Results 1 to 7 of 7

Thread: Τι θα χρειαστώ για να αξιοποιήσω έναν Twin DVB-S2 δέκτη;

  1. #1

    Τι θα χρειαστώ για να αξιοποιήσω έναν Twin DVB-S2 δέκτη;

    Γεια σας παιδιά.
    Πριν από λίγο καιρό ασχολήθηκα για πρώτη φορά με Dreambox, (για λογαριασμό φίλου)
    και από την πρώτη στιγμή δεν έκρυψα τον ενθουσιασμό μου για τις δυνατότητές τους.
    Επειδή υπάρχει μεγάλη περίπτωση να πουλήσω τους 2 δέκτες που διαθέτω αυτή τη στιγμή,
    σκέφτομαι να τους αντικαταστήσω με 1 που να με καλύπτει πλήρως...
    Σκέφτομαι πολύ σοβαρά για τον Vu+ DUO HD.

    Θέλω να ρωτήσω τι ακριβώς θα χρειαστώ για να αξιοποιήσω το διπλό Tuner του δέκτη.
    (τη δυνατότητα δηλαδή να κάνω εγγραφή από ένα κανάλι και να μπορώ να δω κάποιο άλλο, ανεξαρτήτως συχνότητας)

    Από ότι είδα εδώ
    http://www.satdreamgr.com/forum/peri...49/index2.html
    δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...

    Να διευκρινίσω όμως ότι δεν ενδιαφέρομαι να κάνω ακριβώς αυτό!
    Πιο συγκεκριμένα.
    Αυτή τη στιγμή διαθέτω ένα πιάτο WaveFrontier T90
    Ένα DiSEqC με 4 εισόδους
    4 μονά LNB
    και στοχεύω σε 4 δορυφόρους.

    Χρησιμοποιώ 2 επιτραπέζιους δέκτες. Πότε τον έναν, πότε τον άλλον, με Loop.
    Μετά την αντικατάστασή τους, θα έχω ένα διπλό δέκτη, (όπως προανέφερα) και ενδιαφέρομαι να έχω την δυνατότητα εγγραφής
    και ταυτόχρονης παρακολούθησης διαφορετικών καναλιών ΜΟΝΟ σε έναν από τους 4 δορυφόρους,
    (ώστε να μειώσω το κόστος αναβάθμισης στην εγκατάσταση). Συγκεκριμένα στον Hotbird. Είναι αλήθεια εφικτό κάτι τέτοιο;

    Να το κάνω πιο λιανά.
    Υπάρχει η δυνατότητα, αλλάζοντας ΜΟΝΟ 1 από τα 4 LNB που έχω με κάποιο με διπλή έξοδο,
    να συνδέσω σε Twin Tuner δέκτη στην μια του είσοδο την έξοδο από το DiSEqC
    και στην δεύτερη είσοδο του δέκτη το καλώδιο που θα κατεβάσω από την δεύτερη έξοδο του νέου (διπλού) LNB που θα αγοράσω;


    Θα λειτουργήσει κατά τη γνώμη σας αυτό το εγχείρημα;
    (ελπίζω να μη σας μπέρδεψα, αν χρειαστεί, φτιάχνω και σχεδιάγραμμα... )

  2. #2

    Απ: Τι θα χρειαστώ για να αξιοποιήσω έναν Twin DVB-S2 δέκτη;

    Αν κάνεις αυτό που λες, θα λειτουργήσει το σύστημα αλλά το ένα από τα δυο tuners θα "βλέπει" μόνο τα κανάλια του lnb που θα του συνδέσεις, ενώ το δεύτερο θα βλέπει τα πάντα, έτσι θα έχεις κάποιους περιορισμους στις εγγραφές.

    Για την πλήρη αξιοποίηση του συστήματος έχεις δυο επιλογές νομίζω.

    1. Αλλάζεις και τα 4 lnb με αντίστοιχα διπλά και προσθέτεις άλλο ένα disecq 4x1. Τα δύο πλέον καλώδια που θα έχεις, ένα από κάθε disecq, θα τα κατεβάσεις στα δυο tuners του δέκτη.

    2. Αν δεν έχεις τη δυνατότητα να κατεβάσεις δεύτερο καλώδιο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα stacker-destacker και να έχεις τις ίδιες δυνατότητες με το υπάρχον καλώδιο, lnbs, disecq, κάτι όμως που δεν έχω δοκιμάσει προσωπικά να δω αν αποδίδει όπως πρέπει.

  3. #3

    Απ: Τι θα χρειαστώ για να αξιοποιήσω έναν Twin DVB-S2 δέκτη;

    Kαλημερα και χρονια πολλα φιλοι μου.

    Εχω το εξης προβλημα.Εχω ενα ET9000, ενα κινουμενο πιατο με διπλο lnb, ενα σταθερο πιατο με αλλο ενα διπλο lnb δυο diseq 4x1.

    Κατεβαινουν ενα καλωδιο απο καθε diseq και μπαινουν στο διπλο tuner.(το μοτερ στον πρωτο)

    Ενω το συστημα δουλευει καμια φορα. (δηλ. γραφω sky και βλεπω γοβα η το αντιθετο) συνηθως μου κολλαει και δεν αλλαζει tuner και αναγκαζομαι να κανω restart τον δεκτη για να ξεκολλησουν οι tuner.

    Οι ρυθμισεις του e2 ειναι στον πρωτο tuner ειναι εξελιγμενο με μοτερ στον πρωτο.
    και στον δευτερο, τον εχω ως ιδιο με τον πρωτο (διοτι τους εχω στην ιδια αριθμισει στα diseq)

  4. #4

    Απ: Τι θα χρειαστώ για να αξιοποιήσω έναν Twin DVB-S2 δέκτη;

    Μάλλον για θέμα image μου ακούγεται. Ποιό χρησιμοποιείς? Δοκίμασες με κάποιο άλλο?

  5. #5

    Απ: Τι θα χρειαστώ για να αξιοποιήσω έναν Twin DVB-S2 δέκτη;

    Χρησιμοποιω openpli 2.1. Το κανει και με αλλα images.

  6. #6

    Απ: Τι θα χρειαστώ για να αξιοποιήσω έναν Twin DVB-S2 δέκτη;

    Το OpelPli εμένα σε VU+ DUO είναι μια χαρα με την εναλλαγή των tuners. Οπότε μήπως να τον πήγαινες εκεί που τον πήρες να τον "κοιτάξουν" ?

  7. #7

    Απ: Τι θα χρειαστώ για να αξιοποιήσω έναν Twin DVB-S2 δέκτη;

    Πρεπει να σκαναρω και τους δυο tuner ξεχωριστα και ας βλεπουν το ιδιο πραγμα ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Image for Uclan twin
    By ultra_signal in forum SatDreamGr Images Chat
    Replies: 2
    Last Post: 31-05-21, 17:21
  2. Πωλείται VANTAGE HD 8000TS Twin PVR
    By adams in forum Μικρές αγγελίες
    Replies: 2
    Last Post: 23-05-14, 20:56
  3. LNB Universal Twin και χωριστή τροφοδοσία των 2 tuner Δεκτη
    By Luft in forum Εγ/στάσεις Εξ/σμός Υλικά
    Replies: 3
    Last Post: 04-11-12, 16:54
  4. Vu+ Uno with the Twin Satellite Tuner(DVB-S2)
    By azxc in forum Περί VU Enigma 2
    Replies: 5
    Last Post: 03-05-12, 10:28
  5. Twin tuner DVB-S2 για 800SE
    By gorath in forum ..Περί Dreambox Enigma2
    Replies: 5
    Last Post: 07-03-12, 07:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •