Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Κατι δεν κανω σωστα....

  1. #1

    Κατι δεν κανω σωστα....

    Μετα απο εγκατασταση σε κλωνο DM800HD sim estar V3,(estar_Ferrari-SSL82F-newnigma2-release-dm800-v3.2.2.nfi) και skin hdglass16 4.14, κανω ενα στικακι kingston 1gb mount αφου το εχω κανει format σε fat32 πριν και μου το αναγνωριζει σαν sda και mounted on /media/hdd. Στο media μεσα ομως δεν υπαρχει πουθενα το usb!Εγω θελω για παραδειγμα να βαλω picons για το hdglass16,το οποιο στο setup του μου ζηταει picons/icons path στο media/usb...(και πολυ καλα κανει!) usb ομως πουθενα! Παω και εγω μετα και κατεβαζω picons για usb απο το newmenu για να δω τι θα γινει...και μου δημιουργει ενα φακελο στο media, 'usb' και μεσα τα picons τα οποια τρεχουν κανονικα στο hdglass.Οταν αργοτερα βαζω το usb στο PC για να δω αν εχει μεσα τα picons...ειναι αδειο,εχει μονο ενα φακελο usr. Κατι δεν κανω σωστα ρε παιδια!Απο οτι καταλαβαινω τα picons τρεχουν μεσα απο την flash μαλλον.Βοηθηστε με λιγο ρε παιδια!

  2. #2

    Απ: Κατι δεν κανω σωστα....

    Λογικα στο τρεχει απο την flas οπως σωστα ειπες.
    Γιατι δεν το κανεις mount to φλασακι να ειναι /media/usb
    τοτε σιγουρα θα τα τρεχει απο το φλασακι αφου θα τα κατεβασει κ θα τα αποθικευσει απο το νετ στο /media/usb.
    Τα τα picons κ θα τα τρεχει απο εκει.
    χρειαζεσαι να γραψεις σαν σκληρο δισκο κ το εχεις το φλασακι σαν /media/hdd.
    τοτε αλλαζει
    Κατεβασσε picons για hdd αφου το εχεις τωρα ετσι,φυσικα θα κανεις απεγκατασταση πρωτα τα picons που εχεις τωρα ενοηται.
    λογικα θα στα κατεβασει στο media/hdd και θα τα δεις picons που δεν τα βλεπεις τωρα.

  3. #3

    devilcosta's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Εδώ
    Posts
    9,710
    Rep Power
    2556267

    Re: Κατι δεν κανω σωστα....

    Λες ότι το stick γίνετε mount σαν media/hdd αυτό γίνετε γιατί δεν έχεις σκληρό δίσκο,άρα το stick σου είναι media/hdd και όχι media/usb

    Αν έχεις βάλε και ένα δεύτερο stick usb πάνω στον δεκτη,για να γίνει mount σαν sdb1,και ακολούθησε την πιο κάτω διαδικασία για να εμφανίζεται σαν media/usb όπου θα αποθηκεύονται τα picon σου

    http://www.satdreamgr.com/forum/peri...195/#post18937


    πρόσεχε τα picon παίρνουνε πολύ χώρο και αν τα αποθηκεύεις στην flash ενδέχεται na μπλοκάρει ο δεκτης λόγου έλλειψης χώρου αποθήκευσης
    Member SatDreamGr Projects.
    ....................................
    Orbital Position = 5W - 3E - 9E - 13E - 19E.
    ....................................
    Satellite Receivers = Edision OS Mio 4K -- Edision OS Nino+ -- Edision OS Mini -- Edision OS Mega -- Medi@link IXUSS ZERO -- Dm 7020HD -- Vu+ Solo 2 -- Octagon SF4008 Triple 4K.
    ....................................
    Module = CI+ Fransat.
    ....................................
    Tuner Card = TBS5925.
    ....................................
    Images = SatDreamGr.

  4. #4

    Απ: Κατι δεν κανω σωστα....

    Τελικα δεν καταφερε να το δει σαν usb...τις εντολές telnet ουτε που τις δεχοταν!Το αναγνωριζε ως sda1 και mount hdd.απλα αλλαξα την διαδρομη των picons στο hd glass 16 να πανε στο hdd(sda1) και δουλευει.προφανως τα κανει αυτα γιατι δεν εχω σκληρο.Ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας,οφειλω να ομολογησω οτι οσες φορες εδω μεσα ειχα καποια απορια παντα μου απαντησαν και αμεσα, επισης νομιζω πως ειναι το πιο χρησιμο και πιο φιλικο σαιτ σε σχεση με καποια αλλα, που τις όποιες γνωσεις τους, τις κρατανε για την παρτη τους! Και παλι ευχαριστω!

  5. #5

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Κατι δεν κανω σωστα....

    Ευχαριστούμε για τα καλά λόγια. Ωστόσο, αυτό που όλοι εδώ προσπαθούμε να κάνουμε, είναι το απολύτως αυτονόητο: να προσφέρουμε εντελώς αφιλοκερδώς γνώση και βοήθεια σε όλους όσοι μοιράζονται το ίδιο χόμπυ!
    Για μένα, όποιο φόρουμ δεν τηρεί τα παραπάνω, απλά δεν είναι φόρουμ...

    Τώρα, όσον αφορά το θέμα σου, αν ακόμα θέλεις να το κάνεις mount σαν usb, σίγουρα θα το κάνουμε. Τι θα πει δεν δεχόταν! Στο χέρι του είναι;

    Εάν λοιπόν θέλεις να το δούμε, δώσε την εντολή cat /etc/fstab και γράψε εδώ το αποτέλεσμά της...

  6. #6

    Απ: Κατι δεν κανω σωστα....

    Φιλε μου dimfil εδωσα την εντολη που μου ειπες και σου ανεβασα την φωτο για να δεις [IMG]http://img20.**************/img20/4596/telnetp.jpg[/IMG]

  7. #7

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Κατι δεν κανω σωστα....

    Εάν λοιπόν θέλεις οπωσδήποτε το φλασάκι να φαίνεται σαν usb, δεν έχεις παρά να κάνεις edit το αρχείο /etc/fstab με έναν unix friendly text editor πχ Notepad++.

    Στην τελευταία γραμμή φαίνεται πως βλέπει ο δέκτης το φλασάκι σου. Ακριβώς επειδή δεν έχεις πραγματικό σκληρό δίσκο, φαίνεται σαν sda και έχει γίνει mount σαν hdd.
    Στη γραμμή του /dev/sda1 λοιπόν αρκεί να αλλάξεις το /media/hdd σε /media/usb, κάνε reboot και είσαι έτοιμος...

  8. #8

    Απ: Κατι δεν κανω σωστα....

    Φιλε μου dimfil εκανα το edit αρχειο[IMG]http://img577.**************/img577/6436/usbx.jpg[/IMG]
    αλλα μετα απο επανεκκινηση δεν υπαρχει usb πουθενα!!![IMG]http://img85.**************/img85/1256/tipotat.jpg[/IMG]
    μουλαρωσε μου φαινεται....

  9. #9

    dimfil's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Αθήνα, Χαλάνδρι...
    Age
    50
    Posts
    816
    Rep Power
    1452

    Απ: Κατι δεν κανω σωστα....

    Έκανες επανεκκίνηση το δέκτη σίγουρα ή μόνο το enigma2;

    Δημιούργησε εσύ έναν φάκελο μέσα στο media με το όνομα usb και ξανακάνε reboot...
    Μετά το reboot άνοιξε το φάκελο usb και δες αν εκεί βρίσκεις τα περιεχόμενα από το στικάκι...

  10. #10

    Απ: Κατι δεν κανω σωστα....

    Εκανα επανεκκινηση το δεκτη.Τελικα εκανα το τελευταιο που μου ειπες και να το αποτελεσμα
    [IMG]http://img267.**************/img267/1177/telosr.jpg[/IMG]
    ''αν ακόμα θέλεις να το κάνεις mount σαν usb, σίγουρα θα το κάνουμε. Τι θα πει δεν δεχόταν! Στο χέρι του είναι;''.....
    ποσο δικιο ειχες dimfil...ευχαριστω παρα πολυ!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •