23.
    Επίσης έχω βάλει τις 16000, 16001.
    Μάλλον το πρόβλημα πρέπει να είναι με τον router μου και τις ports του, γιατί δεν μπορώ να δω από web(εξωτερικά) ούτε το webif του άλλου μου Enigma 1 δέκτη, ενώ εσωτερικά το βλέπω.Έχει βάλει στα settings του Ε1 webif " expert " και όχι "standard" και έχει και "webserver config"(μέσα στη σελίδα που μπαίνω εσωτερικά στην σελίδα του δέκτηΕ1).Γενικά έχω μπλέξει τα μπούτια μου...
    Για να ξέρετε όταν δουλεύει ο ένας δέκτης ο άλλος είναι ή deepstandby ή κλειστός από τον πίσω διακόπτη.Έτσι ανάλογα ποιός είναι ανοικτός θα πρέπει να τον
    βλέπω εξωτερικά.Μπορει να βοηθήσει κάποιος ποιές ports πρέπει να προωθήσω για τον καθένα?
    ΥΣΤ/ΦΟ: Μάλλον πρέπει να ανοίξω άλλο θέμα?

  7. #17

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Δεν μπορώ να δω το Softcam panel μέσα στο Aaf panel!

    Οι default πόρτες είναι:
    https --> 443
    webIf --> 80
    OpenWebIf --> 8088
    Telnet --> 23
    Ftp --> 21

    16000 και 16001 προφανώς έχεις για το CCcam...

    Είναι ξεκάθαρο και εύκολο. Μην κάνεις οτιδήποτε άλλο στο ρούτερ σου πέρα από το να προωθήσεις αυτές τις πόρτες αντιστοίχως.
    Εάν θέλεις να κάνεις port forward και για τους δύο δέκτες, άλλαξε τις εξωτερικές πόρτες και όχι τις εσωτερικές πχ
    WebIf enigma1 Προώθηση την εξωτερική 8080 στην εσωτερική 80 προς την ΙΡ του enigma1 δέκτη
    WebIf ενιγμα2 Προώθηση την εξωτερική 8081 στην εσωτερική 80 προς τη διεύθυνση του enigma2 δέκτη

    Έτσι, όταν θέλεις να συνδεθείς εξωτερικά στους δέκτες σου γράφεις:
    http://dyndns:8080 (για τον enigma1)
    http://dyndns:8081 (για τον enigma2)

    Νομίζω είναι κατανοητό πως δουλεύει το "κόλπο"...
    Χρησιμοποίησε αντίστοιχες παραλλαγές για τις άλλες υπηρεσίες.

    Ποιο ρούτερ έχεις;

  8. #18

    Απ: Δεν μπορώ να δω το Softcam panel μέσα στο Aaf panel!

    Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση φίλε dimfil.
    Έχω το Pirelli router της ON(Το παλιό με firmware του ΝΟΕ 2008).
    Για να αλλάξω τις εξωτερικές προς τις εσωτερικές θα πάω εκεί που λέει NAT MAP?
    Ή θα το κάνω στο virtual server που έκανα τις προωθήσεις μου μέχρι τώρα?
    Για telnet kai ftp του enigma 1?(Γιατί αυτές τις έχω προωθήσει μόνο για τον enigma2, και στο DCC νομίζω ότι δεν μπορώ να τις αλλάξω για τον Ε1).

  9. #19

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Δεν μπορώ να δω το Softcam panel μέσα στο Aaf panel!

    Για telnet του enigma1, προώθησε εξωτερικές ελεύθερες πόρτες. Μπορείς άνετα να βάλεις 8082,8083 κλπ αρκεί να μην χρησιμοποιούνται αλλού.

    Πιο μοντέλο pirelli σου έχει δώσει η ΟΝ;

  10. #20

    Απ: Δεν μπορώ να δω το Softcam panel μέσα στο Aaf panel!

    Quote Originally Posted by dimfil View Post
    Για telnet του enigma1, προώθησε εξωτερικές ελεύθερες πόρτες. Μπορείς άνετα να βάλεις 8082,8083 κλπ αρκεί να μην χρησιμοποιούνται αλλού.

    Πιο μοντέλο pirelli σου έχει δώσει η ΟΝ;
    Έχω το λευκό το τετραγωνισμένο, δεν θυμάμαι το μοντέλο.Και κάτι τελευταίο: ποιές από αυτές τις θύρες είναι tcp και ποιές utp?Ή να τις βάλω όλες tcp&udp?
    Αυτό το μενού έχει:

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Softcam Panel
    By indinana in forum English Section General
    Replies: 0
    Last Post: 18-05-15, 08:46
  2. TS PANEL.
    By stastam in forum Images Medi@link IXUSS ONE
    Replies: 7
    Last Post: 09-05-15, 00:20
  3. vti panel
    By korn in forum Enigma2 Plugins ΟΕ 2.0
    Replies: 0
    Last Post: 21-10-12, 19:43
  4. ts panel 5.5
    By sakis1234567 in forum Περί VU Enigma 2
    Replies: 1
    Last Post: 21-05-12, 17:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •