Χριστούγεννα στη Θεσσαλονίκη που θα σου μείνουν αξέχαστα; Και όμως γίνεται! Το cosmo.gr με σαλονικιώτικη διάθεση σου παραθέτει έναν μίνι οδηγό για μια απόδραση στη Θεσσαλονίκη.




Με εξαίρεση τα τελευταία τρία χρόνια που ζω και εργάζομαι στην Αθήνα, τα υπόλοιπα 23 της ζωής μου τα πέρασα στην πόλη που γεννήθηκα. Τη Θεσσαλονίκη.


Παρά το γεγονός πως λατρεύω τα ταξίδια, τις ημέρες των γιορτών απαγόρευα ρητά στους γονείς μου να κανονίσουν οποιαδήποτε εξόρμηση, καθώς λάτρευα να παραμένουμε σπίτι μας τις γιορτινές ημέρες, να περιμένω πως και πως τον Άη Βασίλη για να μου φέρει τα δώρα και να μας επισκέπτονται παππούδες και γιαγιάδες (με ακόμα περισσότερα δώρα!)


Όταν μου είπαν να γράψω αυτό το θέμα, σκέφτηκα "πανεύκολο!"


Στη συνέχεια όμως, όταν άρχισα να το οργανώνω στο μυαλό μου, συνειδητοποίησα πως ήταν πιο περίπλοκο.


Γιατί δεν θα μπορέσω ποτέ να μεταφέρω ακριβώς την όμορφη αίσθηση που μου έχουν αφήσει οι αναμνήσεις μου.


Γιατί δεν θα μπορέσω ποτέ να εμφυσήσω την παιδική χαρά που ένιωθα όταν μας πήγαινε βόλτα ο μπαμπάς μου σε όλη την πόλη για να χαζέψουμε τα χριστουγεννιάτικα στολίδια...


Μπορώ όμως να σου πω με βεβαιότητα, πως τη συγκεκριμένη βόλτα αξίζει να την κάνεις και συ.


Να περπατήσεις στην Αριστοτέλους, που ακόμα και χωρίς το καράβι-σήμα κατατεθέν της χριστουγεννιάτικης ατμόσφαιρας στην πόλη, παραμένει αρκετά στολισμένη και γιορτινή.


Φυσικά δεν θα παραλείψεις να κάνεις μια στάση στον Τερκενλή είτε για το φημισμένο τσουρέκι του, είτε για όποιο γλυκό βάλει ο νους σου.


Να χαζέψεις τις βιτρίνες στην Αγίας Σοφίας, στην Τσιμισκή και την Μητροπόλεως.



Και αν πεινάσεις (που θα πεινάσεις με τόσες βόλτες) τότε το Κουρδιστό Γουρούνι σε περιμένει!



Το Κουρδιστό Γουρούνι δεν είναι απλά μία ακόμα μπυραρία. Σου δίνει την αίσθηση πως δραπετεύεις σε ένα παραδοσιακό χωριό της Γερμανίας, τόσο με τον κατάλογό του όσο και με τη διακόσμηση.


Δοκίμασε το σνίτσελ ή τις πολλές ποικιλίες αλλαντικών.


Ένα άλλο εστιατόριο που μπορείς να τιμήσεις είναι το Ζύθος, ακριβώς απέναντι από το Λευκό Πύργο. Οι γεύσεις του θα σου φανούν οικείες και ξεχωριστές ταυτόχρονα.
Μετά από το φαγητό απαραίτητος είναι ο καφές! Ο καλός καφές...


Μην παραλείψεις να επισκεφτείς το Harry's Spot (Αλεξάνδρου Σβώλου 52) στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, όπου σε περιμένει μια τεράστια ποικιλία επιτραπέζιων παιχνιδιών και όχι μόνο.
Δοκίμασε και τη σοκολάτα του, αξίζει!


Στην οδό Ολύμπου 75 (ακριβώς πάνω από τη ρωμαϊκή αγορά) υπάρχει το Ραχάτι. Ανατολίτικη ατμόσφαιρα, μεγάλα μαξιλάρια για να ξαπλώσεις και ο καλύτερος ναργιλές της πόλης!
Δοκίμασε κάποια από τις πιο περίεργες γεύσεις όπως η πολύ καλή γκουάβα!


Στην περιοχή Μπιτ Παζάρ ανάμεσα στις οδούς Τοσίτσα, Γκαρμπολά και Ολύμπου λειτουργούν από το 1928 παλαιοπωλεία, ενώ πρόκειται για τη μοναδική αγορά παλαιοπωλείων στην πόλη.


Ανάμεσά τους, σε μικρά σοκάκια που περιμένουν να τα εξερευνήσεις ξεφυτρώνουν καφετέριες και κρασάδικα, χαριτωμένα και λογικά στις τιμές.






Στην οδό Προσφυγικής Αγοράς έχει δημιουργηθεί μια μικρή πλατεία, με συγκεντρωμένες πολλές ταβερνούλες με εξαιρετικό φαγητό και κρασί. Παραδοσιακές γεύσεις που συνδυάζουν το βαλκανικό στοιχείο με δυτικές επιρροές.


Για να θυμηθείς τα φοιτητικά σου χρόνια, θα πας στα στέκια των φοιτητών πίσω από την Καμάρα στο κέντρο, όπου σε περιμένει η Ραστώνη (3 ευρώ το κρασί!) αλλά και το Δώμα με τις νοστιμότατες ποικιλίες του (που είναι και δωρεάν!)


Ραστώνη: Αποστόλου Παύλου 3 Δώμα: Μελενίκου 46 με Φωτάκου γωνία



Η νύχτα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης σου προσφέρει πολλές επιλογές. Μπαράκια όπως το Art House, το Νερό που καίει (Προξένου Κορομηλά 47), το Ταξίδι, το Residents (Στρατηγού Καλλάρη 4) και πολλά άλλα...


Η περιοχή που είναι πολύ της μόδας είναι αυτή που περιβάλλεται από τις οδούς Συγγρού, Βαλαωρίτου, Φράγκων και Λέοντος Σοφού. Πολλοί κάνουν λόγο για το Γκάζι της Θεσσαλονίκης, όπου υπάρχουν πολλά bars και καφετέριες. Μερικά θυμίζουν Βερολίνο ενώ άλλα αγγλικές pubs.






Το Dante τώρα, που βρίσκεται στη Λεωφόρο Νίκης είναι ένας ιδιαίτερος χώρος, με στιλ, υψηλή αισθητική και υπέροχη θέα στην παραλία της πόλης.






Εκεί συχνάζουν και πολλές προσωπικότητες της Θεσσαλονίκης!


Στο live bar Barωδος (Βύρωνος 3, Διαγώνιος) θα πετύχεις ένα από τα πολλά live που διοργανώνονται και θα πιεις κόκκινη μπύρα Kilkenny.


Επίσης μπορείς να συνεχίσεις τη διασκέδασή σου σε κάποιο club, όπως το Λιμάνι (Αξιού 2 και Αβέρωφ) και το Kiss Fish (Φώκαιας 1 και Αβέρωφ) στην περιοχή του λιμανιού της πόλης.






Ακριβώς απέναντι στη Λεωφόρο Νίκης, την παραλιακή λεωφόρο υπάρχει το Mast (Λεωφόρος Νίκης 3) και το Coral (Λεωφόρος Νίκης 3), από τα πιο φημισμένα και δημοφιλή bars της Θεσσαλονίκης.


Το "εντεχνάδικο" Chris είναι ιδανικό για να τελειώσεις τη βραδιά σου. Με live μουσική, μεγάλη ποικιλία από μπύρες και ζεστή ατμόσφαιρα θα σε παρασύρει με αγαπημένες μελωδίες.


Αν βρεθείς προς τα ανατολικά, στην Καλαμαριά υπάρχει ένας αρκετά μεγάλος και όμορφος πεζόδρομος για τα ψώνια σου και τη βόλτα σου. Φυσικά μετά μπορείς να πιεις τον καφέ σου σε μία από τις πολλές καφετέριες της Κρήνης με θέα τη θάλασσα (είναι πιο καθαρή εκεί μη φοβάσαι!)


Και αν δεν σου φτάνουν αυτά μπορείς να προγραμματίσεις και εκδρομούλες, όπως για παράδειγμα στο Χορτιάτη.


Εκεί όχι μόνο θα χορτάσεις καθαρό αέρα, αλλά και καλό φαγητό, όπως στην ταβέρνα ο Κυνηγός, όπου μπορείς να παραγγείλεις ελάφι και αγριογούρουνο! (3ης Σεπτεμβρίου 36 & Μαρτύρων)


Φυσικά στο γυρισμό θα κάνεις μια στάση στο Πανόραμα, για να αγοράσεις τα απολαυστικά τρίγωνα Πανοράματος.


Εκεί υπάρχει ακόμα και το πρώτο ζαχαροπλαστείο που καθιέρωσε το συγκεκριμένο γλύκισμα, ο Ελενίδης.


Αν θέλεις να πιεις και τον καφέ σου, πολύ καλή επιλογή είναι η Villa Luna, καθώς εκτός από γευστικά ροφήματα έχει και υπέροχη θέα.


Η Θεσσαλονίκη λοιπόν σε περιμένει...


ΑΜΑΛΙΑ ΚΟΥΛΑΚΙΩΤΗ


πηγη